לעדכונים חמים והטבות מיוחדות הכנס את כתובת האימייל שלך
לפרטים והזמנות 073-2575705
 • הזמן חבילת נופש

  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  חפש נקה

  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  1.
  2.
  3.
  4.
  5.
  6.
  חפש נקה
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  חפש נקה
 • מלאו פרטים ונשוב אליכם עם ההצעה הכי טובה

 • צור קשר
  שם פרטי :
  שם משפחה :
  נושא :
  הודעה:
  מייל:
  טלפון:
  • אני מעדיף פניה:


 • איי יוון

  דיל ליוון

  נופש ביוון
 •  מידע על יוון ואיי יוון
  חבילות נופש לאיי יוון
   

 • יוון  והאיים  - עשרת המומלצים

   
  • אתונה
  • מקדשי האקרופוליס 
  • מוזיאון הארכיאולוגי הלאומי 
  • מרכז יוון
  • מטאורה - תסליה
  • חצי האי פליון מחוז מגנזיה
   
  צפון יוון
  • סלוניקי - מקדוניה
  • הר אתוס - מקדוניה
   
  דרום יוון
  •  האולימפוס - פלפונס
   
  האיים
   
  קנוסוס כרתים
  העיר העתיקה- רודוס
  אקרוטירי -סנטוריני 
   
   
  הנקודה היהודית
   
  אתונה , הייתה מאז ומתמיד עיר קוסמופוליטית, כבר בתקופה העתיקה ישבו בה זרים רבים וביניהם יהודים.
  בלב האגורה שלרגלי האקרופוליס , עמד בית שונה מסביבתו וחוקרים הניחו כי היה זה בית הכנסת הראשון ביוון , מהמאה ה 5 לפני הספירה.
  בימי אלכסנדר הגדול ובמאות שלאחריו, ישבו יהודים רבים ביוון , רובם בצפון. רק במאה ה 19 כשיוון זכתה לעצמאותה החל שגשוג ופריחה של קהילה יהודית בה. הגל הראשון של יהודים אשכנזים מצפון אירופה הגיע לאתונה בימי המלך הראשון אוטו ה 1. ביניהם הייתה משפחת הבנקאים רוטשילד שהייתה להם חשיבות רבה בעיצוב אופייה של הקהילה היהודית ביוון.
  בשנת 1889 הוכרה חוקית הקהילה היהודית כמיעוט דתי . ב 1900 יהודים מכל חלקי יוון חיו באתונה, בית הכנסת ברח'  Melidoniנמנה ב 1905 כדי לספק את צרכיה של קהילה גדלה שהגיעה ב 1940 ל 3,000 איש.
  הקהילה הגדולה ביותר הייתה  בתסלוניקי, ראשיתה בימי אלכסנדר הגדול שביקש מתלמי מלך מצרים לשלוח בעלי מלאכה יהודיים לעזור לוב  בבניית העיר. 
  בסוף המאה ה 15 הייתה תסלוניקי כור היתוך ליהודים שהגיעו מאירופה ביניהם יהודים ממיורקה, ליסבון וקאלבריה. כל קבוצה דברה בשפת ארץ מוצאה עד שכולם אמצו את הלדינו כשפה מקשרת את כל היהודי הספרדים. לפי אומדן משוער שבמאה ה 17 היו במקום כ 30,000 יהודים. היהודים החזיקו בעמדות מפתח במסחר, תחבורה וכלכלה. חלק גדול היו סוורים בנמל ועם עלייתם ארצה פיתחו ענף זה כמעט בבלעדיות.
  תסלוניקי הפכה להיות גם מרכז ללימודי תורה ותלמידים מארצות אירופה אחרות שחרו לפתחה.
  ב 1900 חיו בתסלוניקי כ 80,000 יהודים, היו בה 30 בתי כנסת, 10 מועדונים ליהודים ובתי ספר רבים.
   
  עם עליית הנאצים לשלטון נפגעו יהודי יוון קשות. ב 1943 נשלחו 800 יהודים מאתונה ואלפי יהודים מתסלוניקי  למחנות השמדה. יהודים רבים ניצלו על ידי המחתרת היוונית והכנסייה היוונית האורתודוכסית שדאגו להעביר יהודים לאסיה הקטנה ולארץ ישראל.
  הקהילה היהודית בתסלוניקי נהרסה כולה, בתי כנסת נחרבו ורכושם נשדד. כיום מונה הקהילה בתסלוניקי 1,200 איש בלבד.
  מועצת הקהילות היהודיות ביוון , יושבת באתונה, סך הכל מונה הקהילה בכל יוון 6,000  איש.
  באתונה מוזיאון יהודי יוון, ברחוב Amalias 36בקומה 3.  בתסלוניקי כיכר לזכר הנרצחים בשואה- בין הרחובות  Papanastasiouי Karakassi- Priamou-,.
  ביוון ובאיים השונים נותרו שרידים לקהילה יהודית במקום: בהאניה שבכרתים שרידים של רובע יהודי ליד הנמלהעתיק. בקורפו שרידי רובע יהודי במרכז העיר, שרידי בית כנסת  ובית ספר תלמוד ב רחוב צדדי ב Velissariou  . בחאלקיס שבמקדוניה בית כנסת חדש על שרידי בית כנסת ישן ברח'Kotsou 35 , שרידי רובע יהודי ליד כיכר השוק. ליד הכיכר מצבת שיש לזכר קולונל מרדכי פריזיס, הקרבן הראשון במלחמת העולם השניה .  בקוס נמצא בית כנסת עתיק  ( כיום מרכז תרבות ) ובית קברות עם מצבות בעברית. ועוד.
   

  חופשה ביוון

  אתרים

   
  מתחם האקרופוליס
   
  על גבעה נשאה באתונה שוכן כבר 7,000  שנה האקרופוליס. במקום המוגן באופן טבעי, קרוב לים ולנביעות בחרו היוונים הקדמונים לבנות עיר מבוצרת. כבר מאמצע האלף השני לפני הספירה, התקופה המכונה על פי תרבותה, התרבות המיקנית, הייתה האקרופוליס מוקפת חומה ובתוכה ארמון המלך.
  במשך השנים הפכה למקום פולחן לאלים ובאמצע המאה ה 5 לפני הספירה הייתה הבסיס ליצירות האמנות הקלאסית. במתחם האקרופוליס שרידי מבנים ששוקמו שהם חובת ביקור לכל תייר באתונה:
   

  הפרתנון

   
  הפרתנון, בית מקדשה של האלה אתני, אלת העיר, שפסלה הגדול, עשוי עץ מצופה זהב ושנהב, מעשה ידיו של פידיאס , עמד בו, הוא המבנה הגדול ביותר באקרופוליס. הפרתנון הוא אחד המונומנטים , מעשה אדם, המעוררים כבוד ותחושת אצילות ומשמשים עד היום הדוגמה המושלמת ביותר של בית מקדש יווני בסגנון דורי. המבנה כולו, מלבד גג העץ, עשוי שיש שהובא מהרי פנטליקוס. עבודות הבנייה החלו בשנת 447 לפני הספירה , לפי תכניתם ובהשגחתם של שני אדריכלים: קאליקראטס ואיקיטינוס . הבניין מכיל שני חדרים - "חדר הבתולות" ו"חדר האוצר". הוא מוקף מכל הצדדים עמודים דוריים, שמונה לרוחב ושבעה עשר לאורך. מעל העמודים על האפריז, הייתה מתוארת בתבליטים התהלוכה החגיגית לכבוד האלה אתני , שהייתה נערכת באתונה פעם בארבע שנים. מעל שערי הכניסה, בחזיתות המזרחית והמערבית, היו מתוארות סצינות מיתולוגיות מחייה של האלה.
  את תאור הפרתנון אנחנו מוצאים במקורות ספרותיים כמו אצל פאוזניוס ואצל פלוטרך בספרו על פריקלס.
  רוב הכלים והאוצרות האמנותיים שהיו בפרתנון מוצגים במוזיאון האקרופוליס הסמוך לפרתנון.
  המקום פתוח למבקרים בימי שני-ששי בין השעות 8:00-18:30 , בחורף עד 17:00 ובימי שבת-ראשון בין השעות 8:00-14:30. ניתן לרכוש כרטיס הכולל כניסה למוזיאון האקרופוליס
   
   

  הפרופילאה

   
  לאחר עליה די קשה לאקרופוליס זהו המבנה הראשון שיקבל את פנינו, שכן הפרופילאה היא שער הכניסה המרשים למתחם כולו. הפרופילאה הוקמה בשנת 437 לפני הספירה, תוכננה על ידי האדריכל מנסיקלס, תכנית שלפיה צריכה הייתה הפרופילאה לתפוס את כל הצד המערבי של האקרופוליס. התכנית לא יצאה אל הפועל בשלמותה ,כנראה בגלל מחסור בתקציב לאחר המלחמה הפלפונסית ואולי גם משום שבנה רחבה כזו הייתה פוגעת במקומות שנתקדשו על ידי המסורת הדתית. התכנית המקוצרת מרשימה כמות שהיא,  המבנה כולו משיש שהובא מהרי פנטליקוס ושימש ככניסה מפוארת לאקרופוליס. הפרופילאה כללה חמישה שערים
  בחומת האקרופוליס , שאליהם הוליכו מדרגות רחבות, חדרים וקולונאדות בפנים החומה. חלק מן הבניין שימש חדר התמונות פינקותקה. היום ניתן לראות בה את אולם הכניסה המלבני הנשען על ששה עמודים דוריים. במבנה עצמו היו עמודים דוריים ויונים שוכנים בכפיפה אחת.
   

  הארכתיאון

   
  ממול לפרתינון, על גבעת האקרופוליס נמצא את הארכתיאון,  בנוי באותו מקום אגדי בו נערכה התחרות בין האלה אתני ופוסידון כמקדש לאתני ולתאומים פוסידון-ארכתיאוס. מקדש זה מקושט עמודים בסגנון יוני, נבנה בסוף המלחמה הפלפונסית. תכניתו הייתה שונה מן התכניות הרגילות של בתי מקדש יווניים, הואיל וכאן הוכרחו הבנאים להתחשב בשרידיהם של כמה בניינים עתיקים.
  החלק הבולט ביותר בתחכום העיצוב הם ששת עמודי התמך בחלק הדרומי של המבנה- אלו שש נערות מגולפות בשיש. העמודים במקום הם העתקים מחומר, רוב העמודים המקוריים מוצגים במוזיאון האקרופוליס ואחד מהם הועבר ללונדון בראשית המאה ה 19 על ידי לורד אלגין וכיום הוא מוצג במוזיאון הבריטי.
   

  מקדש אתני-ניקי

   
  זהו מקדש קטן, בפינה הדרומית מערבית של האקרופוליס, דרומית לפרופילאה לכבוד אלת הניצחון ניקי לזכר הניצחון על הפרסים .האדריכל היה קאליקראטס, שותפו של איקטינוס בבניין הפרתינון. הסלע צופה לוחות אבן עם כרכוב שיש מסביב ומדרגות נחצבו מצד צפון, לשם גישה מהשער למשטח המקדש. המקדש בנוי על ארבעה עמודים יוניים שגובהם כמעט שמונה מ'.
  מקדש ניקי עמד על תלו עד לסוף המאה ה 18 לספירה, כשהתורכים פירקוהו לשם ביצור האקרופוליס. לאחר שחרורה של יוון בשנות השלושים של המאה ה 19 , נאספו השרידים והמקדש הוקם בשלמותו, פרט לכיסוי הגג.

   

  האגורה

  Adrianou Str. 24
   
  במורדות הצפוניים של האקרופוליס היה השוק, ביוונית האגורה, ששמש מרכז לחייה המדיניים של אתונה הקדומה. זהו המקום בו סוקראטס בילה את ימיו בויכוחים שכלתניים וכאן גם המקום בו נולדה הפילוסופיה והפוליטיקה המערבית.
  האגורה בעיר היוונית שמשה שני תפקידים: מסחר- דהיינו שוק ומרכז עסקים, וחיי ציבור- מקום בו אזרחים היו נפגשים ומתדיינים על עניני היום.                                                                      
  מתחילת שנות השלושים של המאה ה 20  ערכו באגורה, ארכיאולוגים אמריקנים, חפירות לגילוי מבנים במתחם האגורה. מבין הבניינים הציבוריים ששרידיהם נמצאו יש לציין את בולאוטריון = מקום הישיבות של המועצה ואת התולוס =  מבנה עגול ששמש מקום לארוחות צוותא של נבחרי הציבור.
  בתי מקדש מרובים נמצאו בתחום האגורה , השמור ביותר הוא התיסאון שנבנה במאה ה 5 לפני הספירה.
  מבנה אחר , המשמש כיום כמוזיאון האגורה, היא הסטואה של אטאלוס, מבנה בן קומותיים שנתן כמתנה על ידי אטאלוס ה 3 מלך פרגמון (159-138 לפני הספירה) לעיר אתונה. המבנה שמש בעבר כמרכז קניות עם 21חנויות בכל קומה. המוזיאון מציג אוסף מאד חשוב של כלים שימושיים המשקפים את חיי היום יום במקום.
   
  פתוח בימים שלישי-ראשון בין השעות 8:30-15:00.
   

  תיאטרון דיוניסוס

   
  זהו תיאטרון עתיק שנבנה במאה ה 5 לפני הספירה, במורדות האקרופוליס. בתיאטרון זה שהכיל 17,000 מקומות ישיבה לצופים, הוצגו לראשונה מחזותיהם של אריסטופנס, אוריפידס, אסכילוס וסופוקלס.
  כיום התאטרון העתיק משמש במה למופעים בפסטיבלים.
   
  פתוח כל יום בין השעות 8:30-15:00.
   
   
   
   
   
   
   
   

  אתרים נוספים

   
  גבעת ליקאביטוס Lykavittos Hill
   
  זהו ביקור חובה לכל מבקר באתונה, מהמקום הגבוה ביותר בעיר (300 מ') אפשר לקבל תמונה שלמה של אתונה על רוב האתרים החשובים  (כולל האקרופוליס והאצטדיון האולימפי)  וכן להתרשם מהנוף הסובב אותה בין הים להרים. במקום משקפות להשכרה  (100 דרכמות) וכן מפה חרותה באבן המקלה על ההתמצאות.
  בראש הגבעה קאפלה יוונית אורתודוכסית , קאפלת סנט. ג'ורג' הנראית מכל מקום בעיר.
  מיטיבי לכת יכולים לטפס לגבעה דרך שביל סלול , לאחרים מומלץ להגיע למקום במונית עד לטלפריק, רכבת-מעלית פנימית המגיעה עד לשיא הגבעה.
  קרון פיניקולר עולה כל עשר דקות בין השעות 10:00-2:00 .
  בראש הגבעה מסעדה, באר ובית קפה בחוץ.
   
  מצבת ליזיקראטס
   
  רחובות מפוארים רחבים היו מעט באתונה העתיקה, מתוך מקורות ספרותיים שונים אנחנו מכירים שנים. האחד הוא הרחוב שהוביל משער דיפיליון עד האגורה ומשם לאקרופוליס. השני הוא רחוב הטריפודים, שקבל את שמו מאותם מעמדים עשויים ברונזה שהיו ניתנים כפרס לזוכים בתחרות השנתית למקהלות. טרפודים אלה היו מעמידים לאורך הרחוב על מסדים מאבן, שלפעמים קבלו צורה של בנין ממש. בנין כזה הוא "מצבת ליזיקראטס" שנשתמר בשלמותו מהמאה ה 4 לפני הספירה ועד היום. רחוב הטריפודים התחיל לרגלי האקרופוליס מצפון מזרח והקיפה מצד מזרח עד לתיאטרון דיוניסוס.
   
  מקדש  האולימפייאון לכבוד זאוס
  Olga/Amalias Ave.
   
  שרידי מקדש זה נמצאים מאחורי קשת אדריאן . בעבר היה המקדש הגדול ביותר ביוון העתיקה, 13 מתוך 120 העמודים שגובהם 18 מ', עדיין עומדים על תילם.
   זהו המקדש הראשון שהוא קורינתי כולו , את בנייתו החלו בימי שלטון הטיראנים הפיזיסטרטידים בסוף המאה ה6 לפני הספירה. במאה ה 2 לפנה"ס המשיכו בבנייתו ביזמתו של אנטיוכוס אפיפנס, מלך סוריה, אך גם הוא לא השלים את המלאכה- יתכן שהמלחמות עם המכבים היו הגורם הישיר לכך. הבניין הושלם רק בימי הקיסר אדריאנוס.
  פתוח בימי שלישי ראשון בין השעות 8:00-14:30
   
  אריאו פאגוס Areopagus
   
  זוהי גבעה נמוכה צפונית מערבית לאקרופוליס ששמשה בעבר כמקום מפגש של אצולת המשפטנים. זהו המקום ממנו נאמרה , על ידי פאולוס, אחד משליחיו של ישו דרשת הברכות לאתונאים, בשנת 51 לספירה.
  במקום עצמו לא נותרו שרידים רבים.
   
  אגיוס אלפטריוסAgios Eleftheriosזוהי כנסיה קטנה הידועה גם בשם Pamagia Gorgoepikoos, נמצאת מול הקתדרלה ברח' מטרופוליס. הכנסיה היא מסוף המאה ה 11. שווה ביקור גם בפנים.
  שעות הכניסה בין 7:00-13:00 ו 16:00-18:30.
   
   
   
   
  כיכר סינטגמה  Syntagma
   
  זוהי הכיכר הראשית במרכז אתונה החדשה , המכונה גם כיכר הקונסטיטוציה . בכיכר בניין הפרלמנט היווני, שהוא  מבנה ניאו-קלאסי, שמש בעבר כארמון מגורים למלך היווני הראשון ,אוטו (1832-1862) . הפרלמנט היווני שוכן בבניין זה מאז 1933. ליד הבניין נמצא את הגן הלאומי המשתרע עד אולם הקונגרסים.
  ליד בנין הפרלמנט נמצאת אנדרטת החייל האלמוני. משמר כבוד של חיילים לבושים בלבוש המסורתי עורך טקס חילופי משמר כל שעה.
  בימי ראשון בשעה 11:00 הטקס מורחב יותר ומעניין לצפייה.
  הכיכר מוקפת בבתי קפה וקונדיטוריות ובמזג אויר נאה יושבים אתונאים רבים במדרכות ולוגמים קפה , בכל שעות היום. הרחובות בסביבת כיכר הסינטגמה הם רחובות מסחר ,עם חנויות עילית יקרות.
   
   

  מוזיאונים באתונה

   
  המוזיאון הארכיאולוגי הלאומי

  Pattison str. 44

   
  זהו ביקור חובה לכל תייר ביוון, המוזיאון שנפתח בשנת 1874, הוא בעל האוסף הגדול בעולם של אמנות יוונית עתיקה. למוזיאון שתי קומות ,בקומה הראשונה נראה את הממצאים מהתקופות הקדומות ובקומה השנייה נראה את התפתחות הקדרות היוונית וציורי קיר מהעיר העתיקה אקרוטירי באי סנטוריני.
  מבין המוצגים החשובים ביותר במוזיאון יש לציין את פוסידון מארטמיסון, זהו פסל ברונזה בגבה 2.09 מ' שנתגלה באניה הרוסה  בכף ארטמיסון , יש המניחים בי זהו פסל פוסידון וחוקרים אחרים טוענים שזהו פסל זיאוס.מבין ציורי הקיר אחד המעניינים הוא "הילדים המתאגרפים", תמונה חיה של שני נערעם , האחד לובש כפפות אגרוף ועגילים , עיני השקד שלהם מרוכזים בתחרות. אחד מציורי הקיר השמורים ביותר הוא "הדייג"  המראה דייג בעירום מחזיק שני מחרוזות דגים 
   
  פתוח בימי שלישי ראשון בין השעות 8:00-19:00 ובימי שני בין השעות 12:30-19:00 בתקופת החורף יש לברר מראש שעות פתיחה. בחגים פתוח רק עד 15:00.
  בימי ראשון הכניסה חופשית.
   

   מוזיאון האקרופוליס

   
  המוזיאון ממוקם באקרופוליס בין שרידי המקדשים העתיקים, במוזיאון תצוגת ממצאים שנמצאו בתחם האקרופוליס. בין הממצאים נמצא את שלושת הפסלים המקוריים מהפרתנון ומספר פסלים של אדם וחיה מהמאה ה 6 לפני הספירה.
  פתוח מדי יום בין השעות 8:00-16:0. הכרטיס כולל ביקור בפרתנון
   

  מוזיאון האמנות העממית היוונית

  Kidhathineon 17
   
  זהו מוזיאון קטן דרומית לכיכר סינטגמה, המציג  אוסף גדול של עבודות יד, רקמות , תכשיטים ובגדים, קרמיקה, נחושת וכלי בית כולם מהמאה ה 18-19.
  פתוח בימי שלישי- ראשון בין השעות 10:00-14:00
   

  המוזיאון הביזנטי

  Vassilissis Sofia Ave.22
   
  המוזיאון שוכן בוילה פלורנטינית, שהייתה בעבר שייכת לדוכסית , מציג את האוסף החשוב ביותר של צלמים ואמנות ביזנטית ביוון.
  המוזיאון פתוח בימי שלישי-ראשון בין השעות 8:30-14:30..
   
   
  האצטדיון האולימפי Panathinaikos
  Vassilissis Konstantinou/ Agras
  אצטדיון אולימפי מרשים, בנוי כולו שיש, במבנה פרסה, שוכן מול הגן הלאומי. המבנה הראשון שנבנה במקום בשנת 330 לפני הספירה, היה בנוי מעץ. מבנה השיש הנראה היום, רפליקה אמינה של האצטדיון שנבנה על
  ידי הרודס אטיקוס, נבנה ב1869 לכבוד חידוש המשחקים האולימפיים בעת החדשה .
   
   
   
   
   

  מתחם האקדמיה

  Panepistimiou Str.
   
  שלושה בניינים מרשימים שנבנו בעשור הראשון לאחר עצמאות יוון, תוכננו על ידי האחים הנסן, ני ארכיטקטים דניים שחיו ביוון באותה עת.
  האוניברסיטה (1839-1864)
  האוניברסיטה תוכננה על ידי האח הבכור, הנס כריסטיאן הנסן, המזרקה בחזית החצר היא פנינה ארכיטקטונית, כמו גרם המדרגות המעוגל וציורי הקיר הקלאסיים בקירות שמאחורי שורת העמודים במרפסת המבוא. ציורי הקיר הם של האמן הגרמני קרל ראהל.
  האקדמיה (1859-1887)
  הבניין תוכנן על ידי הנסן הצעיר, שני אגפים מעוטרים וזוג עמודים גבוהים עליהם דמויות אפולו ואתנה. הפיסול הוא פרי יצירתו של הפסל דרוסיס. בניין האקדמיה הוא דוגמה לשיטה היוונית בארכיטקטורה.
  הספרייה הלאומית (1887-1902)
  מבנה יפהפה שתוכנן אף הוא על ידי הנסן הצעיר. זוהי הספרייה הגדולה ביותר ביוון עם אלפי ספרים בכל השפות.
   
  רבעים באתונה
   

  מונאסטיראקי

   
  רובע מונאסטיראקי היה בעבר הרובע בו התגוררו התורכים באתונה. כיום שוכן באזור שוק הפשפשים המפורסם של אתונה. בין הרחובות Pandrossou    / Ifaistou  סביב הכיכר המרכזית מאות חנויות ודוכני   רוכלים. בשוק שפע של היצעים, עבודות רקמה, כלי נגינה, תכשיטים ועוד ועוד. השוק ססגוני מאד, צוענים מציעים את מרכולתם ,
  ודוכני האוכל מוסיפים מריחם. השוק פתוח מדי יום בין השעות 8:00-14:00 , היום המומלץ הוא יום ראשון. בימי ראשון נפתחיםדוכנים מאולתרים ובנוסף לסחורות הרגילות אפשר גם לקנות פרות, ירקות, גבינות , ותבלינים.
   

  הפלאקה

   
  זהו האזור בין כיכר הסינטגמה והאקרופוליס. זהו האזור הישן ביותר באתונה שהשתמר מימי השלטון התורכי. רחובות צרים, בתים קטנים ניאו-קלסיים מהמאה ה 19. מקור השם לא ברור יש המניחים כי השם ניתן לרובע על שם אבן גדולה = פלאקה שנמצאה בכנסיית אגיוס ג'יאורג'יאוס מאלכסנדריה, ליד תיאטרון דיוניסוס.
  בשעות היום אפשר ליהנות מהאווירה הישנה ומהשקט שלפני סערת הערב והלילה בו מתמלאת הפלאקה בהמוני אדם הבאים לבלוי לילי בטברנת הרבות סביב הכיכר המרכזית.
  הכיכר המרכזית בפלאקה נקראת Philomousos Etairiaשפירושו ידידי המוזות, הכוונה ל9 הפטרונים של אלת האמנות שפסלם נמצא ב 1813.הכיכר היא צומת של 4 רחובות חשובים בפלאקה:Olympiou, Kydathenaeon; , Farmaki ,Dios , Anghelou Geronda.
  בנקודה הגבוהה ביותר בפלאקה יש שכונה קטנה וייחודית הנקראת אנאפיוטיקה, זאת שכונה בנויה בסגנון האיים האגאיים מאד ייחודית בנוף הסביבה. המלך אוטו בקש לבנות לעצמו ארמון ומששמע שהבנאים הטובים ביותר הם אנשי אנאפי, אי קטן בין הקיקלדיים, הוא הזמין אותם לאתונה לבצע את המשימה. הבנאים מאנאפי ידעו שהבניה תארך שנים ומתוך געגועים לאי הם בנו לעצמם שכונת פועלים בדגם הבתים של האי.
   
   
   
  מחוץ לאתונה
   

  אתרים  לסיור יום מחוץ לאתונה

   

  מנזר דפני

   
  המנזר בדפני הוא ביקור חובה למבקרים באתונה, המנזר נחשב לאחד החשובים ביותר בין האתרים בסביבות אתונה והמוזאיקות שלו הם יצירות פאר של תור הזהב באמנות הביזנטית.
  כבר במאה ה2 לספירה מזכיר הנוסע פאוזניוס את המקדש בדפני שעמד בדרך בין אתונה ל אלסיוס. מקדש זה נהרס ב395 עם האיסור שהטילו קיסרי ביזנטיון על פולחנים פאגניים. ב 1100 נבנתה כנסייה חדשה במקום, כנסייה במבנה מתומן ועברה אלתורים שונים במשך השנים.
  קיימות שתי מסורות המסבירות את השם דפני, האחת מספרת שהמלכה דפני הייתה בהפלגה כשהאניה טבעה ליד מפרץ אלסיוס, כאות תודה להצלתה היא בנתה מקדש לאפולו במקום הצופה על המפרץ. מסורת אחרת מספרת  על הנימפה דפני שלא זכתה לאהבתו של אפולו הפכה את עצמה לעץ דפנה.
  המנזר בדפני קנה את פרסומו בעיקר בגלל המוזאיקות  שנוצרו במאה ה 11 . אפשר לראותם על קירות, בכיפה, בזרועות הצלב ובתקרת המקום הקדוש. המוזאיקות מתארות בעיקר את חיי ישוט והבתולה. מוזאיקות אחרות מתארות את חיי הנביאים וקדושים אחרים.
   
  אפשר להגיע לדפני בטיול מאורגן היוצא בקיץ ,יום יום מאתונה.  לאלה הנוסעים שחשבו על השכרת רכב ביוון, יש לעלות על הדרך הראשית אתונה-קורינתוס, אחרי נסיעה של 11 ק"מ יהיה שילוט לדפני.
  למי שאין לו רכב שכור ואינו מעוניין בסיור מאורגן יכול לעלות על אוטובוס ציבורי מס' 880 או 860 היוצא מאתונה רח' Panepistimiou/
  בדפני מתקיים פסטיבל היין נמשך מאמצע יולי עד אמצע ספטמבר. פרטים כדאי לברר בלשכת התיירות באתונה.
   
   
  מרכז יוון
   

  דלפי

  כ 168 ק"מ מאתונה שוכנת העיירה דלפי, על מדרון בגובה 700 מ', בחוף הצפוני של המיצר הקורינתי. דלפי כיום דלפי היא עיירה קטנה בת 2000 תושבים היושבת בנוף עוצר נשימה של סלעים עצומים מצד אחד ומצד שני ערוץ עמוק של נחל. ישיבתה בנוף מלא הוד הפך אותה לעיר בעלת מעמד מיוחד בעת העתיקה.
  בדלפי נערכו פולחנים לאלים שונים, אך בעיקר נודע שמה בגלל המקדש. בפי המשורר הומרוס נקרא המקום פיתו, כאן נערך פולחן לאפולו שהרג את דרקון פיתון וכאן נערכו כל ארב שנים המשחקים הפיתיים. שם הכהנת במקדש דלפי היה פיתיה. בדלפי ישב האורקולום, לכאן היו באים לקבל תשובות על בעיות פרטיות וגם בעניני מדינה. פיתיה הייתה יושבת על מושב תלת רגל, ממלמלת את תשובותיה לפונים אליה ותמיד בדו משמעות.
  שרידי מקדש אפולו התיאטרון יחד עם מוזיאון, נמצאים בפרברי העיירה. בדרך לדלפי כ 20 ק"מ לאחר וודיה, נמצא הצומת של "הדרך המשולשת" , שם הרג אדיפוס את אביו.
   
   

  חצי האי פליון 

   
  במחוז מגנזיה , ממזרח לתסליה , שוכן חצי האי פליון. פליון , ארץ הסנטאורים האגדתיים , המקום שנבחר על ידי האלים בדי לחגוג את חתונותיהם וחגיהם. היה זה שם שהמורה החכם צ'יריון נתן לתלמידיו הנחיות יומיומיות לטיפול נאות בגופם וברוחם. זהו המקום בו נערכה תחרות היופי הראשונה בין תטיס לאריס. פליון היתה ההשראה להומרוס ויוריפידס וגם למוזות העממיות ששוררו על שאיפת בני העם היווני לחרות.
  פליון על כפריה הקטנים הלבנים  עם גגות אפורים מקסימה במיוחד. הכפרים פרושים על ההרים המתנשאים לגבה 1,600 מ' ונראים כפטריות אחר הגשם.
  האזור כולו מכוסה עצי פי, אורן אקליפטוסים , זית  פראי, אשוח , ערמונים ,עצי אלון ועוד אלפי מינים של שיחים וצמחים- לרובם יש תכונות מרפא. הרחובות מכוסים באבן ובכיכרות המרכזיים כנסיות קטנות ומזרקות מפוסלות. המקום נפלא לנופש והוא זרוע מלונות קטנים. גם המטבח מאד מיוחד באזור זה, גולש ארנבות  ומרק שעועית , לחמים וגבינות.
  מאפיין נוסף של האזור, במיוחד בפליון, היא הגישה התרבותית המתקדמת שלו, המתבטאת לא רק בבתים המסורתיים השמורים היטב אלא גם במאמצים של המקומיים להחיות את התרבות העממית, האמנות והאומנות.
  העיר וולןס היא בירת האזור, 326 ק"מ מאתונה  ו 215 ק"מ מתסלוניקי , היא הבירה והמרכז הכלכלי. בוולוס מוזיאון לארכיאולוגיה המציג ממצאים שנמצאו באזור. כדים מתקפת הברונזה ופסךלים מהמאה ה 5-8 לפנה"ס.
  אפשר להגיע לוולוס באוטובוס מס' 9 מאתונה. האוטובוס יוצא מרחוב ליאוסיון 260. אוטובוסים יוצאים 9 פעמים ביום. כמו כן אפשר להגיע ברכבת מאתונה לוולוס, דרך לאריסה. 7 רכבות ליום.
  דרך אחרת היא ביאכטה, נמל הכניסה הרשמי לאזור הוא נמל וולוס, אפשרות עגינה, דלק ומזון.
  כמובן, אפשר להגיע ברכב שכור, יש לקחת בחשבון שהדרך צרה ומפותלת.
   
   

   מטאורה

   
  תסליה הוא עמק פורה במרכז יוון מוקף על ידי ההרים פינדוס, אולימפוס, פליון, אותריס, אוסה ואגרפה.
  תסליה קשורה לעבר המיתי של יוון. אולימפוס ביתם של האלים  בני האלמוות ומולדתם של הסנטאורים, הוא אחד המקומות המעידים על ההמשכיות ההיסטורית מן העידן הפלאוליתי עד לימינו.
  אנשי תסליה השתתפו במלחמת טרויה ומנהיגם היה אכילס.
  בקצה המערבי של עמק תסליה, אנחנו נתקלים בתופעת טבע מדהימה- 24 סלעים מקבילים שנבחרו לפני כ 600 שנה על ידי נזירים ביזנטיים כמקום לעבודת האל ובן נבנתה קהילת נזירים מטאורה.
  האופן בו המנזרים נבנו על פסגת הסלעים הבלתי נגישים הוא נושא למשיכת תיירים רבים.
  מנזרי מטאורה תלויים על ראשיהם של צוקים כמעט אנכיים, סלעים ענקיים שהזמן עיצב בצורות שונות ומשונות, סטלגמיטים אפורים מצביעים לשמים ומעוררים יראת שמים.
  את המנזרים התלויים על הצוקים בנו מעץ . בתקופה הביזנטית המאוחרת ובזמן השלטון העותומני, קהילת נזירים זו הפכה למקלטם של נרדפים. במאה ה 14 הוקמו המנזרים הראשונים והנזירים חיו תחת כללים נוקשים מאד, נשים לא התקרבו לאזור. כיום רק חמישה מנזרים פועלים, בשניים מהם יושבות נזירות.
  דרך סלולה מובילה לכל אחד מהמנזרים, היציאה לסיור כזה מהעיירה קלמבקה. למנזר אגיה טריאס , היושב על צוק יפהפה מגיעים באמצעות גרם מדרגות מסתובבות (140 מדרגות) . המטאורון הגדול הוא החשוב מבין כל המנזרים, עולים  באמצעות 115 מדרגות חצובות בסלע. במנזר אוסף אמנות ראוי לביקור. רצוי לבקר גם בכנסיה הסמוכה ולראות את ציורי הקיר ואת הכיפה בעלת 12 הפאות. חדר האוכל של המנזר הוא כיום מוזיאון וספריה בה נאספו כתבי יד רבים וספרים נדירים.
   
  אפשר להגיע למטאורה בדרכים שונות, ברכבת מאתונה עד קלמבקה עם4 החלפות בדרך או ברכב שכור , לחפש במפה את קלמבקה , 349 ק"מ מאתונה. משם לנווט במפה עד מטאורה.
    

  קלמבקה

   
  קלמבקה (349 ק"מ מאתונה) היא לא רק עיירה בדרך למטאורה, היא בנויה לרגלי סלעים אפורים עצומים במקום בו נהר הפיניוס יורד מרכס הפינדוס. כדאי לבקר בקתדרלה מהמאה ה12 ,המקודשת לתרדמת הבתולה,
  בתוכה שמורות תמונות רבות ובעיקר פרסקות מעשה ידיו של הנזיר מכרתים ניאופיטוס. דוכן ההטפות עשוי השיש והשידה שבכנסייה מדהימים ביופיים. כמו כן כדאי לבקר בכנסיית כל הקדושים, עם ציורי קיר מהמאה ה 18, וכנסיית ג'ון הקדוש הבנויים מאבני המקדש העתיק וקירותיהם נושאים כתובות רומיות.
   

  לאריסה

   
  לאריסה (350 ק"מ מאתונה) היא , לפי הממצאים הארכיאולוגים, בירתה של תסליה והייתה כבר מיושבת  עשרת אלפים שנה לפני הספירה.
  לפי המסורת היפוקרטס , אבי הרפואה , מת בלריסה. במקום טירה יפה מימי הביניים, תיאטרון עתיק, ומוזיאון לארכיאולוגיה עם תערוכות עשירות וגלריה לאמנות, בה אצור אוסף נדיר של תמונות.
  נהר הפינוס הזורם בין בתי העיר עם החצרות הרחבות והגנים המהודרים הופכים את לאריסה לעיר מקסימה.
   
   

  קרדיטסה

   
  לאריסה   (302 ק"מ מאתונה בדרך למטאורה)  בנויה על גדות אחד היובלים של נהר הפיניוס, זוהי עיר קטנה חדשה ומתוכננת המושכת תיירו בגלל קרבתה למעיינות המרפא של סמוקובו וקאיטסה , המקדש לכבוד אתנה איטוניה בפיליה הסמוכה, קבר כוורת הדבורים המיקינאי מלפני 1500 שנה ליד גיאוגיקו ואתרים ביזנטיים רבים המפוזרים במחוז.
  בקרדיטסה מוזיאון הנצרות המוקדש לאמנות דתית ושני מוזיאונים לאמנות עממית. סביב קרדיטסה עיירות קיט מקסימות וכפרים אותנטיים.
   
   
   
  דרום יוון
   

  הפלפונס

   
  אולימפיה
   
  חצי האי פלפונס מומלץ לביקור בעיקר למטיילים חובבי נוף וטבע. מומלץ לבקר באולימפיה שבעת העתיקה
  הייתה קדושה ליוונים הקדמונים. באולימפיה נערכו אחת לארבע שנים המשחקים האולימפיים, החל משנת 776 לפני הספירה. השם אולימפיה נתן לה על שם האולימפוס שהוקדש לזאוס, אבי האלים, ולאשתו הרה.
  מקדש זאוס היה בנוי בסגנון דורי ובו ניצב פסלו של זאוס, יצוק מזהב ושן  וגבהו פי שמונה מקומת אדם ממוצעת. ממצפון למקדש זאוס היה מקדש הרה, כאן ניצב פסלו של הרמס , שליח האלים. לרגלי הגבעה עמדו שנים עשר בתי אוצר, לתוכם הוכנסו המתנות שהביאו נציגי המדינות הזרות, ובבניין שנקרא פריטניאון נערכו סעודות למנצחי המשחקים האולימפיים. באצטדיון היו 29,000 מקומות ישיבה. מסדרון מקורה הוביל אליו , מדרומו היה היפודרום למרוצי סוסים. מדי ארבע שנים בפתיחת האולימפיאדה מציתים באולימפיה את הלפיד האולימפי, בקרני שמש בלבד, ונושאים אותו אל אתר המשחקים.
  מסלול הנסיעה למגיעים לאולימפיה ברכב שכור לאחר מעבר מיצר קורינתוס נסיעה לתוך מרכז הפלפונס לעיר טריפולי, משם בכביש טריפולי-פירגוס , כאשר קצת לפני פרגוס יופיע שילוט אולימפיה או לבחור בניעה לאורך החוף , 334 ק"מ מפאטרה לפירגוס ומשם לאולימפיה.
  ברכבת יש לקחת את המסלול אתונה-פטרה-פירגוס-אולימפיה .
   

  נפפליון

  עיר חוף וונטית , אהובה מאד על תיירים, נקראת על שם נאופוליס, בנו של פוסידון , אל הים. נפפליון שוכנת בנוף עוצר נשימה לחופו של מיצר ארגוליקוס כשהרי ארקדיה מהווים לה  מסגרת. העיר העתיקה ציורית מאד עם בתים בסגנון ניאוקלאסי, מרפסות עץ קטנות, מזרקות תורכיות וככר הסינטגמה ובה מסגד מקסים.
  בנפפליון אתה מרגיש טובל בין דפי ההיסטוריה- האקדמיה הצבאית, ביתהספר הגבה הראשון ביוון, בית הפרלמנט, הכנסייה בה נרצח קפודיסטריאס, מושל יוון הראשון. 875 מדרגות מובילות למצודה הווניציאנית  פאלמידי  משם נקודת התצפית הגבהה ביותר למפרץ.
  נפפליון הייתה בירת המדינה בין 1828-1834 עד שנקבעה אתונה כבירה.
  ברכב יש לקחת את הכביש המהיר קורינתוס- טריפולי ולרדת בירידה לארגוס, מארגוס הדרך קצרה עד למפרץ בו שוכנת נפפליון.
   
   
   
  צפון יוון
   

  מקדוניה

   

  תסלוניקי

   
  כשנולדה למלך פיליפ בתו הבכורה קרא לה תסלוניקי , לכשבגרה ונשאה לקאסנדרוס ,יורשו של אלכסנדר הגדול ,הוא העניק את שמה לעיר שיסד בשנת 317 לפני הספירה.
  תסלוניקי-היא הבירה השניה של יוון, עיר נעימה ואוורירית, עצי דולב וטיילת לאורך הים משרים תחושה טובה גם בקיץ החם. סלוניקי היא עיר מערבית, כיכרות ירוקות, מסעדות ומועדוני לילה. בעיר מספר מוזיאונים מעניינים  שהחשובים בהם הם המוזיאון הארכיאולוגי ומוזיאון הפולקלור והאמנות .
  בעיר  מספר כנסיות מרשימות המציגות שלבים בארכיטקטורה ובציור מהתקופה הביזנטית .
   
  מונומנטים בעיר שכדאי לראות:
  הקשת של גלריוס, בצומת הרחובות Egnatia/D.Gounari, נבנתה קצת לפני שנת 305 אחרי הספירה לזכר נצחון גלריוס על הפרסים בשנת 297.
  הרוטונדהמבנה עגול שנבנה ב306 לספירה כפנתיאון או מזולאום של גלריוס. תחת שלטונו של תיאודוסיוס הגדול המבנה הפך לכנסיה לאחר שערכו בו מספ שינויים קלים. המוזאיקות במקום הם ייחודיים לתקופת המאה ה4. הרוטונדה ברחוב D. Gounari.
  האירופיטוס כנסיה קדומה מתקופת הנצרות הקדומה, מאה 5 מעוטרת במוזאיקות נפלאות בהרמוניה של צבעים מיוחדת למקום. הכנסיה ברח' איה סופיה.
  מנזר Ossios David- כנסיה מהמאה ה 5, אף היא מציגה מוזאיקות נדירות ביופיין, ביניהן "חזון יחזקאל" .
  הכנסיה בעיר העליונה.
  המגדל הלבןהוקם במאה ה 15, בפינה הדרומית של מקדש העיר. המגדל התאום למגדל הלבן הוא מגדל טריגיניו.
  אגיוס דימיטריוס- כנסיה ששוקמה ב 1948, לאחר שנהרסה בשיפה הגדולה של 19187. השיקום שחזר את הכנסיה המקורית, בזיליקה בעלת 5 מעברים בין השורות. הכנסיה בנויה מעל שרידים של בית מרחץ רומאי עתיק. בפינה המזרחית של בית המרחץ מראים את המקום שבו הקדוש דמיטריוס היה כלוא, עונה ונקבר.
   
   

  הר אתוס

   
  אתוס הוא אזור מרתק, ההר ידוע כמקום דתי בו מנזרים ונזירים רבים המנהלים את חייהם כרפובליקה חצי אוטונומית  המבונה אגיון אורוס. מאז שנת 1060 הכניסה לנשים אסורה. הר האתוס , 2003 מ', שוכן                                            בחלדיקי , חצי האי השולח שלוש אצבעות לים , ההר המקודש על מנזריו הרבים הוא באצבע המזרחית..  העיר המרכזית בחלדיקי היא Poligiros אליה יש להגיע ולהמשיך באוטובוס לאורנפולי. מאורנפולי יש מעבורת השטה בקביעות לדפני, מדפני באוטובוס לקאריס.
  בקאריס אפשר לבקר את הכנסייה העתיקה ביותר באזור,  כנסיית פרוטאטוס  מהמאה ה 10 , המכוסה בציורי קיר של פאוסלינוס, הצייר האחרון בוגר בית המדרש הביזנטיני לאמנות.
  בין עשרות המנזרים הפזורים באתוס , שלושה מרשימים ביותר והם שוכנים בדרום הלשון: Simonos Petras, Grigoriouו Dionissioו Agiou Pavlou.
  על מנת להסתובב בין המנזרים צריך אישור מיוחד (גברים בלבד, כאמור) , האישור ניתן על ידי משרד החוץ, מחלקת הדתות , באתונה
  אין לשהות בלילה באזור אלא למי שיכול להוכיח שהוא לומד תיאולוגיה והוא מעל גיל 18.
   

  האולימפוס

   
  זהו הגבוה בהרי יוון (2,917 מ') , מהווה אתגר לאוהבי טרקים בהרים. למטפסים לאולימפוס מצפה נוף מרהיב
  לאורך כל הדרך, יערות, אוויר צח ההולך ומתדלדל ככל שנגיע גבה יותר. האולימפוס הפך בשנת 1937 לגן לאומי שמור, אלפי מיני צמחים נדירים ועופות למיניהם.
  העליה להר יכולה להיות יומיים ואף יותר תלוי במסלול שנבחר. היציאה לטיפוס על האולימפוס היא מהעיר ליטורכו, במקום יש מודיעין לתיירים אשר מספק מפות ויעוץ, ישנם מסלולים השווים לכל נפש ואחרים שדורשים מאמץ רב, תכנון מראש והצטיידות. 
   
   
   
  מסלולים מומלצים
   
  אתונה והפלפונס
  7 לילות /8 ימים
   
  טיסה תל אביב- אתונה לינה באתונה.
  יום סיור באתונה : האקרופוליס- הפלאקה- כיכר הסינטגמה האצטדיון האולימפי.לינה באתונה
  נסיעה לאורך המפרץ הסרוני- חציית תעלת קורינתוס- אפידאורוס- נפפליון במפרץ ארגוליס. לינה בנפפליון.
  נסיעה למיקני, בירתו של אגממון מחריב טרויה, ביקור הכולל את האקרופוליס, שער הלביאה וקברו של    אגממון. נמשיך לאולימפיה. לינה באולימפיה או באזור.
  סיור באולימפיה, נמשיך צפונה לצפון הפלפונס לעיירה קאלבריטה- נרד בקניון ווראיקוס ברכבת הרים עד דיאקופטון על ימת קורינתוס. נחצה את המיצר בהפלגה עד אנטורון ונמשיך לדלפי. לינה באזור דלפי.
  סיור יומי בדלפי- נסיעה לקלמבאקה. לינה .
  נבקר במנזרי מטאורה- נחזור לאתונה דרך תרמופיליי. לינה באתונה
  טיסה חזרה לתל אביב.
   

  אתונה מטאורה-תסלוניקי

  8 לילת . 9 ימים
   
  טיסה מתל-אביב לאתונה. לינה באתונה.
  יום סיור באתונה . לינה באתונה
  האיים הסרוניים נשוט להידרה, פורוס ואיגינה מפיראוס. לינה באתונה
  נצא מאתונה צפון מערבה לדלפי- סיור בדלפי. לינה בדלפי או באזור.
  נסע לאורך חופיו הצפוניים של מפרץ קורינתוס עד לעיירה אנטורין- נמשיך צפונה לפארגה- יואנינה. לינה
  מיואנינה נמשיך דרך רכס הרי הפינדוס למטסובון- משם לקלאמבקה. לינה
  נבקר במנזרי מטאורה ומשם לתסלוניקי. לינה
  יום סיור בתסלוניקי. לינה
  טיסה מסלוניקי לאתונה. לינה באתונה
  טיסה אתונה- תל אביב.
   
   
   
  האיים
   
  מספרם הכולל של איי יון הוא 437, מהם רק 134 מיושבים . העולם המגוון של האיים, השונים זה מזה בהתאם למצבם הגיאוגרפי, מבנם הגיאולוגי, צורתם ותפקידם  ההיסטורי , אפשר לחלק אותם למספר קבוצות ראשיות.
  האי הגדול ביותר הוא כרתים.
  בים היוני נמצאים כמה איים גדולים יחסית והם נקראים האיים היוניים: קורפו, קפליניה, זקינתוס ולוקס.
  בים האגאי קבוצת איים הנקראים הקיקלדיים : אנדרוס, נאקסוס, פארוס,  דלוס, סנטוריני, מיקונוס
  דרומית לחופי אנטוליה נמצאת קבוצת האיים הספורדיים או איי הדדוקנס: רודוס, סמוס, קוס, קרפתוס
  מול חופי אנטוליה נמצאים איים גדולים יותר: סמותרקי, לימנוס, לסבוס וכיוס.
   
   כרתים
   
   
  ארצם של דידלוס ואיקרוס. ארץ הכדים המינואים וציורי הקיר המפורסמים. כרתים הרומנטית, זוהרת ומוארת בכוכבים, עם מכנסי הרכיבה השחורים ומטפחות הראש המצויצות של תושביה, עם הים, הסלעים והרמות המבהיקות שלה. כרתים, ארץ היין המשובח והציפורן החריף. כרתים, נטולת השינה, ארץ של חגיגות אינסופיות הנערכות תחת השמיים זרועי הכוכבים. כרתים, עם ניחוח השומר והבזיליקום הטרי. כרתים המסחררת של ריקודי המלחמה. כרתים, מולדתם של אל גרקו, קורנרוס, קזנצאקיס ופראבלקיס. כרתים, ששעריה פתוחים תמיד למזרח ולמערב. החלום של כרתים, שבו יכול אדם לדאות במרומים. כרתים, "אי הפלאים". אי זה הגדול באיי יוון, מפריד בין הים האגאי לים הלובי ומסמן את הגבול בין אירופה לאפריקה. הרים מלאי הוד מתרוממים במרכזו ההרים הלבנים פאסילוריטיס ודיקטי (Psiloritis, Dikti). הרמות של האי נחצות ע"י קניונים עמוקים ומסתיימות בעמקים פוריים. הנוף משתנה ללא הרף. במקום אחד הוא קשה וצחיח, במקום אחר הוא מכוסה חורשות ועדין. הכפרים שלו טובלים ירק. עצי זית, פרדסים, כרמים, גנים של ירקות שוק מבכירים. בתי חוה ישנים מאבן, מנזרים וכפרים השוכנים על רכסי הרים, מבצרים וכנסיות נשכחות על מדרונות תלולים. חופים זרועים סלעים מאיימים, לעיתים לא נגישים, אך גם המון חופים אינסופיים של חול או חלוקי אבן. כרתים מפורסמת במגוון הצמחייה וחיות הבר שלה, בעצי הערמונים שלה, ביערות האלון והברושים. שלא לדבר על מטעי הדקלים בוואי פרוולי (Vai-Preveli). ויערות הארז בחריסי   .עשבי המרפא וצמחי ארומה לבונה, אזובית, מיורן ותימין צומחים בשטחים סלעיים, ופסגות ההרים הן ביתה של ה"קריקרי" העז הכרתית.
  ערי הנמל הראשיות של כרתים אגיאוס, רתימנו, חאניאה, סיטיאה, ניקולאוס , צמחו כולן בצד הצפוני של האי, הנוח יותר מבחינת תנאי השטח. איראפטרה (IERAPETRA) הוא הנמל היחיד בחוף הדרומי, לחופי הים הלובי, מול אפריקה. האדמה הפורייה של האי והפסגות ראו את התפתחותה של אחת התרבויות החשובות ביותר על פני כדור הארץ, התרבות המינואית (1150-2800 לפני הספירה). בזו אחר זו, הקימו המינואים מדינות מלוכה מרכזי ארמונות המפורסמים של קנוסוס, פחיאסטוס, מאליאה, זאקארוס 1450-1700 לפני הספירה (KNOSSOS, PHAISTOS, MALIA, ZAKAROS). הציירים והקדרים שלהם מציגים בפנינו את שיא העידון אליו יכולה האומנות להגיע. ציורי הקיר שלהם מקרבים אותנו לנשמתו של אותו עולם, אוהב שלום, נוח מזג אך גם רב עוצמה. הם מקרבים אותנו לים ולאוצרותיו. אסון גיאוגרפי התפרצות הר הגעש של סנטוריני ב 1450 לפנה"ס קטע את התרבות המינואית בשיאה.
  אולם החיים לא פסקו. ימאות ומסחר עם עמים אחרים הפיניקים, הסורים, המצרים פתחו אופקים חדשים. עם פלישת האכאנים והדוריים לאי, נוסדו הערים החדשות לאטו, ואפטרה (LATO, APTERA). לאטו הפכה לעיר החשובה ביותר בכרתים (במאה השביעית לפנה"ס), עד הכיבוש הרומי 330-69 לספירה. המררכז המפורסם ביותר באותם הימים היה גוריין (GORYN). אולם הנצרות הגיעה מוקדם אל האי. במהלך התקופה הביזנטית הוצג עושרה של כרתים ברצפות הפסיפס של הבזיליקות ובמחצית מהכנסיות של יוון. אולם רבים נשאו את עיניהם לאוצרות אלה. בתחילה, נפלה כרתים בידי הערבים בשנת 824 למשך 150 שנה עד שנת 961. אז נוסדה חאנדאק (HANDAK) היא הרקיליון (IRAKLIO) ובנו חדשים בגראמווסה, ספינאלונגה, פראנגוקאסטלו, איראפטרה, פאלאוחורה. (GRAMOVOUSSA, SPINALONGA,FRANGOKASTELLO, IERAPETRA, PALEOHORA). הם פרצו את הדרך לערים חדשות (רתמינו וחאניאה)והקימו את הביצורים שהיו חיוניים להגנתן. בתוך החומות התפתחו הערים עם סמטאות צרות ומפותלות ובתי מגורים שנחצו על ע"י כיכרות ציוריות, מזרקות, כנסיות וארמונות, שאת שרידיהם אפשר עדין לראות.
  למרות שהאי עבר מדי פעם תהפוכות בשל האוכלוסייה המורדת, הוא המשיך להתפתח מבחינה כלכלית ותרבותית. הציור והספרות שגשגו. דומינקוס תאוטוקופולוס (אל גרקו), דמסיקינוס וציירים אחרים ציירו דיוקנאות נהדרים של הבתולה וישו. מתחת לשערים המקומרים והחלונות המקושתים עברו טרובדורים ששרו בלדות פרי עטו של הורטנציס על סבלם של הארוטוקריטוס והאופילי. בשנת 1745 השיגו הכובשים המוסלמים דריסת רגל באי בפעם הראשונה. ב 1669 נפלה כרתים בידי הטורקים, ורק בשנת 1913 התאחד האי עם שאר יוון.
  אי זה, עם הים הצלול והחמים שלו, החופים האינסופיים הזרועים אשלים, הרמות הנהדרות ולילות רכים זרועי כוכבים, יכול להציע יותר מהעבר המפואר, הקניונים, הפסגות האדירות והאקלים שלו. כיום הוא ממשיך לחיות ולהתפתח, ובעיקר הערים משתנות במראן מיום ליום, בניגוד לכפרים רבים שאינם משתנים והחיים בהם מתנהלים באותו קצב במשך מאות בשנים. באי יש מאות בתי קפה בהם אפשר לשבת בצל עצי דולב, אלונים או עצי תות, ללגום קפה "מתוק" או "מדיום", או כוס של "ציקודיה" (ראקי) תוך כדי משחק קלפים או "טבלי" (שש-בש). יש עשרות טברנות ו"אוזריות" המגידות "מזה" טעים, מנה יחודית לאזור. יוגורט ודבש, עוגיות מתוקות (קאלצוניה), פשטידות של ירקות שדה מתובלים בשומר, גבינה מטוגנת (סטאקה), תבשיל ארנבות, עוגת גבינה מחורה סאפאקיון (HORA SFAKION), צדפות ובשר עז מבושל.
  בעיר חאניאה במאלאקסה וריסס (MALAXA VRISSES) ובכפרים אחרים באזור, ברתמינו הרקליון וכפריה, ובכל האזור של לאסיטי (LASSITHI).
  בטברנות שלאורך החוף ניתן לטעום דגים, קיפודי ים, תמנונים ודיונונים צלויים על פחמים או מטוגנים. בכל מקום אפשר להשיג ולטעום את היין הכרתי המשובב כל נפש. כל ימי החג של הקדושים נחגגים בהתלהבות בעשרות כפרים על פני האי. האי כולו8 רועד לצלילי הנבל הכרתי (הלירה) והקצב של הריקודים המקומיים, הפנטוזאלי והסוסטה. בינתיים, עקרות הבית מכינות פליאף כרתי מאודה וטוגנים מיוחדים לחג (קסרוטיגאנה). בחלות הראוה של הרקיליון ההומה, אגיאוה ניקולאוס (AGIOA NIKOLAOS)  הקוסמופוליטית, רתימנו הציורית וחאניאה, מושכים את תשומת לב המבקר פרות אלגנטיות, תכשירים יקרים, ומוצרי כסף אומנותיים. בחנויות של סיטיאה היפיפייה, לראפטרה השלווה ואנוגיאה (SITIA, LERAPETRA,ANOGIA) ההררית מתרשם המבקר ממבחר הפאטאניות אריגים מקומיים מסורתיים בצבעים מהממים, ובכל מקום אפשר לראות קרמיקה אומנותית ומוצרי עור. באזור "סטיבאנדיקה (STIVANADIKA) של חאניאה (סנט סקרידלוף) מיוצרים עדין בשיטה הישנה מגפיים מסורתיים (סטיבאניה), שכן עד כמה שהדבר עשוי להראות מוזר, אפילו כיום יש תושבים בכרתים הלובשים עדין את תלבושותיהם המסורתיות. בשוק של אותה עיר, היחיד מסוגו, אך גם בחנויות דומות בשאר חלקי האי, מוצגים לראווה  כל סוגי המזון, הפרי והירק תוצרת העמקים הפוריים, הבתים החמים ואזורי ההרים. אלה כוללים אבוקדו, עולש בלגי ובננות, תאנים עסיסיות ואגסים טעימים, תפוזים עסיסיים ומלונים ריחניים, ענבים נהדרים, עגבניות מתוקות, מלפפונים צעירים, סרדינים טריים, לובסטרים מפתים, גדיים מהאי הקטן גאבדוס (GAVDOS), דבר מבושם בטימין וגבינות נפלאות גראבירה (גרוייר) מיזתרה (ריקוטה), גבינה לבנה טרייה וסטאקה רכב ועסיסית. את הערבים הקסומים אפשר לבלות עם ניחוח המשכר של היסמינים בבית הקולנוע הפתוח בישיבה על הכיסאות הנוחים של המגדניות, סביב שולחן במסעדת דגים ממש על שפת הים, בטיול בבדידות על חוף מרוחק ונטוש, או מדוע לא ליהנות מקצב הרוק בדיסקוטק או בבאר או לשוחח באולמות המרווחים של בתי מלון מפוארים.
   

  אתרי עתיקות

   

  מחוז חאניאה

  אפרה (APERA)זוהי אחת הערים החשובות ביותר במערב כרתים העתיקה (המאה השביעית לפנה"ס), שנבנתה על אתר המרוחק 15 ק"מ מ חאניאה, דרומית למפרץ סודה (SOUDA), ליד הכפר מגאלה חוראפילה (MEGALA HORAFILA), ממנה אפשר להשקיף על כל מישור חאניאנה. חומות העיר שעדין עומדות כיום הן שרידי החומות הקיקלופיות של טירינס ומיסנה (TIRYNS, MYCENAE). אפשר גם לראות שרידים של מקדש קטן של דמטר מהמאה הראשונה לפנה"ס, תיאטרון רומי ובורות מהתקופה הרומית שעל פי מקור אחד שימשו לאחסון תבואה ונשתמרו במצב מצוין.
   
  פולירחניאה בפוליריניאה (POLYRRHENIA IN POLIRINIA) שרידי החומות והאקרופוליס של פולירחניאה נמצאים 49 ק"מ מערבית לחאניאה ליד סלי או פאלאוקאסטרו (SELLI,PALEOKASTRO). בקריאה ווריסי ליד קיסאמוס (KRIA VRISSI, KISSAMOS), נמצאים שרידים של אמת מים (אקוודוקט). פולירחניאהשהייתה עיר עתיקה חשובה במערב כרתים, נוסדה בעזרת האכאנים, שהחליפו את המינואים כשליטי האי.
   

  פחאלאסארנה (PHALASSARNA) עיר זו שהיא הנמל של פולירחניאה, שוכנת ממערב לה, בבסיס חצי האי שבקצה הצפון מערבי של אזור חאניאה. העתיקות שרידי חומות קיקלופיות, קברים, יסודות בתים, פסלים חצובים בסלע, ובמיוחד כס מלכות נמצאו ליד הכפר קוטרי (KOUTRUI).

   

  מחוז הרקיליון

  אמניסוס (AMNISSOS) -  7.5 ק"מ מזרחית להרקליון נמצא הנמל המינואי של קנוסוס. כאן גילו הארכיאולוגים את הווילה עם ציורי הקיר (פרסקאות) של אמניסוס, המכונה גם הווילה של החבצלות.
   
  ארחאנס (ARCHANES) 15 ק"מ מדרום להרקיליון. חפירות בכפר חשפו מבנה שהשתמר היטב וכנראה היה ארמון קיץ. על הגבעה של פוריני (FOURNI), ק"מ מערבית לארחאנס, נמצאים קברים מקומרים מהשנים 1250-2500 לפנה"ס. באנמוספיליאה ארחאנס (ANEMOSPILIA), למרגלות ההר הקדוש של ייאוחטא (YIOUCHTA) נתגלה מקדש מינואי שהיה מקודש לא רק לארחאנס אלא גם לקנוסוס.
   
  גורטין (GORTYN) 46 ק"מ דרומית להרקיליון. גורטין היתה עיר שפרחה בעיקר בתקופה הרומית, הבירה של הפרובינציה הרומית כרתים וקירנאיקה. מקורה בתקופה המינואית, כפי שמעידים שרדי בית החווה מן המאה ה 16 לפנה"ס שנחשפו בחפירות. האתרים החשובים ביותר הם הפראטורים (המאה השניה לספירה), משכנו של הנציב הרומטי של הפרובינציה נימפאיון (המאה השניה לספירה), אתר סגידה לנימפות, המסגד של אפולו פיתיאן, המסגד של האלילים המצריים, והאודיאון, בו נמצאו הכתובות המפורסמות של חוקי גורטין. אפלטון דיבר בהערצה על חוקים אלה, אשר נכתבו בדיאלקט דורי ומקורם במאה השישית לפנה"ס.
   
  קנוסוס (KNOSSOS) 5 ק"מ מזרחית להרקליון. המקום מיושב מהתקופה הניאוליתית. הארמון הראשון של קנוסוס נבנה בערך ב 1900 לפנה"ס. 200 שנה מאוחר יותר הוא נחרב ברעידת אדמה ונבנה מחדש, הפעם גדול יותר ומפואר יותר. האסון האחרון התרחש בשנים 1450-1500 לפנה"ס. לפי תיאוריה אחת, עם התפרצותו של הר הגעש בסנטוריני. למרות המכה הזו, המשיכו אנשים לחיות שם חמישים שנה נוספות עד ששריפה הרסה את העיר בערך בשנת 1400 לפנה"ס. הארמונות המינואים לא שימשו רק משכן לבית המלוכה, הם היו גם מרכזים אדמיניסטרטיביים ודתיים לאזור כולו.
  שרידי בירתה של הממלכה המינואית כוללים את הארמון של מינוס, בתי הפקידים והכוהנים שהקיפו אותו, בתי אנשים פשוטים ובית קברות.
  הארמון היה מבוך (לבירינתוס) מרכב  שנבנה סביב חצר מרכזית. מבנה רב קומות זה התפרס על שטח של 22,000 מ"ר ונוסף לרבעים המלכותיים הכיל גם אתרי פולחן, בתי אוצרות, בתי מלאכה ומחסנים.
  ארמון דומה מאד לזה שבקנוסוס נחשף באתר הנקרא Malia  34 ק"מ מזרחית לאירקליאו, הארמון נבנה ב 1900 לפנה"ס וננטש בערך ב1450 לפנה"ס. רבים מן הממצאים שנמצאו בחפירות במקום ניתן לראות במוזיאון באירקליו.
   
  פאיסטוס ( Phaistos) עיר ממלכה שניה בחשיבותה של כרתים המינואית , הייתה בפאיסטוס, 63 ק"מ דר' מע' לאירקליו. הארמון , מקום מושבם של הראדאמאנטים המיתיים, היה גם גרעינו של יישוב שמקורו בתקופה הניאוליתית. המבנה הארכיטקטוני זהה לזה של קנוסוס. גם כאן החדרים מסודרים סביב חצר. מצד אחד בניגוד לקנוסוס, ציורי הקיר המעטרים את הקירות היו מעטים יחסית, הרצפות והתקרות בלתי צבועות כוסו בציפוי של גבס לבן ושטח הארמון היה 9,000 מ"ר.
   
  באיה טריאס (Agia Trias) , 3 ק"מ מערבית לפאיסטוס, נתגלו שרידי וילה מלכותית, שככל הנראה הייתה ארמון הקיץ של שליטי העיר. אחדים מן המוצגים החשובים ביותר בתערוכה שבמוזיאון הארכיאולוגי באירקליו, הם "כד הקוצר" וציורי הקיר המושלמים, המגיעים ממקוםזה.
   
  בטיליסוס (Tilissos) 14 ק"מ דרומית מערבית לאירקליו שוכנים שרידיה של אחת הערים העתיקות ביותר בכרתים המינואית, והם כוללים שלושה בנינים גדולים  שהיו משכנם של אצילים מקומיים.
   
  ווטיפטרו (Vathipetro) 19 ק"מ דרומית לאירקליו נמצאו שרידי אחוזה כפרית מינואית גדולה, שהייתה שייכת לאציל מקומי. בין השרידים השונים גת יינות וגם שמנים, אולמות טוויה ומה שנראה תנור כדרים.
   

  מחוז לסיטי

   
  גורניה (Gournia) 19 ק"מ דרומית מזרחית ל אגיוס ניקולאוס, 15 ק"מ צפונית לאירפטרה נמצא אחד הישובים המינואים שהשתמרו בצורה הטובה ביותר, ואחד האתרים הארכיאולוגים המפורסמים ביותר בכרתים. מקורו כנראה בשנים 1500-1450 לפנה"ס. שרידי העיר כוללים בתים קטנים וארמון קטן על ראש הגבעה. אפילו הרחובות הצרים והמדרגות המקשרות ביניהם שרדו בין יסודות הבתים.
   
  דרירוס (Dreros) 16 ק"מ צפונית מערבית לאגיןס ניקולאוס. האתר הארכיאולוגי של עיר יוונית עתיקה זו כולל שני אקרופוליסים עם שוק מהתקופה האכאית ביניהם. מדרום לשוק נמצא מקדש מהתקופה הגיאומטרית, הדלפיניון המוקדש לאפולו , כמו גם בור גדול שנחפר בין סוף המאה השלישית לתחילת המאה השנייה לפנה"ס.
   
  קאטו זקרוס ( Kato Zakros) 117 ק"מ דרומית מזרחית לאגיוס ניקולאוס נמצא הארמון המינואי המפורסם, הרביעי בחשיבותו באי, שהפיק כמה ממצאים חשובים המוצגים כיום במוזיאון הארכיאולוגי של אירקליון. ארמון זה השתרע על שטח של בים 7,000-8,000מ"ר והכיל דירות מלכותיות, מחסני בתי מלאכה שונים, וכן עיר סמוכה נהרסו בשנת 1450 ברעידת אדמה קשה, זו שגרמה כנראה לשקיעתו של חלק מהאי סנטוריני.
  זקרוס היה כנראה בסיס ימי מינואי גדול, שכונן קשרי מסחר עם מצרים ואנטוליה. כאן נחשפו אחוזות חקלאיות מינואיות, שני תילים קדושים, בית קברות ומערות קבורה.
   
   לאטו( Lato) 15 ק"מ מערבית לאגיוס ניקולאוס משתרעת על מורדות שני אקרופוליסים. עיר זו שנוסדה בנאה השביעית לפנה"ס הייתה אחת הערים החזקות ביותר בכרתים בימי זוהרה. השרידים כוללים את חומות העיר, בתים וחנויות מתקופות שונות אשר נבנו על טרסות.
   
  מוזיאונים
   

  חאניה

   

  המוזיאון הארכיאולוגי

  ממוקם בכנסייה הוונציאנית סאן פרנצ'סקו. מוצגיו ממערב כרתים ואזורים אחרים הם מהתקופה הניאוליתית ועד לתקופה הרומית. הם כוללים אלילים, פסלים, כתובות, כלי נשק, חרסים, מטבעות, תכשיטים, אבני חותם יועוד.
   

  הארכיאון ההיסטורי של כרתים

  בארכיאון אוסף עשיר של פולקלור וחומר הקשור להיסטוריה של האי. הארכיון הוא מהגדולים ביוון.
  המוזיאון פתוח בימי שני-ששי בין השעות 8:00-13:00. בימי חג סגור.
   

  המוזיאון הימי של כרתים

  נמצא על המזח של הנמל הוונציאני. המוצגים קשורים להיסוריה הימית של העיר.
  המוזיאון פתוח בקיץ כל יום פרט ליום שני, בין השעות 10:00-14:00. אחר הצהריים  בימי שלישי, חמישי ושבת בין השעות 16:00-18:00.
   

  אירקליו

   

  המוזיאון הארכיאולוגי

  אחד המוזיאונים החשובים ביוון , כאן מקובצים כמעט כל הממצאים מהתקופה המינואית. חרסים, גילופי אבן, אבני חותם, פסלונים, זהב, עבודות מתכת וציורי קיר נפלאים מהארמון המלכותי והארמון הקטן ומהווילות של עשירי העיר. ארונות מתים מצוירים, העשויים מאבן סיד, מיוחדים במינם.
   

  המוזיאון ההיסטורי

  מציג ממצאים מן התקופות הביזנטית, הוונציאנית והטורקית ותעודות היסטוריות מהתקופה הכרתית החדשה יותר. בנוסף מוצג אוסף עשיר של אמנות עממית הכוללת תלבושות מקומיות, אריגים, גילופי עץ וריקמות, וכן תצוגה של בית כרתי טיפוסי.
   
  אתרי טבע

  מערות

   
  החברה היוונית לחקר המערות רשמה יותר מ 3,000 מערות בכרתים. לרבות מהם יש ערך בחקר התקופה הפליאוליתית בה השתמש האדם הקדמון במערות כאתר פולחן וגם כמקום מגורים.
  המינואים החלו במסורת של הערצת אלוהיהם במקדשים ביתיים או במקדשים קטנים דמויי- ארמונות, במערות מקודשות ובמקדשים שנבנו על פסגות ההרים והגבעות.
   
  מערת סנטורי זוניאנה (Sentori Zoniana) זוהי המערה העשירה ביותר בכרתים מבחינת התפאורה טבעית. המערה נמצאת באזור רתימנו, 13 ק"מ מערבית לאנוגיה וק"מ אחד מהכפר זוניאנה בגובה 800 מטרים.
   
  מערת דיקטיאון אנדרון ( Dikteon Andron) לפיהאגדה, מערה זו היא מקום הולדתן של זאוס. אפשר להגיע אליה בהליכה לפרברי הכפר פסיחרו, 48 ק"מ מזרחית לאירקליו ו52 ק"מ מערבית לאגיוס ניקולאוס.
  הממצאים הארכיאולוגים מעידים שהמערה שמשה כמקום פולחן. אפשר ללכת ברגל מהכפר למערה או לרכב על חמור,שמשכירים המקומיים. המערה מהממת , נטיפים בצורות שונות מעטרים את המערה התחתונה.
   
  המערה האידאיאנית (Ideon Andron) 20 ק"מ דרומית לאנוגיה, על המישור ההררי של נידאס, על הר פסילוריטיס, שוכנת מערה קדושה זו, שבה לפי המיתולוגיה, החביאה ריהאה את זאוס התינוק מקרונוס הקטלני. במקום נמצאו חפצי פולחן עם פסלים ומגינים ברונזה וממצאים נוספים המוצגים כיום במוזיאון הארכיאולוגי של אירקליו.
   
  מערת אליאתיה (Eilethyia) מערהזו שימשה לטקסי פולחן החל מהתקופה הניאוליתית עד המאה החמישית לפנה"ס. היא שוכנת ק"מ אחד דרומית לאמניסו והוקדשה לאיליתיה, אלת הילודה. בדיקות ארכיאולוגיותחשפו במקום פסלונים של אשה יולדת, מיניקה או מתפללת, דמויות של חיות, קונכיות ניאוליתיות וכלים.
  מערת איוס פרסקבי (Agios Paraskevi)22 ק"מ מאירקליו, מערה מעניינת ביותר, שמשה לצרכי פולחן הן בעת העתיקה והן בעידן הנוצרי.
   
  מערת קאמרס (Kamares) צפונת מזרחית לכפר קאמרס, 57 ק"מ מאירקליו שוכנת המערה שהוקמה במהלך התקופה המינואית כמקום קדוש , ויתכן שהוקדשה לפולחן האלה איליתיה. כאן התגלו הכדים הנלאים של קאמרס, המוצגים במוזיאון הארכיאולוגי של אירקליו. הביקור במערה כרוך בהליכה של 4 שעות מהכפר.
   
  מערת גראני ( Grani) מערה בעלת ענין פרה היסטורי, פלאונתולוגי וארכיאולוגי. ממצאים ממערה זו אפשר לראות במוזיאון הארכיאולוגי של רתימנו.
   
  אתרי טבע
   
  קניון סאמריה(Samaria) 43 ק"מ מהעיר חאניה, זהו הקניון הארוך ביותר באירופה, כ 18 ק"מ, והוא ידוע ביופיו מלא ההוד. בנקודות מסוימות רוחב המעבר הוא רק 3 מטרים ולעיתים הדפנות התלולות מתנשאות  לגובה של 600 מ'. יחל הזורם בין הפסגה הגבהה ביותר של ההרים הלבנים וההר הסמוך קוטע את הקניון.
  ההליכה בקניון מותרת ממאי עד סוף אוקטובר, מותנה במזג האוויר. ביציאה מהקניון פוגשים בכפר אגיה רומלי, משם אפשר לעלות על סירה ל Hora Sfakionולתפוס אוטובוס חזרה לחאניה.
   
  גאודוס ( Gavdos) זהו אי קטנן הנמצא דרומית לHora Sfakion. מהעיירה  Sfakia   יוצאות ספינות , על פי לוח זמנים קבוע, לאי בתולי זהעם חופיו הנקיים ועצי הארז שלו. באי יש כמה טברנות ומעט חדרים להשכרה.
   
  קניון טריסו (Therisso  זהו קניון מרשים באורך 6 ק"מ, העובר בין חאניה לכפר טריסו, למרגלות ההרים הלבנים, 16 ק"מ דרומית לחאנעה.
   
  אגם קורמס (Kourmas) 48 ק"מ מזרחית לחאניה, אגם ציורי, יחידי בכל האי. ההרים המקיפים אותו משתקפים במים הרוגעים. במקום יש טברנות לארוחות קלות.
   
  רמת לסיטי ( Lassithi) 22 ק"מ מזרחית לאירקךיו, הדרך עוברת בין כפרי חורש של הרמה , בגבה 900 מ', עליה מפוזרות כ 7,000 טחנות רוח צבעוניות המשקות את גני הירקות ומטעי התפוחים והאגסים של אזור פורה זה.
   

  רודוס

   
  רודוס הוא הגדול בין האיים הדודקנסים, אינו אתר נופש בלבד אלא מקום קוסמופוליטי בעל שם בינלאומי.
  בגלל מקומו האסטרטגי של האי , ההיסטוריה של רודוס רבת תהפוכות וקשורה לים. האי רודוס היה מיושב כבר בתקופה הפרה היסטורית. מקומו בהיסטוריה מתחיל בשנת 408 לפני הספירה כאשר שלוש הערים הדוריות : לינדוס, קמירוס ולליסיס ויסדו את העיר רודוס בקצה הצפון מזרחי של העיר. עיר פולחן השמש רודוס הפכה למרכז פוליטי, מסחרי ודתי חשוב. תור הזהב שלה נמשך בין המאה החמישית עד המאה השלישית לפני הספירה , רודוס הנפיקה מטבע משלה, הנהגה חוקים ימיים לראשונה, קידמה את אמנות התיאטרון והספורט. במאה השניה לפני הספירה הפכה רודוס לבעלת בריתה של רומא , דבר שהביא להיחלשותה עד אשר הפכה נציבות רומית . רודוס צורפה לאימפריה הביזנטית עם התפצלות האימפריה הרומית בשנת 395 לספירה. בתקופה זו סבל האי מהתקפות שודדי ים וקרנה ירד עד לבואם של אבירי סנט ג'והן, בשנת 1309, התבצרו בעיר ובנו בה בנינים מפוארים רבים. משנת 1522 הייתה רודוס לחלק מהאימפריה העותומנית וב 1912 עברה לשליטה איטלקית. הסכם פריז שם קץ לשלטון הזר וב 1948 היא התאחדה עם יוון.
  האי מכוסה עצים ופרחים ולכן הוא גם נקרא "אי השושנים". בעיר רודוס יש מלון הנקרא בשם זה, במלון נחתם הסכם שביתת הנשק בין ישראל למדינות ערב בתום מלחמת השחרור.
   
  העיר רודוס
   

  העיר העתיקה  היא בעצם עיר מבוצרת מתקופת ימי הביניים, בניינים מהמאה ה 15, סמטאות מרוצפות באבנים עם קשתות וקימורים . שורות של חנויות קטנות מוסיפות לה נופך חדש לתמונה העתיקה.

  החומה המקיפה את העיר העתיקה היא מהמאה ה 14, ארכה כ 5 ק"צ ובה מספר שערים. השער המפורסם ביותר הוא "שער החופש"  וכשנחלוף בעדו נגיע לשרידי מקדש וונוס מהמאה ה 3 לפני הספירה ולאכסניית האבירים האוברנים.
  כמו כן ניתן לראות בעיר העתיקה את בתי החולים של האבירים, שהוקם במאה ה 15 , בו כיום שוכן המוזיאון הארכיאולוגי. בניין אחר הוא אכסניית האבירים של שבע השפות, ארמון המסטרים הגדולים מהמאה ה 14
  החולש על כל העיר העתיקה. הרצפות מכוסים  בפסיפסים עתיקים מן האי קוס. אוסף מעניין של ריהוט מערבי מן המאות 16 ו 17 וארקדה מרשימה ששימשה כמקום מפגש וככניסה מפוארת. הארמון שופץ והוא משמש לאירוח אירועים בינלאומיים חשובים.
  אתרים אחרים בעיר העתיקה הם מסגד סולימאן , הקסטלניה- בניין מהמאה ה 16 שבו שוכנת היום הספרייה, מזרקה יפה בחזיתו. בית החולים סנטה קתרינה, ארמון האדמירלות ותיאטרון הריקוד העממי הפועל לשימור המוסיקה והריקודים המסורתיים.
   
   

  העיר החדשה בכניסה לנמל היאכטות, המכונה המאנדרקי,  מקדמים את פנינו שני צבאים מברונזה, על עמודים. בעבר עמד שם הקולוסוס, אנדרטה בגובה 32 מ' המוקדש לאל השמש הליוס , פסל זה נחשב לאחד משבעת פלאי העולם העתיק.  לא רחוק משם, על המזח, ניצבים המגדלור של סנט ניקולאס ושלוש טחנות רוח צבעוניות עתיקות.

  בניינים מונומנטליים מעניינים מקיפים את הנמל, ביניהם השוק החדש AGORA NEA' , ארמון הארכיבישוף, כנסיית הבשורה, הדואר המרכזי, בניין העיריה, תיאטרון ובניין הממשלה.

  ברודוס החדש הרחובות רחבים, בתי מלון מפוארים וקזינו.
   

  מחוץ לעיר רודוס

   
  החוף המזרחי
  47 ק"מ מהעיר רודוס נמצא את לינדוס, פנינה ציורית הבנויה על שרידיה של עיר דורית עתיקה , בימי הביניים הייתה שניה בחשיבותה באי. בלינדוס אקרופוליס בגבעה החולשת על העיר. הסטיו הדורי,
  מהמאה ה 5 לפני הספירה, בעל 42 עמודים ( 20 מהם שוחזרו), ממנו עולים לטרסה גבהה יותר ובה שרידים פרופילנים והיכל אתנה מלינדוס ובה מקדש בעל שני שערים קטנים. על מדרון האקרופוליס שרידי תיאטרון.
   לפי המסורת הנוצרית פאולוס ,שליחו של ישו, ירד בלינדוס אל החוף כאשר הגיע אל האי רודוס, משום כך נקרא הנמל הקטן   Agios Pavios. בלינדוס גם כנסיה קטנה בשם זה.
  בתי העיירה צבועים לבן ובוהקים למרחוק, המראה המסורתי נשמר בחצרות הפנימיים ובמרפסות עם פיתוחי ברזל כבדים. כמה בתים מהמאה ה 15 הוכרזו באופן רשמי כבניינים לשימור .המים צלולים כבדולח ,החוף חולי ומושך תיירים רבים.
  אתרי חוף אחרים נמצאים במרחק קצר מלינדוס לאורך החוף המזרחי : פאלירקי, לאדיקו ,טסאמביקה, ארכיאנגלוס, ו בדרום לינדוס חצי האי פראסוניסי.
   
   
  החוף המערביהחוף המערבי צפוף באתרי נופש, אתרים ארכיאולוגים וכפרים ציורים. בין המקומות המענינים במיוחד לחובבי ארכיאולוגיה נמא את מקדש פוליאס אתנה (מאה 3 לפני הספירה) , כנסיית פאנאגיה פילרמוס, המנזר, שרידי מבצר מימי הביניים, מזרקה דורית ועיר הקבורה העתיקה- הנקרופוליס. קאמירוס העתיקה , שאין בה מבצר ואין בה אקרופוליס אלא בתים עתיקים, אגורה עם סטיו דורי (מהמאה ה3 לפני הספירה) , אזור פולחן הלניסטי, שרידי אמת מים ושרידי מקדש מוקף שדרת עמודים.
  מקום ייחודי במינו בחוף המערבי הוא עמק הפרפרים- פטאלודוס- מיליוני פרפרים מתקבצים בקיץ, כל רשרוש גורם להם להתעופף בלהקות מבין העצים, זהו בהחלט מחזה נדיר. בעונות אחרות של השנה אין בעמק פרפרים.
          
   
  קוס
   
  אי קטן , השלישי בגודלו בין איי הדודקנסים  , הוא מישור ברובו עם שרשרת הרים לאורך החוף הדרומי. בקןס נולד היפוקרטס, אבי הרפואה. קוס הייתה מיושבת עוד בתקופה הפרע היסטורית, במאות ה 15 עד ה 12 לפני הספירה היה האי מיושב בצפיפות והשתתף במלחמת טרויה. תורתו של היפוקרטס וייסוד העיר החדשה קוס (336 לפני הספירה ) הוו ציון דרך בתולדות האי, אשר  במאה ה 4 הפך לאחת המעצמות הימיות והמסחריות בים התיכון. גם בתקופה ההלניסטית רשמה קוס תקופת שגשוג. במאה השניה לספירה נפלה קוס לידי רומא ושקעה באפלה. המאות הארוכות תחת שלטון ביזנטיון היטיבו עם קוס אולם במאה ה 11 הייתה נתונה לאיום פשיטות המוסלמים ופשיטות פיראטים. לבסוף עברה קוס לידי הוונציאנים  ובשנת 1315 לידי אבירי סנט ג'והן. ב 1522 כבשוה התורכים, האיטלקים כבשו את קוס בשנת 1912 והיא התאחדה שוב עם יוון רק ב 1947.
   
  העיר קוס בירת האי והנמל נמצאת בחוף הצפון מזרחי. זוהי עיר יפה השוכנת בשפע ירוק. העיר מתהדרת בכמה מבנים וונציאנים ומבצר אבירים  מהמאה ה 15, דוגמה לארכיטקטורה צבאית של התקופה.                  
  בעיר נמצא גם אתר חפירות שבו חשפו יסודות של מבנים קלאסיים כמו השוק (האגורה)  ובניינים הלניסטיים ורומיים: הגימנזיום, בית רומאי גדול עם פסיפסים, האודיאון, המרחצאות הרומיים , חלקים מהחומה העתיקה ושרידי מקדש אפרודיטי.
  האתר המבוקר ביותר בעיר הוא עץ הדולב העתיק- הדולב של היפוקרטס, לפי המסורת מספרים כי עץ זה נשתל על יד היפוקרטס ושם ישב עם תלמידיו ולימד את תורת הרפואה. העץ נחשב לעתיק ביותר באירופה.
   
   
  מחוץ לעיר
   
  האתר המפורסם ביותר נמצא כ 4 ק"מ מהעיר , זהו האסקפליון . בנייתו החלה לאחר מותו של היפוקרטס באמצע המאה ה 4 לפני הספירה. נמצאו בו שרידים של מקדש בנוי  על צלע ההר , בשלוש טרסות המחוברות בגרם מדרגות מפואר. הטרסה הראשונה הייתה מוקפת בשדרת עמודים. לפי המסורת נערכו במקום טקסים וחגיגות ויתכן שכאן שכן בית הספר לרפואה הראשון. הטרסה השניה שכנה את המזבח הגדול ועל הטרסה השלישית נמצאו שרידי מקדש דורי מהמאה ה 2 לפני הספירה.
   
  מחוץ לעיר נמצא גם כפרים יפיפיים מפוזרים בעמקים ירוקים, המרשים ביותר הוא אספנדלו (14 ק"מ דרומית לעיר), בתים לבנים, חצרות מלאות פרחים וכנסיות ביזנטיות. 
   
  אתרים אחרים
   
  אד הכפרים המרשימים ביותר הוא אספנדלו  (14 ק"מ דרומית לעיר) הוא למעשה מקבץ של חמישה כפרים קטנים. הבתים בוהקים בלובנם, חצרות עם פרחים וכנסיות ביזנטיות.
  אזור הנופש המפותח ביותר באי ומושך תיירים רבים צשתרע מחוף למבי עד אגיאס פוקאס ותרמס בחוף המערבי של האי.
   
  סנטוריני
   
  האי סנטוריני הוא המוכר ביותר בין איי הקיקלדיים, שונה מיתר האיים בגלל המבנה הגיאולוגי מורפולוגי הייחודי כתוצאה מהתפרצות וולקנית.
  האי סנטוריני היה מיושב כבר ב 3200 לפני הספירה במקביל ליישוב כרתים, ואכן השפעת התרבות המינואית ניכרת מאד בממצאים שנמצאו בחפירות באי.
  בשנת 1500 לפני הספירה חלה במקום התפרצות געשית אדירה ששנתה את סיפור העולם העתיק. חלק  גדול מהאי  שקע במצולות , קו החוף הוא מדרון סלעי תלול. המגיעים לסנטוריני מהים עוגנים בנמל סקאלה וכדי להגיע לבירה Fira הבנויה בראש המצוק , פשר לרכב על חמורים  או בפניקולר וזאת כדי להמנע מטיפס קשה במאות מדרגות. הבירה פירה מאד אטרקטיבית, רחובות צרים ציוריים , בתים לבנים, שתי קתדרלות (אורתודוכסית וקתולית), מנזר הנזירות הדומיניקניות ומוזיאון פרה היסטורי עם ממצאים מענינים מהמאות ה6 וה 7 לפני הספירה. מפירה אפשר לצפות לשני איים קטנים הנקראים קאמנס, הם עשויים אבן בזלת שחורה וכנראה נוצרו בעת ההתפרצות הגעשית. אפשר לבקרם בשייט מנמל סקאלה.
  סנטוריני העתיקה או בשמה הקדום טירה, היא יישוב בעל עניין רב בארכיאולוגיה. טירה הייתה מיושבת על ידי הפניקים , הדורים, הרומאיים והביזנטים. במורד מרכז העיר עוברת הדרך הקדושה. הממצאים כוללים בניים, שווקים, בתי מרחץ, תיאטראות ובית מגורים של פתולמאי אוורגטס, מצבות מהתקופה הארכאית הקלאסית  והנצרות הקדומה. בסלעים הסובבים את העיר אפשר לראות גרפיטיס, בכתב העתיק של טירה, עם השם של האל אפולו ומות צעירים וצעירות שרקדו את ריקוד האלים.
  העיר העתיקה הארכיאולוגית היא אקרוטירי, בה נתן לראות את שרידי התרבות המינואית בעיר  שנהרסה ב1500 לפני הספירה. אקרוטירי היא הוורסיה הפרה היסטורית של פומפיי. בין  הממצאים הרבה כלים לשימוש בחיי יום יום. עיירה אחרת בסנטוריני שאין לפסוח עליה היא  Ia , 11 קמ  צפונית לפירה . העירה מאד יפה , בתיה הקנים צומחים מתוך הסלע הרך בצבעים לבן וכחול וביקר המראה היפה הנצפה ממנה לים.  חופי הים הטובים בסנטוריני הם הקאמארי, אמודי, בקסדס, מונוליתוס, קוקיניה ופאראליה.
   
  מיקונוס
   
  אחד מאיי הקיקלדיים, בין נאקסוס לטינוס,  אי קוסמופוליטני, מושך אליו מבקרים רבים מכל רחבי העולם , אמנים , סופרים ואינטלקטואלים. מבנה האי סלעים נמוכים היוצרים מפרצים יפהפיים. בירת האי היא הורה, עם נמל נוסעים ויאכטות ציורי המשתלב יפה עם נמל דייגים לצדו . בהורה 1200 תושבים מקומיים ובקיץ היא מאוכלסת ב 25,000 איש רובם תיירים , כמובן. הורה יפהפיה, הבתים המלבניים הלבנים משלבים עם בתי מלון ופנסיונים בנויים באותו סגנון, מרפסות מעוטרות בעשרות עציצים של ביגוניה ובזיליקום, רחובות נקיים וחנויות המציעות מעבר למזכרות יצירות אופנה בינלאומיות וגלריות לאמנות.
  לתייר במיקונוס יש תחושה שהוא חלק מסרט קולנוע, ודרך אגב רבים הם הסרטים שהוסרטו באי, האחרון מביניהם היה "שירלי וולנטיין".
  על גבעות ברקע העיר שורה של טחנות רוח שהפכו זה מכבר לסמלה של העיר, סמל אחר של העיר הוא הפליקן פטרוס , דורות של פליקאנים נולדו לפטרוס המקורי ןהם עדיין נושאים את שמו ופוגשים את התיירים בנמל הכניסה לעיר.
  ברובע המבצר של העיר שוכנת כנסייה פנאגיה פאראפורתיאני,  (Church of Paraportiani) אתר ביזנטי המציג תפיסה ארכיטקטונית מיוחדת במינה, עם מגדל פעמון מקומר ודלת בודדת בצד. ברובע הידוע בכינוי "ונציה" מצויים בתיהם הציוריים של קברניטים תושבי האי, הבתים בנויים ממש על סלעים והים מצליף בהם בגליו.
  בהורה מוזיאון ארכיאולוגי המכיל ממצאים שהובאו מקברים שנמצאו ברנאה. מוזיאון אחר הוא מוזיאון הפולקלור המציג ריהוט, פיסול וכלי נגינה עתיקים. במיקונוס נימצא המוזיאון הימי של האגאיים, מעניין כשלעצמו.
  חוף הרחצה הטוב ביותר בעיר הורה הוא ה Plati Gialos  וזהו גם המקום שממנו יוצאות הסירות לחופי הרחצה הנודיסטים :חוף "פרדייז" או ל"סופר פרדייז" (מתאים לאוכלוסיית ההומוסקסואלים) והיפר פרדייז.
  העיר הקטנה שלא על החוף אלא על הגבעה היחידה באי היא  Ano Mera ובה מנזר טורליאני. כל שנה ב 15 לאוגוסט יש שוק רחוב בעיר, זרים ומקומיים נוהרים למקום לקחת חלק באירוע.
  לחובבי גלשני רוח , המקום הטוב ביותר באי הוא החוף שבצפון האי  פנורמוס.
  במיקונוס עצמה אין כל אתר היסטורי או ארכיאולוגי, למי שמבקש להשלים , נסיעה קצרה בסירה תביא אותנו לדלוס והיא מספקת את הסחורה במנות גדושות (ראה דלוס)
  שים לב: הסירות לדלוס יוצאת מנמל הורה ב 8:00 בדיוק ועוזבות את דלוס בשעות אחר הצהרים המוקדמות, איש אינו רשאי להישאר שם ללילה).
   
   
   
   
   
   

  קורפו

   
  קורפו האי הצפוני ביותר מבין איי יוון, ואחד היפים שבהם. משתרע על 590 קמ"ר ומספר תושביו כ 100,000.
  רב שטחו אדמת מישור, ירוק מאד. האי נקרא בפי היוונים קרקירה, כלומר האי הירוק. במיתולוגיה היוונית מסופר שבחופי אי זה רחץ אודיסאוס ונמצא על ידי נאוסיקה כשהוא משחק עם בתולות האש. הקיסר הרומי ניירון היה נוהג להגיע לקורפו לנופש , לפני 2000 שנה. דמויות ספרותיות כמו גתה, אוסקר ווילד, לאורנס דורל, הנציחו את האי בעטם. על נפוליאון מסופר שגם הוא לא נותר אדיש למקום ואליזבת הקיסרית האוסטרית הקימה את האכילאון, הארמון שבו בקשה לחיות בערוב ימיה ולמצוא מנוחה לנשמתה.
  מקומה של קורפו על המפה מראה כי היא צומת אסטרטגית במעבר בין מערב למזרח בכניסה לים האדריאתי, מה שמשך כובשים רבים במשך הדורות : הרומאים, הגותים, הנורמנים, הוונציאנים, הצרפתים, הרוסים, התורכים והבריטים.
  למרות השליטים הזרים שמרה קורפו על הצביון היווני באורח החיים ובאופי הנינוח של תושביה. עיר הבירה של האי, הנקראת אף היא בשם זה, שוכנת במרכז החוף המזרחי של האי, בנויה כרצועה צרה של אדמה לאורך הים. היופי הייחודי של קורפו הוא תוצאה של עירוב סגנונות בניה , אותם הותירו השליטים השונים, בצורה הרמונית ושלמה. בעבר הייתה קורפו עיר מצודה שתושביה חיו בין החומות , המצודה הנראית היום מעל הנמל נבנתה בין 1576-1588 על מנת להגן על העיר מפני פלישה תורכית. המצודה מחוברת ליתר חלקי הער בגשר מתרומם שמתחתיו תעלה מלאכותית שסירות וקאיאקים  שטים בה.
  העיר העתיקה היא עיר מימי הביניים, מאד שמורה, רחובות אבן, פסלים מעטרים את הרחובות, כנסיות מלאות חן, בתי מגורים וונציאנים ומזרקות רבות. סיור רגלי בעיר העתיקה  הוא חוויה אמיתית.
  האזור החדש הוא המשך ישיר לעיר העתיקה, רחובות רחבים, כיכרות יפות שהמרכזית בהן היא האספלנדה.
  כיכר האספלנדה נוצרה בימי השלטון הוונציאני כעוד מקום פתוח ליושבי המבצר. בתקופת השלטון הצרפתי הפכה האספלנדה לפארק כפי שהוא נראה היום.
  טיול בכיכר על הגנים והשבילים המוצלים, אפשר לראות את ההשפעות השונות של השלטון הזר: ארמון הקדוש  מיכאל וג'ורג- שהוא בניין ניאו קלאסי בריטי, המבצר הישן מצביע על ימי השלטון הוונציאני וה Liston Volta –   פריז הקטנה בקורפו. בקטע הדרומי של האספלנדה עומד בית שרק חזיתו נותרה כשריד לימים יפים יותר, בעבר הייתה זו האקדמיה היונית שנוסדה במקום ב 1840.
  האספלנדה מחולקת לשניים על ידי רחוב  Dousmaniל פאנו ן אלטו פלטיאה ( כיכר תחתית וכיכר עילית) , רכבת קטנה נוסעת בין השניים. בקורפו העיר שירות כרכרות לתיירים.
   
  אתרים בעיר קורפו:
  המוזיאון הארכיאולוגי מציג ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו בחפירות באי.
  אחד הממצאים החשובים הוא הקבר של מנקרטס, בחלק העליון של המצבה כתובת משנת 600 לפני הספירה, המעיה שמנקרטס היה מושלהעיר לנטי, מת בתאונה ימית. במוזיאון מוצג האריה משיש שנמצא בקרבת המוזיאון.
   
  הארמון הישן- מבנה  מהמאה ה 19שמש את המושל הבריטי סיר ט. מאיטלנד. הארמון נבנה בין השנים 1819-1824 מאבני מלטה. לארמון שני שערים , שער מיכאל ושער סנט. ג'ורג'. החדרים מד יפים, לכל חדר אח לחימום משיש ומנורות בדולח משתלשלות מהתקרה. עד לשנים האחרונות שמש הארמון כמוזיאון לאמנות אסיאנית,היחיד במינו ביוון.  כנס האיחוד האירופי ב 1994 התקיים בארמון זה.
  בגן הארמון נמצא פסל ברונזה משנת 1837 על ידי קומיסר בריטי בשם פרדריק אדם שהפעיל את אספקת המים הסדירה לקורפו.
   
  בית העיריה- מבנה וונציאני טיפוסי , נבנה ב 1663.
   
  כנסיית Sts. Jason and Sosipaterהכנסיה שוכנת באנמומילוס, דוגמה טיפוסית לארכיטקטורה ביזנטינית מהמאה ה 12, מעוטרת בפסלים יפים ביותר.
   
  כנסיית St. Spyridon -  - בכנסייה ארון קבורה מכסף משובץ אבנים יקרות, בו טמון פטרון העיר קורפו. פסלים יפים מעטרים את הכנסייה וכן נמצא בה אוסף מנחות מזהב וכסף שנתנו על ידי מאמינים.
  ארבע פעמים בשנה נערכות תהלוכות של להקות שונות באי, ביום ראשון של פסחא, בשבת הקדושה, ב 11.8 וביום ראשון הראשון בחודש נובמבר היוצאות מכנסייה זו..
   
  הקתדרלה- כנסייה מעוררת כבוד בחזותה, בה נמצא את קברה של הקדושה תיאודורה אוגוסטה וכן אוסף פיסול ביזנטי.
   
  המנזר על שם הבתולה פלאטיטרה שוכן ליד מנדוקי , בה קבור המושל היווני הראשון של יוון, יואניס קאפודיסטריאד, יליד קורפו. כמו כן נמצא את קברו של לוחם וגיבור המהפכה פוטוס טצבלאס
   
  הבית העתיק ביותר- הוא בית ברח' Fillelion 19, הבית נבנה ב 1497 בעל כרכובים עם גפנים מגולפות. המרפסת היא בת דמותה של אחותה בוורונה בו עמדה ג'וליה מול רומיאו בכיר.
  אתרים מחוץ לעיר קורפו
   
  בנסיעה לאורך כביש החוף המערבי  , כשהים האדריאתי מלווה אותנו נגיע לאחד המקומות היפים באי Palaiokastritsa  (26 ק"מ מהעיר) . המים הצלולים בצבע טורקיז  מזנינים לרחצה, לימין החוף שוכנת המנזר המוקדש לבתולה מריה, ממנו נתן לצפות על החופים הרבים המשתרעים לכל אורך העין.
  מקום מומלץ לתצפית על פלאוקסטריצה היא  Angelokastro  , מצודה מהמאה ה 13 ולידה מרפסת טבעית מעל הים.
   
  בדרום האי פזורות עיירות נופש ופינות חמד מוסתרות, כדאי לבקר ב קאנוני, כ 4 ק"מ מהעיר קורפו ובה מנזר וולשרנה, משם נתן לשכור סירה ולהגיע לאי זעיר  Pontikonissiהסמל המסחרי של קורפו, בה כנסייה מהמאה ה 13. האזור עשיר במטעי זיתים . ב Gastouri אפשר לבקר באכילאון, ארמון החלומות של הקיסרית האוסטרית אליזבת, היום משמש כמוזיאון ומקום למפגשים וכנסים.
   
  בצפון האי אתרי נופש לתיירים לאורך החוף, אם מתרחקים מעט מהחוף נגיע למקום הגבה ביותר באי הר Pantocrator  ולצפות ממנו על האיכולו ועל אלבניה השכנה.
   
   

  דלוס

   
  אי קטן, 5 ק"מר, ליד מיקונוס. זהו אי בלתי מיושב, אתר ארכיאולגי אחד גדול המושך המוני מבקרים למונמנטים ושרידי העבר של האי שהיה במאה ה9 לפנה"ס המרכז הדתי והפוליטי של האגאיים. על פי המיתולוגיה, דלוס הוא מקום הולדתם של אפןלו ושל אחותו ארתמיס.
  האתר הארכיאולוגי, הפרוש כמעט על כל אזורי העיר, מתחיל בצד המערבי שבו היה ממוקם ,בעת העתיקה,
  הנמל הקדוש. מהנמל הובילה דרך, המכונה הדרך הקדושה,  למקדש אפולו שהיה מוקף במקדשים קטנים יותר, באתרי פולחן ובמבנים אחרים .עדיין ניתן לראות את שרידיהם של ארבעה מקדשים שנבנו לכבוד האל אפולו, אחד ידוע כמקדש של האתונאים. ממזרח שוכן המקדש של בוליה, מבנה מלבני ארוך, ומצפון בתי האוצר ובניין העמודים של אנטיגונוס, בניין צר וארוך. בפינה הצפון מערבית נמצא המקדש הקטן יותר של ארתמיס ובו ההיכל שמוקדש לאלה, והקבר של שתי הבתולות ההיפרבוריות. מצפון נמצא האגם הקדוש עם מרפסת האריות, הלטונים, האגורה של האיטלקים ובניני הפוסידונים מבירות. קצת הלאה משם מצויות דוגמאות של בתים וזירות התגוששות. בכמה מבתים אלה התגלו רצפות פסיפס נהדרות המתארות את דיוניסוס, דולפינים וקלשונות בני שלוש שיניים. הסטאדיום והגימנזיום ממוקמים מצפון- מזרח לאגם. תעלה צרה מפרידה את האי דלוס מרנאה השכן, שם מצוי נקרופוליס חשוב. המוזיאון בדלוס מכיל פסלים מהתקופה הארכאית, הקלאסית, ההלניסטית והרומית וכן אוסף של כדים מתקופות שונות.
  הקשר לדלוס הוא שייט בסירה קטנה מהאי מיקונוס ובתדירות נמוכה יותר מיתר איי הקיקלדיים.
  הסירות יוצאות ממיקונוס ב 8:00 בבוקר וחוזרות בשעות אחר הצוהריים המוקדמות. איש אינו רשאי להישאר בדלוס ללילה.
   
   

  נאקסוס

   
  נאקסוס הוא האי הגדול והפורה ביותר בין הקיקלדיים, שוכן במרכז הים האגאיי.
  המבנה הגיאולוגי של סלעים היורדים ישר למים, עמקים פוריים, נחלים זורמים ומספר חופים חוליים כל אה נותנים לאי צביון רב גוני של יופי הטבע.
  לפי המסופר במיתולוגיה, בכחוס, אל היין חי בנכסוס. תיסיאס כשחזר מכרתים עזב את אריאדנה שעזרה לו להרוג את המפלצת. אריאדנה מצאה ניחומים בזרועותיו של בכחוס.
  תור הזהב של האי נאקסוס היה במאות ה7 וה6 לפני הספירה בה נאקסוס שלטה בכל איי הקיקלדיים. בתקופה זו התפתח המסחר וגם האמנות, במיוחד הפיסול. אמנות שנוצרה בנאקסוס אפשר לרות בדלפי ובדלוס ובעוד מקומות ברחבי יוון.
  בנאקסוס אפשר למצוא גם כנסיות ביזנטיות, מהעתיקות ביוון, מגדלים ציוריים ושער העיר הנקרא פורטרה.
   
   
  תחבורה
   

  שדה התעופה או נמל ימי

  אתונה
  ביציאה משדה התעופה, בצד ימין, ביתן למכירת כרטיסי אוטובוס משדה התעופה לעיר. האוטובוס מגיע עד לכיכר הסינטגמה. הנסיעה נמשכת כ 20 דקות. ניתן לנסוע גם באוטובוס ציבורי, מס' 184, הרבה יותר איטי אך גם יותר זול.
  אפשר להגיע משדה התעופה לעיר במונית מתחנת המוניות ביציאה מהשדה, יקר.
   
  הגעה דרך הים תביא אותנו לנמל פיראוס, השער הימי של אתונה, רכבת תחתית מפיראוס למרכז אתונה נמשכת כחצי שעה ואינה יקרה .  מונית היא אופציה יקרה הרבה יותר.
   

  כרתים

  אוטובוס של חברת אולימפיק עומד לרשות נוסי אולימפיק מנמל התעופה של חאניה לרתימנו. למגיעים לנמל התעופה אירקליו, המרחק לעיר 5 ק"מ.
  לאירקליו מגיעות גם טיסות שכר ישירות, בקיץ גם מת"א.
   
   
   
  רודוס
  שדה התעופה הבינלאומי של רודוס הוא בין הטובים ביוון, נמצא 16 ק"מ מהעיר רודוס, בחוף המערבי ליד העיירה פאראדיסי. כל השירותים של שדה תעופה גדול נמצא ברודוס, בנק, השכרת רכב, חנויות פטורות ממכס ומסעדה לארוחות קלות. חברת אולימפיק מפעילה שירות אוטובוס לנוסעיה משדה התעופה לעיר. נוסעים בחברות אחרות יכולים להשתמש בשירותי מוניות או אוטובוס ציבורי.
   
  קוס
  לקוס שדה תעופה  לא גדול, יש לה קשר אווירי עם אתונה, רודוס, סמוס, לרוס וסלוניקי. לעיתים בקיץ יש טיסת צ'רטר ישירה לקוס.
   
  סנטוריני
  לסנטוריני שדה תעופה מאד קטן יש טיסות של אולימפיק מספר פעמים בשבוע מאתןנה , בעיקר בקיץ.
   
  מיקונוס
  אל מיקונוס מגיעות בין 3-16 טיסות מאתונה, ועשרות נחיתות צ'רטר ממקומות שדונים באירופה.  כמו כן
  חברת אולימפיק מקיימת משדה התעופה של מיקוניס, קווי טיסה לסנטוריני, הרקליון ורודוס.
   
   
  קורפו
  שדה התעופה של קורפו הוא שדה תעופה בינלאומי בו נוחתות טיסות מערים רבות באירופה .מישראל אפשר להגיע בקיץ בטיסת צ'רטר ישירה , בכל ימות השנה עם אולימפיק דרך אתונה. זמן הטיסה מאתונה לקורפו 50 דקות. שדה התעופה הוא 3 ק"מ מהעיר קורפו. אוטובוס של אולימפיק מקשר בין השדה לעיר.כמו כן יש בשדה התעופה  תחנת מוניות מוניות לשרות הנוסעים.
   
  נאקסוס
  מאתונה לנקסוס פועלות 2 טיסות  קוו . זמן הטיסה 50 דקות.יומיות
   
   
   

  תחבורה פנימית

  אוטובוסים
  ביוון פועלת מערכת הסעה באוטובוסים יעילה ביותר וזולה יחסית. רשת התחבורה מגיעה לכל הערים הגדולות והכפרים הקטנים ביותר על פי לוח זמנים מפורסם.
   

  כרתים

  לכרתים רשת נרחבת של כבישים טובים ואוטובוסים הנעים לפי לוח זמנים קבוע ומספקים תחבורה בתוך העיר בבירות המחוזות, תחבורה מכל בירת מחוז ל בירות האחרות ותחבורה בין עיר המחוז לכפרים בכל מחוז.
   
  רודוס
  מערכת הסעה באוטובוסים לכל חלקי האי. התחנה המרכזית בכיכר Elefetherias  בחזית השוק החדש ליד נמל מנדראקי. על מנת לוודא לוח זמנים של אוטובוסים יש לצלצל לטל. 27-706 או 20-236   מוניות לרשות התיירים לכל חלקי העיר והאי.
   
  קוס
  נתן להגיע לאתרים השונים באי או לחופים באמצעות מונית, אוטובוס, אופנוע או אופניים.
  התחבורה המקובלת ביותר באי היא ה"סקוטרים".
   

  מיקונוס

  יש קשר אוטובוסים דליל המקשר את העיר עם יישובים אחרים באי.
   

  קורפו

  אוטובוסים מקשרים בין העיר לעיירות השונות.
  קשר אוטובוס לקורפו מאתונה וחזרה הוא הקשר מאיגומניסטה לאתונה. מקורפו לאיגומניסטה במעבורת. הנסיעה מאתונה  לאיגומניסטה  9 שעות. מתסלוניקי  8 שעות.
   
   

  תחבורה ימית

   

  כרתים

   
  מפיראוס לחאניה ולאירקליו פועלת ספינת מעבורת כל יום, משך הנסיעה 12 שעות.
  אירקליו, סיטיה ואגיוס ניקולאוס קשורות באמצעות אניות לאיים הדודקנזים ןהקיקלדיים.
   
   

  רודוס

  מעבורת פועלת על בסיס רגולרי ל.מ פיראוס עם עצירות בדרך בתחנות הבאות:
      -קוס , פטמוס, לרוס, קלימנוס
      -פרוס, אמורגוס, אסאיפליה, ניסירוס, טילוס, סימי, קסטלוריזו
  -          חלקי, קאסוס, קרפטוס,סיטיה, אגיוס ניקולאוס
  -          איקריה, סמוס, כיוס, לסבוס, לימנוס, קאבאלה
   
  מעבורת מהירה Flying Dolphinsמקשרת את רודוס עם האיים בים האגאי ( רק בקיץ)
   

  קוס

   
  יש מעבורות ואניות נוסעים המפליגות מפיראוס לקוס. ספינות מקשרות בין קןס לאיי הדודקנסים האחרים
   
  סנטוריני
   
  מפיראוס פועלת מעבורת לקוס ישירה ומאסף לאיים השונים בדרך.
   
  מיקונוס
  מפיראוס פועלת מעבורת  למיקונוס, בקיץ בתדירות של שלוש פעמים ביום ובחורף אחת ליום.
  מראפינה פעמיים ביום.
  ממיקונוס מעבורת לכרתים, רודוס ולאיים השכנים.
   
  קורפו
  מעבורות מאיטליה ומערים שונות ביוון מגיעות לקורפו על בסיס יומי. (מפטרה לברינדיזי, בארי ואנקונה.)
  מקורפו ואליה פועלות מעבורות מאיגומניסטה, פטרס ופיראוס.
   
  נאקסוס
  מפיראוס לנאקסוס פועלות, בעונת התיירות ,5 מעבורות ליום , זמן השייט 6-7 שעות.
  מרפינה לנאקסוס  פועלות מעבורות בהתאם לדרישה.
  מנאקסוס נתן לשוט במעבורת למספר אים קיקלדיים כמו איקריה, סמוס
   
   
   
  השכרת רכב
   
  באתונה
  כל חברות ההשכרה הבינלאומיות יש להן נציגות באתונה . משרדים בשדה התעופה ובמרכז העיר.
   

  בכרתים

  משרדים להשכרת רכב כמעט כל פינה באי. למספר חברות יש משרדים בנמלי התעופה.
   
   
  ברודוס ניתן לשכור רכב בשדה התעופה או בערים רודוס, טריאנדה, פאליקארי, איקסיה ולינדוס.
  כמו כן ניתן לשכור אופנועים או אופניים באותן תחנות.
  כל החברות הבינלאומיות פועלות באי, כמו כן חברות מקומיות אשר מחירי ההשכרה בהם ניתן למיקוח.
   

  בקורפו- ניתן לשכור רכב בשדה התעופה או בעיר הבירה.

  כל חברות ההשכרה הבינלאומיות פועלות באי ובנוסף חברות מקומיות.
   
  אוכל
   
  ליוון מסורת קולינרית רבת שנים , בשנת 330 לפני הספירה נכתב ספר הבישול הראשון בהיסטוריה על ידי היווני ארכסטרטוס והם אלה שהביאו לעולם את פילוסופית המנות הכלליות להתחלק בהם.
  האוכל היווני לא מסובך הוא מבוסס על ירקות, דגים ובשר טריים ושמן זית הוא הטיבול הטבעי ביותר.
  לארוחת בוקר אוכלים היוונים מאפה בצק עלים דק עם מילוי גבינה הנקרא tiropitas. ארוחת צהרים אוכלים מאוחר בין 14:00-16:00 וארוחת ערב מאוחרת בין 22:00-23:00. בין הארוחות אוכלים souvlakiקבב כבש על שיפודים קטנים שניתן לקנות בכל פינת רחוב. הכבשים והעיזים ביוון רועות במרעה טבעי ובשרם טעים במיוחד.
  בצהרים הארוחות הן בדרך כלל "מזה", מה שבעברית אנחנו מתרגמים קצת מזה וקצת מזה.  ה Mezedes
  היא פילוסופיית חיים, זוהי התכנסות משפחתית או עם חברים לחלוק שולחן מלא בהגשות קטנות מכל מיני
  סוגים. ( הביטוי סימפוזיון הוא ביטוי יוני שמשמעותו לשתות בחברה). את המזה מזמינים לפי מספר פריטים, אפשר להזמין מזה  עם 12 מנות, 24 או 36. המזה כולל מיני זיתים, מיני גבינות, עלי גפן ממולאים, כדורי בשר, שרימפס, מלפפונים ביוגורט ושום,  סלט חצילים , נקניקיות קטנות, שעועית ענק ועוד.
  Mezedes  אפשר לאכול  ב    Ouzeri, כלומר במקום שבאים לשתות את המשקה הלאומי אוזו, או בMezdepolio  בו מגישים מזה עם בירה או יין מקומי.
   
  ארוחה מלאה תהיה ארוחת הערב , המנות הטיפוסיות הן המוסאקה, הסלט היווני, מנות שונות של כבש עם ירקות.
   
  באיים השונים אפשר למצוא ווריאציות שונות של האוכל היווני.  בקורפו , למשל מוכר ה  sofrito- פיסות קטנות של עגל מבושל ברוטב מתובל ובשום, pastitsada  - מקרוני עבה עם עגל, מבושל ברסק עגבניות מעובה.
   
  המשקה הלאומי הוא ה אוזו בטעם אניס, המטאקסה Metaxaשהוא ברנדי בדרגות שונות יש לשים לב לכוכבים על הבקבוק, (3 כוכבים הוא הזול ביותר) והרטצינה Retsina   , משקה שקלט את ארומת השרף מהחבית בו הוא מאוכסן.
  בקורפו מוכר גם המנדולטה Mandolata  ליקר לבן או כהה עשוי מדובדבנים וקומקויט, הג'יג'רביר תזכורת מימי שלטון הבריטים.
   
  לבחירת מסעדה שימו לב לדרגות השונות :
  Estuatorion-   מסעדה יקרה יותר ממסעדה רגילה
     Taverna-  מקום לא פורמלי, יותר עממי
   Psistaria  מגישות בשרים בגריל
     Psarotaverna- מגישות בעיקר מאכלי דגים ופרות ים
   
  מסעדות מומלצות באתונה
   

  Bajazzo

  Anapafsios 14
  Tel 921-3013
   
  נחשבת למסעדה הטובה ביותר באתונה, היחידה ביוון שקבלה כוכב במדריך מישלן למסעדות.  פירוש שמה ביוונית "ליצן" ואכן שם זה מתאים לעיצוב  העליז המוקרן מקירות המסעדה ועד ללבוש המלצרים. השף קלאוס פיירבאך מכין תפריט יצירתי חדש כמעט כל ערב.
  המסעדה בנויה על שלושה מפלסים , המפלס התחתון פחות רשמי, אווירה ביתית. המפלס העליון מחייסב יותר, מעונב ואלגנטי. מפלס הגינה חמים ואינטימי.
  מבין המנות המוגשות : פירות ים באוזו, סטיק פילה ברוטב מטאקסה , מוס סול וסלמון מעושן, כבד אווז בתפוחים ועוד .פתוח שני-שבת בין השעות 20:00-24:00. רצוי להזמין. רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
   

  Royal Thai

  Zirini  12
  Kifissia    
  Tel 623-2322
   
  כשמו כן הוא, מסעדה מלכותית , מטבח אסיאני. הארוחה בנויה על שבע מנות, מרק ג'ינג'ר, מתאבנים  שונים, שרימפס, ירקות מגולגלים בבצק, עוף ברוטב בוטנים ופאי קשיו ברוטב שוקולד כמנה אחרונה.
  פתוח מדי יום בין השעות 19:30- 1:00 אחר חצות.
   

  Kostoyannis

  Zaimi 37
  Pedion Areos
  Tel 821-2496
   
  המסעדה ממוקמת מאחורי המוזיאון הארכיאולוגי, הצעה טובה מאד למבקשי ם מסעדה אותנטית  . זוהי בעצם אחת הטברנות הוותיקות בעיר. המסעדה מציעה רשימה ארוכה של מנות יווניות טיפוסיות הכוללות: סלט חסילונים, צדפות ממולאות, ארנבות ממולאות ועוד.
  כרטיסי אשראי לא מתקבלים.
  פתוח בימי שני-שבת  עד השעות הקטנות. מהשבוע האחרון של יולי עד השבוע השלישי של אוגוסט אין מגישים ארוחות צהרים.
   

  Vlassis

  Paster 8
  Mavili Sq/
  Tel 646-3060
   
  מגוון המנות מבוסס על מרשמים מסורתיים מאזור תסליה והאיים. המנות גדולות, אוכל ביתי. מומלץ להזמין את 20 המתאבנים ( המחיר סביר)  בין יתר המנות מומלץ סלט יווני מסורתי עם גבינה מלוחה, כרוב ממולא, פסטה אפויה בבשר וכבד, אוקטופוס ממולא, קבב, כבש אפוי .
  פתוח מדי יום כל היום עד חצות. סגור בימי ראשון . באוגוסט וספטמבר לא מגישים ארוחות צהרים.
   

  Taverna Xynou

  Aggelou Geronda 4
  Plaka
  Tel 322-1065
   
  זןהי טברנה טיפוסית בפלאקה, מקום אידיאלי לנוח אחרי השוטטות ברחובות הסואנים. האווירה במקום היא של אתונה בשנות ה 50. הארוחה מתחילה בעלי גפן ממולאים וכמנה עיקרית כבש מבושל בירקות ומתובל ברסק עגבניות חיות, מוגש בכלי חרס, כבד בלחם בחומץ ואורגנו, ומנות אחרונות של הבית.
  בקיץ יושבים גם בחוץ. בערב מוסיקה חיה בגיטרה ויין מהחבית. כרטיסי אשראי לא מתקבלים.
  פתוח בימי שני-ששי בין השעות 20:00-24:30 . כדאי להזמין מראש. סגור בחודש יולי.
   

  Karavitis

  Arktinou 35
  Pangrati
  Tel 721-5155
   
  זוהי מסעדה קרובה לאיצטדיון הפנתנאיקוס , בקיץ יושבים בגינה. המטבח הוא יווני קלאסי עשוי היטב.
  אין מקבלים כרטיסי אשראי. סגור בשבוע של ה 15 באוגוסט. מגישים רק ארוחות ערב.
   

  Katarahtis

  Constandinoupoleos 74
  Tel 481-4271
   
  פירוש שם המקום הוא מפלי מים, אכן זוהי מסעדה מאד גדולה , 350 מקומות ישיבה, יושבים בקיץ בין מפלי מים צמחיה ירוקה. המסעדה ותיקה מאד, קיימת מ1914, שומרת על מטבח מסורתי ואווירה בהתאם.
  מוזיקה לריקודים מרקידה את האורחים בפנים ובחוץ.
  המנות המיוחדות למקום הם פטריות , צדפות, חסילונים. המחירים לא יקרים.
  אין מקבלים כרטיסי אשראי. פתוח כל יום משעות הצהרים ועד חצות.
   
   
   
  לינה
   

  מלונות באתונה

   
  באתונה מאות בתי מלון, רובם מרוכזים באזור העסקים והתיירות סביב כיכר סינטגמה. לבעלי תקציב נמוך קיימות אפשרויות להשכרת חדרים בבתים פרטיים או מלונות זולים ליד הפלאקה.
   

   

  Athens Hilton

  Vassilissis Sofia Ave.

  Tel 725-0201

   

  מלון דה לוקס ,מהלך הליכה קצר למרכז העיר, שתי ברכות שחיה, סאונה, מסעדות וקומת עסקים. באר ומסעדת בר-ב-קיו בקומת הגג ממנה אפשר להשקיף לאקרופוליס.
   

  Grand Bretagne Hotel

  Vassilissis Georgiou

  Syntagma Square
  Tel 323-0251
   
  המלון הוותיק ביותר באתונה, שומר על ניחוח ראשוניותו, מיקום מרכזי מאד ליד הפרלמנט, מבין אורחיו פרלמנטרים רבים. חלק מהחדרים פונים לכיכר סינטגמה. למלון הסדר הסעות מ/ל שדה תעופה.
   
   
   
   
   
   

  Electra Palace

  Nikodimou 18

  Tel 324-1401
   
  המלון ממוקם במקום מאד מרכזי, מרחק הליכה ממרכזי הקניות בין כיכר סינטגמה לפלאקה. למלון בריכת שחיה על הגג עם תצפית לאקרופוליס. ארוחת בוקר בסגנון מזנון.110 חדרים , חלקם עם נוף.
   

  Andromeda Hotel

  Timoleontos Vassou Str/
  Tel/ 643-7302
   
  מלון קטן מאד מפואר, חמש דקות ממרכז העיר. חדרים מרוהטים בריהוט חדיש ביותר. בעל חדר מכשיר פקס,
  שירות לימו. במלון מסעדה מעולה- פולינזית, לאורחי המלון בלבד.
   

  St/ George Lycabettus

  Kleomenous st. 2
  Dexameni, Kolonaki
   
  המלון שוכן בקצה שכונת מגורים יוקרתית, מהלך קצר ממרכז העיר, לרגלי  גבעת ליקביטוס.
   במלון בריכה חיצונית, מסעדה טובה וחדרים נאים.
   
  מלונות ברודוס
   

  Belvedere Beach Hotel

   
  המלון הוא מדרגה Aממוקם בעיר רודוס, מול חוף הרחצה. המלון נבנה ב 1961 והוא עדיין אחד המלונות היפים בעיר. 198 חדרים גדולים ונוחים כולם עם מקלחת ונוף. במלון באר משקאות טוב.
   

  Lydia Hotel

   
  מלון משפחתי במרכז העיר רודוס מהלך קצר לעיר העתיקה , לאקרופוליס ולחופי הרחצה בעיר.
  למרות היותו מלון במרכז העיר , בין שני רחובות ראשיים 25th March St.  ו Themeli St.המלון שקט.
  60 חדרים עם אמבטיה או מקלחת , טלביזיה, רדיו, טלפון, מקרר. ארוחת בקר מזנון קונטיננטלי.
  למלון גן מוצל, חדר משחקים וחדרי הקרנה לסרטי וידאו.
  Cactus Hotel
   
  ממוקם בקצה הצפוני ביותר ל האי, בעיר רודוס, מול חוף רחצה מטופח. מרחק הליכה קצר לכל האטרקציות.
  המלון עבר שיפוץ לאחרונה , 177 חדרים, רובם עם נוף מרהיב לים האגאי. לכל חדר מרפסת, אמבטיה, חיוג ישיר, מקרר, טלביזיה ורדיו. במלון באר, בריכה חיצונית וחדר טלביזיה.
   

  Esperia Hotel

   
  ממוקם במרכז העיר, חוף הרחצה 200 מ' מהמלון, קרוב לאזורי הקניות, המסעדות וחיי הלילה של העיר.
  לכל החדרים מרפסת נוף לים, חיוג ישיר, מקרר.
  במלון בריכה, באר ואווירה חמה.
   
  מלונות בקוס
   

  Hotel Platanista

   
  מלון 4 כוכבים מפואר, ממוקם כ 2 ק"מ מהעיר ו200 מ' מחוף הים. המלון מעוצב בסגנון יווני-וונציאני. אזור הקבלה, הלובי וחדר הטלביזיה מצויים באזור רב מפלסי רחב ידים . 146 חדרי המלון מעוצבים באלגנטיות ובהם אמבטיה, מיזוג אוויר, טלפון ומרפסת הפונה לים.
  במלון בריכת שחיה גדולה, מכון כושר, סאונה, מסג' מימי, טניס , כדור עף, מיני גולף וטניס שולחן. במלון גם מיני מרקט.
   
   
   
  מלונת במיקונוס
   

  Golden Star Hotel

   
  מלון מדרגה A, ממוקם בעיר מיקונוס, 200 מ' מהחוף 100 מ' מתחנת האוטובוס ןממרכז הקניות. 23 חדרים מעוצבים להפליא, לכל חדר מרפסת לים. בחדרים מקרר, מיזוג אוויר, טלביזיה. במלון בריכה, חניה, משרד להשכרת רכב ואופניים.
   

  Hotel Elysium

  Tel 289-23952
   
  המלון בנוי בעיצוב מיקני מסורתי, שוכן בעיר מיקונוס עם נוף לים ולעיר העתיקה.
  במלון 42 חדרים עם מיזוג אוויר, מקרר, וטלביזיה וטלפון.
  במלון בריכה, חניה, שירו כביסה ומגבות לחוף.
   
   
  מלונות בסנטוריני
   

  Hotel Santorini Palaca

  Fira Tel 286-22771
   
  מלון סנטוריני פאלאס הוא מלון בדרגת A, שוכן בבירה פירה, 7 ק"מ משדה התעופה, 12 ק"מ מנמל אתיניןס.
  במלון 100 חדרים מרוהטים בטעם , ממוזג,מיני באר, טלפון ומרפסת נוף לים האגאי.
  במלון בריכה גדולה .
   
  מלונות בעיר קורפו ובסביבה
   

  Hotel Corfu Palace

   
  בעיר קורפו, 100 מ' מחוף הים 114 חדר, מיזוג בשטחים הציבוריים, מסעדה, באר, בריכת שחיה פנימית, בריכה חיצונית, מספרה, חדר טלביזיה, מגרשי טניס בקרבת המלון.
   
  Grecotel Corfu Imperial
   
  בחוף קומנו, 12 ק"מ מקורפו העיר, 184 חדרים, 76 בוגלוס, מיזוג אויר בשטחים הציבוריים, מסעדה, בריכת שחיה, מספרה, חנויות, מגרשי טניס.
   

  Hotel Dasia Chandris

   
  בחוף דאסיה, 12 ק"מ מקורפו העיר, 253 חדרים , מיזוג בשטחים הציבוריים ובחדרים, טלביזיה בחדרים, טלפון, מייבש שיער, מוזיקה. במלון  מסעדה, באר, בריכת שחיה, מגרש טניס, הסעה חינם לעיר.
  לחדרים הפונים לים, תוספת במחיר.
   

  Hotel Akrotiri Beach

   
  בחוף פלאוקסטריצה, 22 E”מ מהעיר קורפו, 127 חדרים עם מיני באר. מיזוג אויר בשטחים הציבוריים, מסעדה, באר, חדר טלביזיה, בריכת שחיה, חנויות, מגרשי טניס.
   

  Hotel Corfu Holiday Palace (Ex Hikton)

   

  4 ק"מ מהעיר קורפו, , 206 חדרים ו 37 בונגלוס ממוזגים, מיני באר בחדר, טלביזיה, טלפון  מיזוג בשטחים הציבוריים,  מועדון בריאות , מסעדה, בריכה, סאונה, מגרשי טניס,  קזינו, מגרש גולף עם 18 חורים- 25 דקות מהמלון.

   
   

  Hotel Sol Elite Nissaki Beach

   
  בחוף ניסאקי, 23 ק"מ מהעיר קורפו, 239 חדרים ממוזגים, טלביזיה , מיני באר ומייבש שער בחדר. מסעדה, באר, חדר טלביזיה , בריכה, חנויות, מגרש טניס, מיני גולף, שולחן טניס, ספורט מים.
   
   
   
   
   
   
  בילוי

   

  באתונה

   
  מופעים קלאסיים ופולקלור
   
  Athens Festival
  The Odeion of Herodes Atticus
  Tel 322-1459
  משך החודשים יוני-יולי-אוגוסט- ספטמבר, מתקיים באתונה מאז 1955 באודיאון הרודוס אטיקוס ,פסטיבל המעלה תיאטרון, בלט, מוסיקה , אופרה וכיוב'. בפסטיבל אתונה הופיעו גדולי האמנים בעולם כמו מריה קאלאס ולוצ'יאנו פברוטי מלווים בתזמורות הטובות בעולם. בקופת הכרטיס באודיאון לוח מופעים לכל השנה. כדאי להתעניין לפני הנסיעה בלשכת התיירות היוונית בתל-אביב, רח' שלום עליכם 5 ולקבל את המידע מראש.
   
   Lycavittos Theatre
  טל.722-7209 או 722-7233 
   
  זהו תיאטרון מודרני  הממום בראש גבעת ליקביטוס, כל קיץ בין יוני-ספטמבר מופעים מודרנים של דרמות יווניות עתיקות  וכן מופעי ג'אז בינלאומי. הנוף הנפלא של אתונה בלילה מתמזג צלילים המושמעים והופכים את הערב לבלתי נשכח.
   
  Athens Concert Hall
  Vassilissious Sophias Ave/
  Tel 728-2333
   
  זהו אולם הקונצרטים של אתונה ובו 2,000 מושבים, אולמות כניסה מפוארים ואולם קונצרים קטן ל 500 איש.
  המיוחד באולם הקונצרטים היא מערכת האקוסטיקה המצויינת.
  אולם הקונצרטים ממלא פונקציות רבות בכל תחומי האמנויות, מופעי בלט, אופרה ומוזיקה קלאסית.
   

  Acropolis sound & Light

  Stadiou str. 4
  Tel 322-1459
   
  כל ערב בשעה 21:00 ,  בין אפריל-ספטמבר, מוצג מופע אור-קולי על הגבעה ב PNYX. 15,000 תאורות זרקורים מופנים אל האקרופוליס והפרתנון במספר רב של הרכבי צבעים ומספרים את סיפורה של העיר. זהו מופע מרשים לכל המשפחה. כדאי להצטייד בכרטיסים מבעוד יןם.
   

  Dora Stratou Dance Theatre

  Phulopappou Hill

  Tel 921-4650

   
  דורה סטראטו, היא גברת שהקדישה את חייה למחקר ושימור הפולקלור העממי היווני, היא ייסדה את להקת הריקודים לפני כ 35 שנה. מאז  הלהקה הופיעה במאות תיאטראות ופסטיבלים. הרקדנים מופיעים בלבוש עממי מסורתי לפי אזוריה השונים של יוון ושרים שירים  שהושרו ביוון במשך 2,500 שנה. המופע מתקיים כל ערב בגבעת פילופפאו ליד האקרופוליס.
   

  Greek national Opera House

  Academias Str 59-61

  Tel 361-2461
   
  לאוהבי אופרה מומלץ לבוא להופעה בבית האופרה הלאומית בו מופיעים מיטב הכשרונות היווניים בתחום. הבית הוא גם אכסניה לבלט היווני ולתיאטרון הלירי.
   

  מועדוני לילה, בארים וטברנות

   
  אתונה היא עיר שמתעוררת בלילה ונראה שאינה הולכת לישון, בעיקר כשמדובר בקיץ  , לעיתים נראה שכולם בחוץ משוטטים ליד האקרופוליס בפלאקה או באזורים כמו קיפיסיה וגליפאדה שהם במיוחד חביבים על הבליינים.
  ייחודי ליוון הן ה bouzouktsidikaמועדונים בהם המוזיקה החיה מתנגנת מהבוזוקי, המזכיר לנו נגינת מנדולינה. מועדונים של מוסיקה חיה עם זמרים מקומיים מאד פופולרית ברחובות סינגרו ושדרת פוסידונוס.
   
  מספר המלצות:
   

  10 Endoles

  Aharnon 257
  Ag/ Nikolaos
   
  מוזיקאים מנגנים מוזיקה מסורתית עממית. כל משקה מחירו 2,500 דרכמות, שמפניה 20,000 דרכמות.
  פתוח כל יום חוץ מימי שלישי בין השעות 23:00-4:00  , סגור בקיץ
   

  Posidonio

  Possidonos Ave. 18
  Elliniko
   
  זמרי פופ יווניים , שתיה 3,000 דרכמות, שמפניה 30,0000 דרכמות. פתוח בימי שלישי-שבת בין השעות 23:00-4:00. כרטיס אשראי ויזה מתקבל.
   

  Appalooza

  Koumoundorou 62

  Mikrolimano

   
  מועדון לילה שיש בן מסעדה, אפשר לרקוג , מוזיקת רוק.
  פתוח כל יום בין 23:00-4:00
   
   

  Guru bar

  Plateia Theatrou 10
   
  מקום מאד חביב על המקומיים כמועדון ומקום לסעוד, נפתח ב 1997 והפך ללהיט. אפשר להנות ממוסיקת ג'אז, מוזיקת נשמה ומוזיקה חדשנית, האוכל תאילנדי משקאות חריפים בהרכבים יצירתיים.
   

  Aptaliko

  Heronda str.6a
   
  רמבטאדיקו אותנטי , מוזיקת בלוז יוונית מושמעת על ידי מוזיקאים צעירים. בקבוק וויסקי 20,000 דרכמות.
  פתוח בימי שני-שבת בין השעות 23:00-4:00
  סגור בקיץ.
   

  Half Note Jazz Club

  Trivonianou St. 17
   
  המועדון מארח להקות ג'אז ובלוז מכל העולם. מושך קהל רב. דמי כניסה כולל משקה ראשון 5,000 דרכמות.
  פתוח כל יום בין 23:00-4:00. סגור ביול אוגוסט.
   
   

  קזינו

   
  המקובלים ביותר הם על הספינות המפליגות לשייט תענוגות בין האיים ו8היוצאות מפיראוס. באתונה עצמה  הקזינו המקובל הוא
  Conquest Europe
  Kifissias 10-12
  Maroussi
   

  ברודוס

   
  בארים, טברנות, מועדוני לילה
   
  Chaplins  Beach bar
  Faliraki
   
  אחד הבארים הוותיקים ביותר בעיר, ממוקם בחוף היפה ביותר בפאלירקי, בילוי טוב, אווירה, חטיפים, קפה, משקאות וגלידה.
  בלילה DJאנגליים מנגנים את הלהיטים האחרונים.
   
   

  Odyssey Cafe-bar

  Faliraki Shooping Center
   
  מוזיקה טובה , מקום יפה, רומנטי וקוקטיילים מעולים.
   

  Sting Pub

  Faliraki
   
  מוזיקה מעולה, בילוי נפלא. זהו הפאב ה"חם" בעיר.
   
  Kings Garden
  Faliraki
   
  ברחוב הראשי של פלירקי, מקום עם אווירה חמה, קוקטיילים ובים  ,  DJבריטיים, קאריאוקה, טלביזיה סטלייט לחובבי הכדורגל.
   

  אינטרנט קפה

   
  לאחרונה צצים בתי קפה אינטרנט רבים ברודוס. להלן רשימה חלקית:
   

  Rocky Style

  Dimokratias str/ 7
   
  Gallery-Cafe
  Georgiou Seferi Str 13
   
  Rhodos Internet Club
  Iroon Politechniou str 11
   
  Cosmos Internet Cafe
  Afandou
  Kapodistriou Str 45
   
  Tommies Internet Cafe-bar
  Krematsi
  )בין רודוס העיר לשדה התעופה)
   

  קזינו

   
   

  Casino Rhodes & Grand Hotel Astir Palace

  Vas. Konstantinou st. 1

   
  הקזינו ממוקם במלון גרנד אסטיר, הוא וותיק מאד ברודוס, גדול, בבעלות החברה היוונית הלאומית לתיירות.
  כל שירותי המלון עומדים לרשות באי הקזינו. המלון הוא בן 389 חדרים, באר אנגלי, 3 מסעדות, 3 בריכות, מועדון לילה, בריכה ומגרשי טניס.
  גיל המינימום לכניסה לקזינו 18. כניסה לקזינו רק עם לבוש מתאים (גברים עם ז'קט ועניבה)
  הקזינו פתוח יום יום בין השעות 19:00-2:00.
  רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
   
   

  בקורפו

   

  קזינו

  Corfu Holiday Place (Ex Hilton)
  4 ק"מ מהעיר קורפו
   
   
   
   איי יוון
   
   
   
  • חבילות נופש ליוון

   עולמות נופש משווקת חבילות נופש ליוון בסגנונות שונים הכוללים דילים ליוון לזוגות ולכל המשפחה. באתר תוכלו למצוא מגוון רחב של דילים ליוון בין אם מדובר בנופש המתוכנן לפרטי פרטים או נופש שהוזמן ברגע האחרון. ניתן למצוא מבצעים אטרקטיביים במיוחד עבור חופשה ביוון למשפחות ולזוגות. בעולמות נופש ניתן לרכוש חבילות נופש ביוון ולמצוא מבצעים שונים הניתנים על ידי דילים ליוון במקרים בהם נשארו מקומות פנויים לטיסות של הרגע האחרון.

   בתוך חבילות נופש ליוון האתרים הפופולאריים ביותר אליהם רוכשים בדרך כלל חבילות נופש ליוון הם אתונה, סלוניקי, האיים המדהימים ועוד....


   חבילות לאיי יוון
    
ברגע זה אנו מחפשים את התוצאות הטובות ביותר עבור:

אנא המתן...