לעדכונים חמים והטבות מיוחדות הכנס את כתובת האימייל שלך
לפרטים והזמנות 073-2575705
 • חבילות למינכן

  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  חפש נקה

  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  1.
  2.
  3.
  4.
  5.
  6.
  חפש נקה
  בחר תאריכים
  בחר תאריך יציאה
  בחר תאריך חזרה
  תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
  תאריך נבחר
  תאריכים לא פעילים
  חפש נקה
  • בחר תאריכים
   בחר תאריך יציאה
   בחר תאריך חזרה
   תאריכי יציאה/חזרה אפשריים
   תאריך נבחר
   תאריכים לא פעילים  • חפש נקה
 • צור קשר - לחבילות נוספות
  שם פרטי :
  שם משפחה :
  נושא :
  הודעה:
  מייל:
  טלפון:
  • אני מעדיף פניה:


 • הרשמו למבצעים ישירות למייל

  הרשמו לקבלת מבצעים והטבות
  הירשם


 • מינכן


   
  עשרת המומלצים
   
  כיכר מריה Marienplatz  |  מוזיאון המדע והטכנולוגיה  Deutsches Museum  | 
  קתדרלה Frauenkirche  | מוזיאון האמנות Alte Pinakothek  | מוזיאון הארמון Residenzmuseum
  ארמון Nymphenburg  | הגן האנגלי Englischer Garten  |  פארק אולימפיה | כנסיית פטר  | 
  שוק Viktualienmarket

  אוקטוברפסט OKTOBERFEST פסטיבל הבירה המפורסם בעולם מתרחש בכל שנה במינכן, התחיל מחגיגות החתונה של לודוויג עם הנסיכה טרזה ב 12 אוקטובר 1810, הוא נחגג בכל שנה בסוף ספטמבר, תחילת אוקטובר וכולל אירועים וחגיגות בכל רחבי העיר, השנה ייתרחש הפסטיבל בין התאריכים 17/9-3/10
  להלן אתר הפסטיבל הרשמי: 
  http://www.oktoberfest.de/en
   
   
  תולדות העיר
   
  מינכן בירת אזור בוואריה והעיר השלישית בגודלה בגרמניה, נןסדה על ידי נזירים בנדיקטים בשנת 750 לספירה. ב 1157 הנריך " האריה", דוכס סכסוניה ובאוואריה התיר לנזירים להקים שוק במקום שהדרך מזלצבורג פוגשת את נהר האיזר. ב 1225 הפכה מינכן להיות ביתם של משפחת וויטלסבך אשר שלטה במינכן במשך 700 שנה. בראשית המאה ה 14 , הורחבה העיר מאד ובעיקר זכתה לתנופה בימי שלטונו של מקסימיליאן ה 1 ( 1597-1651). בימי מלחמת 30 השנה מינכן נכבשה על ידי השוודים (1632) וב 1634 פרצה בה המגפה השחורה שפגעה בשלי מאוכלוסייתה. שליט אחר שהשאיר את חותמו על העיר היה לואי ה1 (1825-1848), הוא האחראי לבנייתה של מינכן המודרנית , מחוץ לחומות העיר העתיקה, ואכן המאה ה 19 הייתה תקופת תור הזהב של העיר בבנייה ופיתוח. בשנת 1900 מנתה העיר 500,000 תושבים. חשיבותה התרבותית של מינכן החלה בימי לואי ה 2, בעיקר על ידי המוזיקאי ריכרד וגנר שנודע כמלחין בעל חשיבות רבה באירופה.
  עם התפטרותו של לואי ה 3 , ב 1918 כתוצאה מתוצאות מלחמת העולם הראשונה, הסתיימה תקופת שלטונם של בני וויטלסבאך ומינכן הופכת להיות כר פורה לצמיחת גורמים פוליטיים קיצונים. כאן הצטרף אדולף היטלר למפלגה הנאצית ובמרתפי הבירה של העיר ארגן את הפוטש שנכשל נגד הסמכויות הבאוואריים בנובמבר 1923. 
  במינכן נחתם ב 1938 "הסכם מינכן" בין היטלר ומוסולוני לבין  צ'מברליין ודלדיה ראשי ממשלות אנגליה צרפת. הסכם זה ציין את מדיניות הפיוס שנקטו בעלות הברית כלפי גרמניה הנאצית.
  במלחמת העולם השניה הופגזה מינכן על ידי בנות הברית ויותר מ 40% של בניניה קרסו.
  אחרי המלחמה בניינים רבים שוחזרו והחלה תקופת ההתאוששות וההתנערות מכל קשר לעבר עם הפנים לעתיד. כיום זוהי בירת הבירה העולמית אך גם מרכז לסרטים, היי-טק, תעשיית מכוניות, אופנה ותיירות.  
  רוב תושבי מינכן , כמו בוואריה בכללותה, הם נוצרים קתולים.
      
  הנקודה היהודית
   
  יהודים ישבו במינכן החל מסוף המאה ה 12. יהודים סבלו מרדיפות ושחיטות ( 1285, 1349, 1413,) וגורשו ב 1440. יהודים חזרו להתיישב במינכן בסוף המאה ה 17.
  במאה ה 20 הפכה מינכן למרכז האנטישמיות בייחוד אחרי מלחמת העולם הראשונה , אחרי שדוכאה בעיר ממשלת הנפל הקומוניסטית של היהודי קורט איסנר.  מינכן הייתה למרכז המפלגה הנאצית ויהודיה סבלו במיוחד. בשנת 1933 פוטרו יהודים רבים ממשרות ממשלתיות, חל אסור עליהם ללמד באוניברסיטאות וכן נמנע מהם לעסוק בעיתונאות.  בשנת 1935 אבדו היהודים את אזרחותם .במלחמת העולם השנייה גורשו והושמדו יהודי מינכן ( כ 90,000 איש) כחלק משואת יהודי אירופה.
  אחרי מלחמת העולם השנייה  קמה קהילה חדשה המונה כמה אלפים, שלאחרונה גדלה עם הגירת יהודים מבריה"מ לשעבר לתחומה.
  במינכן מוזיאון יהודי ובו אוסף דוקומנטרי של תמונות ומכתבים מחיי יהדות העיר על דורותיה.
  בשנת 1994 הארכיאון  של העיר מינכן החל באיסוף מידע לספר ביוגרפי של יהודי מינכן שנכחדו בשואה.
  איסוף החומר נעשה בשיתוף עם הקהילה היהודית ובעזרת בית הספר למבוגרים Volkshochschule Munchen 
   
   
  אתרים
   
  כנסיות וקתדרלות
   
  כנסיית גבירתנו Frauenkirche
   
  במקום מרכזי במדרחוב של העיר העתיקה, בכיכר הנושאת את אותו שם, שוכנת הכנסייה מהמאה  ה15. קתדרלה זו נודעת בשני מגדלי כיפות הבצלים, שהפך לסמל העיר,והיא בין הגדולות מסוגה, גותי מאוחר, באירופה.
  בכניסה לאולם הראשי ,מתחת למושב המקהלה, נמצא סימן עקב בצפת האבן, לפי האגדה זהו עקב השטן שניסה להיכנס לאולם ובהביטו במזבח רקע ברגליו בחשבו שאין בכנסייה חלונות. אכן זוהי אשליה אופטית, העומדים בסף הזה אינם יכולים להבחין בחלונות הכנסייה.
  ניתן לעלות במעלית לכיפה לתצפית מאד יפה של העיר .
  התצפית פתוחה בין אפריל- אוקטובר בימים שני-שבת בין השעות 10:00-17:00. דמי כניסה 4 DM
   
  כנסיית סן פטר  St. Peterskirche
  Rindermarket 1
   
  מהלך דקות ספורות ברגל , דרומית מזרחית מכיכר מריאן Marienplatz נמצאת כנסיית סן פטר, הראשונה 
  בעיר מינכן. עוד טרם ייסודה של העיר עמדה קאפלה על הגבעה  שאז כונתה פטרסברג.
  זוהי כנסייה עם בזיליקה רומנסקית , במקורה מהמאה ה 11 . הכנסייה העתיקה נשרפה והמבנה הנראה היום הוא תוצאה של שיפוצים רבים במשך השנים, כולל התוספת של מגדל בגבה 92 מ' מראשית המאה ה 17.המגדל מכונה ,על ידי המקומיים, "פטרוס הזקן" והוא צריח מוכר בקו הרקיע של מינכן.
  המגדל פתוח כל השנה , אין מעלית, המבקשים לצפות ממרומי צריחו יעלו ברגל כ 306 מדרגות. פתוח בין 9:00-18:00 בימי ראשון וחגים רק מ 10:00. בחורף שעת הסגירה 18:00 .דמי כניסה 2.50  DM. 
  .
  כנסיית Theatinerkirche
   
  הכנסייה נמצאת בכיכר האודיאון,  מרחק הליכה קצר  מכיכר מריאן. החזית הצהובה המרשימה של הכנסייה בנויה בסגנון בארוק איטלקי. הנרייטה אדלייד מסבוי , נדבה את הכנסייה למסדר האיטלקי לכבוד הולדת בנה יורש הכתר מקס-עמנואל. הבנייה הסתיימה ב 1688 על ידי האדריכלים  ספינלי וצוקאלי. ב 1768 שופצו על ידי האב והבן קוביליה. פנים הכנסייה שונה  מכנסיות בבוואריה שכן ההשפעה האיטלקית ניכרת בכל. מספר בני משפחת המלוכה נקברו בכנסייה זו:  קארל ה 7, מקס ה 1 והמלך אוטו מיוון ואחרים. 
  הכנסייה פתוחה למבקרים במאי-נובמבר , בימי שני-ששי בין השעות 10:00-13:00 ו 14:00-16:30 בימי שבת 10:00-15:00.
   
   
  כנסיית St. Johann Nepomuk
   
  ברחוב סנדלינגר נמצאת הכנסייה שמוכרת יותר בשם  Asamkirche על שם הנדבן שבנה אותה  Egid Quirin  .Asam  אסאם שהיה ארכיטקט ידוע קנה ארבעה בתים ברחוב סנדליגר, אחד הפך להיות ביתו הפרטי, שניים הקדיש לכנסייה והרביעי כבית לנזירים. בביתו הפרטי קבע חלון גדול הפונה למזבח הכנסייה. יחד עם אחיו,
  אף הוא איש מקצוע, הם יצרו יצירת רוקוקו ראויה לציון.
  פנים הכנסייה היא שילוב של תיאטרון, אודיטוריום ומערה מסתורית. כמות האור החודרת פנימה, הצבעים , העיטורים בעץ ובאבן, בכסף וזהב יוצרים מושלמות. כדאי לבקר בשעות היום .
  פתוח בימי שני – ראשון  בין השעות 8:00-17:30.
   
   
  ארמונות
   
  ארמון נימפנבורג Nymphenburg Palace
   
  5 ק"מ מערבית למרכז העיר שוכן ארמון נימפנבורג, מעון הקיץ של שושלת וויטלסבאך . הארמון שנבנה ב1758  בסגנון בארוק , נבנה בהשראת ארמון ורסיי על גניו הנפלאים.
  כבר בכניסה מזרקה יפה ביותר ומאחוריו פארק יפהפה עם ביתנים שכל אחד הוא ארמון בפני עצמו.
   
  הארמון פתוח למבקרים בין אוקטובר- מרץ בימי שלישי- ראשון בין השעות 10:00-12:30 ובין 13:30-16:00
  בחודשים אפריל-ספטמבר בימי שלישי –ראשון בין השעות 9:00-12:30 ובין 13:30-17:00.
   
  בניין הארמון מאוכלס בחלקו במוזיאונים: 
  מוזיאון הפורצלן – המציג כלי חרסינה שיוצרו  בבית חרושת של נימפמבורג.
  מוזיאון מרשטל- המציג כרכרות טקסיות שונות, ביניהן הכרכרה של לודביג ה 2, שעל גגה נראה מלאך תוקע בחצוצרה .מוצגת גם  הכרכרה של קארל ה 7  .
  ביתנים בעלי עניין הם ביתן הציד, הרחצה וביתן התה. 
  דמי כניסה לארמון 4 DM
  דמי כניסה לארמון ולבניינים הנוספים 6 DM
  אפשר להגיע לנימפנבורג בחשמלית מתחנת הרכבת המרכזית.
   
  מונומנטים
   
  בית העיריה החדש
  Marienplatz
   
  המבנה הבולט ביותר בכיכר מריאן, במדרחוב של העיר העתיקה, הוא בית העירייה החדש, מבנה ניאו-גותי שנבנה בין השנים 1867-1909 ,עם חזית רחבה מעוטרת להפליא ובה השעון משחק הפעמונים Glockenspiell אשר כל יום בשעה 11:00 עורך הצגה של דמויות, בגודל טבעי, מהאגדה והמסורת של העיר. 
  בין יתר הסיפורים בדמויות  גם  חתונתם של הדוכס וילהלם ה 5 ורנטה מלוריין ב 1568 וריקוד גילדת בוני חביות הבירה. השעון נבנה לעיר כאות תודה לסיום מכת המגפה השחורה.
  בקיץ הצגת השעון חוזרת גם ב 12:00, 17:00 ו 21:00.
  לבית העירייה מגדל בגבה 85 מ', נתן לעלות במעלית עד לקצהו ולהשקיף על העיר. 
  המעלית פועלת בימים שני-ששי בין השעות 8:00-15:45.
   
   
  בית העיריה הישן 
   
  ביציאה מהתחתית בתחנת כיכר מריאן נראה מולנו את בית העירייה הישן. לראשונה נזכר הבית  בכתובים משנת 1345, הבניין שאנחנו רואים כיום נבנה בין השנים 1470-1480, לפי תכנון של האדריכל האלסבך.
  האולם הגותי הגדול שמש כאולם ריקודים. הרהיטים המקוריים מוצגים היום במוזיאון העיר, במקום נבנו העתקים מדוייקים. במגדל בית העירייה הישן נמצא מוזיאון הצעצועים , עולם ילדים חבוי באזור המדרחוב ההומה אדם.
  פתוח  למבקרים בימימ  שני-שבת בין השעות 10:00-17:30 ובימי ראשון 10:00-18:00.
   
  שער סנדלינגר   Sendlinger Tor 
   
  זהו אחד מארבעת שערי הכניסה לעיר העתיקה, שער זה נפתח ב 1318 על ידי לודביג הבאווארי  והוא חלק מטבעת החומה השניה שהקיפה את העיר. השער שוקם בין 1972-1982 והוא נתמך על ידי שני מגדלים מימי הביניים. במקור היה השער בעל שלוש קשתות, לאחר השיקום השער הוא בעל קשת אחת.
  שער זה מסמן את הקצה הדרומי של רחוב סנדלינגר אשר מוביל ישירות לבית העירייה.
   
   
  שער קארל Karlstor
   
  אחד משערי העיר העתיקה, השער המקורי מהמאה ה 14 . כיום צופה השער על כיכר קארל ( שטאכוס)  ומהווה הכניסה הסואנת ביותר לעיר העתיקה- למדרחוב. בעבר היה זה השער המערבי בחומת ימי הביניים שבצר לודביג הבאווארי. השער מאד מרשים , נתמך על ידי שני צריחים משוננים, קשת אחת מרכזית ושני קשתות קטנים בבסיס הצריחים.
   
  שער איזר Isartor
   
  אחד משערי העיר העתיקה שנקבעו בחומות שנבנו על ידי לודביג הבווארי במאה ה 14. לשער מגדל גבוה ושני מגדלים קטנים לידו. השער שוקם בשנת 1833 , נפגע קשה במלחמת העולם הראשונה ושוקם על ידי קרן קארל וולנטיין, זמר עממי בן מינכן. כיום בחדרי המגדל ליד השער מוזיאון על שמו.  
   
  המקימיליאנאום  Maximilianeum
  Maximilian str.
   
  זהו בניין מושב הפרלמנט הבאווארי. הבניין נבנה על ידי האדריכל פרידריך בורקליין בשנים 1857-1874 על גדת האיזר, צופה על גשר מקסימיליאן ופסל האלה אתנה .
  בעבר שמש הבניין כביתם של סטודנטים מחוננים, מאז 1949 משמש מושב הנבחרים. 
   
   
  תיאטרון Cuvillies
  Max-Joseph Platz 3
   
  באחד מאגפי ארמון רזידנס פועל התיאטרון , הקרוי על שם הארכיטקט שבנה אותו בין השנים 1751-3, בסגנון רוקוקו. בתיאטרון 450 מושבים בלבד, אך נחשב לאחד המפוארים בעולם.
  פתוח למבקרים  כל יום בין השעות 14:00-17:00 בימי ראשון 10:00-17:00.
   
   
  הפארק האולימפי Olympiazentrum  
   
  המרכז האולימפי נבנה לכבוד המשחקים האולימפיים שהתקיימו במינכן ב 1972( האולימפיאדה הטרגית בה נרצחו 11 מבכירי הספורטאים הישראלים על ידי חברי ארגון ספטמבר השחור). 
  זוהי מערכת משובבת עין של פארקים, אגמים וגבעות. 
  במרכז האולימפי  נמצא האיצטדיון האולימפי, 78,000 מושבים, ביתם של קבוצות הכדורגל הביתיות. כל שבת אחה"צ מתקיימים במקום משחקי כדורגל. מחיר הכניסה מ 25 DM.
  במרכז האולימפי נמצא גם האולם האולימפי , מול האצטדיון והמגדל, באולם זה מתקיימים קונצרטים, תערוכות כלבים, תחרויות אופניים ועוד. 
  התיאטרון במרכז האולימפי הוא בסגנון תיאטרון יווני השוכן על גדות אגם קטן , מציע, בחודש אוגוסט בלבד, קונצרטים באוויר הפתוח.  כל יום בשעה 19:00.
  בריכת השחייה האולימפית ,במרכז, פתוחה לקהל בחיר כניסה של 4 DM. למעונינים בסאונה  15  DM.
  במרכז גם מוזיאון BMW- נקרא גם "קערת הסלט" .
  אולם החלקה על קרח, פתוח כל השנה.
  המגדל האולימפי, 292 מ' גבה ( כולל האנטנות בראשו),  נותן לעולים למרפסת  התצפית, בגבה 192 מ', מבט מרהיב על הנוף עד לאלפים.( יש לבדוק מצב  הראות היומי לפני העלייה). במגדל מסעדה מסתובבת.
  מחיר העלייה למגדל התצפית 5 DM..
  המגדל פתוח בין השעות 9:00-24:00
   
  על מנת לבקר את המקום בו נרצחו הספורטאים הישראלים יש לגשת לרח' קונלי 31.
   
  מוזיאונים
   
  מוזיאון האמנות Alte Pinakothek
  Barer str. 27
   
  זהו אחד המוזיאונים הגדולים ביותר בעולם המציגים יצירות פאר, מהמאות ה 14-18 , מגרמניה, איטליה, בלגיה , הולנד צרפת וספרד. המוזיאון נפתח מחדש ב 1998 לאחר ארבע שנים של שיפוצים. עיצוב המוזיאון דומה לארמונות ונציאנים בסגנון רנסנס ועומד בשורה אחת עם מוזיאונים מפורסמים כמו הלובר בפריז והמטרופוליטן בניו יורק. 
  המוזיאון פתוח בימי  וחמישי בין השעות 10:00-20:00
                        בימי אחרים  בין השעות 10:00-17:00
   
  דמי הכניסה 7 DM בימי ראשון הכניסה חינם.
   
   
  מוזיאון האמנות החדש Neue Pinakothek
  Barrer Str. 29
   
  ליד מוזיאון האמנות הישן שוכן מוזיאון זה המציג אוסף עבודות מהמאה ה 19-20, פיסול וציור. אוסף במיוחד מומלץ הוא אוסף האימפרסוניסטים  המציג עבודות של מאנה, מונה, דה גז, וסזאן.
  פתוח בימי רביעי-ראשון בין השעות 10:00-17:00 , בימי שלישי עד 20:00. 
  דמי כניסה7 DM. בימי ראשון הכניסה חינם.
   
  מוזיאון המדע והטכנולוגיה Deutsches Museum
  Museuminsel 1
   
  באי קטן על הנהר איסר החוצה את העיר נמצא מוזיאון המדע והטכנולוגיה, הגדול מסוגו בעולם. המוזיאון מכסה כמעט כל נושא בהתפתחות הטכנולוגית , מאבן הצור שהייתה בשימוש האדם הקדמון ועד למחקרים  חדשניים בתעשייה.
  לא ניתן לראות את כל המוצגים ביום סיור אחד, בחישוב קל אם תתעכב חצי דקה ליד כל מוצג תצטרך להקדיש חודש לביקור במוזיאון , לכן מומלץ לקבוע מראש את האגף המעניין אותנו במיוחד.
  בין המוצגים הבולטים יש לציין  את סיור ההמחשה בתוך מכרה פחם, חמישים מכוניות היסטוריות, הצוללת הראשונה , מטוסים ועוד ועוד.
  כמו כן מומלץ לבקר באגף נספח למוזיאון- אולם החלל וכן בפלנטריום ובו הצגה תלת ממדית של מסע בחלל.
  המוזיאון פתוח כל יום בין 9:00-17:00.
  דמי כניסה 10 DM  , כניסה לאגף החלל 5 DM, כרטיס משולב 12 DM.
   
  יש מספר אפשרויות להגיע למוזיאון: כל S-BAHN או חשמלית 18 או אוטובוס 52, 56 , לרדת בשער איזר ISARTOR , 10 דקות הליכה למוזיאון.
   
  מוזיאון רזידנס Residenzmuseum
  Max-Joseph-Platz 3
   
  המוזיאון שוכן בארמון רזידנס אשר שמש כבית מגורים למלכים משושלת וויטלסבאך, שמשלו בבוואריה בין השנים 1200-1918. במשך הדורות הוא שופץ מספר פעמים ונוספו לו אגפים חדשים, המבנה הוא אפוא אוסף סגנונות ארכיטקטוניים המבטאים את התפתחות האדריכלות מ 1550 , עת היה זה ארמון דוכסי לא גדול ועד ראשית המאה ה 20 כארמון גדול ממדים. 
  ביקור במוזיאון-ארמון מוצגות בפני המבקר את אורח חייהם של דוכסים ומלכים באוואריים. במוזיאון אוסף עשיר של כלי פורצלן וריהוט מלכותי.
  המוזיאון פתוח  בימי שלישי-שבת בין השעות 10:00-16:30 , בימי ראשון רק עד 13:00. בימי שני סגור.
   
  האוצר המלכותי Schatzkammer
  Max-Joseph Platz 3
   
  זהו אגף מיוחד בארמון רזידנס המשמש כמוזיאון האוצר המלכותי Schatzkammer , מציג אוספים נדירים של תכשיטי המלוכה , יהלומי ענק, כתרים משובצים פנינים . אמנות דתית מימי הביניים ועד תכשיטי הכתר במאה ה 19. 
  האוצר המלכותי פתוח בימי שלישי-שבת בין השעות 10:00-16:30, בימי ראשון רק עד 13:00. בימי שני סגור.
   
  מוזיאון העיר Munchner Stadtmuseum
  St. Jacobs Platz
  (ליד השוק הויקטואליאן)
   
  במוזיאון זה , שנבנה ב 1520, מוצגים עובדות ופריטים המעידים על ההיסטוריה והתרבות של העיר. בין יתר המוצגים: אוסף בובות ומריונטות, מוזיאון אופנה, מיצג של תולדות המבשלות לבירה, מוזיאון הצילום, מודל של מינכן כפי שנראתה במאה ה 16.
  המוזיאון פתוח בימי  שלישי וחמישי-ראשון בין השעות 10:00-17:00 ובימי רביעי עד 20:30. דמי כניסה 5 DM
   
  הגלריה לאמנות מודרנית
  Von der Tann str.
   
  בגלריה זו מוצגות עבודות ציור ופיסול מתחילת המאה ועד ימינו. בין המוצגים ניתן לראות עבודות של פיקאסו, יעקב אדלר, מור ובקמן. בגלריה גם תצוגת פופ-ארט ואוסף קוביסטי גדול.
  הגלריה פתוחה בימים שלישי-רביעי ובימי ששי-שבת בין השעות 9:00-16:30 ובימי חמישי גם בין השעות 19:00-21:00. בימי שני סגור.
   
   
   
   
  הגלריה העירונית Lembachhouse
  Luisenstrasse 33
   
  בעבר היה זה ביתו של פרנץ פון לנבאך , אמן פורטרטים שזכה לתואר אצולה בשנת 1882. לבנבאך צייר פורטרטים של אישים ידועים כמו ביסמארק, הנסיך לואיטפולד, הקיסר וילהלם ה 1 וקיסר אוסטריה פרנץ-יוזף ה 1. מעמדו כאמן רם מעלה הקנה לו את האפשרות להקים בית מפואר ,לו ולמשפחתו, בממדים של ארמון. הבית נבנה בין השנים 1887-1891 בסגנון פלורנטיני.
  כיום הבית משמש כגלריה עירנית  עם אוסף גדול של אקספרסיוניסטים ועבודות מופשטות של קדינסקי, קליי ופרנץ מארק. 
  הגלריה היא בית לאמנים צעירים ולזרמים מודרניים בציור.
  הגלריה פתוחה בימי שלישי- ראשון בין השעות 10:00-18:00. דמי כניסה 8 DM
   
  אפשר להגיע למקום ברכבת תחתית, תחנת KONINPLATZ
   
  מוזיאון BMW
  Petuerling
   
  מוזיאון חברת המכוניות BMW שוכן בבית החברה הסמוך למפעל הייצור . הבניין כולו הוא פרי תכנונו של האדריכל הוינאי שוורצר  שעיצב אותו בדמות מנוע 4 צילינדר, 19 קומות  בדמות  עלה תלתן.
  בנייני המפעל הסמוכים נושאים "גביע ביצה" ענק מוכסף המאכלס את המוזיאון.
  המוזיאון מציג את התפתחות הטכנולוגית של בניית מכוניות , ובמיוחד של BMW, לאורך המאה ה 20. 
  התצוגה מעניינת מאד, אפשר למצוא בה כל מה שנחשב חשוב בהיסטוריה של ייצור המכוניות.
  שיא הביקור הוא צפייה בסינמסקופ בנושא היסטורי של המכונית.
  פתוח למבקרים כל יום בין השעות 9:00-17:00.
  קיימת אפשרות להצטרף לסיור מודרך במפעל. סיורים מתקיימים בימי שני-ששי בשעה 10:00 ובשעה 15:00, רצוי להזמין מראש טל. -38953307
   
  המוזיאון היהודי 
  Maximilianstr. 56
   
  המוזיאון היהודי מציג את התרבות וההיסטוריה של יהדות מינכן לדורותיה.
  אפשר להגיע למקום עם חשמלית 19
   
  שווקים
   
  Viktualienmarket
   
  ליד כנסיית סן פטר, קרוב מאד למקום בו אבות המייסדים של העיר הקימו את היישוב הבנדיקטי הראשון בשנת 1000, נמצא את השוק הפתוח היפה ביותר במינכן. השוק הצבעוני הזה מציע את כל סוגי המזון מבשרים, לחמים, פרות וירקות, גבינות  ועד יינות תוצרת גרמניה, צרפת ואיטליה. שוק זה פועל משנת 1807 .
  השוק שפועל כבר משנת 1807, בנוי כעירה קטנה של דוכנים, מזרקה במרכזה המנציחה שלושה קומדיאנטים מקומיים , מן העבר , ועץ מאי המנדטורי. (מסורת היא במינכן ובסביבותיה, כל שנה שותלים עץ במרכז הכפר או העיירה, צעירים אמיצים מטפסים על העץ להוכיח את אומץ ליבם כלפי הנערה אותה חשקו. עץ המאי, שסביבו נהגו לרקוד נצבע בצבעי בוואריה ובציורים המתארים אומנים שונים. 
  בשוק גם פינה בה אפשר לשבת לשתות ולאכול ולספוג את האווירה.
  שעות הפעילות של השוק הם בימי שני-ששי 7:30-18:00 ובימי שבת 7:30-13:00
   
  שוק הפשפשים Auer Fult
  Au, Giesing- Mariahilfplatz
   
  זהו שוק פתוח הפועל מאז 1756, שלוש פעמים בשנה , שוק אביב (סוף אפריל- תחילת מאי), שוק קיץ (סוף יולי- תחילת אוגוסט) וסתו ( אמצע אוקטובר- סוף אוקטובר)
  בשוק ניתן לרכוש כמעט כל דבר מחרסינה כחולה בווארית ועד ל "סמלים המסחריים" החדישים ביותר בטכנולוגיה. בימי השוק נפרשים במקום מכונות משחקים וקרוסלות לילדים, דוכני נקניקיות וכריכי דגים,
  ממתקים ומשקאות.
   
  שוק הפשפשים בשדה התעופה הישן
  Riem))  Kunspark Ost
   
  שוק הפשפשים הגדול משתרע על שטח נרחב של שדה התעופה ,לשעבר, של מינכן. זהו מקום שבו מתקיים שוק עתיקות קבוע וכן מקום לאנשים פרטיים המבקשים למכור פריטים שאין להם צורך בהם. אפשר לרכוש דוכן מכירה ליום לפי שטח,( 5 DM ל3 רגל)…
  השוק פתוח בימי ששי בין השעות 9:00-20:00 ובימי שבת בין 7:00- 18:00
   
  פארקים וגנים
   
  הגנים האנגליים Englischer Garten
   
  זהו פארק רחב ידיים, הגדול ביותר בגרמניה, בשטח של 925 אקרים ואורך 6 ק"מ, לאורך הנהר איסר החוצה את העיר מינכן. הפארק ממוקם צפונית מזרחית ממרכז העיר לא רחוק מהאוניברסיטה ומכיכר אודיאון, נבנה בשנת 1789. הרעיון הראשוני בהקמת הגן היה לתת לחיילים מחוסרי עבודה לעבד חלקת קרקע, אך מכיוון שבתקופה זו פרצה המהפכה הצרפתית והיה חשש שתתפשט לארצות אירופה אחרות, החליטו שליטי העיר לתת רווחה לתושביה ולהקים פארק להמונים.
  המקום מומלץ לבילוי עבור מי שמחפש קצת אתנחתא משאון העיר או לפגוש מקומיים על כוס בירה. אפשר לפגו בפארק כלבים מסוגים שונים, ארנבות עליזות ומאות סוגים שונים של עצים.
  בפארק מספר אטרקציות  המושכים מבקרים לאורך כל השנה  אך בעיקר באביב ובקיץ :
   
  המונופטרוס : רוטונדה בסגנון יווני קלסי, בראש הגבעה, משמש כמקום תצפית על העיר.
   
  המגדל הסיני ובית התה היפני:  במרכז בריכת הברווזים והאווזים עומד בית התה היפני, נבנה על ידי היפני מיצוהו נורמורה ב 1972 , שנת המשחקים האולימפיים, הטרגיים, במינכן. טקס הגשת תה מסורתי נערך פעמיים בחודש, בסוף השבוע ה 2 וה 4 של כל חודש בין 15:00-17:00 
  במגדל הסיני נמצא גן הבירה הגדול במינכן.
   
   בית האגם  מקום נפלא לצאת לשיט רומנטי בין ברבוריםמשייטים..
     
  בפארק מרחבים לענפי ספורט שונים, רכיבה על אופניים או גלגיליות, הליכה, ריצה ומשחקי כדור.
  בפארק אזור מיוחד לנודיסטים. בסופי שבוע מופיות בגן תזמורות עירוניות.
  הכניסות הראשיות לפארק הן מרח'Schonfeldstrasse  ומרח' Veterinarstrasse.
  אפשר להגיע לפארק עם ה U-Bahn , תחנת Freiheit.
   
   
  כיכרות ,רחובות ורבעים
   
  כיכר מריאן Marienplatz
   
  מאז הווסדה של העיר ב 1158 הייתה כיכר זו מרכז החיים וליבה של מינכן. מאבקים והתמודדויות התרחשו כאן במהלך ימי הביניים . כיום הכיכר היא חלק מהמדרחוב הגדול בעיר העתיקה, מקום הומה אדם במשך שעת היום והלילה, מקום ריכוזם של בתי הכל-בו הגדולים ,בתי הקפה ומופעי רחוב. 
  במרכז הכיכר עומד פסל מריה שנבנה בשנת 1638 , בפקודת מקסימיליאן ה 1, כאות הוקרה לשימורה של העיר בימי הכיבוש השוודי. מקום משיכה נוסף בכיכר היא " מזרקת הדג" Fischbrunnen , מזרה מהמאה ה 19.
  המבנה הבולט ביותר בכיכר הוא בית העירייה החדש, מבנה ניאו-גותי שנבנה בין השנים 1867-1909 ,עם חזית רחבה מעוטרת להפליא ובה השעון משחק הפעמונים Glockenspiell אשר כל יום בשעה 11:00 עורך הצגה של דמויות, בגודל טבעי, מהאגדה והמסורת של העיר. בין יתר הסיפורים בדמויות  גם  חתונתם של הדוכס וילהלם ה 5 ורנטה מלוריין ב 1568 וריקוד גילדת בוני חביות הבירה. השעון נבנה לעיר כאות תודה לסיום מכת המגפה השחורה.
  בקיץ הצגת השעון חוזרת גם ב 12:00, 17:00 ו 21:00.
  בארבעת השבועות שלפני חג המולד הכיכר הופכת להיות שוק חג מולד גדול. דוכנים צפופים מוכרים עצי אשוח וכל האביזרים הדרושים לקישוטו . יין חם מוגש לעוברים ושבים. השוק פתוח בימי שני-שבת בין 9:00-19:30 , בימי ראשון בין 10:00-2:00 אחר חצות.
   
  כיכר קארל (שטאכוס) Karlsplatz (Stachus)
   
  כיכר קארל והשער מציינים את אחת הכניסות לעיר העתיקה, האזור של המדרחוב מאז 1972. שם הכיכר הוא על שם השליט קארל תיאודור שהניח את הייסוד לכיכר ב 1791. שם הכינוי שטכוס ניתן לכיכר על שם שומר האכסנייה שליד השער, יש אומרים שמקור השם  בביטוי "שטכל" שבתרגום חפשי אלה הם החיצים שהיו נוהגים לירות הקשתים באימוניהם , בחזית של שער קארל, בימי הביניים.
  מתחת לכיכר, שהיא סמוכה מאד לתחנת הרכבת הראשית, יש שטח אדיר המשמש כמקום חניה למכוניות, תחנת מטרו גדולה ושטח עצום של חנויות. כמו כן בכיכר תחנה גדולה של החשמלית. כל אלה הפכו אותה לאחת הכיכרות הסואנות באירופה.
   
  רחוב Briennerstrasse
   
  זהו הרחוב הישן ביותר במינכן שהיה אבן דרך בהתפתחות העיר. רחוב מלכותי זה היה בראשיתו שביל כפרי שבו השתמשו נסיכי בוואריה כדי להגיע לארמון הקיץ בנימפנבורג.
  הרחוב תוכנן על ידי האדריכל פישר ונבנה בין השנים 1804-1814. הרחוב מחבר את כיכר אודיאון עם כיכר שטיגלמאייר וממשיך כרחוב נימפמבורג  עד חזית הארמון.
  שם הרחוב ניתן לו על שם Brienne  , המקום בו נחלו בנות הברית נצחון על נפוליאון ב 1814.
  הרחוב כיום הוא רחוב הקניות של העשירון העליון, כאן תמצא את קרטייה, חנויות רהיטים יוקרתיים ו מרכז קניות יקר  Luitpold Block.
  אפשר להגיע לרחוב זה ברכבת תחתית U2 או U3  ולרדת ב ODEONPLATZ.
   
   
  רחוב מאקסימיליאן Maximilianstrasse
   
  רחוב זה שתחילתו בצפון כיכר מריה מתאפיין בארכיטקטורה מלאת הוד. ברחוב זה נמצא אופנה העילית במיטבה , מספר מוזיאונים מובילים וכן את ה Maximilianeum - - מושב הפרלמנט הבאווארי .
   
  כיכר אודיאון Odeonplatz
   
  מול ארמון הרזידנס נמצאת כיכר האודיאון. בכיכר זו נבלם  הפוטש של היטלר בשנת 1923 .
  בשנת 1844 הוקמה בכיכר מצבת זיכרון לנופלים במלחמות. בשנת 1933, קבע היטלר, במצבה, לוחית זכרון  לזכר החיילים שנהרגו בפוטש.
   
  שוובינג Schwabing
   
  צפונית לכיכר אודיאון נמצא רובע שוובינג. בעבר עיירה קטנה שבהוראת לודביג ה 1 סופחה למינכן באמצעות הארכה של רחוב לודביג. האוניברסיטה והאקדמיה לאמנות יפה השוכנות ברובע משרות אווירה צעירה ותוססת , בוהמית במידה רבה המושכת רבים לבלות באזור. שוובינג משולה למונמרט או הרובע הלטיני בפריז. ברובע חנויות ספרים רבות, פאבים ובתי קפה. הרחוב הראשי ברובע הוא רח' ליאופולד , שדרה שנעים מאד לשוטט בה , להזין עינינו בחלונות הראווה היפים ולשבת באחד מבתי הקפה 
  וליהנות מהמצעד האנושי של העוברים ושבים.
  הרובע שוקק במיוחד בשעות הערב.
   
   
  היידהאוזן Haidhausen
   
  זהו רובע התורכים, מקום מגורי הזרים העובדים במינכן, הפך לאחרונה למקום בילוי מושך. גבולות  הרובע הם:
  כיכר מאקס וובר בצפון, נהר האיזר במערב ותחנת הרכבת מזרח , במזרח . לכ הרובע הוא כיכר רוזנהיימר הקרוב למוזיאון המדע והטכנולוגיה. מה שהפך את הרובע למושך מבקרים מקומיים ותיירים הוא מבחר המסעדות, בתי הקפה והבארים עם הופעות חיות שהוקמו במקום.
   
  בוגנהאוזן Bogenhausen
   
  זהו רובע צפונית לרובע היידהאוזן , רובע מסחרי ותעשייתי ברובו, מושך מאד צעירים בגין הגלריות בסגנון צעיר שנפתחו במקום , כמו גם מסעדות ומקומות בילוי.
   
   
  אתרים בסביבת מינכן
   
  ארמון Scleissheim
   
  ארמון יפהפה בסגנון הבארוק המאכלס גלריה לאמנות. סביב הארמון פארק גדול ובו טירה בשם Lustheim 
  ובה אוסף פורצלן מדהים.
  אפשר להגיע למקום עם רכבת S , קוו 1, לכוון Freising   לרדת בתחנת   Oberschleissheim.
  נסיעה של 23 דקות- 4 רצועות מכרטיס "רב כרטיסים". 10 דקות הליכה מהתחנה.
   
   
  Starenberg
   
  עיירה קטנה ציורית על גדות אגם כשם העיירה.
  אפשר להגיע אליה ברכבת S לכוון        Tutzing לרדת בתחנת Starenberg/
  נסיעה של 37 דקות, 4 רצועות מכרטיס "רב  כרטיסים". אפשר לשוט באגם או לשכור אופניים לסיור סביב האגם.
   
   
   
   
  Dachau
   
  סיור חובה ליהודים המבקרים במינכן, בעיירה זו , בת 1200 שנה ,נמצא מחנה הריכוז הראשון בגרמניה שכיום הפך למוזיאון וגלעד זיכרון לשואה.  המקום פתוח למבקרים כל יום ( חוץ מיום ראשון) בין השעות 9:00-17:00
  סרט דוקומנטרי באנגלית בשעה 11:30 ובשעה 15:30. כניסה חופשית.
  אפשר להגיע לדכאו ברכבת S , קו 2 לכוון Peterhausen , לרדת בדכאו ולקחת אוטובוס 722 ל Gedenkstaete/
  נסיעה של 23 דקות, 4 רצועות מכרטיס "רב כרטיסים" , זה כולל גם את האוטובוס.
  לאלה הבאים ברכב שכור , מכיכר תחנת הרכבת הראשית יש לנסוע ישר ברחוב הנקרא דאכאור-שטרסה, כביש מס' 304 עד דכאו. מימין ממשיכה הדרך, לפי שילוט.מרחק הנסיעה 11 ק"מ כל כוון. 
   
  Garmisch-partenkirchen
   
  אילו שתי עיירות באוואריות טיפוסיות שצמחו יחד לעיר קטנה השוכנת בשיפולי האלפים הגרמניים.
  בחורף מתקיימים במקום משחקי ספורט החורף, בקיץ פשוט יפה לטייל בה ולטפס ברכבל לפסגת הצוק לתצפית יפה על האלפים.
  אם רכב שכור זוהי נסיעה של כ שעתיים. ברכבת כשעה וחצי. מחיר הנסיעה ברכבת הלוך וחזור 30 DM. אם רוצים לעלות ברכבל אפשר לקנות כרטיס משולב רכבת+רכבל  במחיר 74 DM.
   
   
  Salzburg
   
  זלצבורג בטירול האוסטרי, עירו של מוצארט היא מרחק של שעה ו 40 דקות ברכבת ממינכן. רכבות יוצאות בתדירות. כדאי לבקש כרטיס "Ausflugkarte " המיועד למטיילים ומחירו הלוך ושוב 42 DM/
  יש לקחת דרכון.


   
   
  אוכל
   
  המסורת הבאווארית ידועה במנהגי שתייה של בירה, אכן מינכן מלאה באין ספור בתי בירה, גני בירה  ועשרות מפעלי ייצור לבירה. ליד השתייה יבוא תמיד האוכל, מינכן ידועה כבירת הקולינריה הגרמנית. המטבח הגרמני בכלל והבאווארי בפרט ידוע כמטבח כבד,  שומני וטעים.
  המנות המייחדות את המטבח הבווארי הם: 
  Leberkes  - - למרות השם אין זה מאכל המבוסס על כבד או גבינה אלא שילוב של בשר טחון של פרה וחזיר אפוי בכיכר לחם ומוגש חם בפרוסות עבות. מנה זו מזמינים לפי משקל ( רצוי 100 גרם) עם תוספת חרדל מתוק.
  - –Weisswurst מלכת כל הנקניקים. מבשלים במים רותחים. נקניק זה הוא שילוב של בשר עגל, מלח, פלפל, לימון ופטרוזיליה.  שלשה כאלה יכולים להחשב לארוחה, שניים יהיו חטיף.
  - Leberknedel- כיסון גדול ממולא בכבד, מוגש במרק צח או עם כרוב חמוץ.
   


   
  איפה אוכלים ? במינכן אפשר לאכול לא רק במסעדות אלא גם במקומות זולים יותר שהם" מוסדות" קולינריים מומלצים:
   
  באיטליזים : ב Metzgerei   (חנות בשר) אפשר לקבל leberkese חמים , לאכילה במקום, מנה של100 גרם בלחמניה עם חרדל תעלה 3 DM  .
   
  ב Snack bar –   , בעמידה או בישיבה, אפשר לאכול נקניקיות בכל גודל ומכל סוג , ברטבים שונים. דוכנים אלה פזורים בכל העיר, בתחנות רכבת עילית ותחתית, בפתחי בתי הכל בו, בשווקים ובמדרחוב.
   
  ב Nordseefischhalle”" אלה הן חנויות לממכר כריכים או סלטי דגים, אפשר לקנות ולקחת לדרך, אפשר לשבת , שירות עצמי. מאד לא יקר ומאד חביב על המקומיים ועל תיירים.
   
  גני בירה     Beer Garten  , מקומות פתוחים לאביב-קיץ ותחילת הסתו, מקובל להביא אוכל מבחוץ ולשבת ללגום בירה מקומית. אפשר גם לקבל מלבד בירה גם מנות כמו דגים בגריל, עוף בגריל, צלעות.
   
  Gaststaette – זהו מוסד מיוחד למינכן, זה לא סתם מסעדה אלא מקום שבו נפגשים חברים לשתות בירה ולשחק קלפים. בכל רחוב או שכונה יש מקום כזה המגיש אוכל באווארי טיפוסי. ( הפאב האנגלי השכונתי הוא הדוגמה הקרובה ביותר ) התפריט מוצג בארגז זכוכית ליד פתח הכניסה. בכל מסעדה כזו יש סוג הבירה אותה היא מגישה. אם אינך שתיין בירה תזמין "שפצי" ( חצי קולה וחצי לימונדה).
   
  בתי קפה- לא מקובל לשתות קפה בארוחה. קפה שותים במקומות המיועדים לכך. אפשר לשתות חפוז, בעמידה או ישיבה לי הבאר ב Tschibo  או Eduscho חנויות המוכרות פולי קפה או קפה הנטחן במקום. (אפשר להביא את העוגה אתך).
  אפשרות נינוחה יותר היא כמובן הקפה-קונדיטוריה ( כ 300 כאלה ברחבי העיר)המגישים קפה ועוגות מיוחדות, בחלקם הגדול אפייה עצמית.
  קפה מזמינים כספל או כקנקן (מכיל שתי מנות ). קפה בקונדיטוריה יותר יקר משתיית קפה בחנות קפה.  
   
  מסעדות שירות עצמי בבתי הכל-בו הגדולים – בכל אחד מבתי הכל בו הגדולים , בדרך כלל בקומה העליונה נמצא מסעדת שירות עצמי, זול נקי ומגוון. בבתי הכל בו היוקרתיים נמצא בנוסף לשירות עצמי גם מסעדות טובות בהגשה. המחיר בהתאם.
   
  מסעדות- בנוסף למטבח המקומי אפשר למצוא במינכן מכל סוגי המטבח, מהמזרח הרחוק והקרוב , ים תיכון, איטלקי, ומה לא.
  להלן מספר המלצות:
   
  Tantris
  Johann-Fichter str. 7
  tel 361-9590
   
  מסעדה יקרה, מאד אלגנטית, ממוקמת ברובע שוובינג , מעוצבת בסגנון מודרני ומדורגת בין חמשת המסעדות הטובות ביותר במינכן. בין המנות המבוקשות מרק תפוחי אדמה מוקרם וסרטנים, צלי יונים באורז מתובל.
  חובה להזמין מראש. רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
  סגור בימי ראשון.  בימי שלישי-שבת פתוח בין השעות 12:00-15:30 ו 18:30-1:00.
   
  Halali
  Schonfeld str. 22
  tel 285-909
   
  מסעד השייכת לשף האנס מאייר , בנויה בסגנון ישן, מגישה מנות אזוריות מיוחדות , בלבוש חדש. כדאי לטעום את הבשר במרינדה עם סלט השעועית , הפסיון או הצבי הצלויים והמרק העונתי. לא לוותר על הגלידה תוצרת בית.
  חובה להזמין מראש. רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
  פתוח בימי שני-ששי בין השעות 12:00-15:30 ו 18:30-1:00. בשבת לא פתוח בצהרים.
   
  Gasthaus Glockenbach
  Kapuziner Strasse 29
  tel 534-043
   
  מסעדה קטנה זו הספונה בעץ כהה, נפתחה ב 1992 ומאז היא שיחת העיר, ב 1994  ושוב ב 1999 זכתה בכוכב במדריך מישלן למסעדות. השף שהוא גם הבעלים, קארל אדרר  מבשל אוכל בווארי אזורי עם מגש המטבח החדיש. התפריט משתנה מדי יום בהתאם למרכיבים הטריים אותם הוא מוצא בשוק. נסה בשר כבש עם פטריות יער,  צלי מותן גדי בזיגוג כרוב, תרד ורוטב שום ורגו דג מאגם שטרנברגר.. 
  ארוחות צהריים מוגשות בימי שלישי-ששי בין השעות 12:00-14:30
  ארוחות ערב שלישי-שבת בין 18:30-24:00.
  חובה להזמין מראש. רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
   
  Welser Kuche
  Residenzstrasse 2
  tel 296-565
   
  זוהי מסעדה המגישה תפריט מימי הביניים, כאן השאלה היא לא מה תאכל אלא איך תאכל, והתשובה היא בידיים עם סכין ציידים בסגנון סעודות המשתה במאה ה 16 . האורחים מתקבלים על ידי מארחות לבושות בהתאם לתקופה, מקבלים סינר לבבית ומובלים לשולחנות עץ אלון ארוכים בהתאם לריהוט התקופה.
  זהו מקום ללכת לארוחה רבת משתתפים שכן חלק מהמשחק הוא הבילוי בסגנון אחר. יש גם שולחנות לזוגות.
  התפריט כולל 10 מנות, אשר גם להזמין מנות בודדות מהתפריט. המסעדה מגישה רק  ארוחות ערב.
  פתוח יום יום מהשעה 19:00, הארוחה מוגשת לכל אורחי המסעדה ב 20:00.
   
   
  Erstes Munchener Kartoffelhaus
  Hochbruckenstrasse 3
  tel 296-331
   
  כשמה כן היא מסעדה המגישה את כל סוגי התבשילים מתפוחי אדמה. כשתפוחי אדמה הגיעו לראשונה לגרמניה ,הם התקבלו כמזון לחיות הבית ולשכבה החברתית הנמוכה ביותר בחברה. היה זה פרידריך הגדול שאהב מאד תפוחי אדמה והעלה את קרנה בעיני האצולה. כיום תפוח האדמה הוא מרכיב עיקרי במטבח הגרמני. במסעדה זו המתהדרת בשם בית תפוח האדמה הראשון במינכן, מוגשים תפוחי אדמה בכל צורה אפשרית מתפוח אדמה אפוי ברוטב שמנת ועד יצירות פאר של תפוחי אדמה בסלמון ושרימפס.
  מאד משעשע ושווה את המחיר לסעוד במקום.
  פתוח כל יום מהצהריים עד הלילה.
   
   
  Weisses Brauhaus
  Tal 7
  tel 299-875
   
  המסעדה מוכרת וחביבה על המקומיים, בייחוד אלה האוהבים את הבירה הלבנה Schneider . המקום ששמר על העיצוב הישן תמיד הומה אדם, אווירה ביתית ומנות באוואריות טיפוסיות כמו צלי חזיר בכרוב כבוש. מקובל במקום להצטרף לסועדים שלידם מקום ריק.
  לא יקר , אין מקבלים כרטיסי אשראי, פתוח מהבוקר עד מאוחר בערב.
   
  Movenpick im Kunstlerhaus
  Lebenbachplatz 8
  tel 545-9490
   
  רשת שוויצרית זו, הפועלת גם בישראל, פזורה בכמה מקומות בעיר, חלקם בשירות עצמי וחלקם בהגשה. שתיים מהם תמצאו במדרחוב ובשטכוס. מסעדה זו בכיכר לבנסבאך  היא שונה. נוסדה ב1890 במקום מפגש של אמנים וסופרים, פועלת כמסעדה לכל דבר מגישה מנות מהמטבח השוויצרי והבינלאומי. המסעדה היא פנימית וגם חיצונית בעונות המתאימות. במיוחד יש לציין את הבראנץ' של יום ראשון המוגש בין השעות 10:30-14:30. יש להזמין שבועיים מראש. רוב כרטיסי האשראי מתקבלים.
   
   
   
  בתי קפה
   
  במינכן כ 300 בתי קפה-קונדיטוריה המגישים את מאפה הבית, שוקולדים, גלידות, כריכים ומשקאות שונים.
  רוב בתי הקפה פתוחים בין 9:00-18:00. במקום פזורים עיתונים כשירות ללקוחות, אפשר לשבת שעות ואיש לא ידחק בך.
   
  Cafe Tambosi
  Odeonplatz 18
   
  בית קפה הממוקם בכיכר אודיאון , מול כנסיית תיאטין, עם ישיבה בחוץ , כשמזג האוויר מאפשר. בית קפה זה הוא גלגולו והעתקו של בית קפה שעמד במקום זה  לפני 225 שנה, מקום שמוצרט היה אורח קבוע כשביקר בעיר. הבית עבר שיפוצים רבים כשהאחרון בהם היה ב1997.
  בבית קפה זה תוכלו לבחור את השתייה מתוך 14 סוגי קפה ו 13 סוגי תה ולהתלבט קשות איזה עוגה לבחור משלל ההיצע.
  פתוח בבקרים בין 9:00-13:00. אין מקבלים כרטיסי אשראי.
   
  Konditorei Cafe Hag
  Residenzstrasse 25-26
   
  בעבר הייתה זו הקונדיטוריה שאפתה בהזמנה לחצר המלוכה הסמוך. וילונות אריג צבעוני על החלונות ומלצריות עם סינורים מעומלנים על חצאיות שחורות מחזירים אותנו לסגנון הישן. הקפה אדיר והפרלינים כמו העוגות ללא רבב.
  פתוח כל יום בין השעות 9:00-18:00
   
  Amalien
  Schneller 59
   
  זהו בית קפה באזור האוניברסיטה, אווירה קסומה וצעירה, אחד מני בתי קפה רבים באותו רחוב.
   
  Bienenkorb
  Oberanger 26
   
  זהו קפה-ביסטרו, לא רחוק מכיכר מריאן. מומלץ.
   
  Kreutzkamm
  Maffeistrasse 4
   
  בית קפה, קרוב מאד לכיכר מריאן, מפורסם בשוקולדים ודברי המאפה. בצהריים מאד צפוף במקום. פתוח בימי שני-שבת בין השעות 9:00-19:00.
   
   
   
   
  מרתפי בירה
   
  Augustiner Keller
  Amulfstrasse 52
   
  גן הבירה הזה קנה את אוהדו בעצם העובדה שבעבר יכלו ממנו לצפות לגבעת הגרדום. לקוחות גן הבירה בין השנים 1780-1809 זכו לראות מחזות רבים של הוצאות להורג בגיליוטינה.
  המקום פתוח כל יום בין השעות 10:00-1:00 בלילה. 5000מקומות ישיבהץ הבירה המוגשת במקום היא מתוצרת Augustuner .
  אפשר להגיע למקום  רכבת עילית 1 S   ו 8 S עד Hacker brucke ומשם מהלך רגל קצר.
   
  Hofbrauhaus
  Am Platzl
   
  זהו מקום שאפשר לכנותו אבי אבות בתי הבירה במינכן, לא מיועד לרכי לבב, אך לפחות כדאי להציץ. כאן מוגשת בירה כבדה במיוחד והשמחה במקום היא בהתאם. 
  חמש דקות הליכה מכיכר מריאן בלב המדרחוב של העיר העתיקה.
  לתיירים יש תפריט עם תמונות כדי להקל על הבחירה מתוך המנות הבוואריות הטיפוסיות. בין הלקוחות הקבועים גם מקומיים הבאים בלבוש הלאומי ( מכנסי עור שלושת רבעי עם שלייקס) . 
   
  Lowenbrau Keller
   Nymphenburer str. 2
   
  בסמוך למבשלת הבירה הענקית Lowenbrau נמצא את בית הבירה הנפלא הזה שהוא מוקד משיכה לאוהבי בירה טובה ואוכל מזין. פנים המקום בנוי לעומק והנכנס בו חש מסייר בתוך מערות כוכים עם שולחנות עמוסי כל טוב. כל שנה מארח המקום את מסיבות הקרנבל המפורסם "פאשינג" בו  מפשיטים המינכאים את דמות הרצינות ולובשים מסכות המתירות כל רסן.
  המקום לא רחוק מתחנת הרכבת הראשית. פתוח בין השעות 9:00-1:00 אחר חצות.
   
  Hirschgarten
  Hirschgarten 1
   
  מקום גדול מאד, יכול לאכלס , בימי הקיץ, כ 8,000 איש בישיבה. מקום אהוב על המקומיים , תמיד צפוף.
  המקום קרוב מאד לארמון נמפנבורג, המבנה שמש בעבר כמרכז היציאה לצייד של בית המלוכה.
  במקום דלפקים לבירה ואוכך בשירות עצמי ומסעדה בהגשה עם 300 מקומות ישיבה.
  פתוח בין 10:00-23:00
   
  לינה
  -
  במינכן מספר רב של מלונות ממלונות פאר ועד פנסיונים משפחתיים ואכסניות נוער. לשירותי האכסון שלגרמניה בכלל יצאו מוניטין כנקיים מאד , מנוהלים היטב וביעילות, כך שגם מלונות צנועים יותר יכולים לענות לדרישת המטייל הישראלי. להלן רשימה של מלונות מיקרים ועד לרמה מתקבלת על הדעת:
   
  Bayerischer Hof
  Promenadenplatz 2-6
  tel 212000
   
  אחד המלונות בעלי מסורת רבת שנים של מלון פאר המנוהל כבר 4 דורות על ידי אותה משפחה. 440 חדרים מרוהטים בריהוט כבד . השטחים הציבוריים ספונים בשיש , יצירות מופת וריהוט עתיק. אורחי המלון הם ברובם מפורסמים, אנשי במה וטלביזיה.
  במלון מסעדה ים תיכונית ,מרתף בירה עם תפריט באווארי, בריכה, סלון יופי ואולמות לכנסים ואירועים.
  המיקום קרוב מאד לאטרקציות תיירותיות.
   
  Vier Jahrenszeiten Kempinski
  Maximilianstrasse 17
  tel 21250
   
  זהו מלון "ארבעת העונות", השייך לרשת קמפינסקי הידועה במלונות הפאר שלה ברחבי אירופה. מלון זה מארח את עשירי העולם כבר כמעט מאה וחמישים שנה. מיקומו ברחוב החנויות המפואר והמרחק הקצר ללבה של העיר יוצר ביקוש רב למי שידו משגת. ב268 החדרים ו 48 סוויטות ריהוט עתיק יפה ביותר.
  בקומת הכניסה נמצא הביסטרו ,התיאטרון-באר-מסעדה נמצא במרתף.
  במלון בריכה ושירותי משרד נסיעות וכן משרדי לופטהאנזה.
   
   
  Hotel Admiral
  Kohlstrasse 9
  tel 216-350
   
  מלון קטן , ממוקם באזור גדות הנהר איזר, מול מוזיאון המדע והטכנולוגיה. המלון בסביבה שקטה עם גינה פרטית, בה אפשר לאכול ארוחת בוקר בעונה המתאימה. המלון מרוהט בחום ,השטחים הציבוריים לא גדולים אך יפים להפליא. ארוחת הבוקר היא במיוחד ראויה לציון, קערת הפירות מדהימה, ריבות תוצרת בית ומעדנים  איטלקיים וצרפתים.
   
  Arosa
  Hotter 2
  tel 267-087
   
  מלון בדרגת תיירות, אהוב מאד על ישראלים, בעיקר בגלל מיקומו האידיאלי, שני צעדים מכיכר מריאן במדרחוב. אפשר לערוך קניות בנחת ולחזור למלון מספר פעמים להניח את השלל.
  מנוהל על ידי משפחה, ארוחת בוקר טובה, חדרים נוחים בלי הרבה דמיון.
   
  Platzl
  Sparkassenstrasse 10 
  tel 237-030
   
  מלון בגודל בינוני, 167 חדרים, מרוהטים בריהוט באווארי כפרי. אין מלון במינכן שיכול להתחרות במלון זה מבחינת מיקומו בלב לבה של העיר העתיקה.  החזית של הבית שומרת על צביון הבניין מימי הביניים.
  המלון קבל מספר פרסים של רשויות איכות הסביבה.  
   
  Hotel Excelsior
  Schutzenstrasse 11
  tel 551-370
   
  מנוהל על ידי משפחה, מלון עם קסם אלגנטי בעיצוב הבניין והריהוט. המסעדה במלון מציגה רשימת יינות עם 400 מותגים שונים.
  המיקום מצויין, שתי דקות מתחנת הרכבת הראשית ומכיכר קארל. מחירים מאד סבירים.
   
  Hotel Konigshof
  Karlsplatz  25
  tel 551-360
   
  גם מלון זה מנוהל על ידי משפחת גייזל ( ראה מלון אקסלסיור) , המלון קטן עם מיקום יוצא מן הכלל מרכזי בכיכר קארל. יש חדרים הפונים לארמון המשפט או לכיכר עצמה. מסעדת המלון היא אחת היקרות בעיר ורשימת היינות מאד עשירה- 1200 מותגים.
   
   
  בילוי
   
  פסטיבל הבירה Octoberfest
   
  בשבועיים האחרונים של חודש ספטמבר מתקיים מדי שנה מה שמכונה ה"אוקטוברפסט". זוהי חגיגת בירה סוחפת המתקיימת ב Theresienwiese  ( רכבת תחתית 4 ו 5) בה נפגשים אנשים מכל חלקי גרמניה ואף מכל העולם. בימי הפסטיבל כולם שרים, מברכים , שותים ורוקדים. המקום מלא ב"אוהלים" המוכרים בירה מכל הסוגים . 30% מתוצרת הבירה של מבשלות השיכר במינכן נמכרים באירוע זה.
  למעשה בימי הפסטיבל נשפכת הבירה כמים בכל גני הבירה בעיר.
  מקור החגיגות ב 1810 בחתונת הנסיך לודביג ( לימים הקיסר לודביג ה1)  לנסיכה טרזה , החגיגות החלו שבועיים לפני האירוע , מכאן מקור השם אוקטובר כשלמעשה החגיגות הם בספטמבר.
  במסגרת האירועים של הנישואים המלכותיים נערכו מירוצי סוסים וההמונים הרבים שבאו לצפות בנעשה 
  הוו מוקדי שמחה והוללות. כיום זה אירוע השנה במינכן, מי שאינו מגיע למינכן בכוונה להשתתף באירועים מוטב וימנע מלהיכנס לעיר בתאריכים אלה שכן קשה מאד להשיג בתי מלון ומטבע הדברים המחירים מאמירים.
   
  מועדוני לילה , פאבים ובארים
   
  Nightclub Bayerischer Hof
  Promenadplatz 2-6
   
  זהו מועדון אלגנטי ממוקם באחד המלונות המפוארים בעיר. מוסיקת ג'אז ונשמה החל מהשעה 21:00.
   
  The Cafe muffathalle
  Zellstrasse 4
   
  מקום מאד מבוקש ברובע Haidhausen  . מופעי ג'אז, מוזיקת נשמה ופופ. פתוח בימי שני-חמישי בין השעות 19:00-3:00 ובימי ששי-ראשון עד השעה 1:00.
   
  Unterfahrt
  Einsteinstrasse 42
   
  המקום האולטימטיבי ברובע Haidhausen   למופעי ג'אז במוזיקה חיה. פתוח כל יום מ 21:00 ועד השעות הקטנות.
   
  Nachtcafe
  Maximilianplatz 5
   
  זהו מקום מפגש של העשירים והיפים, כוכבי כדורגל וטלביזיה, מוזיקה טובה, להקות מתחלפות על בסיס שבועי. פתוח כל יום בין השעות 21:00-6:00 .
   
   
  Schumann’s
  Maximilianstrasse 36
   
  ממוקם ברחוב האופנתי ביותר במינכן, בבסיסו באר בסגנון אמריקאי עם לקוחות קבועים, בדרך כלל בעלי אמצעים. פתוח בימי שני-ששי בין השעות 17:00-3:00 וביום ראשון בין 18:00-3:00
   
  Schultz
  Barrerstrasse 47
   
  באר בסגנון ניו יורקי, ממוקם באזור שוובינג האקסקלוסיבי, מאד מקובל על אנשי תיאטרון.
  פתוח מדי יום בין השעות 17:00-1:00 אחר חצות.
   
  Cafe Extrablatt
  Leopoldstrasse 7
   
  באר הממוקם בשוובינג, הבעלים הוא בעל טור באחד מהעיתונים המובילים במינכן ובהשראתו נוצר במקום מקדש קטן , אפוף עשן, תוסס של אמנים, כותבים וכמובן עיתונאים.
  העיצוב הפנימי של הבאר יפה ביותר, הקירות מעוטרים בצילומים של סלבריטאים שביקרו במקום.
  פתוח בימי שני-חמישי בין 7:00-24:00  ובימי ששי-שבת בין 9:00-1:00 בימי ראשון בין 9:00-24:00
   
  Jazzclub Unterfahrt
  Kirchenstrasse 96
   
  זהו המועדון המוביל בג'אז, באווירה מאד נינוחה,  קירות מצופים בעצי אורן, נרות דולקים על השולחנות והופעה חיה של מיטב נגני הג'אז המקומיים.
  המועדון ממוקם ברובע היידאוזן.
  פתוח בימים שלישי-ראשון בין השעות 9:00-1:00. במקום 120 מקומות ישיבה.
  בערבי יום ראשון מאד צפוף.

  כללי
   
  חירום
   
  למשטרה יש לחייג 110  | למכבי אש   112 |  לטיפול רפואי חירום 558-661
  בעיות במכונית בדרך יש להתקשר ל ADAC 01318|  אבדות 124080
   
   
  תקשורת
   
  מרכזיה בינלאומית  01188 |  מידע על מוזיאונים וגלריות 239162 | לחיוג בינלאומי יש לחייג קידומת  00
   
  רוב תאי הטלפונים הציבוריים פועלים עם טלכרד. את הטלכרד אפשר לרכוש בבתי דואר, תחנות רכבת או שדה התעופה. בתי דואר פועלים בין שני-ששי בין 8:00-17:30 ובימי שבת עד 12:00 בצהריים.
   
  התנהגות
   
  - אין נוהגים לחצות את הכביש באור אדום, גם אם הכביש ריק ממכוניות.
  - מדרגות נעות יש לעמוד בצד ימין על מנת לתת לממהרים לעלות בריצה בצד שמאל.
  - כמגישים פרחים יש להגישם לאחר הורדת הנייר העוטף.
  - איתות באורות גבוהים  פירושו "חזור לימין ותן לתנועה לזרום"  
  - במסעדות לא יוקרתיות אין לצפות שיושיבו אותך. מצפים ממך לשבת ליד שולחן לפי מספר הכיסאות    
    הנדרש. מקובל גם להצטרף ליושבים אם יש על ידם מקום ריק, לא לפני בקשת רשות.
  - דמי שירות כלולים בדרך כלל במסעדות, נהוג לעגל כלפי מעלה.. אין משאירים על השולחן אלה עם התשלום מציינים כמה לגבות.
  - שים לב להוראות ליד רמזורים, ישנם מקומות שאתה מתבקש לכבות מנוע , על מנת להקטין את הנזק לאיכות הסביבה.
  - נהוג ללחוץ יד כשנפגשים וכשנפרדים. גברים יעשו זאת בעמידה.
  -  טיפ לנהגי מוניות 10%
   
   
  תחבורה
   
  שדה תעופה
   
  שדה התעופה פראנץ יוזף שטראוס, הוא שדה תעופה חדש יחסית שנפתח בשנת 1992, כ 40 ק"מ צפונית מזרחית ממינכן , קרוב לעיר FREISING.
  בשדה  חדשני כל שירותי התיירות כמו השכרת רכב, בנק ( בין 7:00-21:30) , בית דואר (8:00-20:00 , ימי ראשון ושבת עד 18:00) וכן שלושה בתי מלון גדולים : קמפינסקי, אסטרון, מיבנפיק.
   
  אפשרויות הקשר בין העיר לשדה וחזרה הן מגוונות:
   
  ברכבת פרברים שסימנה "   “ Sירוקה
   
  קוו 8  (דרך מינכן מזרח) מהשדה לעיר : כל 20 דקות בין השעות 4:06-1:06                                            
                                    מהעיר לשדה : כל 20 דקות בין השעות 3:22-0:22 
   
  קוו 1(דרך מינכן מערב) מהשדה לעיר: כל 20 דקות בין השעות 5:36-0:16
                                  מהעיר לשדה : בשעות: 3:48, 4:28, 5:08  ולאחר מכן כל 20 דקות עד23:28
   
  מחיר הנסיעה 11.20 DM לכוון. זמן הנסיעה בשני הקווים 40 דקות.
   
  אוטובוס שדה התעופה הכחול
   
  משדה התעופה עד תחנת רכבת ראשית, כל 20 דקות החל מ 7:55  ועד 120:05
  מתחנת רכבת ראשית לשדה התעופה כל 20 דקות החל מ 6:50 ועד 19:50
   
  מחיר הנסיעה 15 DM לכל כוון . זמן הנסיעה בין 30 דקות לשעה.
   
  במונית
   
  מחיר הנסיעה  80-100 DM  , זמן הנסיעה 20-50 דקות. מקסימום 4 איש במונית.
   
   
  תחבורה ציבורית בעיר
   
  מערכת התחבורה הציבורית במינכן כוללת  את רכבת הפרברים שסימנה S, רכבת תחתית שסימנה U, חשמליות ואוטובוסים.
  התחבורה הציבורית יעילה מאד, דייקנית  ומשולבת, כלומר ניתן לרכוש כרטיסים משלבים לכל אמצעי התחבורה. (פירוט להלן) . 
   
  הרכבת התחתית ורכבת הפרברים נפגשות בצומת תחנת הרכבת הראשית ובכיכר מריאן בעיר העתיקה.
   
  התחבורה הציבורית פועלת מ 5:00 בבוקר ועד אחת אחר חצות.
  לא קשה להתמצא בשיטה אך שיטת רכישת הכרטיסים היא אוטומטית ולכן דורשת הכנה מוקדמת.
   
  סוגי הכרטיסים:
   
  כרטיס לנסיעה בודדת בעיר מחירו 2.5 DM  ׁ( ׁלילד 1.30 DMׂ )
   
  כרטיס זה מיועד לנסיעה קצרה, מקסימום 4 עצירות ששתים מהם יהיו ב "S” או ב "U”.
  נסיעות קצרות פירושן: מתחנת רכבת ראשית לכיכר מריאן
                                  מכיכר מריאן לאוניברסיטה
                                  מכיכר קארל למוזיאון הפינקוטק
   
  כרטיס יומי Tageskarte Innenraum
  זהו כרטיס שמחירו 8 DM ( ילדים 3 DM) שאפשר להשתמש בו בכל אמצעי התחבורה בתחומי העיר.
  יש לנקב אותו בכניסה לקרון עם הנסיעה הראשונה.
  כרטיס זה ניתן לרכוש בלשכות תיירות או במכונות האוטומטיות הכחולות בתחנות ה S או ה U. כן גם בקרון מס' 2 של החשמלית בקופסה האוטומטית . אפשרות נוספת חנויות הטבק או העיתונים שיש להם סימול K ירוק על החלון.
   
   
  כרטיס תלת יומי Tageskarte Innenraum
   
  זהו כרטיס שמחירו 20 DM ( ילדים 7 DM) שאפשר להשתמש בו בכל אמצעי התחבורה בתחומי העיר.
  יש לנקב אותו בכניסה לקרון עם הנסיעה הראשונה.
  כרטיס זה ניתן לרכוש רק בקיוסקים של MVV או בתחנת הרכבת הראשית
   
  רב- כרטיסים Streifenkarte
   
  זהו כרטיס עם 11 רצועות ,כל 2 רצועות שוות נסיעה אחת , בתחום העירוני. 2 רצועות מקנות שעתיים נסיעה עם הפסקות במידה והנסיעה רצופה לכוון אחד.
  מחיר ברטיס זה 15 DM 
  כרטיס זה ניתן לרכוש מנהג אוטובוס או מהאוטומטים הכחולים בתחנות. אפשרות נוספת חנויות הטבק או העיתונים שיש להם סימול K ירוק על החלון.

   
  ברגע זה אנו מחפשים את התוצאות הטובות ביותר עבור:

  אנא המתן...