לעדכונים חמים והטבות מיוחדות הכנס את כתובת האימייל שלך
לפרטים והזמנות 073-2575705
 • הזמן חבילת נופש

  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  חפש נקה

  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  1.
  2.
  3.
  4.
  5.
  6.
  חפש נקה
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  חפש נקה
 • כתבו לנו לאן אתם רוצים לטוס אנחנו נחזור אליכם
  הכי מהר שאפשר עם ההצעה הכי טובה

 • צור קשר
  שם פרטי :
  שם משפחה :
  נושא :
  הודעה:
  מייל:
  טלפון:
  • אני מעדיף פניה:


 • הרשמו למבצעים ישירות למייל

  הרשמו לקבלת מבצעים והטבות
  הירשם


 • בודפשט

  עשרת המומלצים        

   
  הגלריה הלאומית  |   מצודת הדייגים  |  כנסיית מתיאס | האי מרגרט | בית הכנסת היהודי
  גבעת גאלארט  |  בית האופרה הממלכתי  |  בית הפרלמנט | המוזיאון לאמנות יפה | מרחצאות  קירלי
   
   

  כללי

  חירום

  במקרי חירום יש לחייג 107. רוב השוטרים מדברים מעט גרמנית. תחנת המשטרה המרכזית נמצאת

   ב Deak Ferenc u16-18, Budapest V  .

  ייעוץ לתיירים בנושאים הקשורים למשטרה טל. 111-8668

  לאמבולנס יש לחייג 104,
   למכבי אש 105.
   
  שגרירות ישראל בבודפסט : Budapest Fullank 81026  טל. 176-7896

   

  לשכות תיירות

   
  בכיכר Petofiמס' 3 נמצא הסניף המרכזי של חב' IBUSZ ( לשעבר החברה הממשלתית לתיירות) לאחר הפרטה , חברה פרטית לתיירות הגדולה ביותר בהונגריה. כאן אפשר לקבל מלבד ממידע גם את כל השירותים התיירותיים הנדרשים.
   
  ב Deak Ferenc  לשכת התיירות המרכזית הפועלת  מ 9:00-20:00
   
  בכיכר Felszabadus   לא רחוק ממדרחוב ואצ'י לשכת תיירות הפועלת בין השעות 9:00-18:00
   
  בכיכר Szabadsag (Express 16 )  לשכת תיירות לצעירים.

   

  תקשורת

   

  בתי דואר פתוחים בימי שני-ששי בין השעות 8:00-18:00  . סניפי דואר גדולים פתוחים גם בימי שבת בין השעות 8:00-13:00.

  בית הדואר המרכזי בבודפשט שוכן ברח' Petofi Sandor 13  ןהוא פתוח בימי חול עד 20:00.
   
  שיחות טלפון מקומיות אפשר לעשות בתאי טלפון ציבוריים, מחיר השיחה 20 פיורינטים ( 40 פיורינטים אם מספר היעד הוא טלפון סלולרי.
  בטלפונים ציבוריים נהוג גם השימוש בטלכרד , אפשר לקנות טלכרדים עם אפשרות ל 50 או 120 שיחות.
  לשיחת מחוץ להונגריה יש לחייג 06 ולחכות לצליל חיוג. מכל טלפון ציבורי אפשר לחייג למספר בינלאומי.
   

   

  תולדות העיר

   

  בודפשט , בירת הונגריה, שוכנת בליבה של אירופה, בודא בגדה הימנית (המערבית) של הדנובה ופשט בגדה השמאלית (המזרחית).

  האזור בו משתרעת העיר כיום היה מיושב כבר לפני שנת 2000 לפנה"ס. במאה ה 6 לפנה"ס הגיעו למקום שבטים סקיתים שפלשו מהים השחור ובעקבותיהם שבטים קלטיים ממרכז אירופה. במאה הראשונה לפנה"ס הגיעו אליה הרומאים , במסגרת התפשטות האימפריה על פני כל אירופה. כיום ניתן לראות את שרידי השלטון הרומי באקווינקום שהייתה בסיס חיל המצב הרומי במקום.
  בתחילת המאה החמישית לספירה עזבו הגייסות הרומיים ואת מקומם תפסו שבטי ההונים, המדיארים והאוורים. יש משערים שהשם בודה הוא הוני, כשבאו המדיארים מצאו במקום סלאווים, השם פשט הוא סלאווי ומשמעו "תנור".
  במאה העשירית הקימו המדיארים מבצר במקומה של אקווינקום. ב 1241 כבשו אותה הטטארים, מותו הפתאומי של החאן העליון חייב את הכובש לחזור הביתה כדי לתפוס את השלטון. מרווח זה אפשר לבלה הIV, מלך הונגריה, לבנות את בודה מחדש, הקים בה ארמון והזמין סוחרים ואומנים גרמניים לגור בה. במחצית המאה ה 15, בימי שלטונו של המלך מתיאס, גדלה העיר והייתה בירה אירופית מפוארת. לאחר מותו של מתיאס חלה שקיעה בהתפתחות העיר, בנו החלש נכנע לפלישת התורכים ב 1526 לאחר מצור שנמשך שנים על העיר.
  השלטון התורכי שרד כ 150 שנה , זכר לימי שלטונם מספר בתי מרחץ מרהיבים העומדים על תלם עוד היום. התורכים גורשו מבודפסט על ידי האוסטרים בשנת 1686 , מבצע שמומן על ידי האפיפיור אינוצנטיוס התשיעי.
  שושלת הבסבורג האוסטרית שמרכז שלטונה היה בוינה, שלטה ביד רמה על השטחים החדשים. בתקופה זו שוקמה העיר, מבנים ארכיטקטוניים בסגנון הבארוק וסגנון ניאו קלאסיים נוספו לנופה. בתקופה זו צמחה שכבת סוחרים הונגרים עשירים שישבו בבודה ומצד שני צמחה לאומנות הונגרית שעודדה מרידה בשליטים האוסטרים. המרד הבולט ביותר היה הקשר היעקוביני של שנת 1795 שגם הוא הסתיים בתבוסה ובעריפת ראשי מנהיגי המרד. בהנהגתו של הרוזן אישטוון (1791-1860)  תועלו הרגשות הלאומניים לאפיקים שלווים יותר, במטרה להביא קידמה ופיתוח ואוטונומיה בניהול הפנימי . בתקופה זו נוסד המוזיאון הלאומי, האקדמיה למדעים והתיאטרון הלאומי. הוקם גשר שחיבר בין בודה לפשט , ספינות קיטור הופיעו בנהר ועוד. בתחילת המאה התשע עשרה הייתה בודפשט כרך  ששמש צומת מסחרי מרכזי באירופה. בשלהי המאה התשע עשרה הפכה לאחת הערים המובילות באירופה, אבן שואבת לאינטלקטואלים ותיירים . קונצרנים תעשייתיים גדולים קלטו עובדים רבים, גשרים חדשים נבנו על הדנובה, הרכבת התחתית החלה לפעול ושירותים עירוניים מודרניים נוסדו בה.
   
  במלחמת העולם הראשונה מצאה הונגריה את עצמה בצד האימפריה האוסטרית המובסת, הונגריה הכריזה על
  עצמאותה והייתה לרפובליקה. המשטר החדש לא החזיק מעמד זמן רב, בהשפעת שבויים שחזרו מרוסיה תפסו הקומוניסטים את השלטון  לתקופה קצרה ושוב עבר השלטון לידי לאומנים הונגרים.
  במלחמת העולם השניה , בשנת 1941, הצטרפה הונגריה לנאצים , אלפי יהודים גורשו, העיר ניזוקה קשה ןב 1945 קיבלו הסובייטים את השליטה בעיר החרבה.
  בין 1945 ועד 1956 הייתה הונגריה רפובליקה עממית על פי הדגם הסובייטי ותחת עינה הפקוחה של מוסקבה.
  ב 1956 פרץ המרד ההונגרי בבודפשט- מצעד מחאה של חמישים אלף מפגינים צעד לבית הנבחרים, תחנת הרדיו הושמה במצור, פסלו של סטאלין נותץ . הייתה זו התקוממות שדוכאה על ידי טנקים סובייטים אך מכאן ואילך הוחל בהדרגה במעבר ממשטר טוטאליטרי להסכמה בין הממשל לעם. רק בשנת 1988 הצליחו ההונגרים למגר סופית כל שריד לשלטון הקומוניסטי ובהדרגה בנתה את המשטר הדמוקרטי והכלכלה המערבית .
   

  הנקודה היהודית

   
  עדות להתיישבות יהודית בבודפסט הם הקברים היהודיים שנתגלו ברובע היהודי בבודה, המתייחסים לתקופת השלטון הרומאי במאה השניה לספירה. תיעוד בכתובים לגבי קהילות יהודיות באשטרגום ובבודה נשמרו מהמאה ה 11.
  בימי הביניים סבלו היהודים מפרוגרומים וגירושים הולכים ונשנים שהקשים בהם התרחשו בשנים 1349 ו1360. הגירוש בא בעקבות המגפה השחורה שפגעה באירופה כולה, היהודים הואשמו  בהרעלת בארות ולגרימת המחלה.
  כעבור מספר שנים הם הורשו לחזור לגבולות הונגריה אך עלילות דם, גזירות וגירושים לא פסקו . המאות ה 16 וה 17 היו קלות יחסית עבור היהודים, כאות תודה לתמיכה היהודית בשליטים התורכיים הם זבו לחופש יחסי. בתקופה זו גדלה אוכלוסיית היהודים על ידי מהגרים מארצות הבלקן.
  עם גירוש התורכים ועליית מלכי הבסבורג האוסטרים שוב החלו רדיפות יהודים שפסקו רק בימי שלטונו של הקיסר יוזף שהבין את הפוטנציאל הכלכלי של היהודים בארצו.
  לאחר דיכוי המרד ההונגרי ב 1848 ו- הוטל מס כבד על היהודים ורק בשנת 1867 זכו לשוויון זכויות מלא. בתקןפה זו מנו יהודי הונגריה כחצי מיליון איש , 200,000 מתוכם התגוררו בבודפשט.
  היהודים מלאו תפקידי מפתח בבנקאות , בתעשייה, בעיתונות, מדע ואמנות. ההצלחה העלתה את רף האנטישמיות ששיאה היה ב 1892 בעלילת הדם בעיירה טיסה-וסלר.
  יהדות הונגריה התפתחה לשני זרמים שונים בתכלית שוני האחד מהשני- מחד יהדות אורתודוקסית חרדת קיצונית ומאידך חילוניים, ליברלים ובמידה מסוימת מתבוללים. המשותף לשני הזרמים הייתה ההתנגדות לציונות שהייתה בראשית דרכה. למרות זאת, מעניין לציין שחוזה המדינה, תיאודור הרצל , הוא בן לקהילת בודפשט .
  עם פרוץ מלחמת העולם השנייה מנתה קהילת היהודים בהונגריה כ 800,00 יהודים, בשנת 1944 כאשר הגרמנים השתלטו על הונגריה רוכזו היהודים בגיטאות ונשלחו למחנות המוות. בעזרת חסיד אומות העולם, השגריר השוודי בבודפשט, ראול ןלנברג, ניצלו כ 100,000 מהיהודים.
  כיום חיים בהונגריה כ 70,000 יהודים, בבודפשט בית כנסת יהודי ומוזיאון יהודי.
  הרובע  היהודי העתיק נמצא ברחוב MihalyTancsics, ברחוב זה במס' 26 עמד במאות ה 16-17 בית הכנסת העתיק של בודה, נתגלה בחפירות של שנת 1964 וכיום נמצא בו המוזיאון יהודי ברובע היהודים העתיק

   

  אתרים

  מונומנטים

  גבעת הטירה

   
  גבעת הטירה היא רמה של צוקי גיר באורך 1.5 ק"מ, עמוסה בבתים ויכולים להשוותה לספינת אבן צפה . ממבט ראשון נראה האזור דל לעומת ערים עתיקות מימי הביניים ברחבי אירופה, אך למטייל ברחובותיה, כיכרותיה ומתבונן בבניה המחודשת של המאה ה18 אי אפשר שלא להשתהות. מגבעת הטירה אפשר לצפות ,מנקודות שונות ,על הדנובה ועל פשט וזה כשלעצמו סיבה להתחיל כל סיור בעיר במקום זה.
   
  היישוב הראשון על הגבעה הוחרב ב1241 על ידי פולשים מונגולים, בתגובה בצר בלה ה 1 את הגבעה , הקים טירה ובמאה ה 15 החל תור הזהב של האזור. בודה הפכה לאחת הערים החשובות באירופה, עיר ובה כ 8,000 תושבים. באותה עת הייתה בודה כור היתוך ללאומים שונים: איטלקים, שוויצרים, גרמנים ותורכים. עם השתלטות התורכים על הונגריה פקדה אותה תקופה קשה, אחרי 75 ימי הפגזה השאירו אותה הרוסה כמעט כליל עם 300 תושבים בלבד. תרומתם של התורכים לגבעה הייתה בניית המרחצאות ושיפור הביצורים.
  בניה מחדש ושיקום החלו עם כניסת האוסטרים שהחליטו לבנותה בסגנון הבארוק של המאה ה 17, רחובות העיר נבנו בפאר , הטירה הפכה להיות מעוז השלטון. מלחמת העולם השנייה פגעה קשות באזור עד כדי הרס מוחלט. האזור עבר שיקום איטי אך יסודי והיום לאחר פינוי ההריסות נתגלו מחדש שרידי הבניינים של ימי הביניים ובשחזור יפה להפליא חזר המקום להיות פנינה בכתר.
  חומות מצודת הטירה משוקמים כמעט לכל אורכם, הטירה עצמה על הארמון והאגפים הרבים שנוספו לה משמשים כיום כ מוזיאונים( ראה ערך אתרים/ מוזיאונים ) וכן משרדי ממשלה שונים.
  בגבעת הטירה  מספר אתרים מרכזיים ראה מצודת הדייגים, כנסיית מתיאש, מלון הילטון, הרובע היהודי
  (ראה הנקודה היהודית)  וכן ככיכרות, רחובות  ( ראה ערך כיכרות ורחובות ) .
  כמו כן גבעת בודה הוא מקום מאד מבוקש למקומיים ולתיירים כמקום בילוי, מסעדות , בתי קפה , מועדונים ושיטוט רגלי ברחובות המקסימים ביום ובלילה.
   
   אל גבעת הטירה ניתן להגיע במספר דרכים:
   
  באוטובוס מס' 16 מכיכר רוזבלט או כיכר ארז'בט.
  במונית , מכל מקום בעיר.
  ברכבת ההרים SIKLO היוצאת מכיכר קלארק ( הגדה השמאלית של גשר אליזבת)
  במטרו- הקו האדום ל Batthyany  ומשם ברגל.
   

  מצודת הדייגים  Halaszbastya

  BUDA

   
   זהו מבנה ארכיטקטוני יפהפה השוכן  בשוליה המזרחים של גבעת הטירה ,ליד כנסיית מתיאס.
  המקום נבנה בשלהי המאה  ה 19, לציון חגיגות האלף ליישוב העיר . המצודה היא פרי עבודתו של האדריכל שולק שקרא דרור לפנטזיות חבויות בעת התכנון. המצודה היא בעצם שילוב של שבעה צריחים דמויי אוהל, המסמלים את שבעת השבטים ההונגריים שהשתקעו בעיר בראשיתה.
   מהמגדל נשקף  נוף נפלא לעבר הדנובה והעיר כולה. הקומה העליונה של המצודה היא מגדל עגול שבו נמצא בית קפה-מסעדה מאד מבוקשים בין מקומיים ותיירים.
  ליד המצודה נמצא בניין מלון הילטון הבנוי בסגנון מרשים שבא להשתלב בנוף. בחלקו זהו בניין זכוכית בעל 6 קומות וחלק אחר משתלב בשרידים ארכיאולוגים של מבנה מהמאה ה 17 ושרידי כנסייה מהמאה ה 13 .
  שמו של המבנה ניתן לו על שם הביצורים מימי הביניים הסמוכים שהגנו על רובע הדייגים.
  לרגלי מצודת הדייגים בפנייה של הדרך עומד פסל בדמותו של Hunyadi, אבין של המלך מתיאס שהיה בעצמו מפקד צבאי דגול שנלחם ב 1456 כנגד ההתקפה התורכית בבלגרד.
  בחצר העליונה של המצודה עומד פסל של פרש, בדמות סטפאן ה 1המלך ההונגרי הראשון (1001-1038 ) ומייסד העיר.

   

  גבעת גאלרט

  BUDA
   
  מעל אזור הטירה , הנצפה מהדנובה כסלע עצום, מתנשאת לגבה 140 מ' גבעת גאלרט.  זוהי נקודת תצפית הטובה ביותר ממנה ניתן לצפות על העיר כולה. בעבר היו המדרונות התלולים מכוסים גפנים שחוסלו במאה ה 19 בגין מגפה שפשטה בכרמים. הגבעה נקראת על שם הבישוף האיטלקי גאלרט שהגיע לעיר במשימה לסייע למלך אישטוואן להעביר את שבטי המדיארים לדת הנוצרית. לא כולם קיבלו את משימתו של גאלרט בשלווה, על פי המסורת הוא מוסמר לחבית שנדחפה על ידי מתנגדיו לתהום וכך מצא את מותו במיתה משונה. באותו מקום שהושלך לתהום עומד פסל גדול, מוקף באכסדרת עמודים בחצי עיגול, של דמותו מחזיק בצלב מעל העיר. מתחת לפסל במורד הצוק זורם מפל מים המואר בלילות ונראה מאד יפה לצופים בו מפשט. 
  בפסגת הגבעה נראית מצודה הבנויה אבן לבנה, המצודה הוקמה על ידי האוסטרים לאחר פרוץ המרד ההונגרי של 1848. במצודה הוצבו תותחים כבדים שהוו תזכורת להונגרים שכל נסיון התקוממות יסתיים בהרס העיר. ליד המצודה ניצב פסל אישה נושאת בידיה דקל. זהו פסל השחרור לזכר החיילים הסובייטים ששחררו את הונגריה מידי הכובש הנאצי.
  במצודה מצויה מסעדה וכן מלון מרפא מאד יוקרתי הבנוי בסגנון אר-נובו ובעבר שמש מפקדתו של הרודן ההונגרי אדמירל הורטי. ליד המלון מרחצאות גאלרט הנודעים (ראה ערך בילוי: בתי מרחץ)
  על מדרונות הגבעה בתים השיכים לאוכלוסיה האמידה של בודפשט.
   
  מספר דרכים להגיע לגבעת גאלרט לבאים מפשט :
  1.       להגיע לפסגה עם אוטובוס 27 , יוצא מ Moricz Zsigmond korter
  2.        במונית
  3.        ברכב שכור אפשר להגיע באחד הכבישים הצדדיים שסביב Szirtes ut
  4.     בסיור רגלי למי שנמצא ליד גשר אליזבת לעלות בשבילים בינות לעצים לפי שילוט.
   
   
   
   
   
   
  בית האופרה הממלכתי Allami Operahaz
  Andrassy ut
  PEST
   
  אחד המבנים החשובים ביותר בתולדות האדריכלות ההונגרית, נמנה עם בתי האופרה היפים באירופה. יוזם הקמת המבנה היה הקיסר פרנץ יוזף שמינה את מיקלוש איבל לעצב לבודפשט בית אופרה שיתחרה בהצלחה בבתי אופרה הטובים באירופה. הבנייה החלה ב 1875 והסתיימה ב 1884 . המבנה מהודר ביותר, בסגנון ניאו-רנסנסי איטלקי, מצופה שיש, מוזהב ומעוטר בציורי קיר , פרי עבודתם של טובי ציירי התקופה. המנהל המוסיקלי הראשון היה גוסטב מאהלר.
  את חזיתו המעוטרת במרפסות מקשטים 16 פסלי מחברי אופרה ידועים כמו סקארלטי, מוצרט, בטהובן, רוסיני, דוניצטי, ואגנר,ורדי, ביזה, מוסורגסקי , צ'ייקובסקי וסמטנה.
  בגומחות של הקומה הראשונה נמצאים פסליהן של ארבעת המוזות: ארטו, תרפיסקורה,תליה ומלפומנה. אילו המוזות המייצגות את המחול, שירת האהבה, הקומדיה וטרגדיה. האולם הענק מכיל 1300 מקומות ובימה שעומקה 43 מ', מהתקרה, המעוטרת בציורי קיר,  משתלשלת נברשת ארד במשקל שלוש טונות. ציורי הקיר הם פרי עבודתו של הצייר קרולי לוץ והם מתארים אלים יווניים בחברת אפולו אל המוזיקה.
  כיום יש ךאופרה ההונגרית  רפרטואר של 90 אופרות, מספר ייחודי בקנה מידה בינלאומי.
  הקופה , אף היא בנויה בסגנון בניין האופרה,  פתוחה מדי יום בין 10:00-19:00. לעיתים אפשר לקבל כרטיסים גם ביום ההופעה עצמה, כמובן לא במקומות ישיבה מובחרים.
  ביקורים בבית האופרה מחוץ לשעות ההופעות ניתן לבצע רק בקבוצות מאורגנות. מידע על סיורים מודרכים בטל. 143-1360.
   

   

  בית הפרלמנט

  Kossuth ter
  PEST
   
  צפונית לכיכר רוזןןלט נמצא האיזור שבו נמצאים רוב משרדי הממשלה, הבנק הלאומי והיכלי המשפט. הבניין הבולט מעל כולם הוא בנין הפרלמנט, הנמצא ממש על שפת הדנובה ומשתקף בה.
  בית הפרלמנט שהפך לסמל הבירה ההונגרית וסימן ההיכר שלה, נבנה בין השנים 1880-1902 על פי תכנון של האדריכל שטיינדל בהנחיית ראש המשלה דאז, קלמן טיזה. באדמת הסחף של גדות הדנובה נבנה בסיס בעומק של שני מטרים כדי לתמוך במבנה העצום שרוחבו 268 מ' ואורכו 123 מ'.  למבנה 27 שערים ן 29 מערכות מדרגות.
  החזית החיצונית מעוטרת בצריחים גותיים ו 88 פסלים המייצגים שליטים , נסיכים ושרי צבא הונגריים על דורותיה. בצד הדנובה שורת קשתות עם מוטיבים ניאו גותיים וניאו רנסנס.
  הכניסה הראשית לבניין היא מרח' KOSSUTH  LAYOS     בה אריות מברונזה שומרים על פתחה. הכניסה מובילה לגרם מדרגות עצום המוביל לאולם בעל 16 צלעות, השוכן תחת כיפה שגובהה 96 מ'.  אולם זה משמש לקבלות פנים ולטקסים רשמיים.
  האסיפה הלאומית מתכנסת פעמים אחדות בשנה, באגף הדרומי, אולם מהודר בעיטורים ניאו גותיים. באגף הצפוני נמצא אולם הקונגרס . אולמות הכניסה מפוארים בציורי קיר ושטיחי קיר, עבודותיהם של Mihaly, Lotz , Rudnayואחרים המציגות סצינות מההיסטוריה והאגדות ההונגריים.
   
  לא ניתן להיכנס לסיור בבניין אלא בקבצה מאורגנת, מתואם מראש וכאשר אין ישיבות פרלמנט.
  למבקרים יחידים ,אשר אינם רוצים להשתתף בסיור מאורגן ,מומלץ לערוך סיור בכיכר שלפני הפרלמנט ולהתרשם מיופיו החיצוני.
  מי שנמצא באזור המדרחוב של העיר יכול להגיע  לבניין הפרלמנט  בהליכה של עד עשרים דקות או להגיע במטרו , קו 2, לרדת בתחנת Kossuth ter.
   
  האקדמיה למוזיקה  Liszt Ferenc Zenemuveszetu Foiskola     

  Liszt Ferenc ter 8

  PEST
   
  השם הרשמי של האקדמיה למוזיקה מתנוסס בראש הבניין. האקדמיה מכשירה מורים למוזיקה וכן היא בית למוזיקאים עולים, סה"כ 300 סטודנטים .כמו כן משמשת האקדמיה למוזיקה כאולם קונצרטים .
   הבניין הושלם בשנת 1907, לפי תכניתו של האדריכלים קולב וגירגל .מעל הכניסה הראשית מתנוסס פסלו של ליסט , פרי יצירתו של הפסל ההונגרי שטרובל. האולם המרכזי הדול 25מ' על 17 מ', יכול להכיל 1200 איש בישיבה. האקוסטיקה באולם היא יוצאת מן הכלל טובה. האולם הקטן מכיל 400 מושבים, זהו המקום בו מתקיימות תחרויות ובחינות לסטודנטים למוזיקה.
  המבנה הפנימי הוא פנינה  ארכיטקטונית  בסגנון אר- נובו , בכל מקום שתשא את עיניך, על הקירות או בתקרה, יש  מאות פריטים מעוררי תשומת לב. מומלץ מאד לקנות כרטיס למופע באולם הקונצרטים גם למי שאינו חובב מוזיקה, ולו כדי להתרשם מיופיו המאד מיוחד של המקום.
  בחודשים יולי אוגוסט סגור.
   
   
   

   

  האי מרגרט

   
  בלב הדנובה  נוצר אי קטן שארכו 2.5 ק"מ ורוחבו 500 מ', סה"כ 225 אקרים. בניגוד לאיים בתוך ערים אחרות בעולם , על אי זה לא נבנו בנייני מגורים או פרוייקטים נדל"ניים אחרים ,האי משמש כיום כאתר נופש ובילוי האהוב מאד על מקומיים ותיירים כאחד. שני גשרים מקשרים בין האי לעיר: גשר ארפד בצפון וגשר מרגרט בדרום.
  בימי הביניים נבנו כנסיות ב"אי השפנים" ( כך כונה האי באותה העת)  ובראשית המאה ה 19 משפחת המלוכה הפכה את האי לפארק, ובשלהי המאה ה19 גם לאתר מרפא.
  עד תחילת מלחמת העולם השהייה היו מבקרי האי משלמים דמי כניסה מאד גבוהים ורק עשירי העיר יכלו ליהנות מהמקום. עם עליית השלטון הקומוניסטי האי הפך להיות נחלת הכלל ללא דמי כניסה.
  באי מסלולי רגל רבים, צמחייה יפה ,גני פרחים , בריכות שחייה , מרחצאות מרפא ובתי קפה רומנטיים.
  לאורך האי עובר כביש אחד בלבד פתוח אך ורק לאוטובוסים .
  בכניסה לאי דרך גשר מרגרט אפשר לראות את מזרקה גדולה ( מוארת בחילה בשלל צבעים) ואת אנדרטת הברונזה שהוקמה ב 1972 לרגל 100 שנות איחוד של בודה ופשט.
  בחלק הצפוני של האי המונומנט החשוב ביותר הן חורבות מנזר של נזירות דומיניקניות מהמאה ה 13. המנזר נוסד על ידי המלך בלה ה4, אותו מלך שבנה את הארץ מחדש לאחר דיכוי הפלישה המונגולית (1241). לפי המסורת ההונגרית, נדר המלך בלה שאם יצליח למגר את המונגולים יקדיש את בתו לחיי נזירות. ואכן בתו מרגרט בת ה 11 נשלחה לגור במנזר וחייתה בו עד סוף ימיה ואף נקברה באי (1271). מרגרט עלתה לדרגת קדושה והאי נקרא על שמה.
  כיום ניתן לבקר בחורבות המנזר  הדומיניקני, וכמה צעדים בלבד, צפונית לשרידי המנזר, ניתן לראות את הקאפלה של מיכאל הקדוש , אשר במגדלה תלוי הפעמון הגדול ביותר נמצא בהונגריה . הפעמון הוא מן המאה ה 15 והוא נתגלה במקרה , לפני מספר שנים, בין שורשי עץ עבות שנעקר עקב סופה עזה. סביב הקאפלה ולאורך הטיילת  אפשר לראות פסלים של איים דגולים בספרות ןבאמנות ההונגרית.
  אתרי ביקור מעניינים הם גם בריכת השחייה , מרחצאות פלאטינוס, התיאטרון הפתוח ובו 3,500 מושבים, זהו התיאטרון הפתוח של בית האופרה הממלכתי , המעלה בחודשי הקיץ מופעי בלט ואופרה.
  באי שני בתי מלון המוגדרים כמלונות מרפא : מלון גרנד דנוביוס (לשעבר רמדה) ומלון תרמל. סמוך לבתי המלון נמצא גן המים היפני.
  אפשר להגיע לאי מפשט באוטובוס מס' 26 ומבודה בטראם 4 ו 6. מי שנמצא בקרבת גשר ארפד או גשר אליזבת יכנס לאי בטיול רגלי, שני הגשרים תלויים מעל הדנובה ומהם דרך גישה ישיר לאי.
  מי שמגיע עם רכב שכור יש לחנות ליד אחד המלונות ולהמשיך רגלי.

   

  אולם השוק המרכזי

  Vamhaz korut 1-3

   
  בשלהי המאה ה 19 היו לעיר חמישה שווקים מקורים שהיו בנויים באותו סגנון. כל החמישה היו פתוחים באותם ימים ובאותן שעות. אולם השוק המרכזי בוואמהאז הוא הגדול ביותר מבין כולם. לאורך 150 מ' אורך היו ששה מעברים. המבנה הץתאורה וחדר הקירור היו מאד חדשניים לאותה תקופה ופועלים עד היום באותה מתכונת. בעבר מעבורות העבירו סחורה במעברים תת קרקעיים הישר לשוק, התעלה עדיין קיימת אך אינה בשימוש יותר.
  האטרקציה הגדולה של אולם השוק הוא מבנה הגג שלו. עם הכנסנו דרך הכניסה הראשית נעבור עד סוף האולם ונעלה לגלריה מצד ימין. כאן שולטים הפלוריסים, מדהים לראות את גודל החלל מתחת לגג.
  כיום בקומה הראשונה מוכרים מזון ובקומה העליונה רקמות , עבודות יד שנעשו על ידי הכפריות המביאות העירה את תוצרתם.
  שוק כמו שוק , מאד צבעוני, שלל קולות וצלילים של מוכרים וקונים וריחות שדה טריים.
   
  כנסיות
   
  כנסיית מתיאס Matyas-Templon
  BUDA
   
  זוהי "כנסיית גבירתנו" שנהוג לקרוא לה כנסיית מתיאס על שם שלט הגיבוןרים המקורי של מתיאס דקורבינוס (העורב) על הקיר ליד המזבח הראשי.
  כבר במאה ה 13עמדה במקום כנסייה שנבנתה על ידי המלך בלה והוקדשה לבתולה מרים, במאה ה 14 היא שופצה ככנסיה גותית, בנייה שמעולם לא הסתיימה.
  בימי השלטון התורכי הפכה הכנסייה למסגד, ציוד מפואר נלקח ממנה ושוגר לאיסטנבול. בימי המצור של שנת 1686 המגדל והגג קרסו. מאוחר יותר נבנתה שוב במקום כנסייה והפעם בסגנון הבארוק. במאה ה 19 עברה הכנסייה שיפוצים, על ידי האדריכל של התקופה, שולק,והוא השתמש בשרידי הכנסייה הגותית שהייתה במקום לשחזור החזית.
  בכנסייה זו נשאו רבים ממלכי הונגריה, המלך מתיאס עם קתרין פודברד  ב 1463 ועם ביאטריס מארגון ב 1470 כן הוכתרו בה המלכים  פרנץ יוזף ה1 וצ'רלס ה 4, לצלילי מוזיקה של ליסט. יש המכנים את הכנסייה "כנסיית ההכתרה" משום אירועים אלה.
  הכנסייה ניזוקה קשות בתקופת מלחמת העולם ה 2 ועברו עשרים שנה עד שתוקנו הנזקים.
  במבט מבחוץ, הקטע היפה ביותר של המבנה הוא המגדל הגותי המתנשא לגובה 80 מ' והדלת הדרומית "שער מריה" בו תבליט המתאר את מותה של מרים. הקירות הפנימיים מעוטרים בציורי קיר המתארים קדושים הונגריים.
  בחלק הצפוני של הכנסייה סדרת קפלות ובאחת מהן ארון האבן בו קבור בלה ה 3 ואשתו אנה משטיון (המאה ה12) ארון קבורה זה הובא מאזור אחר בהונגריה בשנת 1848. משמאל לשער מריה אפשר לראות את קפלת לורטו בו נמצא טריפטיכון גותי ומדונה שחורה בסגנון בארוק, משנת 1700 בערך.
  בכנסיית מתיאס מסורת קונצרטים ורסיטלים בימי ששי בקיץ. על שער הכניסה של הכנסייה אפשר לראות פרסומים בהתאם וכן לקנות את הכרטיסים.
  בימי ראשון מתקיימת מיסה עם מקהלה ( בשעה 10:00) לעיתים בליווי תזמורת.
  באחת מפינות הכנסייה נוכל לראות את פסלה של הבתולה, פסל שיש אדום וכן העתקים של הכתר ותכשיטי המלוכה ההונגריים (המקור מוצג במוזיאון הלאומי בפשט )
  מחוץ לכנסייה, סמוך אליה נוכל לראות פסל פרש של אישטוון הקדוש.
   
  הכנסייה של מרכז העיר Belvarosi templon
  Marcius 15 ter
  PEST
   
  הכנסיה שוכנת בכיכר ה 15 במרץ ( התאריך בו פרץ המרד לשחרור הונגריה ב 1848, בקצה גשר אליזבת. במקום זה היה מרכז היישוב הרומי במאה ה 4- , הפארק הבנוי סביב השרידים הרומיים נקרא "קונטרה אקווינקום". בצמוד למחלף שוכנת הכנסייה באחד המבנים היפים בעיר. המבנה הוא מהמאה ה 12, עבר תהפוכות, במאה ה 14 נבנה מחדש ושופץ במאה ה 18 לאחר שריפה.
  הכנסייה המחודשת היא בסגנון בארוקי. לכנסייה 2 מגדלים תאומים. בתוך הכנסייה נראית גומחת תפילה מוסלמית מה שמוכיח שבימי שלוט התורכים השתמשו במבנה כמסגד.
  על העוגב שבכנסייה ניגן המלחין ההונגרי ליסט, כאשר גר בבודפשט.
  הכנסייה נקראת גם "כנסיית פאריש שבעיר הפנימית"
   
  הבזיליקה של אישטוון הקדוש Szent Istvan Basilika

  Bajcsy Zsilinszky

  PEST

   
  זוהי הכנסייה הגדולה ביותר בבודפשט, כ 8,000 מתפללים יכולים להתכנס בה בעת ובעונה את.
  הכנסייה היא בזיליקה שבנייתה החלה ב 1851 והסתיימה ב 1905. שלושה אדריכלים השתתפו בעיצובה -           יוזף הילד, מיקלוש איבל, ויוזף קאוזר וסגנונותיהם השונים משתלבים זה בזה.
  פנים הבזיליקה מעוטר ביצירותיהם של אמנים הונגריים ידועים , הפסיפסים העוטרים את הכיפה מצידה הפנימי עיצבו האמנים שטרובל ולוץ.
  מאחורי המזבח המרכזי מוצגת ידו הימנית של אישטוון הקדוש.
   
  אפשר להגיע לכנסייה גם במטרו, קו 1 תחנה Bajcsy Zsilinszky.

   

  כנסיית סט. אנה

  Betthyany ter

   
  זוהי כנסייה שנבנתה בין השנים 1740-1762 על ידי האדריכלים כריסטופר המון ומאטה נפאור. סגנון הבנייה איטלקי ,הבא לידי ביטוי במבנה המרכזי המתומן של פנים הכנסייה. ניכר שמעצביה השקיעו הרבה מאד תשומת לב לפרטים. הכנסייה סבלה מרעידת אדמה, שיטפון וממלחמות.
  הכנסייה קרובה מאד לכיכר רוזבלט לגשר השלשלאות.
   
   
   
  מוזיאונים
   
  הגלריה הלאומית ההונגרית Magyar Nemzeti Galeria
  ארמון המלוכה, גבעת הטירה
  BUDA
   
  הגלריה הלאומית שוכנת במבנה שהיה בעבר ארמון המלוכה , ארבעת הקומות מוקדשות לציור ופיסול הונגרי מימי הביניים ועד ימינו. האוסף כולל לוחות מזבח , לוחות עץ ןציורים מהמאה ה 15 וה 16. יצירות של אמנים חשובים בני המאה ה 19ומספר ציורים מהמאה ה 20 שבהם באה לידי ביטוי ההשפעה המערבית בציור.
   
  פתוח בימי שלישי- ראשון בין השעות 10:00-18:00
   
      
  המוזיאון לתולדות המוזיקה Zenetorteneti Muzeum
  Tancsics mihaly utca 7
  BUDA
   
  במבנה מרשים , שהיה שייך בעבר לאציל הונגרי, שוכן מוזיאון המוזיקה. בטהובן התגורר כאן זמן מה בשנת 1800, והמלחין בן המאה ה 20 בלה בארטוק עבד בכתיבה במקום. התצוגה כוללת סוגים שונים של כלי נגינה עתיקים שיוצרו בהונגריה במאות ה 18-20, כלי נגינה עממיים וכן תערוכה מיוחדת מוקדשת לחייו ועבודתו של המלחין בלה בארטוק .
  המוזיאון פתוח בימי רביעי ראשון בין השעות 10:00-18:00 (בחורף עד 17:00)
  ובימי שני בין השעות 16:00-20:00. (בחורף עד 18:00)
   
   
  המוזיאון לרוקחות "הנשר הזהוב"  Arany Sas Patikamuzeum
  Tarnok utca 18
  BUDA
   
  במוזיאון מוצגים כל כלי הרוקחות למיניהם, משלהי ימי הביניים ואילך. המבנה עצמו הוא מן המאה ה 15, ובמקום שכן בית מרקחת במשך יותר מ 200 שנה.
   
  פתוח בימי שלישי-ראשון  בין השעות 10:30-17:30
   
   
  המוזיאון ההיסטורי של בודפשט Budapest Torteneti Muzeum
  גבעת הטירה BUDA
   
  המוזיאון שוכן בקצה הדרומי של מה שהיה בעבר ארמון המלוכה. המוזיאון מתחלק לשני אגפים: בקומה התחתונה מוצגים שרידי הארמון מימי הביניים, לרבות פסלים, כלי חרס, סירים וכלי נשק . בקומה העליונה שוכנת תצוגה המוקדשת להיסטוריה בת אלפיים ה שנה של בודפשט.
   
   
  המוזיאון של תנועת הפועלים ההונגרית Magyar Munkasmozgalmi Muzeum
  גבעת הטירה BUDA
   
  מוזיאון זה שוכן באגף הצפוני של הארמון, בעבר הציגה התערוכה  השיגי הקומוניזם ביום התצוגה קבלה פנים חדשות והיא מראה דוגמאות של קפיטליזם מערבי ותוצרי התעשייה המודרנית בהונגריה.
  פתוח בימי שלישי-ראשון בין השעות 10:00-18:00.
   
  המוזיאון ההונגרי למסחר והסעדה Magyar Kereskedelmy es Vendeglatoipari Muzeum
  Fortuna utca 4
  BUDA
   
  מוזיאון זה שוכן בפונדק  מהמאה ה 18 . המוזיאון נוסד בשנת 1966 ובו אוסף גדול ביותר של אמצעי אירוח, החל מהתקוה הרומית ועד ימינו. בין המוצגים כלי אוכל והגשה, מפות, ריהוט של אכסניית דרכים עתיקה וריהוט של קונדיטוריה מהמאה ה 19. המוזיאון מתעד גם  את תולדות סחר המזון והמשקאות בהונגריה.
  פתוח בימי שלישי-ראשון בין השעות 10:00-18:00
   
  המוזיאון ההונגרי הלאומי Magyar Nemzeti Muzeum
  Muzeum Korut 14-16
  PEST
   
  המוזיאון הלאומי הוא המוזיאון הראשון שנוסד בהונגריה . אציל משכיל הונגרי בשנת 1802 תרם את האוסף הפרטי שלו של כתבי יד, מפות ומטבעות ואלה הוו את הבסיס לייסוד המוזיאון. המבנה תוכנן על ידי גדול האדריכלים של התקופה מיהלי פולאק, בין השנים 1837-1847. המבנה העצום המעוצב בסגנון ניאו קלאסי
  נפתח ב1847 כמוזיאון הרביעי בגודלו באירופה באותה העת. תחילה התבסס האוסף על תרומות של משפחות עשירות מצמרת החברה ההונגרית.
  החלק המרשים ביותר במבנה בן  הקומותיים היא האכסדרה במרכז. 8  עמודים קורינתיים תומכים גמלון מעוטר בדמויות אלגוריות.  
  המוזיאון הלאומי היה עד לרגעים בעלי משמעות היסטורית בחיי העם ההונגרי. ב 15 במרץ 1848 ניצב על מדרגות המוזיאון המשורר הלאומי שנדור פטפי והרטיט את לבבות המתאספים בכיכר לפני המוזיאון בקרא את השיר הלאומי שלו באירוע שבישר את פרוץ המרד נגד הדיכוי ההבסבורגי.
   
  במוזיאון מוצגים המראים את ההיסטוריה ההונגרית , הגיאוגרפיה והאתנוגרפיה  מכלים ומכשירים פרה היסטוריים ,דרך פריטים מימי הכיבוש התורכי וימי מלחמת העצמאות בשנת 1848 ועד ימינו.
   
   גולת הכותרת של המוזיאון היא תצוגת תכשיטי המלוכה ההונגריים, ביניהם הכתר של המלך אישטוון מהמאה ה 11, אותו קבל מהאפיפיור סילבסטר ה 2. תכשיטים אלה הוחזרו על ידי האמריקנים שלקחו אותם לאחר מלחמת העולם ה 2.
   
  במוזיאון ספרייה בת 100,000 כרכים בנושא ארכיאולוגיה.
   
  המוזיאון פתוח בימים שלישי- ראשון בין השעות 10:00-18:00 (בחורף עד 17:00)
  אפשר להגיע למוזיאון במטרו, קן 3 לרדת בתחנה Kalvin ter
   
  המוזיאון לאמנות שימושית Parmuveszeti Muzeum
  Ulloi ut 33-37
  PEST
   
  לרגל חגיגות האלף של שנת 1896 הוקמו מבנים רבים ברחבי פשט, ביניהם המבנה בו שוכן המוזיאון לאמנות שימושית. המבנה חרב במלחמת העולם השנייה והוקם מחדש בשנות החמישים. הבניין עצמו מיוחד במינו ומשלב השפעות מזרחיות עם סגנון הונגרי.  אריחים צבעוניים בסגנון אר נובו עם מוטיבים הונגריים עממיים, פרי תכנונם של לכנר ופרטוש, מעטרים את חיצוניותו.
  פנים הבניין יפה ביותר, האולם המרכזי תחת תקרת זכוכית הנתמכת על ידי קשתות לבנות מעוטרות מעקות.
  במוזיאון מוצגים אוספים של ריהוט, שעונים,  חפצי מתכת, אריגים, חפצי עץ, חרס וזכוכית, עור, ספרים, נייר ותוצרים אחרים של מלאכת יד.
   
  המוזיאון פתוח בימי שלישי- ראשון בין השעות 10:00-18:00
  אפשר להגיע למוזיאון גם במטרו קו 3, לרדת בתחנת Perenc Korut
   
   
  המוזיאון לאמנות יפה Szepmuveszeti Muzeum
  Dozsa Gyorgy ut
  PEST
   
  המוזיאון לאמנות יפה הוא אתר ביקור חובה לשוחרי אמנות. את המבנה תכננו אלברט שיקדנץ ופיליפ הרצוג
  בסגנון   ניאו קלאסי. המוזיאון מציג אוסף אדיר של אמנות מערבית מהמאה ה 13 ועד ימינו וכן אוסף של אמנות עתיקה.
  חזית הבניין מתארת סצינה , שהיא העתק מושלם, של חלק ממקדש זיאוס באולימפיה. מאחורי החזית המקסימה מערכת מדרגות מונומנטליות בתוך חללים גדולים.
   
  התערוכה הקבועה כוללת:
   אוסף העת העתיקה : בעיקר יצירות אמנות מיוון ורומא, פסלי שיש, אמנות פלסטית, עבודות בברונזה וכדים מצויירים. כמו כן אוסף אמנות מצרית עתיקה כולל מומיות, תבליטים מקירות מקדש מהמאה ה4 לפנה"ס ופסלים שונים.
   אוסף ציורים מעבודותיהם של ציירים אירופאיים המציג את התפתחות אמנות הציור על סגנונותיה בין השנים 1300-1800 . באגף זה שהוא גולת הכותרת של המוזיאון אפשר למצוא יצירות של אל גרקו, גויה, ולסקז, טיציאן, רמברנדט, רפאל , ברויגל, רובנס , ואן דיק ועוד.
   אוסף אמנות הפיסול כולל עבודותיהם של אמנים איטלקיים מהמאה ה 4 עד המאה ה 18 וכן אמני פיסול צרפתים, גרמנים, אנגלים והולנדיים מהמאה ה 13 עד המאה ה 18. יצירה מפורסמת המוצגת באגף זה הוא הפרש של ליאונרדו דה וינצ'י.
   אוסף עצום של הדפסים ורישומים , אגף זה לא פתוח לציבור באופן קבוע מחת החשש לרגישות הרישומים לאור.
    אוסף הציורים המודרניים: במיוחד בתחום האימפרסיוניזם והפוסט אימפרסיוניזם הצרפתי הכולל את דלקרואה, קורבה, מילה, גוגן, מונה, רנואר, סזאן וטולוז לוטרק. מאמני המאה ה 20 מיצגים פיקאסו, שאגאל, קוקושקה , לה קורבזיה וואסרלי.
   
  המוזיאון עבר לאחרונה שיפוצים רבים . "הגניבה האמנותית" של המאה, אירעה במוזיאון זה, בלילה חורפי של נובמבר 1983, שודדים טפסו על הפיגומים, נכנסו למוזיאון, התגברו על מערכת האזעקה הפרימיטיבית וגנבו שבע יצירות ביניהם שניים של הצייר רפאל. כעבור עשרה שבעות של חיפושים נמצאו היצירות בגן של מנזר יווני והגנבים האיטלקיים נתפסו בארצם. היצירות חזרו למוזיאון ומערכת האזעקה הוחלפה במערכת חדישה ויעילה יותר. היצירות "הגנובות" מוצגות באולם מיוחד וההתעניינות בהם גברה מעל כל צפי.
  מנהלי המוזיאון אומרים שאלה הן היצירות היחידות שנבחרו ,לתצוגה מיוחדת, שלא על ידי מומחי אמנות.
   
       
       המוזיאון פתוח בימי שלישי-ראשון בין השעות 10:00-18:00
       אפשר להגיע למוזיאון במטרו  : HOSOK TERE
   
    
   
  מוזיאון הרכבת התחתית Fol Dalatti Vasuti Muzeum
  Deak ter
  PEST
   
  מוזיאון הרכבת התחתית שוכן במחלף תת קרקעי של תחנת המטרו. במוזיאון תצוגה מעניינת של תוכניות, שרטוטים, דגמים וקרונות המעידים על התפתחות מערכת התחתית הראשונה ביבשת אירופה. הקו הראשון החל לפעול ב 1896 ואורכו היה 3.5 ק"מ.
  המוזיאון פתוח בימי שלישי-ראשון בין השעות 10:00-18:00

   

  מוזיאון אסיה המזרחית ע"ש הופ פרנץ Hopp Ferenc Kelet-Azsiai Muzeum

   Andrassy ut 103
  PEST
   
  זהו ביתו הפרטי של הופ פרנץ, נוסע הונגרי (1833-1919) , שהביא עמו מוצגים רבים מסיוריו במזרח אסיה אותם מציגים במוזיאון. באוסף אמנות הודית וקוריאנית , חרסינה סינית ועוד.
   למוזיאון שלוחה בבניין אחר ברח' Gorkij fasor 12בו שוכן המוזיאון הסיני הנפלא.
  המוזיאון פתוח בימי שלישי-ראשון בין השעות 10:00-18:00
  אפשר להגיע למוזיאון במטרו קו 1 ולרדת בתחנת Kodaly Korond
   

  המוזיאון היהודי ברובע היהודים העתיק

  Tancsics Mihaly 26

  BUDA

   
  בחפירות שנערכו בבודה בשנת 1964 נתגלה במקום שרידי בית כנסת יהודי מהמאות 16-17, בתןך הרובע היהודי שחרב עם הכיבוש התורכי.
  כיום נמצא במקום מוזיאון. בכניסה למוזיאון מצבות עתיקות, כתובות קיר בעברית וסמל מגן דוד. בחצר אפשר לראות את שלושת העמודים שתמכו את מבנה בית הכנסת.
  במקום מבקרים יהודים מכל רחבי העולם וישראלים המטיילים בבודפשט.
  המוזיאון פתוח בחודשים מאי-אוקטובר בימי שלישי-ששי בין השעות 10:00-14:00 ובימי שבת וראשון בין השעות 10:00-18:00.

   

  המוזיאון היהודי ובית הכנסת

  Dohany utca 2
   
  המוזיאון היהודי מתאר את תולדות יהודי הונגריה, מציג את החגים והטקסים היהודיים וכן מנציח את השואה ביהודי הונגריה.
  המוזיאון פתוח בימי שני-ששי בין השעות 10:00-15:00 ובימי ראשון בין השעות 10:00-13:00
   
  בית הכנסת היהודי  שוכן בסמוך למוזיאון היהודי. לבית הכנסת ,הנראה למרחוק, שתי כיפות דמויות פקעת בצלים. בית הכנסת הוקם בדוק במקום שבו עמד ביתו של הרצל חוזה המדינה.
  הבניין  המקורי נבנה בשנת 1854 ושופץ ברוב הדר בשנות ה 90  , פנים ההיכל יכול להכיל כ 3000 איש .
  ברחבת המוזיאון נמצא שלט יזכור לזכר קורבנות השואה וכן קבר אחים ובו טמונים קורבנות מהגיטו היהודי.
  ב 1993 הייתה גניבה גדולה של תשמישי קודש, אלה נתפסו והוחזרו שנה לאחר מכן.
   
  בית הכנסת פעיל בדך כלל בימי חגים יהודיים. בשבת בית הכנסת סגור. פתוח למבקרים בימי בימי ראשון , שישי ורביעי בין 10:00-13:00. בימי שני וחמישי בין 14:00-18:00. יתכנו שינויים בזמני הפתיחה. יש לעקוב אחר השלט בחזית הכניסה .
   
  מוזיאון פרנץ ליסט
  Vorosmarty utca 35
   
  את ההכרה בגדולתו של המלחין ליסט קבל העולם רק בתקופתנו, למרות שמאז ומתמיד היה לו קהל מעריצים בהונגריה. ליסט נולד בהונגריה ב 1811 אך בילה את מרבית חייו ברומא ובפריז . את השפה ההונגרית לא דבר אך היה גאה להציג את עצמו כהונגרי. ליסט שב להונגריה בגיל 64, בעיקר כי רצה להקים את האקדמיה המלכותית למוסיקה בביתו הפרטי. הוא עבר לגור בבית ב 1879, בקומה הראשונה, במקום שהיום ממוקם המוזיאון. שלט המותקן בלוח נחושת ששמש כדלת הבית אומר: "ליסט יהיה בבית בין 3-4 אחר הצהריים, בימי שלישי, חמישי ושבת. שעות הביקור היום במוזיאון הוארכואפשר לבקר בימי שני-ששי בין השעות 12:00-17:00 ובימי שבת 9:00-13:00.
  המוזיאון שומר על דירתו של ליסט כפי שהייתה, אותם רהיטים. פורטרטים רבים, כלי נגינה עתיקים נדירים ואף את פסנתר הזכוכית.
   
  בכניסה למוזיאון אפשר לקנות קלטות מפרי יצירותיו. בבניין מספר חדרים המוקדשים לתלמידים כחדרים לחזרות לקראת הופעה. העובר ברחוב יכול לשמוע צלילי מוזיקה בוקעם מכל חלון. בקומת הקרקע ניתן לראות בית מלאכה לתיקון וכוון כלים מוזיקליים.
   
   
  מוזיאון היסטוריה הצבאית
  Toth Arpad setany 40
   
  זהו ארמון צהוב בן שתי קומות השוכן בגבעת המצודה , בבודה, משמש כיום כמוזיאון ההיסטוריה הצבאית של הונגריה. במקור נבנה כמחנה צבאי ב 1830.בשני צדי השער מוצגים תותחים עתיקים, בקיר ליד השער נותרו כמה קליעי תותחים שלא הוסרו לזכר שחרור גבעת הטירה על ידי הצבא ההונגרי באביב 1849.בחלק העגול של המבנה מוצגים קליעי תותחים מתקופת התורכים וביניהם כאלה המעוטרים בראשי צפורים.
  בקומה התחתונה של המוזיאון, תערוכה של כ 2000 כלי מלחמה קטנים, במעלה המדרגות שני ציורים של גדודי פרשים. הקומה השנייה מוקדשת למלחמות במאה ה 19 וה 20 בתמונות ובתצוגת מדים ונשק.
  שעות הביקור בין 10:00-18:00. סגור בימי שני.

   

  גשרים על הדנובה

   
  מאז ימי הביניים הייתה סירת מעבורת שהעבירה אנשים על הדנובה בין בודה לפסט. סירת מעבורת זו פעלה בין האביב לסתו. בחורף כשהנהר קפא והיה לקרח עבה וקשה יכלו אפילו הכרכרות לעבור בהם. קרו מקרים רבים שאזרחים נשארו תקועים כשהפשרת הקרח החלה בלי התראה מוקדמת. בחורף 1800 כל נושאי המשרות של פשט  עברו לבודה, לרגל נשף חתונת המושל האוסטרי, ולא יכלו לחזור לביתם במשך שבועות.
   
  היה כמעט בלתי אפשרי לבנות גשר מעץ ואבן על פני נהר כל כך רחב. ב 1820 קפטן צעיר נאלץ לחכות על שפת הנהר במשך שבוע, כשהוא בדרכו להלוויית אביו בגדה השניה של הנהר, הוא החליט למצוא חברה שתוכל לקחת על עצמה את בניית הגשר.  הוא הביא מאנגליה  את הארכיטקט קלארק וכך הונח היסוד לגשר הראשון.
   
  תשעה גשרים מקשרים בין בודה לפשט שהדנובה מפרידה ביניהם. מצפון לדרום :
  1.       גשר הרכבת הצפוני
  2.       גשר ארפד
  3.       גשר מרגרט
  4.       גשר השלשלאות
  5.        גשר אליזבת
  6.        גשר החירות
  7.        גשר פטפי
  8.        גשר לגימניוס
  9.         גשר הרכבת הדרומי
   
   
  גשר השרשראותLanchid
   
  זהו גשר שאורכו 380 מ' , העתיק ביותר בבודפשט , נבנה בין השנים 1839-1849. תכנון הגשר נעשה על ידי המהנדס האנגלי ויליאם טירני קלארק, על שמו כיכר בקצה הגשר בצד בודה. היה זה תכנון נועז ביותר בתקופתו ץ
  השימוש הראשון שנעשה בגשר הוא לשרת את כוחות השחרור ההונגריים, בעת מלחמת העצמאות . לכן מובן שבניית הגשר באותה עת עוררה התנגדות עזה מצד האוסטרים שניסו לפוצצו ללא הצלחה. מאה שנים מאוחר יותר הצליחו במשימה זו הגרמנים, בשלהי מלחמת העולם השנייה . הגשר נבנה מחדש בחופזה , ב 1949 , ולכן הוא לעתים קרובות בתיקונים למגינת לבם של תושבי העיר שחדשות לבקרים  לא יכולים לעבור בו זמנית.
  ליד הגשר , בגדה של פשט, נמצאת כיכר רוזוולט . אחת הכיכרות המרכזיות בעיר.
   
  גשר אליזבת Erzsebethid
   
  זהו גשר שאורכו 290 מ', תלוי בקשת אחת, נבנה בין השנים 1897-1930,נקרא על שמה של הקיסרית האהובה אליזבת, רעייתו של פרנץ יוזף שנרצחה במקום על ידי מתנקש אנארכיסט בשנת 1898 .
  53 אדריכלים התחרו במכרז על הפרוייקט היוקרתי ולבסוף זכו שלושה מהנדסים גרמניים. למעשה תכניתם לא יכלה לצאת לפועל מכיוון שהיה זה תכנון לגשר תלוי והתעשייה ההונגרית לא יכלה לספק את החומר הדרוש לכבלים באיכות הרצויה. לבסוף נבנה גשר שרשרות בהשראת התכנית המקורית. מכל מקום הגשר נהרס במלחמת העולם השנייה בהפצצה גרמנית , בינואר 1945. הנזק היה כבד וכדי לחדשו היה דרוש תקציב אדיר . הגשר שנבנה בשנת 1961 גם הוא גשר תלוי, פרי תכנון של מהנדס הונגרי , עמודי התמך  המקוריים שמשו את שני המגדלים החדשים עליהם תלויים הכבלים המחזיקים את הגשר. הגשר מאד חביב על התיירים, המבנה המודרני שלו משתלב בסגנון הישן, הוא נראה נפלא בשעות החשכה כשהגשרים היפים מוארים.
  גשר אליזבת מחבר את בודה ופשט באזור בו מתרכזים מספר רב של מלונות פאר המשקיפים על הדנובה.
   
   
  גשר מרגרט
   
  זהו גשר חדש, הגשר המקורי שנבנה בשנת 1876, על פי תכניתו של אדריכל צרפתי, שונה מהגשרים האחרים בכך שהוא פונה בנקודה מסויימת, בזווית כדי להמשיך לאורך הקו של  Nagykorut. בפניה הזוויתית יוצאת דרך המחברת את הגשר עם האי מרגרט. חשמלית 4 ו 6 עוצרת בנקודה זו לנוחיות המבקשים לרדת לאי.
   
   
  גשר פטפי
   
  זהו הגשר החמישי שנבנה בעיר, על הדנובה .הגשר קרוי על שם גדול משוררי הונגריה, הגיבור המהפכן שנדור פטפי (1823-1849) , הגשר נבנה בשנות השלושים של המאה העשרים, שנות המיתון והשפל ולכן נבנה בתקציב מועט והוא פונקציונאלי בלבד ללא כל עיטורים והדר. גם גשר זה פוצץ על ידי הגרמנים , 8 שנים לאחר פתיחתו, בשנת 1944 . הגשר נפתח מחדש ב 1952 ונוסף לו נתיב לרוכבי אופניים.
  הגשר מחבר בין Boraros ter  בפשט ל Goldman Gyorgy ter  בבודה.

   

  גשר החירות

   
  זהו הגשר השלישי שנבנה על הדנובה, במקור נקרא על שם פרנץ יוזף , הקיסר ההבסבורגי. הגשר נפתח בשנת 1896 כחלק מחגיגות המילניום. העיצוב הדור  בפשטותו. על עמודי הגשר המפורזלים ניצבים  הציפורים  ומוסיפים נופך מסתורי לנוף הסביבתי. הגשר נמצא למרגלות גבעת גאלרט וביניהם נמצא האזור המעניין
  של בודה.
   
  גשר ארפד
   
  זהו הגשר הארוך ביותר, אחד משני הגשרים המחברים את האי מרגרט ליבשת והיחיד שדרכו אפשר להיכנס לאי ברכב, עד גבול מסוים. גשר זה הוא יחסי מודרני פונקציונלי יותר מאשר יפה לעין.
   

   

  רחובות וכיכרות

   
  ב BUDA
   
  כיכר Disz
  בכיכר דיס נוכל להשקיף על העיר העתיקה מצד אחד ומצד שני על הארמון המלכותי. בכיכר ניצב פסל "אנדרטת החייל", לזכר הנופלים במאבק לעצמאות בשנים 1848-1849  . בימי הביניים היה זה המקום בו הוצב הגרדום לעריפת ראשי בוגדים ומורדים במלכות. היה זה גם המקום של השוק של בודה בו הוקצב יום מיוחד לרוכלים יהודים.
  כיכר Szentharomsag
  כיכר "השילוש הקדוש" , במרכזה נבנה, בסגנון הבארוק,  בשנת 1712 "עמוד השילוש הקדוש" , כאות תודה על הינצלם של תושבי בודה ממגפות קשות בשנים 1702-1712. בכיכר אפשר לראות את בית העיריה הישן
  (מס' 2) עם מגדל השעון הבארוקי מהמאה ה 17. בחזית פסל אתנה, אלת היין, השומרת על בודה ובידה מגן עם סמל העיר. לידם פסל "פרש הפרשים" , Andras Hadik, מפקד מצודת בודה וחביבה של הקיסרית מריה תרזה. מומחי פיסול טוענים שהפסל הוא התגלמות השלמות בתיאור ההרמוניה בין הסוס לרוכבו.
  מינהג אצל הסטודנטים להנדסה לבוא ולגעת בפסל בבוקר בחינה, כערובה להצלחה.
  כיכר Andrass Hess
  הכיכר על שם אנדראש הס המדפיס ההונגרי הראשון. בכיכר הס מלון הילטון הבנוי על שרידי מנזר דומיניקני מהמאה ה 13. ממול מצודת הדייגים.
  במס' 3 נמצא את "בית הקיפוד האדום" , זהו בית מהעתיקים ביותר באזור , תולדותיו ידועים למן שלהי המאה ה 14. הקיפוד האדום מעל השער  הוא כנראה הסמל שהיה על כותפותיו של בעל הבית האציל . אחרי גירוש התורכים  הבית הפך לפונדק שבו נערכו גם מופעי תיאטרון. כיום משמש הבית לחנות עתיקות .
  במרכז הכיכר ניצב פסלו של האפיפיור אינוצנטוס ה 11 שהלהיב את הנוצרים לגרש את התורכים.

  רחוב פורטונה

  שם הרחוב הוא כשם האכסניה מהמאה ה 18 שהייתה ברחוב זה וכיום מצוי בו המוזיאון ההונגרי למסחר והסעדה . הבניינים ברחוב זה נשתמרו היטב ועל רבים מהם מופיעים תאריכי ייסודם. בקצה הרחוב נמצא את
  "שער וינה" שנבנה על שרידי שער מהמאה ה18 ולידו פסל הסופר מיהלי שעל שמו נקרא הרובע היהודי הסמוך ובו נמצא את המוזיאון היהודי ברובע העתיק.
  כיכר Becsi Kapu
  בשער וינה התנהל שוק השבת, השוק לסוחרים לא יהודיים. שער וינה הוא השער הצפוני של גבעת המצודה, נקודת מפגש לכל ארבעת הרחובות  הנפרשים לאורך הגבעה. אפשר לעלות לחלק העליון של השער
  וליהנות מתצפית לעבר בודה . מימין לשער וינה ישנה חורשה קטנה הנקראת "חורשת אירופה" שכן רוב בירות אירופה הביאו לכאן שתילים נדירים בשנת 1972. 16 סוגי עצים נשתו בחורשה ביניהם אגוז תורכי ודובדבן יפני .
  בבית מס' 7 עומד בניין שנבנה ב 1807 על שרידי בית מימי הביניים, ששופץ על ידי כומר ומורה שחי בבית זה
  ומלא בו את אוסף דברי אמנות בעיקר פורטרטים של אישים ידועים.  כדאי לשים לב לסורגים המעטרים את החלונות ובדלת חדר המדרגות. ממחצית המאה ה 20 זה היה ביתו של  בעל מפעל לסוכר שגם טיח אמנים 
  ותמך ברבים מהם- Lajos hatvany  . הסופר תומאס מאן ביקר, בשנות השלושים, בביתו מספר פעמים.
  כיכר Kapisztran
  בכיכר זו מתנשא מגדל מריה מגדלנה, זהו שריד מכנסייה פרנסיסקנית מהמאה ה  13 למאמינים ששפתם הונגרית. תחת הכיבוש התורכי  רק לכנסיה זו הותר השימוש ככנסייה כל היתר הפכו למסגדים. המבנה נהרס במלחמת העולם ה 2. במס' 40 נמצא את המוזיאון להיסטוריה צבאית.
  רחוב Uri
  זהו אחד הרחובות המעניינים בעיר העתיקה, הבניינים ברחוב זה הם בלי יוצא מן הכלל בעלי ערך היסטורי. בבניין מס' 9 מובילה הכניסה למבוך תת קרקעי מימי הביניים, המשתרע לאורך 10 ק"מ. אלה הן מערות טבעיות שנתחברו במסדרונות ,מעשה ידי אדם, ושמשו כנראה מחבוא  בתקופות מלחמה. בסוף מלחמת העולם ה 2 הוקם במקום בית חולים לפצועים הרבים. היום משמש המקום כמוזיאון שעווה שבו מוצגים ירועים היסטוריים.
  אפשר לבקר בימי שלישי-ראשון  בין השעות 10:00-18:00. הסיור הוא מודרך.
   
   

   

  בפשט

   

  כיכר הגיבורים

   
  היא המפוארת והמפורסמת ביותר בבודפשט .במרכזה אנדרטה בגבה 36 מ' ובראשה המלאך גבריאל. אנדרטה זו היא  מראשית המאה והוקמה לציון אלף שנה לכיבוש הונגריה על ידי המג'יארים. על פי המסורת הודות להתערבותו של המלאך שלח האפיפור סילבסטר ה 2 כתר למלך אישטוון. מתחת לאנדרטה זו נראה את פסלו של ארפד המנהיג המג'יארי שאחד את שבעת השבטים שכבשו את הונגריה. לפני העמוד אנדרטת החייל האלמוני.
  בכיכר שדרת עמודים בחצי גורן, בכל עמוד פסל מברונזה המתאר מלך או מצביא מההיסטוריה ההונגרית.
  לא רחוק מהכיכר ניצב בעבר פסלו של סטאלין שנותץ בהתקוממות 1956.בכל שנה ב 4 באפריל נערך בכיכר מפגן יום העצמאות ההונגרי .
  שני מבנים ניאו קלאסיים נשקפים לכיכר: המוזיאון לאמנות יפה ואולם התערוכות

   

  שדרות אנדרסי

  שדרה יפה זו ,שאורכה כ 2.5 ק"מ,  מכיכר ארז'בט ועד  לכיכר הגיבורים ,נבנתה בסוף המאה ה 19 באופן סימולטני משנות קצותיה. כתוצאה מכך שתי שורות הבניינים , רובם בסגנון ניאו רנסנס וניאו בארוק, נותנים תחושה של אחידות. אדריכל הבניה של שדרה זו היה ההונגרי מיקלוש איבל שזבה לשבחים רבים על עבודתו. בצומת השדרה עם השדרה הגדולה נבנתה כיכר מתומנת שממנה  מתפצלים שלוש שורות של רחובות המתפקדים כמדרחוב.
  המטרו הראשון  נבנה ב 1894 מתחת לשדרת אנדרסי לכבוד יום הולדת ה 1000 של כיבוש הונגריה על ידי ההונגרים.
  הבתים לאורך הרחוב הם יפים ביותר, כדאי לשים לב לבניין מספר 3 בו שוכן מוזיאון הדואר, חזיתו עטורה פרסקאות של האמן ההונגרי לוץ. בבניין מס' 22 עומד בניין האופרה שנבנה  1884. מול בית האופרה, במס' 25, שוכן ארמון הבלט הלאומי שנבנה בשנת 1883. במס' 29 עומד בניין בן שבע קומות בו שוכן בית הכל בו הפריזאי שנפתח ב 1911, לפני כן שמש כקזינו. בניין מס' 60 היה בעבר בניין המשטרה החשאית , בבניין זה עונו ותוחקרו אנשי שמאל בתקופת השלטון הפשיסטי. בבניין מס' 69 נמצא את תיאטרון הבובות הלאומי ובמס'71   בית הספר הגבה לאומנויות. בבניין מס' 70 בית הקפה Luckasהמפורסם.
  בקטע האחרון של השדרה אזור מגורים מפואר שבהן התגוררו העסקנים הפוליטיים בימי המשטר הקומוניסטי.
  ליד שדרת אנדרסי אזור השעשועים, בתי תיאטרון, מסעדות ומועדוני לילה.

   

  כיכר מרקס

  כיכר מרכזית מאד בעיר ובה אחד ממרכזי הקניות החדישים בבודפשט, כמו כן נמצאת בכיכר זו תחנת הרכבת המערבית שהוקמה על ידי חברת אייפל מפריז בשנותה 70 של המאה ה 19 ( לפני בניית מגדל אייפל) מהכיכר יוצאים שני רחובות ידועים בהדרם: Terez   ו Erzsebet.
   

  כיכר החירות

   זהו מרחב פתוח במרכז העיר בין הפרלמנט לבזיליקה על שם אישטוון הקדוש. כיכר זן תוכננה על ידי פאלוצ'י בשנת 1902 . מספר מבנים חשובים מעטרים את הכיכר : בניין הבורסה לשעבר וכיום נמצא בו בניין הטלביזיה, ממול הבנק הלאומי ההונגרי והשגרירות האמריקאית במבנה יפה עם מרפסות מפורזלות.
  במרכז הכיכר גן שעשועים לידים.

   

  מדרחוב ואצ'י

  זהו רחוב הקניות היוקרתי של בודפשט, ניתן למצוא בו בגדים, נעלים, חפצי אמנות ופוללור, בתי קפה, קונדיטוריות  ואולם הקוצרטים Vigado. המדרחוב מתפשט גם ברחובות הסמוכים. בימי שבת וראשון הופך המדרחוב לשוק יפהפה בו מוכרים הרוכלים בעיקר עבודות יד ואמנות פולקלור. שוק המדרחוב מגיע עד רציף בלגרד שעל הדנובה. כדאי לשים לב גם לבתים היפהפיים לאורך הרחוב.
   

   

  אוכל

   

  הקווים המאפיינים את המטבח ההונגרי הם ההרמוניה של מזון בסיסי מתובל בפפריקה אדומה, בצל, עגבניות פלפל ירוק ושמנת מתוקה.

  המנה הטיפוסית ביותר היא הגולש העשוי מבשר בקר, ירקות, תפוחי אדמה ואטריות דקות , המתבשל בקדרה על אש פתוחה. הגרסה העירונית מוגשת כמרק. מנה אופיינית אחרת הוא העוף בפפריקה ועלי כרוב כבושים ממולאם בבשר ואורז מתובלים ברוטב.

  בתפריט ההונגרי יופיעו גם חביתיות ממולאות, לעתים בבשר או בטעמים מתוקים כמנה אחרונה, מנה זו המכונה אצלנו בלינצ'ס נקראת בפי ההונגרים- פלצ'ינטה.
   
  היינות הלבנים קרויים טוקאי, על שם האזור בו מגדלים את ענבי היין. הבירות ההונגריות  הן:

   Dreher,   Aranyaszok,  Kobonyai, Soproni   ועוד.
   
  הברנדי ההונגרי  מיוצר במספר טעמים: דובדבנים, משמשים ושזיפים.

  כיום אפשר למצוא בבודפסט מסעדות מכל הסוגים גם מהמטבח הבינלאומי, במסעדות יקרות יותר תלווה הארוחה במוזיקה צוענית או מופע קל אחר.

   

  ארוחות ערב מוגשות מוקדם, קרוב לודאי שאחרי 22:00 לא תמצאו מקום פתוח להתחיל ארוחה מלאה.
   

  מסעדות

   
  Gundel
  XIV Allatkerti ut 2

  Tel 1-321-3550

   

  אחת המסעדות הידועות בבודפשט המגישה מאכלים מהמטבח ההונגרית, שוכנת באזור פארק העיר. המסעדה עצמה היא ארמון משנות ה 20 של המאה ומייסדה היה קארל גונדל. הקירות מצופה עץ כהה, מעוטרים ביצירות שמן של אמנים הונגריים. כלי האוכל מפורצלן Zsolnay   נוסכים נופך אצילי לאולם האוכל המרשים ביותר בעיר.  הכנר גיאורגי לקטוס, נצר למשפחת הצוענים האגדית, עובר  בין השולחנות ומנגן מוזיקה עמית כאשר מלצרים עם עניבות שחורות מגישים את המנות המסורתיות החביבות . מבקרי המסעדה מתבקשים להגיע בחליפות ובעניבות.
  רוב כרטיסי האשראי מתקבלים. יש להזמין מקום מראש.
  פתוח בין 9:00-16:00 ומ 19:00-22:00.
   

  Muzeum

  VIII Muzeum korut 12
  Tel 1-267-0375
   
  מסעדה מאד אלגנטית, אולם האוכל הוא אולם מראות ומוזאיקות, מלצרים מסבירי פנים ושופעים נימוס יגישו את האוכל בהידור. הסעודה לאור נרות דולקים. הסלטים אדירים והיין ההונגרי מן המובחרים. ניכר שהשף יצירתי.
  המסעדה סגורה בימי ראשון. חובת לבוש רשמי חליפה ועניבה.
   

  Belcanto

  Opera Haz
  Tel 1-269-3101
   
  ממש למרגלות האופרה נמצאת מסעדה זו המגישה מנות מובחרות מהמטבח ההונגרי, במסעדה מעוצבת בסגנון ראשית המאה. הייחודיות של מסעדה זו היא במלצרים המזמרים. המלצרים שהם בדרך כלל סטודנטים למוזיקה או סטג'רים צעירים באופרה הממלכתית שרים אריות מאופרות מפורסמות בין המנות.
  גולת הכותרת של הערב היא הופעת זמר אופרה ידוע , המגיע בהפסקה של ההופעה  באופרה לאתנחתא , לוגם משהוא , טועם ופוצח בהופעה קצרה להנאת הסועדים. חוויה בהחלט מיוחדת.
  יש להזמין מקום מראש. רוב כרטיסי אשראי מתקבלים.

  סגור בצהריים.

   
  Kisbuda Gyongye
  III Kenyeres u. 34
  Tel 1-368-6402
   
  זוהי מסעדה יקרה בבודה, נחשבת לאחת הטובות בעיר, מאד אינטימית, מרוהטת ברהיטים עתיקים. הקירות מעוצבים בסגנון מאד יצירתי, פיסות עץ מגולף, שונים זה מזה ,יוצרים  הרמוניה של סגנונות.
  המנות המומלצות הן בשר צבי עם פטריות טרנסילבניות, צלי רגל אווז, כבד אווז ועור אווז צלוי.
  סגור בימי ראשון. רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
   
  Alabardos
  I Orszaghaz u. 2
  Tel 1-356-0851
   
  מסעדה זו שוכנת בגבעת המצודה , במבנה גותי עתיק בן כ 400 שנה. המסעדה אינה גדולה (בקיץ יושבים גם בגן) , איכות המנות אינו ייחודי יחסית למחיר ים. האווירה מאד מיוחדת, השולחן ערוך בכלי פורצלן מן המשובחים ביותר , שירות מעולה ומוסיקת רקע שלווה הופכים את המקום לאידיאלי למפגש עסקי או לאתנחתא נעימה למי ששוטט כל היום באזור הטירה. חובת לבוש רשמי. סגור בין השעות 16:00-19:00. סגור בימי ראשון. בחודשי החורף אין ארוחות צהריים.
  רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
   

  Lou Lou

  V Vigyazo Ferenc u. 4
  Tel 1-312-4505
   
  הביסטרו הלוהט המסתתר ברחוב צדדי ליד הדנובה היה במשך שנים המסעדה המדוברת בעיר. המסעדה ממזגת מטבח מקומי עם טעמים אירופאים אחרים, בתפריט מומלץ סלמון טרי עסיסי עם לימונית ובשר צבי בגרגרי פירות יער .
  המסעדה סגורה בין 15:00-19:00. סגור לארוחות צהריים בשבת ובימי ראשון.
   

  Muveszinas

  VI Bajcsy-Zsilinszky ut 9
  Tel 1-268-1439
   
  מסעדה עם אווירה ואוכל מעולה. על קירות המסעדה צילומי כרמים, ספרים עתיקים מאחורי ארונות זכוכית, מנורות מוארכות על כל שולחן    , אווירה רומנטית.
  רשימת המנות הטיפוסיות למטבח ההונגרי הן רבות : בקר, גל, עוף מוגשים בתריסרי  אופנים, מרגו  חריף מתוק, דרך כבד אווז ועד חזה הודו  ממולא בתרד ברוטב שום. המנה האחרונה המומלצת היא פלצ'ינקס פרג עם רוטב שזיפים.
  רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
   
   

  בתי קפה

   
  במסורת הווי החיים בבירות מזרח אירופה בתי הקפה אינם רק מקום לשתיית קפה ולשיחה בטלה אלא אלה מקומות מפוארים, דמויי ארמון, בהם נפגשו בעבר אינטלקטואלים לשיחות פוליטיות, מטרוניתות נפגשו
  להנאה של אחר הצהריים  ומשוררים וסופרים כתבו את יצירותיהם בפינות שקטות.
  בבודפסט היו בראשית המאה 400 בתי קפה שחלקם פתוחים עד היום ועדיין שומרים על ניחוח העבר.
   
  קונדיטוריית ג'רבו           Cafe   Gerbeaud

  Vorosmarty ter 7

   
  בכיכר וורושמארטי , מדרחוב ואצי Vaci utca, נמצאת הקפה-קונדיטוריה ג'רבו, מוסד מאד מפורסם שפועל עוד מהמאה ה19.  ג'רבו, עטופת זוהר קטיפתי של העבר  הייתה ידועה כמקום מפגש של האצולה והבוהמיינים המקומיים. עד היום שרדו בה המראות  במסגרת מוזהבות , פורטרטים של מכובדים ונברשות ענק עדיים יורדים מהתקרה המקושתת.
  כיום יושבים בבית הקפה תיירים רבים, לצד אמנים, עיתונאים ושחקני קולנוע. העוגות הם מעולם אחר, מוגשות עם גלידה או עם רטבי שוקולד חם ובכלי חרסינה עדינים. עידון זה שם המשחק בבית קפה וותיק זה שבעלי הראשונים היו קונדיטורים שווייצרים.
   
   

  Cafe Muvesz

  Andrassy utca 29
   
  בית קפה זה שוכן מול בית האופרה וחובה לבקר בו. שולחנות שיש ונברשות קריסטל שומרים על הדר עולם העבר , אפשר גם לשבת במרפסת ולהשקיף על העוברים ושבים. לפני הופעה או אחריה באופרה הומה המקום מאדם אך מעולם לא יהיה רועש, נדמה שיראת מוזת האופרה שורה במקום. על הקפה והעוגה כל מילה מיותרת , המנות הם משהו שיהיה מה לספר בבית.
   

  Cafe New York

  Erzsebet korut 9/11

   
  בית הקפה שוכן בבית הנראה כמו ארמון בסגנון אר-נובו , מהמאה ה19. הוא נקרא ניו יורק עוד לפני מלחמת העולם השנייה ובו נהגו לשבת סופרים ומשוררים. כאן מצאו הכותבים פינה חמה יותר לשבת , תחליף לחדרי עליית הגג הקרים בו התאכסנו, וכן במקום ספקו להם נייר ודיו חינם.
  כשנפתח בית הקפה, המחזאי ההונגרי הידוע, מולנר, וחבריו השליכו את המפתחות לדנובה כדי שדלתות המקום לעולם לא יסגרו. ואכן עד היום המקום תוסס מאנשים, יום נפגש שם עם הרבה תיירים כמונו ופה ושם עדיין ימצאו כותבים ועורכי עיתונים  שעבורם נשמר מקום של קבע.  המקום אינו זול אך כדאי לבקר בו לא רק בזכות הרקע ההיסטורי אלא גם בגלל הקפוצ'ינו הנפלא והמנה האחרונה של שלישית הכופתאות המוגשת 
  בתוך שוקולד חם והרבה מתוקים אחרים.
   

  Cafe Ruszurm

  מצודת הטירה

  BUDA
   
  בית קפה הוותיק ביותר בבודפשט , פנינה בארוקית, מול כנסיית מתיאס, ששמרה על אותה איכות שירות ואותה אווירה כפי שהייתה עם הפתיחה בשנת 1824.
  העוגות  היו כל כך טעימות ושמען יצא ברחבי אירופה עד כדי כך ששליחים היו יוצאים לוינה עם משלוחי עוגות לחצרות האצילים.
  מומלץ במיוחד עוגת הלינצר  והגלידות הנפלאות, מה שבטוח שכל מנה היא תוצרת בית.
  המקום מאד מבוקש ובעונת התיירות עומדים בתור זמן רב עד שמתפנה מקום. כדאי להקדים
   
   

  Cafe Luckas

  Andrassy ut 70
   
  בית הקפה ממוקם מול תיאטרון הבובות, נוסד בשלהי המאה ה 19 על ידי שנדור לוקאץ'. בית הקפה מתמחה בעוגות וגלידות . בעבר נהגו לשבת כאן קציני המשטרה הקומוניסטיח.
   
   

  לינה

   
  Atrium Hyatt
  V Roosevelt ter 2
  Tel 1-266-1234
   
  המלון ממוקם על שפת הדנובה וקרוב מאד לאזור המדרחוב של פשט . פנים המלון ושטחיו הציבוריים מאד מרשימים. מעלית הזכוכית , הכיפה השקופה והצמחייה הטרופית הגולשים מכל קומה משרים אווירה מאד מיוחדת. למלון 328 חדרים  ו 27 סוויטות. לא כל החדרים פונים לדנובה, מומלץ לשלם את התוספת היומית, הנוף הנשקף מהחלון משעות הערב הוא פשוט בלתי נשכח.
  במלון קומת עסקים . במלון מסעדה טובה, בריכה, באר, סלון יופי וחנויות יוקרה המוכרות מזכרות לתיירים ברמה אחרת.
   

  BudapestHilton

  IHess andras ter 1-3
  Tel 1-214-30000
   
  מלון הילטון בגבעת המצודה בבודה, בנוי על שרידי מנזר דומיניקני מהמאה ה 13, סמוך לכנסיית מתיאש. אדריכלי המלון שזרו את המודרני החדיש עם חזית הזכוכית באינטגרציה נדירה  עם השרידים הארכיאולוגים.
   המלון נבנה בשנת 1977  , יש בו 295 חדרים ו 27 סוויטות . לכל חדר נוף מרהיב, מחיר ללילה עבור חדר עם נוף לדנובה יקר יותר.
  ילדים בכל גיל החולקים חדר עם ההורים חופשיים מתשלום עבור הלינה. ארוחת בוקר אינה כלולה במחיר החדר.
  במלון מסעדה, בית קפה המקנה ליושבים בו נוף מרהיב של המצודה על מגדליה יכול להתפאר גם בעוגות
  המיוחדות תוצרת מטבח המלון היוקרתי הזה.
   

  Intercontinental Budapest

  V  Apaczsi Csere Janos 12-14
  Tel 1-327-6333
   
  מלון זה היה בעבר מלון פורום , ממוקם על גדות הדנובה, צמוד להייאט אטריום. מלון מודרני זוכה לשבחים על השרות האדיב והיעיל. במלון 392 חדרים ו 16 סוויטות, יותר ממחצית החדרים פונים לדנובה ( כמובן, יקרים יותר), החדרים בקומות הגבוהות מבטיחים פחות רעש. בית הקפה במלון ידוע מאד ( עוד מימי היותו מלון פורום) בעוגות שלו, מומלץ גם למי שאינו מתאכסן במלון לשתות קפה במקום.
  ארוחת בוקר אינה כלולה במחיר המלון.
  במלון מסעדה, באר, מועדון בריאות, בריכה, קומת עסקים.
   

  Hotel Kempinski

  V Erzsebet ter 7-8
  Tel 1-266-1000
   
  מלון יוקרתי זה נפתח ב 1992, בין אורחיו כוכבי קולנוע ואנשי העשירון העליון . משירות צחצוח נעליים במשך הלילה ועד למוסיקה קלאסית של אחר הצהריים בלובי, הקמפינסקי מעריף על אורחיו שפע של פינוקים. במלון 337 חדרים ביניהם 28 סוויטות, החדרים גדולים, רהיטי עץ סקנדינביים, חדרי אמבטיות
  מפוארים . במלון קומת עסקים, מסעדה, באר, בריכה סלון יופי, מועדון בריאות ומשרד נסיעות.
  ארוחת בוקר אינה כלולה במחיר.
   
   
   
  Danubius Grand Hotel
  XIII  Margit-sziget
  Tel 1-329-2300
   
  המלון נבנה ב 1873 והיה תקופה ארוכה בשיפוצים. הפתיחה המחודשת הייתה בשנת 1987 כמלון רמדה, לאחרונה עברה לניהול של רשת דנוביוס.
  סגנון הבניה של המלון במקוריותו נשמר, התקרות הגבוהות הריהוט העתיק, הנברשות הכבדות נותרו במקומם.
  מלון זה נמצא באי מרגרט, רחוק משאונה של פשט וגם מהנופים המרהיבים שיש למלונות בודה, אך באי מרגרט נהנה האורח משקט ושלווה ומהמעיינות התרמיים הממוקמת לידו. במלון 164 חדר ו 10 סוויטות.
  במלון מסעדה, בריכה, סלון יופי, שירות תחבורה לעיר ומשרד נסיעות.
   

  Radissop SAS Beke

  VI Terez krt/ 43
  Tel 1-301-1600
   
  לון זה ממוקם בשדרה מרכזית בעיר ולא רחוק מתחנת הרכבת המערבית. ממלון משפחתי צנוע המלון שינה את פניו לאחרונה למלון  יוקרתי בסגנון נוצץ של ראשית המאה. במלון 238 חדרים ו 8 סוויטות. החדרים מרוהטים באופן סולידי. במלון מסעדה, באר, בריכה, סלון יופי, בידור ושירותי עסקים.
   
   
   

  תחבורה

   

  שדה תעופה

   
  חברת התעופה הלאומית ההונגרית MALEV.וחברת אל על מקיימות טיסות סדירות מספר פעמים בשבוע לבודפסט. כמו כן מקיימות תשעה עשר חברות שונות , מ48 ערים , לבודפסט. לשדה התעופה של בודפסט FERIHEGY שני טרמינלים: טיסות של החברה הלאומית מגיעות ויוצאות מטרמינל 2Aואילו יתר הטיסות מטרמינל 2B.
   
  משדה התעופה פועל אוטובוס המקשר בין הטרמינלים למרכז העיר, כל חצי שעה בין השעות 0530-2100. מחיר הנסיעה 600 פורינטים.
  מינהל שדה התעופה מפעיל גם שרות מיניבוסים בין שני הטרמינלים לבתי הלון הגדולים בעיר. מחיר הנסיעה 1500 פורינטים.
   
  אוטובוס ציבורי מס' 93 (מס' אדום) מקשר בין תחנת המטרו KOBANYA-KISPEST  לטרמינל 2 בשדה התעופה. מחיר הכרטיס, שיש לרוכשו מראש, 90 פורינטים.
   
  מוניות נתן לקבל בקלות עם היציאה מהשדה במחיר גבוה מאד יחסית לתחבורה המאורגנת.
   
  תחבורה ציבורית
   
  יחסית קל מאד להתמצא בבודפשט, הדנובה חוצה את העיר, הגדה הימנית היא בודה, השמאלית פשט. מסלולי התחבורה הציבורית העיקריים זורמים בשדרות :
  הפנימיים( Karoly kurt- Muzeum Krt- Vamhaz Kurt-)
  הטבעת הגדולה (Szt/ Istvan kurt- Terez kurt- Erzsebet kurt- Jozsef kurt- Ferenc kurt)
  החיצוני (Robert Karoly kurt- Hungaria kurt- Konyves kurt)
  והשדרות הרדיאלים.
   
  צמתות התחבורה העיקריים הם : Moszkva ter   , Batthyany ter   בבודה.
                                                 Deak ter  , nyugati ter, Ferenciek ter' Blaha Lujzaבפשט.
   
  בבודפסט אמצעי תחבורה שונים: אוטובוסים, מטרו, חשמלית ורכבת פרברים. בלשכות התיירות הפזורות בעיר ניתן לקבל הסבר ומפות על קווי הנסיעה.
  כרטיסים לתחבורה ציבורית ניתן לרכוש בתחנות המטרו, בחנויות טבק ובמכונות כרטיסים. יש לנקב את הכרטיס בעת העלייה .
  אפשר לרכוש כרטיס צהוב ל 24 שעות המאפשר לנסוע באוטובוס , במטרו , ברכבת פרברים ובחשמלית .
   
  מומלץ לרכוש "BUDAPEST CARD" , זהו כרטיס תקף ל2 או 3 ימים, אפשר לנסוע בכל סוגי התחבורה הציבורית וכן מקנה כניסה חופשית למוזיאונים- מחיר כרטיס מיוחד זה  ל2 ימים- 2800 פורינטים, לשלושה ימים 3400 פורינטים. (הנחות לילדים מתחת לגיל 14.
   
  אוטובוסים עם מספרים אדומים הם אוטובוסים מהירים, הם אינם עוצרים אלא בתחנות מסוימות.
  אוטובוסים היוצאים מחוץ לעיר מסומנים באלכסון חום על המספר, גם מחזיקי כרטיסים מרוכזים צריכים להוסיף את הפרש הנסיעה לנסיעה מחוץ לגבול השיפוט של העיר.
  האוטובוסים החדישים מסמנים אלקטרונית את התחנה הבאה. כדאי בכ"ז לשאול למקרה שהנהג לא אפס את
  הלוח, בעיקר אם לא היו יורדים בתחנה.
   

  מטרו

   
  שלושה קווי מטרו פועלים בבודפשט- קוו צהוב (1), אדום (2) וכחול (3). שלושת הקווים מצטלבים ב Derk tarהקו הצהוב הוא הקו הישן המחבר בין הרחובות Deak ter- Mexikoi ut.
   
  שירות המטרו פועל מ 4:30-23:00. כל נסיעה מחיר אחיד. החלפת קו דורשת כרטיס חדש.
  אין אפשרות לקנות כרטיס בקרון , יש להכינם מראש ולנקב אותם בכניסה לתחנה ( קופסאות כתומות)
   
  אפשר לרכוש כרטיסי הנחה : כרטיס לנסיעה אחת   95 פורינטים
                                                    עשר נסיעות    900 פורינטים
                                                    עשרים            1750 
                                                    כרטיס יומי     740
                                                    ל 3 ימים        1500  
                                                    לשבוע          1850
                                                   שבועיים        2400
                                                   חודש             3600
  כרטיס סוף שבוע משפחתי ( למבוגר או שניים+ 1-5 ילדים )   1150  פורינטים
   
     
   
   
   

  מוניות

  מוניות רבות פועלות בעיר, כלן מצוידות במונים. יש להוסיף תשר עשרה אחוז. אפשר לעצור מונית העוברת בדרך. מוניות מצאות מחוץ למלונות ובסביבת התיאטראות .הנהגים לא מדברים אנגלית, לעתים תמצאו נהג דובר גרמנית. כדאי להכין את הכתובת המבוקשת כתובה על פתק מראש.
   

  רכבת הפרברים HEV

   
  רכבת הפרברים משרתת את בודפשט וסביבותיה, השלטים הצהובים מעידים על רכבות יוצאות ושלטים לבנים על רכבות מגיעות. תיירים יכולים להגיע ל St/ Andresב HEV. לנוסעים בתחום העיר אפשרות להשתמש בכרטיסים הצהובים. ב HEVתעריפים מיוחדים לילדים וקשישים.
   

  רכבות

   
  להונגריה רשת רכבות זולה ויעילה, אפשר להגיע ברכבת לכל הערים הגדולות בפרובינציה.
  לנסיעות בינלאומיות יש לקנות כרטיסים במטבע זר בלבד. הרכבות ליעדים מחוץ להונגריה יוצאים בתחנה המזרחית.
   
   

  ספינות

   
  שירות מעבורת פועל בין וינה לבודפשט מאפריל- אוקטובר. הנסיעה נמשכת כ 5 שעות. תחנת היציאה הבינלאומית נמצאת במזח בלגרד.
  כמו כן מאותו מזח יוצאת ספינת סיורים על הדנובה עם הדרכה בכל השפות ( באמצעות אוזניות) גם בעברית.
  סיורים אלה פועלים בין 9:00-20:00 . 
   
   

  אמצעי תחבורה אחרים

   
  ה       SIKLO   זוהי רכבת הרים  שהחלה לפעול ב 1870 ומקשרת בין כיכר קלארק בבודה, בקצה הגדה השמאלית של גשר השרשראות, ואת אזור דרום מצודת הטירה. רכבת-רכבל זו נבנתה כדי לספק תחבורה זולה לפקידים שעבדו במשרדי הממשלה בגבעת המצודה. בעבר פעלה עם מנוע קיטור. מאז 1986 היא פועלת על מנוע חשמלי, אם כי עדיין הכבל משמש כאיזון לרכבת העולה מול היורדת.
   5 דקות נסיעה.
  פועלת כל ימי השבוע בין 7:30-22:00  180 פורינטים.
  בדרך כלל משתרך תור ארוך .
   
  רכבת הילדים Gyermekvasut
   
  זוהי רכבת עם קרונות פתוחים הנוסעת על פני 11 ק"מ במשך 50 דקות במסילה צרה, מכונה גם רכבת החלוצים. מסלול נסיעתה הוא  בין העיר לגבעות בודה, חורשות ממערב לעיר.
   הטרמינל הוא ב  Hovisvilgy. הרכבת עוברת את Janos-hegy  , הנקודה הגבוהה בעיר ותצית Erzsebet.
  הרכבת הקטנה מופעלת על ידי בני נוער, לבשי מדים, בעזרת נהג קטר מקצועי ותחת השגחה של מבוגרים.
  הרכבת פועלת בקיץ בימי שני-ששי  בין השעות 10:00-18:00 בימי שבת וראשון בין 9:45-18:15
  בחורף (24 אוק- 14 מרץ) בין 190:16:00 בסוף שבוע עד 18:00.
   
   

  בילוי

   

  מרחצאות מרפא

   
  לאלה שמתכננים שהות ארוכה יותר בבודפסט ולא רק ימים מספר, מומלץ מאד ליהנות באחד מבתי המרחץ  עם המעיינות החמים  הפזורים בעיר, או לפחות לבקר ביפים שבהם.
  כבר הרומאים ידעו לנצל את תכונות המרפא של המעיינות החמים, השם אקווינקום שניתן למקום משכנם פירושו " חמשת המים" ומכוונים כנראה לחמישה מוקדי התפרצות של מעינות חמים.,
  אך היו אלה התורכים במאות ה 16-17, עת שלטו במקום, שהביאו מהבית את תרבות בית המרחץ, ומצאו בבודפשט כר נרחב לפעילות זו.
  חלק מבתי המרחץ הקדומים עדיין בפעילות מלאה , לדוגמה : ה Kiraly,Rudas, Racz.
  קיימים גם בתי מרחץ מאוחרים יותר כמו לדוגמה, מרחצאות גאלרט במלון גאלרט המפואר או מרחצאות Szechenyהיומרניים בפארק העיר.
  ברחבי הונגריה יותר מאלף מעיינות חמים מתוכם 123 מעיינות חמים ועוד 400 מעיינות מינרלים המגיעים מ 14 מקורות בבודפשט עצמה. סך הכל נובעים מדי יום 70 מיליון ליטרים מי מעיין מהמעיינות השונים.
  שפע מעיינות המרפא בבודפשט אין לה מקבילה בסטנדרטים   בינלאומיים.  תכולתם של המים שונה ממקור אחד למישנהו, בחלקם גפריתיים , כמו אלה באי מרגרט, אחרים סידניים כמו Gellert, Luckacs, Rac, Rudas,  Szechenyi, Csaszar.  כמו כן בלקם הם מעיינות חמים רגילים. מי ברכות השחייה שליד המרחצאות מסופקים על ידי מי המעיינות שבקרבתם.
   
   

  מרחצאות גאלרט

  XI Kelenhegyi ut
   
  לרגלי גבעת גאלרט, מעבר לגשר השחרור בצד של בודה, בכיכר גאלרט  1, נמצא מלון גאלרט   שנבנה במקום בשנת 1918, כמלון מרפא. בראשית המאה נהגו עשירי אירופה לבלות במקום וליהנות ממי המעיינות החמים.
  הטמפרטורה הקבועה של המים היא 44 מעלות סלציוס. ליד קופת המרחצאות רשימה מפורטת של שירותים ומחירים ( באופן יוצא מן הכלל, באנגלית ובגרמנית ). בית המרחץ מופרד לגברים ונשים. קיימת אפשרות לשכור תא זוגי בתשלום מיוחד. במקום בריכת שחיה חיצונית. המרחצאות (חוץ מהבריכה החיצונית) סגורים החל מ 14:00 .
   
  מרחצאות Rudas
      Dobrentei ter 9
   
  ממש לפני העלייה לגבעת גאלרט , מאחורי הגשר, עומד בית המרחץ רודאש, שהוא בית מרחץ תורכי למהדרין שנבנה בשנת 1556  על ידי מוסטפה פאשה , בימי השלטון התורכי במקום.
  האולם המרכזי מכוסה בכיפה ובו פתחי אור ואוורור קטנים, במרכז בריכה מחוממת, 36 מעלות סלציוס,  ובארבעת קצותיה  בריכות משולשות , 28 , 30, 33 ו 42 מעלות סלציוס.  שלטי אזהרה בהונגרית מזכירים למתרחץ לא לשהות יותר מ 5 דקות בבריכה החמה ביותר. ( מי שאינו מבין הונגרית ירגיש!)
  בביח המרחץ , כמו בבית מרחץ, 2 חדרי אדים ( 40 ו 50 מעלות) ושלושה חדרי חום ( 50-70 מעלות).
  שירותי מסג'  הרפייה תמורת סכום פעוט שווה ערך ל 5$  , ישלימו את החוויה.
   
  מרחצאות רודאש הם לגברים בלבד! פתוחים מדי יום בין השעות 6:00-18:00. בימי ראשון עד 16:00
  הבאים מהעיר  יכולים להגיע למקום באוטובוס מס' 7 או חשמלית 9,19,18.
   
   
  מרחצאות Rac

  Hadnagy utca 8-10

   
  לרגלי גבעת גאלרט, במרחק הליכה מגשר אליזבת. מבנה טיפוסי לבית מרחץ תורכי. (ראה מרחצאות רודאש).
  פתוח לנשים בלבד בימי שני, רביעי ושישי.
  לגברים בלבד בימי שלישי, חמישי ושבת.
  שעות הפעילות : שני- ששי 6:30-19:00, ימי ראשון עד 13:00.
  אפשר להגיע למקום באוטובוס מס' 8
   

  מרחצאות Kiraly

  Fo utca 84
   
  אחד מבתי המרחץ השמורים ביותר מהתקופה התורכית, נבנה בשנת 1570 , תוספות ניאו קלסיות , בנויות מאבן ירוקה, נוספו למבנה התורכי בין השנים 1717-1727 .האווירה בבית מרחץ זה מאד אקזוטית , בריכת האדים תחת גג מתומן, קרני אור בצבעים שונים חודרים דרך פתחים משושים בכיפה ומאירים את האדים.
  יש להכנס ולצאת מחדר האדים בזמנים קצובים , טהבדלי הטמפרטורות הם בין 26 מעלות לארבעים. אחרי חדר האדים יש לעבור לחדר המנוחה , הזמן המוקצב מופיע בשלט "זמן מנוחה 15 דקות" שספק אם מישהו לוקח זאת כיותר מהמלצה. 
   
  לנשים בלבד בימי שלישי, חמישי, שבת וראשון.
  לגברים בלבד בימי שני, רביעי וששי.
  שעות הפעילות: בימי שני-שבת  6:30-19:00, בימי ראשון עד 13:00.
  המקום סגור לתחזוקה כל יום חמישי ראשון בחודש.
   
  אפשר להגיע למקום במטרו  Battthyany ter.
   
  המרחצאות התרמים במלון Thermal
  האי מרגרט
   
  לאלה המבקשים מרחצאות בסגנון אולטרה מודרני, מומלץ להגיע לאי מרגרט ולפנות למלון תרמאל. המרחצאות של המלון פתוחות לציבור, זה אמור לגבי שלוש בריכות תרמיות והסאונה.יש להביא בגד ים. למי שמגיע בלי בגד ים, ניתן לקנות  בבוטיק של המלון ב 2500 פורינטים.
  פתוח  כל יום בין  7:00-20:00 .
  אפשר להגיע במטרו batthyany terאו אוטובוס 26 מתחנת Nyugaty
   
  מרחצאות Szechenyi
  Allakteriki ut 11
   
  מרחצאות אלו ממוקמות באזור בילוי של פארק העיר, הן הגדולות מסוגם באירופה. במרחצאות אלה מבקרים שני מיליון איש בשנה. למבנה שני חלקים שכל אחד מבטא סגנון אחר בארכיטקטורה ובנוי למטרה שונה.
   חלק אחד הם המרחצאות למרפא, שהיו הראשונות להבנות ( 1909-1913). זהו בניין שלוו עם כיפה בכניסה הראשית בנוי בסגנון אר-נובו מכוסה במוזאיקה, הריצוף, התאורה, מסגרות הדלתות, כל מתקן נעשה בתשומת לב רבה. מימין ומשמאל לאזור המכוסה בכיפה נמצא את האמבטיות הטרמיות, בסביבה מאד מפוארת. האגף הצפוני הוא חלל שנבנה בסגנון חדשני, מאד עמוס ורועש, מכונות שתייה מפוזרות בשטח ומסעדה ליד אולם הכניסה. מהמסעדה אפשר לראות את הבריכות. בחורף המעבר לבריכות מקורה במסדרון מחומם. הטמפרטורה של המים בבריכה הגדולה היא 27 מעלות סלציוס ובבריכה החמה 38 מעלות סלציוס. בבריכה אפשר לראות אנשים משחקים שח-מים, כלומר בעת שהותם בתוך המים משחקים על לוחות שח צפים עשויים משעם .  
  מול הכניסה למרחצאות ניצב פיסלו של המהנדס והגיאולוג Vilmost  Zsigmond  שגילה את מעיינות המרפא הראשונים בתחומי הפארק בשנת 1877.
   
   
  בבית המרחץ לנשים וגברים אגפים נפרדים. הבריכה פתוחה מימי שני-שבת ובימי ראשון של קיץ בין השעות 6:00-19:00
  בימי ראשון  בחורף עד 16:00.
  בית המרחץ  בין 6:30-20:00 ובימי ראשון עד 13:00.
   
  אפשר להגיע במטרו , לרדת בתחנת Szechenyi Furdo
   
   
  מרחצאות Luckacs
  Frankel Leo utca 25-29
   
   
   
  בית מרחץ קטן זה משמש כבית מרחץ מאז המאה ה 19, באדמה המישורית שבין גבעות בודה לנהר הדנובה. בימי הביניים היה במקום הזה בית חולים של מסדר האבירים .
  בימי שלטון התורכים השתמשו בשפע הנובע ממעיינות החמים האלה ככח מניע לטחנות אבקת שריפה.
  כיום המרחצאות ניזונות מ 17 נביעות בטמפרטורות שונות של 17- 50 מעלות סלציוס, המשמשות מקום מרפא לסובלים מראומטיזם, ארתריתיס ומחלות שרירים.
  את מרחצאות לוקאש בנה יוזף הילד בשנת 1842 בסגנון ניאו קלאסי. הלוחות בקירות  האולם הפנימי הונחו על ידי מתרפאים אסירי תודה.
  .ליד המרחצאות בריכת שחיה.
  המקום פתוח בימי שני-שבת בין השעות 6:00-20:00 , בימי ראשון עד 13:00.
  לנשים  בימי שני, רביעי וששי
  לגברים ראשון, שלישי, חמישי ושבת.
  אפשר להגיע למקום עם חשמלית 11, או מטרו לתחנת Margit hit
   
   
  מרחצאות Csaszar
   31-33Frankel Leo utca
   
  מרחצאות קייזר, הכמעט צמודות למרחצאות לוקאש,  הם במקור בית מרחץ תורכי שנבנה על ידי סוקולי מוסטאפה בשנת 1571.שרידי המרחץ התורכי נותרו עד היום במרכז הקומפלקס. יוזף הילד , בשנת 1829 הוסיף אגפים בסגנון ניאו קלאסי.
  פתוח בימי שני-שבת בין השעות 6:00-20:00 , בימי ראשון עד 18:00. (נשים מופנות למרחצאות לוקאש השכנות בימים המיועדם להן.)
  אפשר להגיע למקום עם חשמלית 11, או מטרו לתחנת Margit hit
   
  קזינו
   
  בהונגריה מספר בתי קזינו , שניים הידועים ברמתם הם:
   
  הקזינו במלון הילטון בבודה
  שוכן בקומה ה 6 של המלון ומנוהל על ידי רשת בתי קזינו אוסטרית.
   
  קזינו לאס וגאס במלון היאט
  נפתח ב 1992 ונחשב לקזינו מוביל, 17 שולחנות משחק, 21 מכונות משחק.
  יש להביא תעודה מזהה, 10$ נדרשים כדמי כניסה המוחזרים בצ'יפים באותו ערך. כניסה חופשית לאורחי המלון.
   
   
  דיסקו
   
  להלן רשימת מקומות , ברובם מתאימים לאוכלוסייה צעירה, מאד צפוף, גם באמצע השבוע, מחירים גבוהים.
   
  Fortuna – Hess Andrass ter 4פתןח כל יום מ 21:00-3:00
  Galaxis Disco- szepvolgyi ut. 15- צמוד למסעדה פתוח כל יום בין 21:00-4:00
  Fekete Macska- Knezich u. 1  מקום חביב על המקומיים, פתוח בימי חמישי-שלישי בין 19:00-3:00
  Magistral- Gerloczy u.13מקום מאד אופנתי לאחרונה, פתוח כל יום בין 20:00-3:00
  Old Firenze- Tancsics Mihaly u.25 –מקום והמחירים ברמה גבוהה . פתוח כל יום בין 19:00-3:00
  Petofi Csarnok  ממוקם בפארק העירוני, פעיל בסופי שבוע.
  Made Inn Musuc club- Andrassy ut. 112מאד פופולרי , קהל מעורב, כל יום בין 10:00-16:00
   
   
ברגע זה אנו מחפשים את התוצאות הטובות ביותר עבור:

אנא המתן...