לעדכונים חמים והטבות מיוחדות הכנס את כתובת האימייל שלך
לפרטים והזמנות 073-2575705
 • חבילות לאיסטנבול

  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  חפש נקה

  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  1.
  2.
  3.
  4.
  5.
  6.
  חפש נקה
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  חפש נקה
  • בחר תאריכים
   בחר תאריך יציאה
   בחר תאריך חזרה
   תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
   תאריך נבחר
   תאריכים לא פעילים  • חפש נקה
 • צור קשר - לחבילות נוספות
  שם פרטי :
  שם משפחה :
  נושא :
  הודעה:
  מייל:
  טלפון:
  • אני מעדיף פניה:
 • הרשמו למבצעים ישירות למייל

  הרשמו לקבלת מבצעים והטבות
  הירשם


 • חופשה באיסטנבול


  עשרת המומלצים

  איה סופיה |  טופקאפי | המסגד הכחול |  שייט על ההבוספורוס | המוזיאון לאמנות איסלמית
  הבזאר הגדול |  השוק המצרי | ארמון דולמבץ' | מסגד הסולמניה | מוזיאון קרייה   כללי

  חירום
  למשטרה יש לחייג 155
  לאמבולנס            112
  למכבי אש            110
  למשטרת התיירות 527-4503
  קונסוליית ישראל 2251040/1/2/3
  שירותי רפואה      2244950,663300
  רופא שניים         2961862
   

  תקשורת
  חייג 115 למרכזיה הבינלאומית
  חייג 131 למרכזיה פנים ארצית (מחוץ לאיסטנבול)
  חייג 118 למרכזיה כללית.
   
  תעריפי התקשורת מבתי המלון יקרים, בכל משרד דואר ניתן לרכוש כרטיס טלכרד.
   

  לשכות תיירות
  לשכות התיירות פרושות בכל אזורי העיר:  בנמל התעופה, בעיר העתיקה: ליד ההיפודרום, ליד המסגד הכחול, בכיכר סולטאן אחמט, ברחוב הראשי דיוואן יולו 3. בעיר החדשה: ברחוב איסתיקלאל בכיכר גלאטסאריי ובמלון הילטון.
   

  התנהגות
  מרכיב חשוב בביקור תיירותי באיסטנבול הם המסגדים, יש להקפיד על לבוש הולם מקום קדוש, אין ללבוש מכנסיים קצרים ( גם גברים) , על הנשים לכסות זרועות וכתפיים. באחדים מהמסגדים  משאילים פיסות בד ארוכות לכיסוי בהתאם. יש להסיר נעליים לפני הכניסה למסגד, לאיסטניסטים שבינינו רצוי להחזיק זוג גרביים בתוך תיק גב לטיולים. אין לצלם מתפללים בזמן התפילה.
  גילויי אהבה פיזיים עם בן/בת זוג בציבור נחשבים לגסות רוח .
   

  הנקודה היהודית
   
  בעקבות גירוש ספרד הגיעו יהודים רבים לאיסטנבול. הם הקימו קהילה מפוארת ועד היום ניתן לראות בעיר אתרים הקשורים לתולדותיה. רוב האתרים אינם פתוחים. בית הכנסת העתיק ביותר באיסטנבול הוא בית כנסת אחרידה ברובע בלאטה , על גדת קרן הזהב, רחוב Kurkcu Cesmesi 15  . בית הכנסת הפעיל עד היום הוא בית כנסת "נווה שלום", ליד מגדל גאלאטה ( Buyuk Hendek Cadessi 61.  ביה"כ נבנה ב1952 באותו מקום בו עמד בית כנסת מהמאה ה 15. בספטמבר 1986 היה פיגוע חבלני עם קרבנות רבים  בבית הכנסת. מטעמי זהירות זרים יכולים להיכנס לבית הכנסת רק על ידי הצגת דרכון.
  סביב ביה"כ מספר בתים בהם התגוררו יהודים בעבר, אפשר להבחין במגיני דוד בחזית הבית.
  בית כנסת אחר , במרחק בליכה מ"נווה שלום", ברחוב Sehir Zia Pasa Yokusu 27, נמצא בית הכנסת האיטלקי שהוקם ב1866 ובחצרו מזרקה. באותו רחוב במספר 37 נמצא את בית הכנסת האשכנזי ובו מגיני דוד המעטרים את חזיתו.
  יהודים רבים התגוררו בגדה האסיינית ברובע בתי העץ קוזקונג'וק, גם שם אפשר לראות היום את בית הכנסת בית יעקב, בית כנסת ויראנו ובית הרב הראשי , icadeye  103, ששופץ לאחרונה.
   
   
   
  תולדות העיר
   
  התיישבות ראשונה ידועה , בחצי האי שבין קרן הזהב והבוספורוס, הייתה של ביזאס בראש חבורת יוונים מבני העם המגארי, בשנת 600 לפני הספירה. המגארים נועצו באורקול בדלפי היכן להתיישב וזה כמינהגו ענה להם סתומות "להתיישב מעבר לעיוורים".  הקבוצה , לאחר שראתה את הגבעה שעליה בנויה היום טופקאפי, הבינו שהמקום כל כך יפה ואם לא ראו זאת לפניהם, הרי יושבים כאן עיוורים  לימים נקרא המקום ביזנטיון. ביזנטיון עולה לראשונה על במת ההיסטוריה בשנת 512 לפני הספירה, לפי הידוע לנו מכתבי הרודוטוס, המלך דרוויש חצה את הבוספורוס בגשר סירות , תוך כדי מאבק בסקיתים. אלכסנדר הגדול צר על ביזנטיון בין השנים 339-440 לפני הספירה, ללא הצלחה.
  בשנת 190 לספירה ,כבש הקיסר הרומי ספטימוס סוורוס את ביזנטיון ובנה בה חומות חדשות. בשנת 330 הופך קונסטנטינוס הגדול את ביזנטיון לבירה שנייה של האימפריה הרומית והופך את שמה לקונסטנטינופוליס.
  כאשר בשנת 405 ,עם מותו של תיאודוסוס , ממלכת רומא נחלקת לשניים וקנסטנטינופול הופכת לבירת הממלכה המזרחית. בשנת 412 הקיסר תיאודוסיוס  ה 2  מרחיב את העיר המשתרעת על שבע הגבעות ומתחיל לבנות את החומה החדשה. בימי קיסרותו של יוסטיניאנוס , שנת 537 ,נבנית האיה סופיה ומבנים רבים אחרים
  והעיר זכתה להדר קיסרי. המאות הבאות עמדו בסימן מאבק הישרדות , פלישת הערבים מבחוץ, סכסוכים פנימיים ומפלות מול הסלג'וקים החלישו מאד את הממלכה. נקודת המפנה בשנת 1204, מסע הצלב הרביעי קונסטנטינופוליס נבזזת ויצירות אמנות רבות מועברות לאירופה. 1453 היא שנת ההכרעה, מחמט 2 כובש את העיר והופך אותה לאיסטנבול בירת הממלכה העותומנית. ב 1472 נבנית טופקאפי , הארמון בראש הגבעה הראשונה של העיר. ב 1616 אחמט ה 1 מקים את המסגד הכחול וב1837 מוקם גשר גלטה המחבר את אזור גלטה עם העיר העתיקה. ב 1854 נוטשים הסולטאנים את ארמון טופקאפי ועוברים לדולמהבחצ'ה.
  ב 1890 מתחילה לפעול רכבת האוריינט אקספרס . ב 1918 נוחלים התורכים תבוסה במלחמת העולם הראשונה ובאיסטנבול מוצבים חיילים איטלקים, אנגלים וצרפתיים. ב1923 , לאחר הצלחת מרד התורכים הצעירים, מייסד אתא תורכ את הרפובליקה התורכית והוא קובע את בירת תורכיה באנקרה. איסטנבול מוותרת על תואר הבירה , תואר שבו החזיקה 470 שנה, אך עדיין נשארת העיר החשובה בתורכיה בעלת כבישים מהירים, גשרים, מספר אוניברסיטאות , ספריות ומרכזי תרבות ויותר מעשרה מיליון תושבים.
   
   

  מבנה העיר ואזוריה

  איסטנבול היא העיר היחידה בעולם השוכנת בין שתי יבשות אירופה ואסיה. הצד האירופי אף הוא מחולק לשניים על ידי "קרן הזהב" , מפרצון בצורת קרן שפע. קרן הזהב חודרת לבוספורוס ליד קצהו הדרומי של המיצר. המרכז ההיסטורי , העיר העתיקה, יוצר משולש שצלעו הצפונית הוא קרן הזהב, הדרומי ים השיש ובמערב היבשתי על ידי חומות ההגנה הביזנטיות העתיקות.
   
  העיר העתיקהכוללת שבע גבעות שש מתוכם מקבילות לקרן הזהב והשביעית מפינה הדרומית מערבית של העיר. מקובל למספר את הגבעות ממזרח למערב: בגבעה הראשונה ארמון טופקאפי , כנסיית איה סופיה, ההיפודרום ומסגד סולטן אהמט. בגבעה השניה נמצא הבזאר הגדול . בגבעה השלישית נמצאים הסולמנייה ומסגד ביאזיט. בגבעה הרביעית- מסגד פאתיח ובגבעה החמישית מסגד פתייה- הכנסיה הביזנטית פאמאקריסטוס.
  בגבעה הששית  קאריה ג'אמי ( כנסיית Chora) ומסגד מיחרימה.הגבעה השביעית משקיפה על ים השיש.
  הרחוב הראשי בעיר הוא דיוואן יולו  שבהמשכו הוא משתנה לרחוב ליניצ'רילר. זהו רחוב עמוס בחנויות ומסעדות, סלול על דרך רומית עתיקה שחצתה את העיר.
   
  רובע ביולוזהו רובע המשתרע על הרכס המשקיף על העיר העתיקה מצפון. רובע זה נוסד, במאה ה 13 , כרובע גלאטה והיווה מרכזם של אנשי גינואה .עד 1453 ניהלו חיים עצמאיים. ב 1453 עם הכיבוש העותומני הפך חלק זה של העיר למשכנם של בני אירופה בבירה העותומנית. סוחרים, שגרירויות ומוסדות אירופאים.בסוף המאה ה 19קבל הרובע את השם ביולו.
  הרחוב הראשי ברובע נקרא בעבר "גרנד רוא דה פרה" וכיום הוא רחוב איסתיקלאל שהפך למדרחוב הומה אדם. זהו רובע  חנויות מודרניות , שווקים , מסעדות . זהו רובע שוקק ביום ובלילה , מקום מפגש של מקומיים ותיירים. ככר טאקסים היא הכיכר המרכזית של הרובע ובעצם הכיכר המרכזית של איסטנבול. הפסל העומד בכיכר מנציח את ייסודה של הרפובליקה התורכית. בחלק הצפוני מזרחי של הביבר ניצב מרכז התרבות על שם אתא תורכ, המשמש כבית האופרה. בצד הצפוני של הכיכר נשקף הנוף היפה של הבוספורוס ושל חופי אסיה. מלונות הרשתות הבינלאומיות בולטים מעל הכיכר.
   
  רובע נישנטאשי זהו רובע מעל אופי מערבי, צפונית לרובע ביולו . זהו רובע יוקרתי מאד, מודרני , אכסניה למותגי אופנה ועיצוב בינלאומיים.  הרחוב המרכזי ברובע נישנטאשי הוא רחוב טשוויקיה והמשכו רחוב רומלי. רחובות אלה והרחובות המסתעפים מהם הם חלון ראווה מערבי אשר אינו נופל מבירות אירופיות אחרות.
   
  החלק האסיאני של העירעל הגדה המזרחית של הבוספורוס, מעניין פחות עבור תיירים. האזור ברובו משמש כפרברי שינה , כמו שכונות אוסקודאר וקאדיקיי. בין קאדיקיי  לאוסקודר נמצאת התחנה הראשית של הרכבות היוצאות לרמת אנטוליה. אם פנינו לאנקרה, קפדוקיה או לכל מקום מזרחית לאיסטנבול ויש ברצוננו להגיע לשם ברכבת, יש להגיע לרובע האסיני.
   


  אתרים

   מסגדים
   

  המסגד הכחול

  בעיר העתיקה
   
  המסגד הכחול זהו הכינוי למסגד , בעל ששת הצריחים - סולטנאחמט Sultanachmet  ,שנבנה בין השנים 1609-1616 על ידי הארכיטקט מחמט אהה לפי בקשתו של הסולטן אחמט ה1. הכינוי ניתן למסגד בגלל העיצוב הפנימי של קירות המסגד המכוסים ביותר מ 20,000 אריחים כחולים (איזניק) .
  מחמט בתכנונו השתמש במוטיב הגורם לנכנס למסגד לשאת את עיניו לשמיים. כבר בשער הכניסה יש כיפה קטנה מעל השער, עולים בגרם מדרגות ושוב שער עם כיפה יפה בראשו . בחצר מתגלה מזרקת ההיטהרות
  ולבסוף מתגלה הכיפה הגדולה וכל הדרך הזו עינינו נשואות למעלה.
  פנים המסגד על אריחיו הכחולים ,הערבסקות המצוירים בכיפות ו 260 חלונות הוויטרג' יוצרים משחק צבע מרהיב. הכיפה המרכזית מתנשאת לגובה של 43 מ' וארבעה עמודים, בעלי קוטר של כ 5 מ',  תומכים בה.
  נברשת ענקית בעלת מאות גביעי תאורה יורדת ממרכז הכיפה.
  פנים ה"מחרב " (גומחת התפילה)  עשוי שיש עם תגליפים ובו משובצת חתיכת אבן שחורה מהכעבה של מכה. תא התפילה של הסולטן מכוסה בסבכות שיש, והבמה ממנה נושא האימם את דרשתו בימי ששי (המימבר)
  אף הוא שיש מגולף.
   
  המקום פתוח למבקרים בכל יום בין השעות 9:00-17:00.
  בעונת התיירות מתקיים מופע אור קולי (ביציאה מהמסגד לכוון איה סופיה).
   
   

  מסגד הסולימאניה

  בייאזט, ליד האוניברסיטה
   
  מסגד הסולימאניה , נבנה ביזמתו של סולימאן המפואר, מי שזכור בהיסטוריה של ארץ ישראל כבונה חומות ירושלים. נחשב למסגד היפה ביותר מבין המסגדים הקיסריים באיסטנבול. המסגד נבנה בין השנים 1550-1557 על ידי הארכיטקט סינאן, הידוע כאדריכל הממלכה העותומנית בתקופת תור הזהב שלה.
  המסגד בנוי על צלע הר, צופה בגאון על קרן הזהב , ממנו ניתן לתפות על העיר כולה. . החצר החיצונית  מוקפת בארבעה צריחים בכל אחד מפינותיה ואחד עשר שערים עוטרים אותה לאורך ארבע צלעותיה. אל החצר הפנימית ,בצורת מלבן, מגיעים דרך שלושה שערים. השער המרכזי עשוי אבן מפוסלת ובראשה עטורים של כתובות מן הקוראן.
  שני השערים   הצדדים מובילים לשלוש שורות של תאים ושנים עשר חלונות. החצר כולה שיש ועשרים ושמונה כיפות יוצרות את המסגרת הכללית. במרכז החצר מזרקה מלבנית.
  שניים מבין ארבעת המגדלים ,המגדלים  הפונים לצד צפון, יש להם מרפסת קטנה "שרף" ושניים האחרים הם גבוהים יותר ויש לכל אחד מהם שלוש מרפסות קטנות. סך הכל עשר מרפסות והם מסמלים את היותו של סןלימאן הסולטן העותומני העשירי.
  המסגד עצמו הוא כמעט ריבועי 63 X68 מ' וגובה הכיפה 53 מ'. הכניסה היא מהשער הראשי ומשני השערים הצדדיים. הקמרון המרכזי מונח על ארבעה קשתות היוצאות מארבעה עמודים תומכים. כיפה קטנה יותר בנויה מעל גומחת התפילה. מכל צד של הקמרון המרכזי יש חמש כיפות נתמכות על ידי עמודים וקשתות מעליהם.
  שטח פתוח לתפילה עצום נותר לקהל הרחב המגיע לתפילה.
  היופי של המסגד הוא במבנה הארכיטקטוני אך גם משתקף בשטיחים, במנורות הענק ובגביעי הנרות העשויים מברונזה. לפנים המסגד חודר אור באמצעות  138 חלונות .  ה"מחרב" מעוטר באריחים כחולים עליהם  ערבסקות. החומרים מהם בנוי המסגד הובאו מאזור איסטנבול וגם מאזורים רחוקים יותר של האימפריה. אחד מעמודי התמך הובא מאלכסנדריה שבמצרים ואחד מחורבות בעל בק.
   
  בגן של המסגד, מימין לכניסה הראשית, נמצא את בית  הקברות בו קבורים  סולימאן ,אשתו רוקסלנה והאדריכל סינאן  שזכה לכבוד להיקבר עם משפחת הסולטן. המצבה, מעל קברו של סולימאן,  היא מתומן שכל אחד מקירותיו מעוטר בכתובות. למבנה חמישה חלונות, שניים בקומה התחתונה ושלושה בקיר העליון. עשרים ותשעה עמודים נושאים את תקרת המצבה. שער הכניסה הוא משיש שחור מעוטר בשנהב. הקירות הפנימיים עשויים שיש וורוד ולבן.
   גם המזוליאום של אשת הסולטן סולימאן הוא מפואר ביותר כיאה לאישה שאמרה על בעלה : "אני מוכנה להקריב את חיי על כל שערה מזיפי שפמו". 
  את הצבה שלו עצמו החל סינאן  לבנות כשהיה כבר קשיש בן 98. מבנה קטן ופתוח, שורת עמודים בעל שש קשתות מחודדות התומכות גג שיש כיפתי זעיר. מתחת לכיפה מצבת שיש, נושאת טורבן גדול, הטורבן שאותו חבש סינאן כאשר היה אדריכל החצר של הממלכה העותומנית.
   
  מתחם המסגד כולל גם ארבעה בתי ספר לתיאולוגיה , בית ספר לרפואה , פונדק דרכים, מרחץ תורכי, מטבח
  ובית תמחוי. רוב התיירים מסתפקים בביקור במסגד וחולפים על פני המבנים האחרים במתחם. המבנים מרשימים וכדאי לבקר במקום שבו גרו אנשי הדת, בבית התמחוי , במדרסה ובאחרים. חלק מהמבנים נמצאים בשימוש עד ימינו.
   
  מהמרפסת בגן החצר תצפית נפלאה על קרן הזהב.
   

  מסגד רוסטס פאשה   Rustem Pasa Mosque

  ליד השוק המצרי
   
  רוסטם פאשה, הווזיר הגדול וחתנו של סולימאן הגדול, הזמין בשנת 1561 , אצל האדריכל סינאן, מסגד שיבנה על שמו. התוצאה מסגד קטן יפהפה, מושלם במידותיו הפרופורציוניות, מכוסה באריחי איזניק יפים במיוחדהנחשבים לשיא באמנות הקרמיקה האיסלמית כבלל.
  כיום משמש המסגד את הסוחרים והאומנים מהבזאר.
   

  מסגד פאתיח  Fatih Mosque

  Fevzi Pasa Cad.
   
  על אחת הגבעות העוטרות את איסטנבול, בתוך מתחם של מבני דת שונים, ממערב לאמת המים של ואלנס, שוכן מסגד פתיח (הכובש).
  המסגד נבנה בין השנים 1463-1470 ונושא את שמו של הכובש העותומני של איסטנבול, פתיח סולטן מחמט.
  עם כניסתו של מחמט הכובש לעיר הוא גילה ששטחים נרחבים ממנה היו מדוללים מאוכלוסייה . כדי למשוך מתיישבים לרבעים מדוללים די היה בבניית מסגד שיהווה גרעין לרובע. 
  מסגד פאתיח הוא הראשון שנבנה באיסטנבול לאחר הכיבוש . המסגד המקורי קרס ברעידת אדמה ב 1766 ונבנה מחדש על פי תכנית שונה, רק חזית המסגד שומרת על הסגנון המקורי. המסגד מצטיין בעיקר בחצר הפנימית שלו , שנחשבת ליפה ביותר מבין חצרות המסגדים של איסטנבול. יש בחצר עמודים אדומים, מזרקה מחופה ואריחי איזניק המעטרים את הקירות החיצוניים.
  קבריהם של מחמט ואשתו גולבהר נמצאים מאחורי המסגד.
   מבני הקבר פתוחים בין השעות 9:30-16:30.
   
  כדי להגיע למסגד פתיח יש לקחת דולמוש מאקסאראיי או מטקסים לבקש לרדת ליד בית העיריה ( באלאדייה סאראיי) ללכת משם חמישה גושי בניינים עד למסגד. אפשר להגיע למקום גם עם אוטובוס שעליו רשום "FATIH".
   
  המסגד הגדול של איופ The great Mosque of Eyup
  ברובע איופ
   
  מסגד זה שוכן מחוץ לחומות העיר, קרוב לקרן הזהב, במקום שאיופ, נושא הדגל של הנביא מוחמד, נפל במילוי תפקידו בהתקפה האיסלמית על קונסטנטינופול. קברו,בחצר המסגד, הפך לקדוש בעיני המוסלמים, נערץ על עולי הרגל , ילדים מגיעים למקום בלבוש מיוחד, ביום בו הם עתידים לעבור את ברית המילה. המסגד שנבנה ב 1453 קרס ברעידת אדמה בשנת 1766. המסגד הנראה היום הוא משנת 1800.
  מעל המסגד מתנשאים שני צריחי תפילה. קירותיו מעוטרים בזהב ,באריחי איזניק, קאליגרפיה יפהפיה ושיש.
  במשך מאות בשנים עברו הנסיכים העותומנים, במסגד זה,  את ההכתרה בטקס חגירת חרבו של האוסמן המעניקה להם תואר סולטן.
  כדי להגיע לאיופ כדאי לעלות על מעבורת בגשר גאלאטה, בצד של אמיננו, או באחת התחנות הקטנות לאורך הדרך בכוון מערב.
  אפשר גם לעלות על אוטובוס 55 מטאקסים לכוון EYUP  או אוטובוס 99 מאמיננוםל ALIBEKOYU.
  אפשר גם לעלות על דולמוש מטופקאפי לאיופ.
   
  המסגד החדש Yeni Mosque
  בגדה האסיינית
   
  המסגד בנוי מעל הנמל של אמינונו והוא כמו מברך את הסירות הנכנסות ואת המבקרים בעי העתיקה.
  כיפותיו החינניות והקשתות התומכות בהם מהווים היום ביתם של אלפי יונים. מרפסת הסולטן מעוטרת באריחי איזניק יפהפיות .
   
  מסגד סוקולו מחמט פאשה  Sokollu Mehmet Pasa Mosque
  קרוב למסגד הכחול
   
  ממוקם במקום מאד לא נוח לגישה, על צלע גבעה חלקלקה, קרוב למסגד הכחול.  המסגד הוא דוגמה קלאסית לארכיטקטורה מוסלמית וזוהי יצירת הפאר הטובה ביותר של סינאן. סינאן בנה את המסגד לכבוד האדמירל העותומני סוקולו אחמד פאשה .החרסינות היפהפיות המעטרות את הקירות הם בגוונים של כחול, ירוק, סגול ואדום בעיצובים מפוארים ביותר. במסגד גם שלוש אבנים קטנות מהכעבה במכה, משובצות במינבאר, במחראב ומעל פתח הכניסה.
   
  מסגד סולטן מיחרימה   Mihrimah Sultan Mosque
  בגדה האסיינית
   
  המסגד נבנה, בשנת 1555, על ידי סינאן , לכבודה של בתו האהובה של סולימאן המפואר והוא נושא את שמה. המסגד נמצא בתוך שער אדירנה בחומות העיר העתיקה. בין הקשתות התומכות את כיפת המסגד קירות זכוכית. מאה ששים ואחת חלונות מאירים את המסגד .
  מיחרימה קבורה בחצר המסגד.
   
   

  מוזיאונים
   

  איה סופיה

  Mehmet Pasa Sokak
  Kadsrga
   
  איה סופיה היא במקור כנסיה עתיקה, הכנסייה הקדומה ביותר באיסטנבול, נבנתה בימי הקיסר קונסטנטין, כבזיליקה עם גג עץ. בתקופת קונסטנטין נקראה "מגלה איגלזיה". החל מהמאה ה 5  היא נודעה בשם איה סופיה שפירושו- חכמת האלוהות . הכנסייה המקורית נשרפה בשנת 404 ונבנתה מחדש על ידי תיאודוסוס ה 2, גם היא נשרפה בשנת 532 ,  הקיסרית תיאודורה, אשת הקיסר יוסטינינוס, הקימה אותה מחדש.
  שני ארכיטקטים גדולים בתקופתם, אנתמחוס מטרלס ואיזידור ממילטוס נרתמו לעבודת התכנון והבניה ולפי הנחיות הקיסר תוכנן מבנה גבוה , הגבוה ביותר בסביבתו. התוצאה בניין מיוחד במינו, פאר היצירה של האדריכלות הביזנטית וקודם כל פלא הנדסי. הכיפה הגדולה מאד והאולם ללא עמודים יוצרים מפתח אדיר
  שדרש תכנון מחוכם מאד. האדריכלים הסתירו את עמודי התמך בקירות ואת נטל הכיפה הכבדה העבירו לסדרה של חצאי כיפות התומכות במבנה מבחוץ.
  שמונה עמודים מבהט אדום הובאו ממקדש דיאנה באפסוס, מכל הערים הקלאסיות נלקח שיש והובא למקום. אלף בנאים ועשרת אלפים עוזרים לקחו חלק בבניה. הבניה החלה ב 532 והסתיימה כעבור חמש שנים, אחד עשר חודש ועשרה ימים. הכנסייה נפתחה למתפללים ב 537 על ידי הקיסר יוסטינינוס .
  מספרים שכאשר ראה הקיסר את העבודה המוגמרת קרא : הו שלמה הגדלתי לעשות ממך!
  בסדרת רעידות אדמה בשנים 533, 537 ו 559 נפגעה הכנסייה ושוקמה שוב על ידי אחיין של הארכיטקט איזידור בשנת 562. במהלך השיקום הוגבהה כיפת המבנה ביותר מששה מטרים.
  במאה  9 תחת שלטונם של  תאופילוס ומיכאל ה 3 נוספו דלתות הברונזה ורצפות המוזאיקה.
  בשנת 1204 , עם הפלישה הלטינית, נבזזה הכנסייה, הורדו עיטוריה ודלתותיה שבטעות נחשבו לדלתות זהב. בנוסף לכך רעידת אדמה בשנת 1346 גרמו למבנה נזקים כבדים.
  עם כיבוש איסטנבול על ידי המוסלמים הכובש מחמט הפך את המקום למסגד. במסגרת השיפוצים נוםפו למקום מגדלים כיאה למסגד, אך השרידים הכנסייתיים נותרו במקומם. בפקודתו של אתא תורכ, עם הפיכתה של תורכיה לרפובליקה, המקום הפך למוזיאון (1935).
   
  המבנה פרוש על שטח של 100 X70 מ' , גובה הכיפה 55.6 מ'. במשך השנים, עם השינויים השונים, המבנה הפך לאליפסי. פנים המבנה הוא בעל חשיבות היסטורית עצומה שכן הוא מקפל בתוכו תוספות ושינויים שהם פרי חילופי שלטון, דתות ותרבות החיים זה לצד זה.
  אחד הממצאים החשובים ביותר הן המוזאיקות והחשובה שביניהן היא זו בכניסה דרך השער הראשי לאכסדרה:
  המדונה מחזיקה את ישו הקטן ולימינה  קונסטנטין הגדול, מציג לה את מודל העיר קונסטנטינופוליס. לשמאלה הקיסר יוסטינינוס מראה לה את מודל הכנסייה. מוזאיקה זו היא מסוף המאה ה 10 .
  מוזאיקה אחרת בעלת עניין רב היא זו מסוף המאה ה 9 , בהם נראות דמויות של פטריארכים אחדים, לבושים בגלימות עטורות צלבים ומחזיקים בידיהם את ספר התנ"ך. שמותיהם כתובים ביוונית.
  בחצר מחוץ למוזיאון מזרקה ששירתה את המוסלמים בטקסי הטהרה שלפני התפילה, משמאל נמצא אגן הטבילה של הכנסייה שהוסב לאחר הכיבוש לקבר הסולטאנים מוסטאפה ואיברהים.
   
  המקום פתוח למבקרים כל יום חוץ מיום ששי בין השעות 9:30-17:00. דמי כניסה 4$ .
   
   

  המוזיאון לאמנות תורכית ומוסלמית

  Hyppodrome, Sultanahmet
   
  המוזיאון משוכן בארמון ההיסטורי מן המאה ה 16, שהיה שייך לאיברהים פאשה, הווזיר הגדול של סולימאן המפואר. האוסף המוצג במוזיאון מאפשר לנו הצצה לחיי המעמדות הגבוהים בימי חייו של סולימאן המפואר.
  הבולטים בין המוצגים במוזיאון הם תיבות קוראן מגולפות בעץ, מיניאטורות תורכיות ושטיחים מכל התקופות. כמו כן מומלץ לבקר בתצוגת פנים הבתים.
  החצר והמבנה של המוזיאון שווים ביקור בפני עצמם, התצפית מהחצר נותנת תמונה יפה של ההיפודרום והמסגד הכחול.
  פתוח למבקרים בין השעות 9:30-17:00. סגור בימי שני.
   

  המוזיאון הארכיאולוגי של איסטנבול

  ליד ארמון טופקאפי
   
  המוזיאון הארכיאולוגי באיסטנבול הוא אחד מהמוזיאונים החשובים בעולם מסוגו. המוזיאון פועל כבר מתקופת העותומנים וכולל בתצוגותיו ממצאים מכל רחבי האימפריה. מבין המוצגים החשובים ביותר אפשר לציין את מצבתו של אלכסנדר הגדול, מצבת הנשים הבוכות ומצבת ליקיה שנמצאה בסאידה שבסוריה ב 1891. האוסף במוזיאון כולל יותר מששים אלף ממצאים מסוגים שונים, קרוב ל חמש מאות אלף מטבעות ומדליונים ושבעים וחמישה אלף לוחות בכתב יתדות. האוסף מוצג בשלושה אזורי תצוגה:
   
  1) המוזיאון למזרח הקרוב העתיק (מול הבניין הראשי) ממצאים ממצרים העתיקה, מצבות, מומיות וכלים שימושיים קדומים. ממצאים ממסופוטמיה, שומר העתיקה, ממלכת אשור עם פסלו של פוצור אישתר מושל מארי ,פסלו של שלמנסר ה3 וחלקי קירות מארמונו של תגלת פלאסר בנמרוד. הממלכה החיתית עם הממצא ההיסטורי החשוב ביותר של חתימת השלום בקדש.
  ממצאים חשובים במיוחד למבקרים ישראלים הם "לוח גזר" , חלק מ"כתובת השילוח", כתובת מהחומה החיצונית של בית המקדש ופסיפס אורפאוס שנתגלה בארץ.
   
  2) אזור הממצאים מהעולם הקלאסי (בניין ראשי ) גולת הכותרת של אגף זה היא התקופה ההלניסטית (330-30 לפנה"ס) עם פסלים קלאסיים עם דיוקנו של אלכסנדר הגדול, פסל זאוס , פסל אטלוס ה 2 מלך פרגמון . ממצאים מהתקופה הרומית כמו פסל אפולו, פסל הנימפה , אפרודיטה, פסלי הקיסרים אוגוסוס, טיבריוס ,קלאודיוס, אדריאנוס ונירון.
   
  3) מוזיאון האריחים- שוכן בביתן משנת 1472, זהו המבנה החילוני העתיק ביותר בעיר. במקום מוצג אוסף אריחים צבעוניים. אמנות זו הגיעה לשיאה בעיר איזניק במאות ה16-17 . אריחי איזניק נחשבים ליפים בעולם.
   
  המוזיאון  פתוח בין השעות 9:00-17:00 , סגור בימי שני. כרטיס אחד לכל שלושת האגפים.
   
  מוזיאון קרייה Kariye Muzesi
  מול מסגד מחרימיה בעיר העתיקה
   
  המוזיאון , לשעבר כנסיה ביזנטית מן המאה ה 11 בשם Chora,  מציג פסיפסים וציורים ביזנטיים מן המאה ה 14. הפסיפסים עברו שחזור מקצועי תחת ההשגחה של החברה הביזנטית של אמריקה ,מהממים ביופיים ומסודרים לפי סדר מוגדר. הפסיפסים לאורך שני המסדרונות, לפני הכניסה לאולם המרכזי , מתארים את ישו והבתולה מרים מוקפים במלאכים, הבשורה, תמונות מחיי ישו הילד, שליחיו של ישו, נס כיכרות הלחם, משפחתו של ישו עולה לירושלים לחגוג את חג הפסח וכן פסיפס ישו מוקף באבותיו , עד האדם הראשון.
  מעל דלת הכניסה לאולם המרכזי, נראה תאודורוס מטוכיטס ( גזבר האימפריה הביזנטית) מגיש את דגם הכנסייה לישו היושב על כסא גבוה.
  באולם המרכזי שלושה פסיפסים : אחד של ישו , השני מתאר את הבתלה כמורה, והשלישי מתאר את מות הבתולה. התינוקת בתמונה היא נשמתה של מרים המוחזקת בידי ישו, בעוד גופה שוכב בשנתו בקבר.
  דרומית לאולם המרכזי נמצאת קאפלה צדדית , זוהי קאפלת פרקלזיון שנבנתה במטרה לשכן את קבריהם של מייסדי הכנסייה ובני משפחותיהם. בקאפלה ציורי קיר המתארים את נושא המוות ותחיית המתים. המרשים מכולם הוא ציור הקיר בכיפת הקאפלה, ישו לבוש לבן, מנפץ את שערי השאול ,אוחז באדם וחווה ומושכם מקבריהם. ישו מוקף בשליחים, מלכים ונביאים.
   
  המוזיאון פתוח בין השעות 9:30-16:30 , סגור בימי שלישי. דמי כניסה 3$.
  כדי להגיע אל הכנסיה יש לנסוע בקו 28 מגשר גאלאטה ולבקש לרדת ב אדירנקאפי. בסביבות הכנסייה שוקמו  בצורה מאד חיננית כמה בתי עץ עתיקים.
   
   

  מוזיאון הצבא Askeri Muzesi

  שדרת ג'ומהורייט ,עיר חדשה
   
  אפשר להגיע למוזיאון בהליכה קצרה מכיכר טאקסים. המוזיאון מציג כלי נשק, כולל תותחים וחרבותיהם של הסולטאנים , מדים , שלל מלחמות, אוהלי שדה מפוארים ששמשו את הסולטאנים ומפקי הצבא בזירת הקרבות, דגלים ועוד.
  האטרקציה של הביקור במוזיאון מתרחשת מחוצה לו, בכניסה למוזיאון, זוהי תזמורת היאניצ'רים המשמיעה מוזיקה צבאית תוך החלפת משמרות. תזמורת זו היא צאצא לתזמורת היאניצ'רים המקורית, שנוסדה בשנת 1289.  היאניצ'רים הם חיילים שחונכו על ידי הסולטאנים ,מגיל צעיר מאד, ונועדו להיות הצבא הנאמן של הסולטאן . 
  המוזיאון פתוח בשעות 9:00-17:00. סגור בימי שני ושלישי. התזמורת מופיעה בין השעות 15:00-16:00.
   
   
   

  מונומנטים

   

  ההיפודרום

  בחזית המסגד הכחול
  Sultanahmet
   
  ההיפודרום הרחב המקיף את הכיכר המוארכת שמש בעבר מסלול מירוצי מרכבות והיה בתקופה הביזנטית מרכז החיים החברתיים . ההיפודרום נבנה במאה ה 2 בהוראת הקיסר הרומי ספטימוס סוורוס. הקיסרים הביזנטיים והסולטנים העותומנים הוסיפו ופארו עוד יותר. שרידים שפארו את המקום נותרו רק שלושה : האובליסק המצרי, העמוד הלוליני , המזרקה הגרמנית ועמוד קונסטנטין.
  דרומי ת לשלושת המונומנטים אפשר לראות שרידים של האזור הקיצוני המעוקל של ההיפודרום. כיום הכיכר יוצרת את המשיכה לפעילות תרבותית, להכרת ההיסטוריה ולפעילות תיירותית.  כדאי לשים לב לבתים הסובבים את הכיכר, הבתים עשויים מעץ ובמיוחד יש לציין את הבית ברחוב Sogukcesme  בית מהמאה ה 18.בתי הכיכר קבלו חיים חדשים והם משמשים כפנסיונים קטנים, אחד מהם מאכלס את הספרייה של איסטנבול.
   
  המזרקה הגרמנית
  בקצה הצפוני של ההיפודרום
   
  המזרקה נבנתה בשנת 1899 במימונו של קיסר גרמניה  וילהלם ה 2 . הקיסר תכנן בקור באיסטנבול ורצה שמתנתו לעיר תהיה מוכנה לקראת בואו. כיפת המזרקה היא מבנה משושה, בעל חופת ברונזה ירוקה הנתמכת בשישה עמודי גרניט מקושתים. בבסיס המזרקה אפשר להבחין בחתימות של הסולטן עבדול חמיד ובחתימת הקיסר וילהלם.
   
  האובליסק המצרי
  בהיפודרום
   
  האובליסק הוא גוש גרניט אחד, בגובה 18.50 מ' ועם בסיס השיש המגולף שעליו הוא עומד ארכו 25 מ'. האובליסק מגולף בכתב חרטומים, המהלל את פרעה תחותימס ה 2 ואת מסעותיו במסופוטמיה. האובליסק הובא ממצרים בפקודת הקיסר תאודוסוס בשנת 390 לספירה.
  חזית בסיס השיש חקוקות תמונות מחיי תאודוסיוס ובני משפחתו.
   

  עמוד קונסטנטינוס

  בקצה הדרומי של ההיפודרום
   
  זהו גוש אבן מחוספס 32 מ' גובה, לא ידוע מי יצר את העמוד, הסברה אומרת שהיה זה קונסטנטינוס ה 7 (913-959) שביקש לסמן את הקצה הדרומי של ההיפודרום.
   
   
  העמוד הלולייני
  בהיפודרום
   
  זהו עמוד עשוי ארד, בגבה 6.5 מ', במקור התנוססו על ראשו שלשה ראשי נחשים שנשברו במאה ה 16.
  במקור העמוד  הוצב במקדש אפולו בדלפי שביוון כדי להנציח את נצחון ברית 13 הערים היווניות על הפרסים (479 לפ') . העמוד הובא לכאן על ידי קונסטנינוס בשנת 330 לס'.
   
   
   
  הארמון השקוע ירבאטאן סאראי
  Yerebatan 13
   
  מההיפודרום , נחצה את הרחוב הראשי Divan Yolu, בעברו הצפוני של הרחוב נמצא גן קטן ובגן מגדל אבן. המגדל הוא שריד של אמת המים העתיקה. מתחת לגן נמצא הארמון השקוע. אין זה ארמון במובן המילה המוכרת לנו, אלא בריכת מים  ביזנטית ברוחב 70 מ'  ובאורך 140 מ' . יורדים אל הבריכה במדרגות אפלוליות ולפתע מתגלה עיר אגדית. האתר שוחזר, הסימפוניה החמישית של בטהובן ברקע, אורות אדמדמים וטיפות מים נוטפות מהתקרה.
  בור מים זה נבנה על ידי יוסטיניאנוס הגדול במאה ה 6. גג המבנה נתמך על ידי 336 עמודים. העמודים נתמכים על ידי פסלים יווניים . אחד הפסלים נשתל כשראשו הפוך, ללמדנו שבוני הבריכה לא העריכו במיוחד את התרבות היוונית ועשו שימוש משני בחומר ללא התייחסות לחשיבותו .
  המקום פתוח מדי יום בין השעות 9:00-17:00. דמי כניסה 2$.
   
   
  העמוד  צ'מברליטש Cemberlitas
  Babiali / Divan Yolu
   
  העמוד הוצב במקום בפקודת הקיסר קונסטנטינוס בשנת 330, לכבוד הכרזת קונסטנטינופול כבירת הקיסרות הרומית. העמוד הובא ממצרים ובראשו הוצב פסלו  של הקיסר. כעבור 700 שנה ברעידת אדמה קרס הפסל. כיום נתן לראות את העמוד המתרומם לגובה 57 מ' , מפוחם מפאת שריפה גדולה שאירעה במקום במאה ה 18, כולו מחושק ברזל כדי לשמור על יציבותו.
   
   

  מזרקת  אחמט ה 3

  בכניסה לארמון טופקאפי
   
  המזרקה נבנתה ב1729 בסגנון עותומני מאוחר, מאד מקושטת , מושכת תשומת לב ועד היום מרווה צמאים העוצרים לידה לשתות ממימיה הזכים.
   
  חומת תאודוסיוס
   
  זוהי חומה מן המאה ה5 לספ', מימי תאודוסיוס ה2, באורך של 7 ק"מ , מים השיש עד לקרן הזהב. החומה שוחזרה לאחרונה והוכרזה על ידי אונסקו כאחד האתרים השמורים למושת תרבות העבר.
  אחרי כיבוש העיר על ידי ממט ה 2 (1453) המשיכו הסולטאנים לבצר את החומה, שאבדה מחשיבותה עם הכנסת התותחים הימיים רחוקי הטווח .
  נתן לערוך סיור לאורך החומה ולעצור במבנים המעניינים שהם חלק ממנה:
  מצודת ידיקולה מערכת מגדלים וקשתות שהגנו על פשיטות לעיר מדרום, בתקופה העותומנית שמשה כבית סוהר אימתני ומקום להוצאה להורג.
  שער אדירנה  - (בפינת רח' FEVSI PASA) דרך שער זה נכנס מחמט הכובש לעיר לידה מסגד המיחרימה.
   
  מגדל גאלאטה   Galata Tower
   
  מגדל גאלאטה המתנשא לגובה 62 מ' מעל קרן הזהב, נבנה בשנת 1349 בידי הסוחרים הגנואזים שהעיר החדשה באיסטנבול הייתה להם תחנת מסחר. עד שנת 1960 שמש המגדל לגילוי שריפות, מאז הפך לאתר
  תצפית ממנו נפרש נוף פנורמי של קרן הזהב ,ים השיש ,הבוספורוס וצריחי המסגדים של העיר
  כדי לעלות למרפסת התצפית  יש להשתמש במעלית ובירידה ממנה לטפס עוד 66 מדרגות עץ.
  בקומת מרפסת התצפית מסעדה.
  באזור המגדל התגוררו יהודים במשך מאות בשנים, רובם עקרו מהאזור אך חלקם מנהלים כאן את עסקיהם. בית כנסת יהודי נמצא ברחוב הסמוך.
   

  גשר גאלאטה

   
  זהו הגשר המפורסם ביותר באיסטנבול הנמתח על קרן הזהב בנקודת המפגש שלה עם הבוספורוס ומחבר את שני חלקיה האירופיים של העיר : העתיק והמודרני. הגשר הנראה היום הוא העתק הגשר המקורי שנשרף במאה שעברה. הגשר נפתח באמצעיתו כדי לאפשר מעבר אניות לקרן הזהב.
  אפשר לעמוד על הגשר וצפות על העיר כולה.
   
  מבצר רומליRumeli Hisari
  על הגדה האירופית של הבוספורוס
   
  המבצר נבנה על ידי מחמט הכובש ב 1452 , על הגדה האירופית של הבוספורוס ,לפני כיבוש איסטנבול. אחת העבודות היפות של הארכיטקטורה הצבאית.
  מומלץ להסתפק בלראות את המבצר מהספינה, בשייט על הבוספורוס שכן חומותיה ומגדליה כפי שהן נראות
  בחיצוניותם הם האטרקציה העיקרית.

   

  ארמונות


   

  טופקאפי

  בעיר העתיקה
   
  על פיסת קרקע בצומת הבוספורוס ,קרן הזהב וים מרמרה עומד בגאון ארמון הטופקאפי, מרכז חיי האימפריה העותומנית בין המאות ה 15 19. לאחר כיבוש קונסטנטינופול על ידי הסולטן מחמט הוכרזה איסטנבול כבירת הממלכה העותומנית ובה בקש הסולטן לבנות את ארמונו . הארמון ראשון נבנה בשנת 1465 ברובע Beyazit. מחמט תר אחרי מקום מרשים יותר ובחר בכרם זיתים הצופה על נוף מרהיב. הארמון החדש נפתח ב 1478 הוא ארמון הטופקפי.
  הארמון החדש היה קטן , מוקף במצודות , כל שולטן הוסיף אגפים חדשים וכך הגיע הארמון לשטח של 700,000 מ"ר.  לפי תיאוריו של הנוסע אווליה  מנתה אוכלוסיית הארמון כ 40,000 איש ופעלה כיחידה בפני עצמה, כעיר בתוך עיר.
  הארמון אינו מבנה אחד , אלא מכלול של מבנים וארבע חצרות, כל חצר מהווה המשך של קודמתה.
  שער הכניסה הראשי לארמון נקרא "שער האימפריה"  או "השער הראשון" והוא אכן השער שקיים מימי מחמט הכובש. השער הראשון מוביל לחצר הנקראת חצר היאניצ'רים , חיילי משמר הארמון, מורכב מחילים שגוייסו בעודם ילדים וחונכו לשרת את השולטן. כיום משמש מקום חניה לאוטובוסי התיירים הרבים הפוקדים את המקום.
  השער השני נקרא "שער הברכות" והוא היום שער הכניסה הרשמי של טופקאפי. דרך שער זה נכנסים לחצר פנימית , חצר דיוואן אליה רק הסולטן יכול היה להיכנס רכוב על סוסו. בשער התגורר התליין ובמגדלי השער נכלאו הנידונים למוות, את הראשים הערופים תלו על השער.
   בקצה הרחוק של החצר עומד השער השלישי הוא "שער האושר" , שבו היה ממוקם כס המלוכה בעת ההכתרה, בימי חג דתיים או בימי התכנסות ציבורית ולפני מערכה צבאית היה הסולטן, בשער זה, מכנס את המפקדים ומפיח בהם רוח לחימה. דרך שער זה נכנסים לחצר השלישית שהיא נחלתו הפרטית של הסולטאן ,כאן היו ממוקמים הקיוסקים והביתנים בהם עסקו השולטנים בעיסוקי פנאי. צוות החצר השלישית היה מורכב מסריסים לבנים שהתירו רק למתי מעט להיכנס. אנשים חשובים או שגרירים זרים התקבלו אצל הסולטאן בחדר קטן בחצר, רק לאחר שנבדקו על ידי הסריסים הלבנים ותחת עינם הפקוחה.
  החצר הרביעית נקראת "הגנים" ואליה לא מוביל שער, החצר עם הגנים היפים נבנתה על ידי עבדולמג'יד במאה ה 19 , על פי דגמים אירופיים, כיום משמשת כניסה למסעדת הארמון.
   
  האתרים המבוקרים יותר בארמון טופקאפי מתרכזים בחצר השניה:
   
  1.       מטבחי ההרמון שהיום מוצגים בו הכלים שהיו בשימוש בחצר הארמון , אוסף מרשים ביותר של כלי חרסינה סיניים , כלי חרס יפניים, כלים אירופים וכלי כסף עותומניים. המטבח שבו נהגו להכין את הקינוחים שוחזר במלואו
  2.       ההרמון , בו חיו ופעלו הנשים. נראה את חדר אם הסולטאן , חדר נשות הסולטאן( 4 החוקיות לפי תרבות האיסלם), מגורי הפילגשים ו"הדרך  המוזהבת" כאן לפי הסיפורים עברה הפילגש התורנית שנבחרה לבלות את הלילה ביצועו של הסולטאן.  
        חדר הסולטאן עצמו הוא מערכת אולמות שאחד מהם הוא המרחץ עם אמבט גדול  וברזים מוזהבים
        במרכז. אולם אחר הוא אולם השעשועים , ועד לקבלות פנים, עטור כיפה, ונראה כלקוח מספורי אלף
        לילה ולילה. כאן רקד רקדנית בטן לפני הסולטאן השרוע על הספה.
        חדר השינה של הסולטאן תוכנן בידי  האדריכל סינאן , הריהוט מהמאה ה 18, הספרייה מקושטת
        באריחים נדירים , המתארים נופים , בגוני אזמרגד. קירות חדר האוכל מקושטים בעיטורי פרחים ופירות.
        חדר יורש העצר מצופה באריחים שעליהם פסוקים מהקוראן ולבסוף בריכת השחייה במפלס התחתון     
        שהייתה מיועדת לשעשועי הפילגשים.
        וכמובן אין לפסוח על חדר הסריסים השחורים ( מצרים סודנים גבוהי קומה) ששמרו על ההרמון ושרתו
        את הנשים , ובעיקר חדר הכניסה בו הציגו הרוכלים בפני הסריסים את סחורתם שכן האריחים בחדר זה
        הם מן היפים בכל תורכיה, חרסים מזוגגים בבדיל בגווני ירוק וצהוב.
   
   
  האתרים המבוקרים בחצר השלישית :
   
  1.       אוסף בגדי המלכות- פרטי לבוש צבעוניים רקומים בחוטי זהב וכסף.
  2.        אוצרות הסולטאנים בין המוצגים פגיון שעוצב ב 1741 והוכן כמתנה לשאח האיראני. המתנה לא הגיעה לייעודה שכן השאח נרצח ולכן הפגיון  נשאר בארמון טופקאפי. הפגיון מעוטר ביהלומים ואבני ברקת ואזמרגדים. הפגיון שמש נושא לסרט מתח ישן בשם "טופקאפי". שפע האבנים הטובות המוצגות במוזיאון אין לו גבול. באחד האולמות מוצג היהלום החמישי בגודלו בעולם. היהלום שובץ על סיכת תרבוש של הסולטאן מחמט ה 5, שאותו חבש בעתץ ההכתרה ב1648.
   
  ארמון הטופקאפי נמצא ליד איה סופיה, אפשר להגיע אל הטופקאפי מאקסאראי או מלאללי בנסיעת חינם בחשמלית אקסאראי-סירקג'י ץ מי שנמצא בטאקסים יכול לעלות על דולמוש עד לאקסאראי ולהמשיך בחשמלית עד לסירקג'י. לאוהבי לכת המרחק מאקסראי לסירקג'י הוא כרבע שעה הליכה.
  כמו כן אפשר לעלות על מונית מטאקסים לסולטאנאחמט, הנסיעה עולה כ 3$.
   
  המקום פתוח כל יום חוץ מיום שלישי.
  כדי להיכנס להרמון הנשים יש צורך בקניית כרטיס מיוחד.
  הסיורים בארמון מודרכים ומספר המשתתפים מוגבל, מומלץ להגיע מוקדם.
   

  ארמון דולמאבאחצ'ה Dolmabache Camii

  על חוף הבוספורוס בצד האירופי
   
  אמון הדולמאבאחצ'ה נבנה בין השנים 1843-1856 , זוהי התקופה בה החלה ירידתה של האימפריה העותומנית הסולטאנים , בנסותם  לעצור את סחף המרידות באימפריה, הם הקלו על העמים הכפופים אליהם במתן אוטונומיה , שירותים טובים יותר ובנוסף ניסו להתקרב לאירופה באורח החיים.
  הסולטאן עבדול מג'יד ציוה לבנות ארמון חדש יפה יותר מכל ארמון אחר ובסגנון אירופאי . הארמון נבנה על פי תכנון של האדריכל הארמני קאראבט באליאן, מרהיב ביופיו, בנוי כולו שיש לבן שהובא מהאיים בימת מרמרה. במראה החיצוני של הארמון שולט הסגנון הבארוקי ובחדרים הפנימיים מוטיבים ארכיטקטוניים מערביים. מסגרות המהגוני המגולפים של הדלתות והחלונות כמו ציורי הקיר בתקרה אכן מזכירים ארמונות בצרפת . מוטיב אירופאי אחר הם הנברשות וקריסטלים הבוהמיים. למרות זאת המבנה הפנימי הוא מאד פונקציונאלי לחיי סולטנים במזרח, החלוקה לחדרים בקווים ישרים , מסגד המלכה האם ומגדל השעון.
  התוצאה הסופית "מעורב אירופאי".
   
  בארמון בן שלוש קומות 285 חדרים, 43 אולמות, 6 מרפסות ושש בתי מרחץ תורכי. בפקודת אתא תורכ, בשנות השלושים, הוקם בארמון מוזיאון לציור ופיסול מודרנית הכולל אסכולות שונות משלהי התקופה העותומנית ועד לאמנות מהפכת הקצינים הצעירים, בין היתר נוכל לראות  280 כדים יפניים, סיניים ותורכיים, 156 שעונים עתיקים, 581 קנקני נרות מכסף, בדולח והרבה כלים ליופי.
  אולם קבלות הפנים, על 56 עמודי תמך,  עמוס שטיחים, קירותיו מגולפים, נברשות משתלשלות ומעל כולם יורדת מהכיפה המרכזית מנורה שמשקלה 4.5 טון ומוארת ב 750 קנקני תאורה. מנורה זו היא מתנת ויקטוריה מלכת אנגליה.
  אחד החדרים שמש את הסולטאן עבדול עזיז (1861-1876) שהיה שמן במיוחד ולכן הריהוט בחדר מותאם למידותיו, המיטה של עבדול עזיז ,למשל, היא  מסוג הדברים שיש לראות כדי להאמין
  בין החדרים  בארמון נמצא החדר הכחול, בחדר זה החזיר את נשמתו לבורא אתא תורכ, מייסד הרפובליקה שנפטר בארמון ב10.11.1938 בשעה 9:05. השעונים בארמון כולם מכוונים לשעת הפטירה של המנהיג האהוב.
                                   
  הארמון פתוח בין השעות 9:00-12:00 ובין 13:30-16:30. סגור בימי שני ושלישי.
  דמי כניסה 5$. על כניסה עם מצלמה יש לשלם תוספת.
  חובה להצטרף לסיור מודרך , בערך 60-90 דקות.
  מכיכר טאקסים אפשר להגיע לארמון בהליכה רגלית נעימה של כעשר דקות. יש לצאת מכיכר טאקסים לכוון היכל התרבות אתא תורכ, להיכנס לשדרה איננו ג'אדדסי, השדרה מובילה ישירות לארמון.
   
  מכל אחר של העיר יש לקחת אוטובוס הנוסע לבשיקטאש. לרדת בתחנת קאבאטאש.
  תמיד נשארת האפשרות לקחת מונית, כדאי לכתוב את שם הארמון בפתק ולתת לנהג.לרוב השמות היוצאים במבטא ישראלי לא בדיוק מובנים לנהגים.
   

  ארמון בארלבאיי

  מימין לגשר בוספורוס
   
  ארמון זה נבנה על ידי הסולטאן עבדול עזיז במאה ה 19, זוהי פנטזיה של שיש לבן ושדות מגנוליה על גדות הבוספןרוס , בצד האסיאני. הארמון שמש את הסולטאן כבית קיץ ומקום ליציאה לציד, הארמון אף שמש כמעונם של אורחים מכובדים. הקיסרית אוגניה מצרפת הייתה בין המתאכסנים בארמון זה.
  הארמון הוא בעל שלוש קומות, אפשר לסייר באגפי הארמון השונים . באולם המרכזי, ששמש לקבלות פנים חגיגיות, יש בריכת שיש, נברשות בדולח, תמונות , שטיחים פרסיים, אגרטלים מסין ומיפן וריהוט צרפתי שנותר בשלמותו כפי שהיה במקור. 
  בארמון זה בילה את שארית חייו עבדולחאמיד ה 2 אשר הוגלה מארצו והורשה לבסוף על ידי ממשלת הטורקים הצעירים לחזור לארצו.
  מומלץ לבקר את הארמון תוך כדי שייט על הבוספורוס, לרדת בתחנה שאחרי גשר הבןספורוס.
   
  הארמון פתוח למבקרים בין השעות 9:30-16:30 , סגור בימי שני וחמישי. הסיור מודרך, בתשלום.
   
  ארמון יילדיז Yildiz
   
  על צלע גבעה מעל צ'יראהאן, בנה הסולטאן עבדולחאמיד ה 2 (1876-1909) את ארמונו על בסיס מבנים שבנו סולטאנים לפניו. במתחם הארמון מבנים רבים אשר שמשו כארמונות קיץ ואולמות התכנסות , מסגד ופארק יפה במיוחד, מפעל חרסינה שסיפק כלי אוכל לארמון ובית הארחה  SALE  KOSKU)),  עם 64 חדרים, לאורחים רמי מעלה ( כאן התארח הקייזר וילהלם 2 מגרמניה בעת ביקורו המדיני). המקום היה אהוב על הסולטאן והוא עבר למעשה לגור ב SALE. בין הבניינים האחרים נמצא גם בית הטקס ומגורי החיילים.
  בפארק הארמון יילדיז עצים, שיחים ופרחים אקזוטיים , שבילים מטופחים, אגם מלאכותי ואי בתוכו, חממות ומערכת תאורה מתוחכמת.
  אחד המבנים היא ארמון קטן ומעוטר הנקרא Cadir KosKu, נבנה ב 1865-1870 , כמקום בו יוכל הסולטאן להנות מנוף הבוספורוס, לנוח מההליכה וללגום כוס תה. כיום משמש המקום את אותן המטרות עבור המטיילים הפוקדים את הפארק.
   
  עקב עבודות שחזור ושיפוץ לא כל האגפים פתוחים לקהל. אפשר לבקר בSALE KOSKUׂ בין השעות 9:30-16:00. מחיר הכניסה  3$ . בימי שני אין ביקורים.
  בפארק ארמון יילדיז אפשר לבקר כל יום בין 9:00-18:00, דמי כניסה 25 סנט להולכי רגל ו 85 סנט למכונית.
   

  ארמון צ'יראהאן

  בעיר העתיקה על גדות הבוספורוס
   
  הסולטאן עבדול עזיז (1861-1876) שלא היה מרוצה מהמגורים בארמון דולמאבאחצ'ה, בקש לבנות ארמון חדש לעצמו. הוא בנה את ארמון צ'יראהאן על גדות הבוספורוס , במקום ארמון עץ שעמד שם בעבר. הסולטאן הלך לעולמו לפני סיום הבנייה והארמון עמד בשיממונו שנים רבות.יורשו של עבדול עזיז הסולטאן מורט ה 5 , המעורער בנפשו, שכן בארמון במשך שנה וכן בית הנבחרים והסנאט העותומני ישב בו ב 1909. ב 1910 נהרס בשריפה בנסיבות חשודות.
   כיום, לאחר שיפוצים ושיקום , הארמון  משמש כמלון פאר השייך לרשת קמפינסקי היוקרתית.
   

  קניות

   
  שווקים
   

  הבאזאר הגדול

   
  הבאזאר הגדול הוא השוק המקורה הגדול ביותר בעולם, משתרע מ Beyazit עד ל Nuruosmaniye  על פני כ 50 רחובות. יסודותיו של הבאזאר הונחו מיד עם הכיבוש המוסלמי , 1453 , על ידי מחמט ה 2. במשך השנים הוא הלך והתרחב, בבאזאר 4400 חנויות ,40 חאנים לגילדות בעלי המלאכה השונים , 19 מזרקות, מספר בתי מרחץ ו 12 מסגדים קטנים ויחד יוצרים עיר בפני עצמה.
  השוק סואן, צבעוני, יש בו אווירת מסחר אותנטית , חגיגת קולות ומראות , שפע עצום של היצע , הבולט עוד יותר בעצם העובדה שקבוצות רחובות שלימים מתמחים בממכר אותו סוג מוצר.
  לבאזאר ארבעה שערים : שער הצורפים, שער עושי הכיפות, שער הסדקית ושער מוכרי התכשיטים.
  הרחובות הראשיים הם רחוב עושי האוהלים, רחוב אורגי השטיחים, רחוב עושי התרבושים, רחוב הפרוונים, רחוב סוחרי הפנינים, רחוב עושי הקבקבים.
  הבאזאר חווה, במשך השנים,  אירועים שפגעו בו קשות , כמו השריפות בשנת 1546, 1660, 1695, 1701 ו 1750. רעידות האדמה של 1766, 1791, 1826ו 1894 פגעו קשה בחאנים של השוק.
  כיום הבאזאר מאד תיירותי וכדי לחוות את האותנטיות שלו כדאי לחפש את הפינות שנותרו עם ניחוח העבר. מומלץ להיכנס לבאזאר דרך כיכר ביאזיט מול הכניסה של אוניברסיטת איסטנבול, דרך שער עושי הכיפות .
  השער מוביל לחצר קטנה בעלת מזרקה מעוטרת במרכזה, כאן שכן בעבר שוק מוכרי הספרים המשומשים, אחד השווקים העתיקים באיסטנבול שפעל במקום עוד בתקופה הביזנטית ועם הכיבוש העותומני הפך לשוק מייצרי התרבושים. מכאן מומלץ לשמור על קו התקדמות אחיד וישר עד שנגיע לחלק המרכזי של הבאזאר- הבדסטאן הישן . זהו מקום חביב ביותר עם עשרות דוכנים קטנים, נשמר במתכונתו המקורית מימי מחמט ה 2. את שערי הבדסטאן ניתן לנעול בלילה לכן בעבר שכנו במקום סוחרי התכשיטים והיום מתרכזים בו סוחרי העתיקות .
  דרומית מזרחית לבדסטאן הישן נמצא אולם נוסף הנקרא סנדאל בדסטאן, מבנה מרשים מהמאה ה 16, בעל 12 אומנות בנויות מלבנים שנושאות 20 כיפות ענקיות. סנדאל בדסטאן הוא אולם המכירות הפומביות ובית המשכון העירוני. הרחוב השני מימין לסאנדאל בדסטאן הוא רחוב הצורפים הנוצץמכמוית אדירות של זהב ואבנים יקרות.
  השיטוט בבאזאר יכול להיות אינסופי וגם ללא כוון מוגדר יש מי שכלי הנחושת ימשכו את עינו ואחר ילך אחרי  ריח העורות החריף לתיקים והמזוודות. אפשר לעצור לתה או לטעימת דברי מתיקה. מה שחשוב לעולם לא נלך לאבוד תמיד נגיע לשער הנכון להמשך דרכנו.
  הבאזאר פתוח בין השעות 8:30-19:00. סגור בימי ראשון.
   

  השוק המצרי

   
  במרחק הליכה קצר מהבאזאר הגדול נגיע לשוק התבלינים, המכונה השוק המצרי. השם מעיד על כך שבעבר נמכרו כאן סחורות שהובאו ממצרים. השוק נבנה במאה ה17 כחלק ממתחם המסגד הסמוך , ריחות התבלינים החריפים והצבעים השונים הם חגיגה לכל החושים. אמנם בעבר היה זה שוק רק לתבלינים ששמשו לא רק לבישול אלא גם כתרופות עממיות כיום הוא מציע גם מזון, בגדים ותכשיטים.
  הסמטאות ליד השוק הסגור עמוסות גם הן במאות חנויות, פרחים, זרעים וחיות מחמד. בכניסה לשוק אלפי יונים הנמשכים למקום בו גרעינים וזרעים הם סחורה מבוקשת.
   
  הכניסה לשוק היא דרך דלתות גדולות הנפתחות לכיכר אמיננו.
  השוק פתוח בין השעות 8:30-18:00 סגור בימי ראשון.
   

  שווקי פשפשים

   
  ימי ראשון הם הימים בהם פעילים שווקי הפשפשים בהם אפשר לרכוש פריטים חדשים , ישנים ולעיתים אפשר לצוד גם פריט עתיק. יש  לזכור שחל איסור חמור להוציא עתיקות של ממש מתורכיה. כמו כן יש שווקים הפתוחים יום יום.
   המומלצים ביותר הם :
  Sahalfar Carsisi   באזור באיזיט , השוק ליד ארמון הטופקאפי, Cukurcuma Sokak  באזור צ'יאנגיר נפרש על פני הרחובות שמאחורי בית הספר התיכון גאלאטסראי שברחוב איסתיקלאל.  בויוק האמאן באוסקודר- כדי להגיע אליו יש לחצות את הבוספורוס לגדה האסיינית.
  שוק אחר בגדה האסיינית הוא שוק בקאדי קוי יש בו שוק אוכל נפלא הפועל בימי שלישי ושישי ושוק פשפשים שראוי לבקרו. השוק ממוקם שמאלה מיד לאחר הירידה  מהמעבורת בתחנת קאדי-קוי.
  בין אמינונו וטאטאקלה שוק פשפשים פתוח כל יום.
  אחרי שייט בבוספורוס אפשר לעצור בשוק הפשפשים בין Sariyer    ו Boyukdere.
   
   

  רחובות מסחר בעיר העתיקה

   
  רחוב נורועוסמניה משובץ בחנויות יקרות ומיוחדות, בעיקר שטיחים ותכשיטים.
   
  רוקסלנה חמאמי- ליד המסגד הכחול, חנות שטיחים גדולה , בבעלות ציבורית, מחירים קבועים, מספקת תעודת אחריות.
   
  באזאר ארסטה ליד המסגד הכחול, עשרות חנויות למזכרות, שטיחים ועבודות יד.
   
  רחוב דיוואן יולו- רחוב מסחרי שטוף חנויות לדברי עור, תכשיטים, בגדים ומה לא.
   
   
   
   

  רחובות מומלצים לקניות בעיר החדשה

   
  בניגוד לאווירת הבלגן של השווקים ושל חנויות העיר העתיקה  מציעה העיר החדשה אזורי קניות אלגנטים עם תוצרת יקרה בעיצובים בינלאומיים.
   
  מדרחוב איסתיקלאל עד כיכר טאקסים -  שדרה ראשית מסחרית המציעה חנויות אופנה יקרות,  מאד אלגנטי , עיצובים חדשניים עם מותגים בינלאומיים של תיקים ונעליים. אחד הפסאג'ים, והמעניין מבינהם, היוצאים מרח' איסתיקלאל הוא פסאג' הפרחים. הסמטאות הצבעוניות של הפסאג' הן אזור המסעדות המרכזי של איסטנבול.
   
  רחוב טשוויקיה ורומלי  ברובע נישנטאשי חלונות ראווה המתפארים בכל השמות הגדולים של מעצבי האופנה האיטלקיים, הצרפתיים לצד מעצבים מקומיים מפורסמים. מיוצגים ברחוב ג'ורג'יו ארמני, מקסמרה, דונה קארן ועוד.
  יש לציין שהאופנה העילית התורכית היא חלק מהסגנון האירופי המקובל, אבל השימוש בחומרים מקומיים כמו משי, עור וצמר אנגורה מעניק לה אלגנטיות נוספת.
   כמו כן אפשר למצוא ברחוב מספר חנויות מובחרות לריהוט עתיק וחפצי אומנות ,תכשיטים מעוצבים, כלי בית של רוזנטל, פברז'ה, ורסצ'ה והרמס.
   
   

  קניונים

   
  Akmerkez
  Nisbetiye Cadessi
  Atilar
   
  זהו קניון נוצץ ,חדש בפרבר הצפוני אטילר. הקניון אינו שונה מקניונים מערביים המוכרים לנו , כדאי לבקר בו רק אם שבענו מהחום, הרעש ושאון השווקים המזרחיים . נחמד גם להציץ על חיי היום יום של שוכני השכונות אמידות באיסטנבול . חנויות הכלים, הרהיטים והשטיחים מאד יפים לעין.
  אפשר להגיע למקום במונית או באוטובוס 59Rמכיכר טאקסים.
   

  Carousel

  halit Ziya Usakligil Caddesi
  Bakirkoy
   
  זהו מרכז קניות חדיש בסגנון מערבי, ניתן לרכוש בו את כל המותגים הידועים במקומותינו .
  פתוח כל יום בין השעות 10:00-22:00
   

  מסלולים מחוץ לעיר
   
  שייט על הבוספורוס
   
  השייט על הבוספורוס הוא טיול מומלץ ביותר, מיצר הבוספורוס (32 ק"מ) מקשר בין הים השחור לבין ים השיש, תוך שהיא חוצה את איסטנבול . הבוספורוס מהווה את קו הגבול בין אירופה לבין אסיה.
  השייט על הבוספורוס נותן לנו תמונה של שני הצדדים, המעבורת משייטת בזגזגים בין התחנות האירופיות לאסייני שלחופי המיצר עד הים השחור.
  היציאה לשייט היא ממזח אמינונו ממזרח  לגשר גאלאטה , במקום המצויין בשם “Bogaz Hatti". השייט לכל כוון נמשך כשעתיים.אם היעד הוא ספציםפי קונים כרטיס לאותו יעד , אם רוצים לעבור את כל המסלול ולרדת במספר תחנות אין צורך בקניית כרטיס נוסף. ישנם שלוש מעבורות ביום 10:30, 12:30 ו 14:30.
   
  הקטע הראשון של השייט מגיע עד הגשר התלוי מעל הבוספורוס. מיד עם היציאה לשייט נראה על החוף האירופאי את מפרץ קרן הזהב ואת גשר גאלאטה. העיר העתיקה פרושה לפנינו על המבנים הבולטים כמו הטופקאפי . בגדה האסיאנית נראה את הפרבר היוקרתי אסקידאר, וילות יוקרתיות ויאכטות עוגנות לידן, נראה גם את קסרקטין סלימייה, נבנה במאה ה 19 כמחנה צבאי ובמלחמת קרים שמש כבית חולים. פלורנס נייטינגייל שנלוותה לצבא הבריטי במלחמה זו, טיפלה כאן בפצועים. באחד המגדלים של הקסרקטין מוזיאון לזכרה. בצד האסיאני נראה גם את מסגד המחרימיה והמסגד החדש. עם התקדמותנו נראה את בגדה האירופית אתארמון דולמאבחצ'ה .
  בנקודה זו, מזח בשיקטש, עוצרת המעבורת ורבים יורדים בה כדי לבקר בארמון דולמאבחצ'ה ובמוזיאון הימי.
  היורדים מהמעבורת יכולים, כאמור, לעלות לאחר הביקור במקום , בהתאם ללוח הזמנים ולהמשיך בשייט.
  בהמשך השייט על הגדה האירופית נחלוף על פני ארמון צ'יראהאן שנבנה בשנת 1863 בהוראת הסולטאן עבדול עזיז, שהתכוון לעבור אליו מארמון הדולמבאחצ'ה . הוא הלך לעולמו לפני סיום הבניה. הארמון עמד בשימונו שנים רבות  כיום משמש כבית מלון מרשת קמפינסקי, המנהלת מלונות יוקרה בעולם. נוכל גם לראות מאחורי הארמון את פארק יילדיז ואת הביתן בפסגתו . במהלך השייט נתקרב לגשר הבוספורוס בצד האירופי נראה את רובע אורטוקיי הגדוש מסעדות, בארים וחנויות.לפני שנגיע לגשר התלןי נסתכל לצד האסייני ןנראה את הכפר קונצ'גונקוק ועל ידו משטח לבנבן, אלה מצבות השיש של בית הקברות היהודי העתיק.
  לאחר שנעבור את הגשר התלוי נראה בצד האסייני את ארמון בילרביי שצבעו לבן בוהק .נמשיך בשייט ונעבור את הנקודה הצרה ביותר במיצר, נראה שני מבצרים בצד האסייני את המבצר האנטולי משנת 1393 שנועד לבלום ספינות אספקה מלנסות להתקרב לעיר הנוצרית מכוון הים השחור. בצד האירופאי נראה את מבצר רומלי משנת 1452 שנועד לנתק את קו האספקה לעיר הנצורה על ידי מחמט ה 2 הכובש.
  אחרי המעבר מתחת לגשר השני נראה על הגדה האסיינית את העיירה קנליצ'ה על בתיה הלבנים ובגדה האירופית נראה עיירות מוקפות יערות וחופי רחצה, עיירות נופש קייציות בנות כמאה וחמישים שנה.
  אפשר לרדת בתחנה  זו ולבקר בעיירות או לחזור חזרה לנקודת המוצא.
   
  מלונות הפאר של איסטנבול מציעות הפלגות על הבוספורוס בספינות פרטיות, אך אותנטי יותר להפליג על אחת המעורות הכתומות לבנות של הצי התורכי. מסעות שייט מתקיימים בקיץ פעמיים ביום בימי חול ושבתות וחמש פעמים ביום בימי ראשון ובחגים. דמי ההפלגה הוא 4$. לאורך הדרך 4 תחנות: בשיקטאש על החוף האירופי, קאנליג'ה על החוף האסייני, יניקיי וסארייר על החוף האירופי ואנאדולו על החוף האסייני (נקודת הפניה לחזרה).
  כדאי להגיע לרציפים הרבה לפני ההפלגה.
   
   
   
   
   
   
   

  שיט לאיי הנסיכים
   
  איי הנסיכים הוא שמם של קבוצת איים השוכנים בים השיש, כ 20 ק"מ דרומית מזרחית לאיסטנבול.
  בעבר הוו שבעת האיים ארץ גזירה לנסיכים ומקורבים לחצר שסר חינם מלפני הסולטאן.
  במאה ה 19 היו האיים אתר נופש חביב על קהילת אנשי העסקים היוונים, היהודים והארמנים. רבים מווילות הנופש הוויקטוריאניות שהקימו נתינים עשירים אלה שרדו עד היום.
  אל האיים מגיעים במעבורות או ברחפות היוצאות מרציפי קאבאטאש. בבוקר ובערב תדירות המעבורות גבוהה שכן הן מובילות אנשים לעבודה בעיר ובחזרה ממנה. כדאי להימנע מלהשתמש במעבורת בשעות אלה, מומלץ לקחת מעבורת של השעה 9:30. הרחפת מהירה יותר, סה"כ נסיעה של 22 דקות במחיר 5$ , המעבורות איטיות ותר , אך גם זולות יותר , נסיעה של 50 דקות, 3.5 $.
  באיים לא נוסעים בכלי תחבורה ממוכנים אלא באופניים או בעגלות מה שבטיח אוויר נקי , שינוי מרענן לבאים מהעיר הסואנת.
  לא כל האיים מעניינים למטייל, כדאי לבחור אי אחד או שניים .האיים המומלצים (רק במידה ויש לנו שפע של זמן באיסטנבול הם  ביוקדה , הגדול מבין השבעה והייבליאדה.
   
  בביוקדה מומלץ לשוטט בין הבתים העתיקים היפים .הבית המרהיב מכולם , ברחוב צ'נקיה, הוא ביתו של ג'ון פשה, איש ים יווני איסטנבלי. בית אחר ברחוב, במספר 55, הוא ביתו של ליאון טרוצקי, שחי באי בימי גלותו בין השנים 1929-1933, כשהוא כותב את ההיסטוריה של המהפכה הרוסית.
  במרכז האי שביל תלול העולה למנזר ג'ורג' הקדוש. ההליכה לא קלה אך כדאית, התצפית המתגלה מאד יפה.
  אפשר לשבת בבית הקפה הנפלא שעל הפיסגה.
  ניתן לעשות את הסיור בעיר בעגלה רתומה לסןס, שתי אפשרויות: המסלול הארוך תמורת 12$ או הסיור הקצר תמורת 8$. הסיור הארוך כולל גם סיור חופים.
   
  הייבליאדה  הוא האי השני בגודלו אך קטן בהרבה מביוקדה, ליד המזח נמצאת מכללת הצי התורכי שנוסדה בשנת 1776 . בתחום האקדמיה נמצא קברו של סר אדוארד בארטון שגרירה של המלכה אליזבת ה 1 . על הגבעה הצפונית שוכן המבנה הגדול של בית הספר התיאולוגי היווני האורתודוקסי שהוקם בשנת 1841 על יסוד מנזר משנת 857.בספריה שבמקום יש אוסף עשיר של כתבי יד ביזנטיים.
  כנסיה מענינת באי היא פנאיה קאריוטיסה בה קבורים שבעה מהפטריארכים של קונסטנטינופול. אחד הפטריארכים הוא קיריל לוקאריס שהסולטאן מוראט  ה4 הוציא אותו להורג וציווה לזרוק את גופתו בבוספורוס. הגופה נפלטה לחוף והובאה לקבורה בכנסייה.
  יש באי מספר מסעדות המציעות אוכל טוב ונוף יפה.
   
   
   
   

  תחבורה
   

  שדה התעופה

   
  נמל התעופה הבינלאומי של איסטנבול, Ataturk Internationalמרוחק כ 24 ק"מ ממרכז העיר. משך הנסיעה כ 50 דקות.
  בכל שעות היממה פועלים אוטובוסים בין שדה התעופה לטרמינל האווירי במרכז העיר. בשעות הבוקר ואחה"צ האוטובוסים פועלים בתדירות של אחת לחצי שעה , בשעות הלילה או המוקדמות בבוקר אחת לשעה. מחיר הנסיעה כ 3$ לאדם. אם אתם שוהים ברובע ביולו, מסוף האוטובוס לשדה התעופה הוא בשישחאנה סמוך למגדל גלאטה.
  מוניות ממתינות מחוץ לאולם הנוסעים הנכנסים. מונית לעיר העתיקה עולה כ 12$ , מונית למלונות בעיר החדשה או לכיכר טקסים כ 13$. 
  אפשרות נוספת היא הדולמוש, מונית גדולה הפועלת בעקרון של שרות, זמן ההמתנה עד לתפוסה מלאה. המחיר הוא  כ 7$
   

  תחבורה בעיר

   
  כלי התחבורה המקובל ביותר הוא המונית הצהובה, אפשר לעצור ברחוב, בכיכר טקסים וליד אתרי תיירות תמיד ימצאו מוניות. יש לבקש להפעיל מונה. יחסית למקובל בעולם לא יקר.
   
  שירות הדולמוש פועל במסלולים קבועים ועוצרים לפי בקשת הנוסע, היעד הסופי מצוין על השמשה הקדמית.
  המחיר נקבע לפי יעד הנסיעה.
   
  אוטובוסים כתומים פועלים במספר רב של קווים, הנסיעה צפופה ואיטית. כרטיסים ניתן לרכוש בדוכני העיתונים ובמסופים, לא ניתן לרכוש כרטיס מהנהג באוטובוס ! יש לנקב את הכרטיס עם העלייה לאטובוס. באיסטנבול שתי תחנות אוטובוסים מרכזיות : האירופית בטופקאפי והאסיאנית בחארם.
   
  שרות חשמלית (טראם) חוצה את העיר¸מגשר גאלאטה ועד לתחנה המרכזית ליד הטופקאפי. ערוץ תחבורה מהיר וזול .כרטיסים רוכשים ברציפים.
   
  מעבורות שטות על הבוספורוס ובים השיש. הדרך היפה ביותר לעבור כברת דרך באיסטנבול היא במעבורת. רוב ההפלגות עולות 50 סנט. מועדי ההפלגה משתנים ומפורסמים על לוחות המודעות בתחנות היציאה.
  נקודות המוצא של המעבורות הן בקאראקיי (בצד האסיאני) ובאמינונו (בצד האירופאי) .
   
  המעבורת המשמשת את מרבית התיירים מעבורת Eminono- Kavalkarהשטות במעלה הבוספורוס, מחיר הנסיעה 5$. ניתן לרדת בכל תחנה , לבקר את האתרים בסביבה ולחזור חזרה לספינה.
   
  הטונל
  רכבת תת קרקעית שנבנתה בשנת 1875 על ידי מהנדסים צרפתים ונועדה להקל על העלייה התלולה מגשר גאלאטה אל רחוב איסתיקלאל ומרכז העיר החדשה.
   

  לינה

   
  באיסטנבול שפע מלונות בכל הרמות, מפנסיונים זולים עד למלונות 5 כוכבים. המלונות פזורים בכל חלקי העיר. המלונות הזולים מרוכזים סביב כיכר סולטאנאחמט, מלונות הפאר נמצאים באזור טאקסים ובמעלה הבוספורוס.
  להלן מספר הצעות טובות יקרות ובינוניות:
   
  Hilton Istanbul
  Cumhuriyet Cad, Harbiye
  Taksim Square
  Tel 231-4650
   
  עיצוב מפואר של שיש לבן, שטיחים תורכים ומיחמי נחושת גדולים . מלון הילטון איסטנבול הוא מהטובים ברשת הילטון. הגנים ליד המלון יוצרים אי רגוע בתוך העיר הסואנת.500 החדרים ברמת הילטון, שטיחי קטיפה , צבעי פסטל בריהוט. חלק מהחדרים פונים לבוספורוס.
  במלון מסעדה, בריכה  ומועדון בריאות.
   
  Hyatt Regency
  Taksila cad. Taksim
  Tel  225-7000
   
  מלון גדול צבוע בוורוד, מעוצב בטעם . 360 חדר מרופדים בשטיחי קטיפה בצבעי אדמה. חדרים עם נוף לבוספורוס ואזור טאקסים. במלון מסעדה, באר, בריכה, סלון יופי, מועדון בריאות, שירותים לאנשי עסקים,
  מתקנים לילדים.
   
   
  Conrad International Istanbul
  Barbaros Blv. 46
  Bosporus
  Tel  227-3000
   
  מלון יוקרתי, מודרני, מתנשא ל 14 קומות, מעוצב במיוחד לאנשי עסקים, נוף מרהיב לבוספורוס. החדרים מעוצבים בטעם רב עם כל התוספות המתבקשות ממלון פאר ברשת בינלאומית.
  במלון מסעדה, באר, בריכה, מועדון בריאות ושירותים לאנשי עסקים.
   
  Divan Hotel
  Comhuriyet Cad/ 2
  Taksim
  Tel 231-4100
   
  מלון מאד מרכזי, בעל מסורת אך בנוי בסגנון אירופי. מסעדה מצוינת וחנות צמודה לממתקים מיוחדים לתורכיה צמוד למלון. 180  החדרים גדולים ונוחים , קצת אפלוליים. במלון בריכה.
   

  Merit antique

  Ordu Cad 226
  Laleli
  Tel 513-9300
   
  המלון בעיר העתיקה, דרומית לקרן הזהב ברובע לללי.
  275 חדר הנפרשים על פני ארבעה בניינים מראשית המאה. החדרים לא מיוחדים אך השטחים הצבוריים מאד מסוגננים ומשרים אווירה של ימיה היפים של הממלכה העותומנית. האולמות מרוהטים לפי רוח התקופה.
  במלון מסעדה, באר , בריכה ומועדון בריאות.
   
   
   
   
   
   
  Hotel Zurich
  Harikzadeler Sok. 37
  Lalely
  Tel 512-2350
   
  זהו מלון טוב ויעיל, 132 חדרים המתפרשים על 10 קומות , ממוקם במקום נעים בלללי . הלובי נעים, החדרים מוארים, שטיחים מקיר לקיר ומרפסות קטנות. כדאי לבקש קומה גבוהה על מנת להימנע מהרעש החיצוני של העיר העתיקה.
  במלון מסעדה, באר ובידור.
   
  Marmara
  Taksim square
  Tel 251-4696
   
  מלון ברמה גבוהה, מתנשא מעל כיכר טאקסים. מהקומות העליונות נשקף נוף מרהיב של הבוספורוס מקרן הזהב עד לים השיש , 390 חדרים מפוארים.
  שירותים לאנשי עסקים. מספר מסעדות .בריכת שחיה סגורה, משטח שיזוף, מועדון לילה, קאזינו ומסעדת גג. מועדון בריאות.
   

  Armada Hotel

  Ahirkapi

  Tel 638-1370
   
  מלון טוב בעיר העתיקה, דרומית לקרן הזהב, עשר דקות הליכה מרוב האטרקציות התיירותיות. 110 חדרים גדולים ונוחים, חלקם עם נוף לים. במלון מסעדה עם מרפסת הצופה לים, אחד המראות היפים של איסטנבול בלילה.
   

  Senator

  Gencturk
  Sehzadebasi
   520-1451 Tel
   
  102 חדרים נעימים בלב העיר העתיקה, 10 ק"מ משדה התעופה, חצי ק"צ מהנמל ו4 ק"מ ממרכזי הקניות. חלק מהחדרים עם מרפסת . מספר חדרים ללא עישון.
   

  Ayasofia Pansiyons

  Sultanahmet
  Tel 513-3660
   
  זהו בית הארחה ברמה טובה המנוהל על ידי מועדון המכוניות התורכי , בית הארחה משתרע על רחוב קטן של בתי עץ מהמאה ה 19 ששוקמו ושומרו בסגנונם המקורי, בקיר החיצוני של ארמון טופקאפי. הבתים רוהטו בסגנון עותומני עם שטיחי קילים, מיטות נחושת וארונות גדולים. החדרים הקדמיים צופים על איה סופיה.
   

  אוכל

  האוכל התורכי הוא אוכל טוב המשלב את טעם המזרח התיכון עם ניחוחות הבלקן. הירקות והפירות גדלים בשפע ומסופקים לעיר טריים מדי יום. מגוון הדגים של ים השיש והבוספורוס מגיעים לעיר ישר מרשתות הדייגים הפזורים לאורך החוף, גידול הכבשים אף הוא מן הידועים באזור כן מאות סוגי התיבול המוסיפים את העם המיוחד. כמסורת שהורישו הסולטאנים אין לסיים ארוחה בלי דברי מתיקה והקפה התורכי יצאו לו כבר מוניטין.
  למבקר בארמונות הסולטאנים, ובעיקר בטופקאפי,  הזדמנות לראות את המטבחים שהיו חלק חשוב מהמתחם.
   היאניצ'רים, היו מאורגנים לפי סולם הדרגות של הטבחים, החטיבות היו ידועות כאנשי המרק, האופים וכד,. היה להם הרגל להביע מרד באמצעות הפיכת קדירות הפילאף שלהם. 
   
  האקמק ,הלחם הלבן הנאפה בתורכיה הוא טעים במיוחד, הפידה היא הפיתה לפה המוכרת לנו בארץ , הסימיט  הן הכעכים הטבולים בגרעיני שומשום. "בליק אקמק" הוא החטיף האולטימטיבי באיסטנבול, זהו דג בלחם . זול וטעים לאכילה בעמידה ליד כוס שתייה קלה.
  לחם אוכלים טרי מדי יום, שאריות הם חלק מאוכל אחר, כמו הממולאים הנפוצים כל כך במסעדות תורכיות , הכל ממלאים ,עלי גפן , פלפלים, בצלים, קישואים וחצילים . אם תרצה לאכול ממולאים תזמין "דולמה".  הבורקים השונים, מה שאנחנו קוראים בורקס עשויים מבצק דק מאד  וממולאים בגבינה או בשר. הקבב והשיליק מוגשים במסעדות הנקראות קבבשי.
  כדורי בשר הם "קופטה" והם חלק מהשולחן התורכי. מסעדות המגישות את הקופטה נקראות קפטג'יס.
  בפתח כל ארוחה מלאה במסעדה ,יגיע "המזה" מספר רב של צלחות קטנות "מזטים" שכל אחת מכילה סלט, מאפה, מקרלים, סלט ירוק,ביצי דגים, יוגורט, חמוצים ועוד מטעמי גן עדן.
  בצד האוכל נהוג לשתות ראקי, אחיו התאום של הערק, אפשר לשתות גם מהול במים.
  תה הוא המשקה המוביל, התה הפופולרי ביותר הוא תה תפוחים שאינו אלא אבקה מלאכותית ששופתים עליה מים רתוחים.
   
  להלן מספר מסעדות מומלצות ,יקרות יחסית  בין 25-40 $ , אם כי אין אפס ,אזורים שלמים מלאי מסעדות לא יאכזבו את הבוחר לסעוד בהם בהוצאה קטנה.
   

  Develi Restaurant

  Balikpazari
  Samatya
  Tel 585-1189
  דרומית לקרן הזהב, אחת המסעדות הוותיקות ביותר באיסטנבול, ידועה מאד בקבב שלה . המיקום נהדר נתן לצפות על ים השיש. המנות המומלצות הם קבב פאטליקאן קבב עם חצילים או פיסטיקלי קבב- קבב עם פיסטשו.
  המטבח הוא דרום מזרח אנטוליה ולכן יותר חריף.
   
  Pandeli
  Misir Carsisi 51

  Tel 5225534

   
  בכניסה לשוק התבלינים, הוא השוק המצרי, יש לחפש גרם מדרגות קטן המוביל לאחת המסעדות הטובות ביותר באיסטנבול . סדרת חדרים קטנים מכוסים באריחי איזניק מזוגגים.
  המסעדה פתוחה רק לארוחות צהרים בין 11:30-15:30 , מאכלי ים הם המומחיות של המקום, אבל ניתן גם להזמין בשרים על הגריל.
   

  Divan

  Hotel Divan
  Cumhuriyet Cad. 2
  Beyoglu
  Tel 231-4100
   
  המסעדות המפוארות ביותר באזור כיכר טאקסים הם במלונות הגדולים. המסעדה במלון דיואן משנה את דעתנו לגבי טיב המסעדות במלונות. זוהי מסעדה המגישה מאכלים טורקיים וקונטיננטליים באווירה יוקרתית המומחיות כאן היא שווארמה תורכית.
   
  Yeni Bebek
  Cevdet Pasa Cad. 123
  Bebek
  Tel 2633447
   
  המסעדה על חופי הבוספורוס בכפר הבבק, על כביש החוף,  אווירה קצת רשמית, מבחר מנות ראשונות עצום, דגים או בשר. אפשר להגיע למקום באוטובוס מס, 23 שעליו כתוב בבק-טאקסים  או דולמוש מכיכר טאקסים. כמובן שהנוח ביותר הוא להגיש פתק לנהג מונית עם שם המסעדה.
   
  Korfez
  Korfez Cad. 78
  Kanlica
  Tel 413-4314
   
  המסעדה ממוקמת בעיירה קאנליג'ה בחצי הדרך לים השחור, מצפון לגשר פתיח בגדה האסיינית של הבוספורוס. על מנת להגיע אליה יש להגיע למזח רומלי היסאר , בגדה האירופית ומשם סירת המסעדה מעבירה את אורחיה לגדה השניה.
  המנה המיוחדת של המקום היא אוקונוס ( באס) אפוי במלח וסלט קישואים מאד מיוחד.
  ארוחות צהריים מוגשות בין 12:00-15:00 וארוחות ערב בין 20:00-24:00 . סגור בימי שני.
   
   
  Konyali
  Topkapi Sarayi
  Tel 5139696
   
  מסעדה יוקרתית השוכנת בקצה הצפוני של גן  הטופקאפי, יש שולחנות בפנים ובחוץ, מתחת ליריעת בד. מהשולחנות בחוץ יש תצפית מצוינת על אוסקודאר, הבוספורוס  וים השיש. מתחת למסעדה בית קפהשממנו נשקפים אותם נופים וניתן לאכול שם ארוחה קלה.
  המסעדה פתוחה רק לארוחות צהרים בין 9:30-16:30 . סגור בשבת.
   
   
   
   
  Suheyla
  Kalyoncu Cuddesi 45
  Tel 251-8347
   
  מסעדה בלב שוק הדגים המקורה , ליד כיכר גאלאטה סראיי. בנוסף לאוכל המזרחי יש הופעות של רקדניות בטן ומוזיקה תורכית בשעות המאוחרות.
  פתוח בין השעות 19:00-2:00 סגור בימי ראשון.
   

  בתי קפה
   
  בתי קפה מזרחיים נועדו לגברים הבאים לשחק שש בש, קלפים או ביליארד. גני תה נועדו לנשים ולמשפחות. בתי הקפה הם אירופאיים, בחלקם קונדיטוריות, פזורים בכל מרכז העיר .
   

  בית הקפה של מלון הילטון איסטנבול

  Cumhuriyet Cad.
   
  מציע רגעים של רוגע בקרבת המרכז הסואן , נוף נפלא של הבוספורוס ומפגש עם הבורגנות האיסטנבולית
  לוגמת תה או קפה לצלילי מוזיקה קלה , בשעות אחר הצהרים.
   
  Patisserie de Pera
  Mesrutiyet Cad. 98/100
   
  בית התה של מלון פרה פאלאס , בקצה רחוב איסתיקלאל, בית קפה בסגנון אר-נובו הוא חלק ממלון שנבנה בעשור האחרון של המאה ה 19 . אתאתורכ , אגאתה כריסטי ודמויות מוכרות אחרות, נהגו להתגורר בו תכופות . בשעת התה מקפידים על גינונים קולוניילים, כיאה למקום, קרוב לתחנת האוריינט אקספרס, שראה אורחים רמי מעלה יורדים מהרכבת וסרים לשתות כוס תה.
   

  בית הקפה פייר לוטי

  ליד בית הקברות של מסגד איופ
   
  בית קפה רומנטי, בנוי שני מפלסים פתוחים, האחד בגינה והשני בין עצים עבותים. מבית הקפה נשקף נוף מפרץ קרן הזהב וגשר פתיח.
  בית הקפה על שם פייר לוטי , קפטן בצי הצרפתי (1850-1925)  ןגם סופר, הוצב באיסטנבול ונשבה בקסמיה.
  בית הקפה היה מקום חביב עליו ומהיותו סמן ימני חברתי, הפך המקום עד מהרה למקום מפגש של בלייני התקופה.
   
  Lebon
  Istiklal Cad. 463
  Tel 252-9852
   
  בית הקפה של מלון ריצמונד, אווירה נוסטלגית השומרת על ניחוח הרחוב כפי שהיה בתחילת המאה.
  המקום פתוח ל יום בין 8:00-23:00
   

  בילוי

   
  החמאם
   
  החמאם הוא בית המרחץ  שהוא חלק מהווי התורכי. זהו לא רק מקום לרחצה והרפיית השרירים אלא גם מקום מפגש והחלפת דיעות. בעבר, סמוך לכל מסגד נמצא בית מרחץ שהידוע ביותר היה זה של איה סופיה, בית המרחץ של הגבירה חוררם שנבנה בשנת 1556 על ידי האדריכל סינאן. כיום אפשר לבקר בו כאתר הכרות עם מבנה חמאם או כדי לבקר במרכז השטיחים שנמצא בו ץ
  החמאם בדרך כלל כפול, לנשים ולגברים, בין האגפים חוצץ קיר. החמאם מחולק לשלושה חלקים : הפריג'ידאריום לפשיטת הבגדים, הטפידאריום לרחצה והקלדאריום להזעה ולעיסוי.
  הרחצה בחמאם תורכי זוהי התנסות לא יקרה שכדאי להשקיע בה. ישנם בתי מרחץ שכונתיים למקומיים ובתי מרחץ לתיירים שהם יקרים יותר ואולי פחות אותנטיים במפגש עם הציבור.
  הבלנים מצפים לתשר.
   
  להלן מספר המלצות:
   

  Tahiri Cemberlitas Hamami

  Yeniceriler Cad.
  קרוב לבזאר הגדול
   
  זהו בית מרחץ עתיק , מהמאה ה 16 , מאד תיירותי.
   
   
  Cagaloglu Hamami
  Kazim Gurkan Cad.34
   
  200 מ' בלבד מסאנקטה סופיה, נבנה לפני 300 שנה ומתפאר בכך שהמלך אדוארד השמיני, הקייזר וילהלם ,פרנץ ליסט ופלורנס נייטינגייל נהנו משירותיו.
  החמאם פתוח לנשים בין השעות 8:00-20:00 ולגברים בין 7:00-21:30.
   

  Tarihi Galatasaray Hamami

  Suterazi Sokak
   
  ברחוב קטן היוצא מאיסתיקלאל ג'אדדסי, מצפון  לכיכר גאלאטסראי. אגף הגברים עמוס בשיש נוצץ, מאד תיירותי.
   
   

  גאזינו ,בארים וקאברטים

   
  הבילוי הלילי המסורתי באיסטנבול הוא סביב ה"גזינו" (אין כל קשר להימורים) . אלה הם מועדוני לילה פתוחים, מתרכזים ברובם לאורך הגדה האירופית של הבוספורוס. אין כמעט ריקודי בטן, עיקר ההופעות הן של זמרים תורכיים פופולריים. בגזינו מגישים "מזה" . מלבד הגזינו פועלים באיסטנבול בארים מערביים באופיים, הם מתרכזים בעיקר באזור טאקסים או באורטוקיי שעל הבוספורוס. הקאברטים הם הדרך היקרה אבל הטובה ביותר לבילוי ערב עם ניחוח מזרחי, בהם המופע המרכזי הן רקדניות בטן.
   
  מספר המלצות:
   

  Adi Bar

  Ancili Cavuz Sok 8/1
  Sultanahmet
   
  באר במקום מרכזי, מעוצב יפה, אווירה ידידותית ומוזיקה טובה. פתוח עד 3:00 אחר חצות.
   
  Kervansaray
  Cumhuriyet Cad 30
  Harbiye
   
  זהו קאברט  עם אולם ענק עטור מנורות קריסטל משלתלות מהתיקרה,  המופעים  פולקלוריסטיים של להקות ריקודי עם מזרחיים. מאד יקר . דמי כניסה 30$ ללא ארוחה. 60$ כולל ארוחה.
   

  Tribunal

  Muammer Karaca Cimazi
  Istiklal Cad

  Beyoglu

   
  זהו באר במרתף במבנה מימי הביניים, ידוע במוזיקה היוונית והצוענית החיה.
   

  Samdansa

  Turkbostan Sok 22
  Yenikoy
   
  זהו מועדון ריקודים על חופי הבוספורוס, בין גנים ופסלים ומוזיקת ריקודים טובה.
   
   
   

  Ziya Bar

  Muallim Naci Cad/
   
  אחד הבארים הןןתיקים ביותר באיסטנבול, לא רחוק מאורטקוי. מומלץ מאד בקיץ, ישיבה בגן רחב ידיים ובאר חיצוני.
   
  Galata Tower Night Club
  Galata Kulesi
   
  זהו מועדון לילה הפועל בתוך מגדל גאלאטה, מתמחה בריקודי בטן . דמי הכניסה 70$ כוללים מופע ומשקה ראשון.
   
   
   
  ברגע זה אנו מחפשים את התוצאות הטובות ביותר עבור:

  אנא המתן...